Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Ноември 21, 2024, 14:10:42

Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - otvrat

Страници: [1] 2 3 4 5 6 ... 173
1
По света … / Re: САЩ
« -: Ноември 12, 2024, 08:00:04 »
И нали потребителският кредит е абсолютното зло?

Не съм казал, че потребителският кредит е абсолютното зло. Казвам, че живот на кредит е абсолютното зло. Прекрасно знаеш, че огромна маса хора от т. нар. „златен милиард” живеят само на кредит. Изплащат всичко – от къщата до ъглошлайфа в гаража. Това е спирала без край. И с един лек срив в икономиката приключва сладкият живот.
Ти изхождаш от твоя случай, ама той не е универсален.

2
По света … / Re: САЩ
« -: Ноември 11, 2024, 16:46:21 »
Аз не съм съгласен с прогнозата на Butch, а пък твоята е още по-невероятна.

Нема лошо да не си съгласен с прогнозата на Буч. Следователно смяташ, че Русия ще вземе повече от тези 4 области, вкл. Одеса и Харков.; ще стигне до Киев и Приднестровието; ще демилитаризира и денацифицира Украйна; че санкциите ще паднат и ще си върне всички резерви от западните банки. Обърнах прогнозата на Буч, за да стане ясно, че смяташ обратното. За моята още по-невероятна прогноза не знам какво да ти кажа. Кое ѝ е още по-невероятното? Огромната цена, която плати досега срещу никакви резултати ли? Нали сам казваш, че самата Русия е прекъснала връзките си с Европа и няма накъде? Ако 50 години ти звучи невероятно – нека да са 30. Няма да се караме за някакви двадесет години. А за този резил с корейските другари изобщо да не отваряме дума.

3
По света … / Re: САЩ
« -: Ноември 11, 2024, 12:28:29 »
Дори ще направя прогноза (нямам собственост върху нея):

Прогнозата ти най-общо е обективна. Към нея могат да се добавят само един вагон негативни резултати за Русия.  Цената на така проведената война в човешки, материален  и психологически стойности ще бъде засекретена поне за сто години напред.  Руснаците няма да искат да я обсъждат. Както Зимната война и Чеченската война. „Победихме, ама ...” В следващите поне 50 години Русия ще бъде отрязана от Европа. Но това са проблеми на нейната олигархия.

4
По света … / Re: САЩ
« -: Ноември 09, 2024, 19:45:04 »
Но много добре си спомням, че всеки месец се плащаше вноската по жилищния кредит. Едва ли има нормална държава без кредит: остави консуматорите, ама производство, иновации, и т.н. Ако искаш да живееш в пещерната епоха, има и такива, никой не ти пречи.

Леко несериозно е да сравняваме потребителския кредит при соца с днешния кредит. Най-малкото, че едно време беше немислимо да останеш без работа или на улицата. За лихви и тем подобни да не говорим. Те бяха да не е без хич. 70-е апартаментите струваха 5-6-7 000 лева и вноските бяха 20-30 лв на месец. Не съм чувал някой да се е озорил да ги плаща. Говорим за потребителски кредити, а не за иновации, инвестиции и т.н.. Естествено, че икономика без кредит не може да се развива. Въпросът е кой и как ти го дава. Но "вземи днес, плати утре" не те прави богат, а ти слага ченгел. 

5
По света … / Re: САЩ
« -: Ноември 09, 2024, 17:58:18 »
Пиша ви как са нещата, не моето отношение към тях.

Аз знам как са нещата. И в САЩ съм живял. Вярно, доста отдавна и не толкова дълго, колкото ти, но достатъчно, за да знам кое как е. Но сега и в България е същото. Само гледай сеира, когато съвсем скоро ще се спука българският имотен балон. Тогава "средната класа" ще вие като линейка.

6
По света … / Re: САЩ
« -: Ноември 09, 2024, 17:42:50 »
но да живееш на кредит е единствения начин да биеш инфлацията

Не съм убеден. Живот на кредит е живот в казино. Защото зависиш от фактори, които са извън твоя контрол. Както имаш две къщи с два гаража, два Кадилак-а и шест вида топла вода, така на другия ден можеш да нямаш нищо и още да дължиш един файтон пари. Това е илюзорно благосъстояние. И ти много добре го знаеш, ама се правиш на ампе. 

7
По света … / Re: САЩ
« -: Ноември 09, 2024, 17:08:08 »
Той специално имаше две къщи с двойни гаражи и във всеки гараж по един кадилак'

А той специално беше ли ги изплатил? Хайде да не се будалкаме. Американското благосъстояние се дължи на кредита. Дето евфемистично му викат "консуматорство". Плюскане, по нашему. Ама плюскането е Тото 2, второ теглене.

8
По света … / Re: САЩ
« -: Ноември 06, 2024, 17:06:35 »
Тогава професорът каза, че победа на Тръмп означава край на войната в Украйна,

Професорът определено е бил отново ироничен. Да дойте Тръмп, че Русия три години не може да я приключи тази война на бойното поле. Дано да изгони украинците и от Курска област, че опряхме до тов. Ким.

9
По света … / Re: САЩ
« -: Ноември 04, 2024, 17:10:46 »
В щата Масачузетц, за да гласуваш изобщо и в частност по пощата трябва да се регистрираш предварително

Мархаба, Буч! Поправи ме ако греша, ама не станаха ли най-големите мушенгии на последните избори в САЩ (с извинение) точно с гласуване пяо пощата?

10
Когато преди години нашият народ е бил все още мъдър е казал: "По-добре пръв в селото, отколкото последен в града!"

Това не го е казал "нашият народ", а Цезар. Цитиран от Плутарх. Изразът е: "По-добре да съм пръв в това малко село, отколкото втори в Рим". Имал е предвид втори след Помпей. А поводът е, че когато прехвърлял Алпите, спрял в едно малко село и видял как местният първенец командва наляво и надясно и всички стоят мирно и го слушат. Българският народ по-скоро е казал "по-добре последен в града, отколкото пръв на село". Нека не приписваме "мъдрости" на един доста прост народ.

11
У нас … / Re: За кого ще гласувате на 27.X.2024 г.?
« -: Октомври 21, 2024, 09:55:39 »
Като взе боновата книжка забогатя ли?

В случая не става въпрос дали някой е забогатял и аз съм уточнил, а за твоето твърдение, че собствеността не била общонародна. Ако не беше общонародна, нямаше да се дават тези бонове. Сумите наистина бяха малки. Май бяха около 20 000 лв. (200 стари), но в масовата приватизация бяха включени само 15-20% от всички предприятия, оценките им бяха десетократно занижени, а и народът беше доста повече.
А щом не знаеш какво е диз, значи не си обикалял варненско и бургашко.

12
У нас … / Re: За кого ще гласувате на 27.X.2024 г.?
« -: Октомври 21, 2024, 07:49:17 »
Никаква книжка за никакви бонове не съм получавал. Дори от ДЗУ са давали някакви акции,  но и от там нищо не получих.

Да си получил бе, диз! Кой ти е виновен, че не си отворко? Дори в ДЗУ-то са били по-открехнати от теб. Ти пък се "реализира" в САЩ и ни натри носовете.

13
У нас … / Re: За кого ще гласувате на 27.X.2024 г.?
« -: Октомври 21, 2024, 07:07:16 »
Коя собственост? Бившата държавна която се мислеше, че е общонародна. Аз го мислих. Трябва да съм бил наивен.

А когато получи книжката с приватизационни бонове какво си помисли? Точно тя е доказателството, че си имал някакъв дял в тази собственост. Както всеки от нас. Без значение на колко са го оценили. Сега ако приватизират нещо държавно дали ще получиш нещо?

14
Народна мъдрост.

По-добре малка водка в малка компания, отколкото голям стругар в голям завод.

Още по-народна мъдрост.

15
У нас … / Re: И сега? …
« -: Октомври 10, 2024, 16:22:20 »
Интересно е, че глобалистите са против само плановата икономика на държавно ниво. Те не са против планирането във фирмите, в международните компании, в ЕС, в НАТО

Западът никога не е бил „против” плановата икономика. Това е просто академичен термин за отличаване на капиталистическата икономика от нашата. Използваха също и „централизирана икономика” и „командна икономика”. Всеки е наясно, че при липса на частна инициатива все някой трябва да планира икономиката. И тъй като всяка икономика е пазарна, единствената отлика е кой извършва планирането. По същия начин ни определяха и като „комунистически” държави, за да ни разграничат от социализма, който теоретично е етап от развитието на капитализма. Ние също имахме такива термини. Нашият икономически строй се наричаше „развит социализъм” или „реален социализъм”. За да не се чуди някой Швеция братска държава ли ни беше, а Франсоа Митеран наш другар ли беше.

16
но все пак не съм сигурен дали става дума за един и същи човек

Точно за същия става дума. Шарл-Жозеф Ламорал, принц дьо Лин. De Ligne на френски се произнася дьо Лин. Освен всичко той е и знаменит мемоарист и писател.

17
княз фон Лигне

Не е голям проблем, но когато се ползват цитати от руски книжки, трябва много да се внимава с титлите и особено с имената, защото транскрибирането в руския език по доста често е неправилно. Въпросната личност е принц дьо Лин, австрийски аристократ, дипломат и фелдмаршал с белгийски произход (тогава Австрийски Нидерланди). И понеже не е руснак, не е "княз", а като белгиец - не е "фон".

18
У нас … / Re: И сега? …
« -: Септември 02, 2024, 21:42:46 »
Стремежът ти да продаваш на краставичар краставици е това, което ме кара да реагирам, ни най-малко не страдам от заядливост.

Виж сега, принцесо. Никой не възнамерява да те свали от трона на правния Олимп. Все пак тук водещият критерий за капацитет е личната симпатия. Докато аз се появевам чат-пат, първенството ти е неоспоримо. Излишно е да се самопревъзнасяш пред публика, за която Параграфа беше връх на юридическата мисъл, а ЗИП-а - гуру на глабалната геополитика.  Аз не се заяждам с теб, а си казвам мнението по  разни въпроси. И никога не съм си позволил да използвам подобна комплексарска лексика за мнение на колега.  Но това, за нонсенсното правно основание при придобивната давност,  ще го разказвам като виц.

19
У нас … / Re: И сега? …
« -: Септември 02, 2024, 20:12:38 »
И едно елементарно уточнение: сложен фактически състав означава, че придобиването на собствеността е комплекс, включващ повече от един факт, а не че е сложен за възприемане, за да обсъждаме каква и за кого е степента на сложност (визирам болдвания част от поста ти).

Няколко пъти съм ти казвал, че казуистиката не ти е силна страна. Съжалявам, че коментираш само "болднатата" ми шега (явно неуспешна) , а не съществената част на поста ми. Защото не би си позволила да я оспорваш А и езикът ти подсказва, че целенасочено се заяждаш. Нема лошо, щом те влече, но и малко възпитание ще е от полза, защото все пак не се познаваме.

20
У нас … / Re: И сега? …
« -: Септември 02, 2024, 11:59:44 »
а това е елемент от сложния фактически състав на придобивната давност.

Абе, не е чак толкова сложен.  Намерението за придобиване на собственост е ясно. То съществува изначално. По-важно е правното основание, което според  фактическия владелец  му дава основание да придобие собствеността. Това може да е наследство, договор, или нещо друго. Защото още от римското право е известно, че не съществува „ничия” собственост, която можеш да придобиеш, ей така.

21
У нас … / Re: И сега? …
« -: Август 31, 2024, 09:06:40 »
"И я не знам как е, ама и така не е."

Щом казваш. Ти не си юрист и знаеш най-добре.

22
У нас … / Re: И сега? …
« -: Август 31, 2024, 08:22:23 »
За да се придобие имот по давност, освен претендентът да го е владеел 10 години е необходимо собственикът през този период да не е плащал данъци и да не се е грижил за имота. Наличието на договор за наем показва, че имота не е бил безстопанствен.

Няма значение дали имотът е стопанисван, безстопанствен, или не са плащани данъци. Достатъчно е фактическият владелец да има правно основание да го владее и да го счита за собствен. Договорът за наем не е такова основание. Освен ако Доган не извади друг документ, защото въпросният договор е сключен между фирми. В конкретния случай собственикът нарушава договора, защото по него трябва да даде двумесечно предупреждение за напускане. И чак след това може да праща свои хора вътре и т.н. Затова е цялата патаклама.

23
У нас … / Re: И сега? …
« -: Август 29, 2024, 16:12:25 »
Занятчийството го погуби още социализма, с манията за тотално индустриализиране. Калпавите столове се появиха още тогава.

Това е доста задълбочено хоремашко изявление. Предполага се, че капитализмът, който изобщо не е тотално индустриализиран, е съхранил занаятчийството.

24
По света … / Re: БРИКС
« -: Август 24, 2024, 14:57:26 »
Съществено е каква е резервната валута.

Ами не е това съществено. Съществено е каква е тежестта на собствената ти валута в кошницата на разчетната валута. Ако БРИКС си направи разчетна валута, най-много ще намажат китайците. Другите не че ще бъдат прекарани, но ще си останат на същото дередже, както и преди въвеждането на такава. Демек съществено е с каква икономика влизаш в този кюп и дали смяташ да я развиваш.

25
По света … / Re: БРИКС
« -: Август 24, 2024, 08:55:49 »
Май няма да е по доларовият модел

Няма „доларов модел”. Има модел на разчетна валута и той е един и същ. Независимо дали разчетната валута се казва „преводна рубла”, „екю” или каквото и да е. Така че БРИКС ще трябва да си създаде такава. Ако не си създаде и продължи да използва долара като референтна и разчетна валута, всичко е приказки под шипковия храст.

26
У нас … / Re: И сега? …
« -: Август 22, 2024, 09:55:36 »
Главчев не може да се върне за шеф на сметната палата, защото в момента е и външен министър.

Това не е вярно. Никакъв конфликт с поста му на министър няма. Харизанов просто никога не е чувал за принципа Qui potest plus, potest minus.

27
По света … / Re: САЩ
« -: Август 17, 2024, 09:28:58 »
Тук ролята на техникумите се изпълнява от Обществените колежи (буквален превод). На Англ. "Community College". 2 год. учебни заведения.  Дават знания и квалификация за точно определени професии, както е изброено по-горе.

Във всяка държава е различно. В някои квалификация не се придобива в учебно заведение, а в сертифицирани производствени предприятия. Плащаш си на завода и колкото трябва те обучават. Държиш си изпити и си вдигаш квалификацията. Но не затова ставаше въпрос, а да уточним, че липсата на достатъчно квалифицирани работници не е основната причина за плачевното състояние на българската икономика.

28
По света … / Re: САЩ
« -: Август 16, 2024, 16:51:33 »
Трябва и да е квалифицирана.

Tрябва да уточним какво е "квалифицирана" работна ръка. Защото последното поколение изтребители се сглобяват от неквалифицирани работници. Квалифицирани се водят работници със специфични умения - заварчици, шлосери, стругари, жичкаджии и т.н. И задължително трябва да имат дипломи или сертификати за въпросната специалност. Те винаги са много малък процент от общата работна сила. Едно време у нас ги подготвяха техникумите. Всичко останало е неквалифициран труд. Колкото и да изглежда "сложно", всеки може да бъде обучен на конкретни работни операции.

29
У нас … / Re: И сега? …
« -: Август 13, 2024, 16:48:54 »
Според мен, това с двете имена е подготовка за пълно сифилизиране по евроатлантически калъп

Значи, според теб, до 1900 българите са били сифилизирани по евроатлантически калъп. Щото дотогава са били вписвани само с две имена.

30
Дублажът е едно от престъпленията в киното и трябва да се забрани със закон. Освен за детски филми, разбира се.

Изглежда е неизбежно. Преди много години четох нещо по въпроса, а и моите наблюдения го потвърждават. Според това изследване дублажът се практикува в страни, чието население е с нисък процент на интелигентност и не говори чужди езици. Навсякъде другаде се използват субтитри.

31
Има теория, че чрез хомосексуалността се контролира свръхнаселеността

Ако има такава, тя е доста нелепа теория, защото хомосексуалните са пренебрежително малко в сравнение с хетеросексуалните и не могат да окажат никакво  влияние върху раждаемостта. Второ, хомосексуалността винаги е съществувала. Била е насърчавана (Спарта), ценена като естетика (Рим), или просто приемана за нормална в доста части на света. Така че няма как да окаже каквото и да е влияние върху контрола на населението.

32
У нас … / Re: И сега? …
« -: Юли 20, 2024, 19:16:09 »
Демек ти вярваш, че по онова време
а - депутатите в НС бяха избирани по качества, различни от партийна преданост
б - НС е вършело нещо различно от послушно и единодушно приемане на спуснатите му от екипа на Ярослав Радев текстове ?


Партийната преданост се приемаше за константа. За теб също се е предполагало, че си верен на партийната линия. Но тя не изместваше способностите и личностните качества. Особено в стопанската сфера. А тя е най-важната. Не знам защо намесваш Ярослав Радев. Той е конституционалист и никога не е имал нещо общо с икономиката или оперативното управление на държавата. А като член на Държавния съвет и председател на Законодателния съвет е внасял закони, но това не значи,че ги писал. Между другото, едва ли знаеш, че едно време доста внесени проектозакони не са били одобрявани от НС.  Съжалявам че трябва да ти го кажа отново, но наистина имаш доста примитивна представа за функционирането на онази държава.

33
У нас … / Re: И сега? …
« -: Юли 20, 2024, 18:40:31 »
Специфична особеност на соц демокрацията беше, че "представителството" нямаше никакво значение, така че не беше необходим никакъв механизъм за контрол над него.

Това, разбира се, не е вярно и е доста примитивно разбиране за функционирането на социалистическата държава. Защото извън идеологическите рамки тя си функционираше като нормална държава и представителните органи  работеха така, както се очаква да работят. И именно многобройните механизми на контрол ги караха да работят така. Дали тогава някой от десетките хиляди Делянчовци, Бойковци и всякаква измет можеха да помиришат управленска служба? Даже да бъдат номинирани за представителен орган?

34
У нас … / Re: И сега? …
« -: Юли 20, 2024, 18:16:17 »
Общото: и преди и сега нашите винаги печелят...т.е. от гледна точка на "плебса" (суверена демек), разлика НИКАКВА. Та дали е социалистическа или представителна демокрацията - все толкова.


Демек откриваш Ленин по свой, собствен логически път. Той това го е написал преди около 120 години. Че всяка „демокрация” е класова  по своята същност. И всяка управляваща класа си създава своя демокрация и тя не може да бъде променена с инструментите, които сама е наложила за своята доминация.  Социалистическата демокрация също е представителна. Предполагам, че под „представителна” имаш предвид буржоазна , или либерална,  демокрация. Но социалистическата демокрация се основаваше на идеология и имаше твърде много механизми за контрол на представителството. При буржоазната демокрация това не е необходимо, защото  там идеология няма. Ето, сега лейбъристите спечелиха изборите в Англия. Лейбъристите са социалдемократи, които до Тони Блеър следваха догматичния марксизъм и си говореха на „другарю” (comrade).  Според теб дали те ще променят системата в Англия? Защото и преди Тони Блеър са управлявали Англия с парламентарно мнозинство.

35
По света … / Re: САЩ
« -: Юли 14, 2024, 21:03:12 »
Със сигурност всички допуснати са били щателно обискирани, сканирани и пр. Да, в гъсто застроен район всеки прозорец, балкон, покрив са потенциално опасни и е практически невъзможно да покриеш всичко. Ама тук една единствена сграда. Да беха пратили там един от тия "биячи"....Мен дори ме досмеша как тия се въртяха с пищови в ръцете сякаш чакаха Капитан Америка да рипне отпреде им.

Ясно е, че бившите президенти се охраняват хлабаво. Аз поне не знам за покушение срещу бивш президент. Там, скенери и други проверки на събитието са работа на полицията. Тайната сикрет сървис пази непосредствено само тялото. А че действаха странно се видя. Но може би за нас странно. Не вярвам да са нарушили драстично протокола. Те са професионалисти. Във всеки случай няма как да планират и обезпечават големи параметри. 

36
По света … / Re: САЩ
« -: Юли 14, 2024, 20:09:18 »
За мен по-важното е, че там на него покрив е ТРЯБВАЛО да има човек от охраната, от СС ... а бе който и да е, но не и стрелец.  Не съм информиран откъде докъде действа личната охрана и откъде влизат СС, но при подобни "мероприятия" задължително се прави съгласуване между отделните участници. Отново: да оставят покрива непокрит е наивно или умишлено престъпно.

На теория би трябвало, но ако е президент. А Тръмп е охраняван като бивш президент и охраната му е на съвсем друг режим от този на действащия президент. Те не покриват всичко, защото нямат ресурс. Охраняват само близкия периметър около него. Така че трябва да се прави тази разлика.

37
в какво евроатлантическо и натовско тресавище е превърната любимата някога лява газета, и как бе убит любимият Форум

Газетата никога не е била "лява". До един момент беше центристка за физиономия, но след като Газпром отсвири Дончев, си стана неприкрито антируска. Във форума имаше доста леви участници и газетата ги търпеше със скърцащи зъби. Самата Дорис често санкционираше прекалено "леви" мнения. Мои например. А СЕГА сама се превърна в жълто блато, защото трябваше да оцелее. Затварянето на форума беше условие да получи пари. Хората се борят за хляба си.

38
У нас … / Re: И сега? …
« -: Юли 07, 2024, 13:28:13 »
Защо сега наднационалното законодателство е с приоритет пред националното?

Не сега. Винаги е било така и така ще остане, докато има международни договори. Защото гарантират стабилност на международните отношения и ги предпазват от вътрешната политическа конюнктура. Без този основен принцип на международното право междудържавните договори губят всякакъв смисъл. Ако не ти харесва един договор или конвенция, просто не ги подписваш или не ги ратифицираш. Но щом го ратифицираш, си длъжен да го спазваш. А ако си сглупил и ти е дошъл по-късно акълът, денонсираш международния договор или излизаш от него. Така е в цял свят.

39
По света … / Re: НАТО
« -: Юли 07, 2024, 08:56:40 »
Хората гласуват за партии по много мотиви и нищожна част от тези мотиви включва именно НАТО, да не кажа и че досега не съм срещала човек, който да се е мотивирал с това, когато преценява за кого да гласува.

Хората гласуват само с три мотива – личността на партийните лидери, да свалим този от власт или да задържим властта. Нямат други мотиви. И изпадат в шизофренична ситуация, защото властта значи политики. Външни, вътрешни, икономически, и т.н. Като гласуваш за една партия ти я упълномощаваш да провежда всички декларирани от нея политики, които се предполага, че си одобрил. Всички. Защото в НС се гласуват всякакви закони, а МС управлява всички процеси в държавата. Тука няма извинения „по-малко зло”, „да променим модела” и тем подобни. Не е нормално например да гласуваш за БСП само да ти вдигне пенсията, а после да я псуваш, че е „евроатлантическа”. Ми те от сутрин до вече си късат ризите по телевизора, че са за НАТО и ЕС. Нинова може и да ти вдигне пенсията, но ще изнася и оръжие за Украйна. И ще те прави на идиот, като ти обяснява, че няма такова нещо. А ти сам ще се правиш на идиот, когато също почнеш да обясняваш, че няма такива работи. Или да вземем Коцето. Гласуват за него само защото е против НАТО. Ама че е демагог, че посмъртно не се излиза от НАТО, че нищо не може да с предоговаря с ЕС – няма значение. Важното е, че демагогията му храни нашите халюцинации.

40
По света … / Re: НАТО
« -: Юли 06, 2024, 20:50:54 »
един вид, няма нужда от референдум, хората са си казали как биха гласували на него, респ.такива резултати ще натаманят

Ами няма нужда от референдум. Хората си гласуват за партии, които искат България да е в НАТО. Вземи гласувалите на последните избори и извади от тях гласовете за Възраждане (защото само те са за излизане от НАТО). Всичко, което остава е "ЗА" НАТО. Прибави към тях около 30%, които изобщо не ги интересува дали сме в НАТО или не - и няма нужда от референдум. Дори гласувалите за БСП искат индиректно България да е в НАТО.

41
У нас … / Re: И сега? …
« -: Юли 06, 2024, 12:14:13 »
То и в момента се финансира само чрез заеми - има валутен борд.

Защото не желае да провежда финансова политика.  Има начини да повишава резервите и да емитира повече пари. Не го прави, но не значи че ептен не може. Като приемем еврото и това вече няма да може. А и по принцип валутния борд може да бъде премахнат с един закон.

42
У нас … / Re: И сега? …
« -: Юли 06, 2024, 11:55:14 »
Не например К.К. да говори наляво и надясно, че с приемането на еврото ще загубим националния си суверинитет, но едва ли,може да обясни защо N страни в ЕС го приеха, включително Хърватия, която влезе в ЕС доста след нас.

Това е вярно, но само частично. И в съществуващото положение на България е напълно без значение. Какъв е смисълът да запазиш един илюзорен финансов суверенитет, след като си изгубил всички други форми на суверенитет. А де факто ние нямаме и финансов суверенитет, защото икономиката и бюджетите ни са на пряко ръководство от Брюксел. Финансовият и валутният суверенитет са важни само в напълно суверенна държава. Има само един сериозен довод срещу еврото, но Коцето едва ли го отчита, защото изобщо не говори за него, а и широката публика хич не я интересува. Когато изгубим възможността сами да си печатаме парите, държавата ще може да се финансира само чрез заеми. Но това не бърка нито един българин стига да си получава пенсията и заплатата. Другото са бошлаф и сантименти. Няма никакво значение как се наричат нашите пари.

43
У нас … / Re: И сега? …
« -: Юли 05, 2024, 16:24:40 »
Трябва да предлага разумни решения за излизане от политическата криза у нас

Политическа криза е евфемизъм. Това е системна криза на буржоазната демокрация. Тя започва сама да се отрича. А самото Коце не може да предложи никакво разумно решение, защото е част от политическата система.

44
По света … / Re: НАТО
« -: Юли 03, 2024, 16:11:41 »
И сега излиза, че ние членуваме в НАТО, щото според теб се страхуваме от Турция (също член на НАТО), а Финландия членува, щото се страхува от кого? Да не би от Швеция?

Почти се насилих да повярвам, че ти си единственият човек тук, който поне е чувал за понятия като принципи, обективност, безпристрастност и т.н. Явно съм се объркал.  Няма смисъл д се цитираме. Казуистиката не  силната ти страна.  Видимо историята също. Но щом те влече – нема лошо.

45
По света … / Re: НАТО
« -: Юли 03, 2024, 10:48:17 »
Кога България или дори Финландия са извоювали автономия и независимост, съществували са в просперитет именно благодарение на учредителките и членките на НАТО, въобще на т.нар. западна цивилизация, по-скоро разбирай САЩ, щото именно те са НАТО, че сега ще говорим за оправдани страхове и защитата им именно чрез тази организация?

Сега, ти няма как да обвиняваш Финландия, че търси гаранции за сигурността си в НАТО. Това има на пазара. Ако имаше също ПАТО и ГАТО, може би нямаше да изберат НАТО. По-интересно е друго. Че ти изобщо изключваш възможността Финландия да е притеснена за своята сигурност. Както и Швеция. Ние можем да сме убедени, че не са прави, но явно те не мислят като нас. Ако погледнем безпристрастно историята  дали непосредствените съседи на Русия са имали поводи да се притесняват от нея или не?

46
По света … / Re: НАТО
« -: Юли 03, 2024, 08:42:29 »
И на финландците ще им дойде подирен акъл, въпреки че им трябва сега, по-точно им трябваше още при влизане в кварталната банда.

Сега, финландците не са идиоти. Те си спазваха неутралитета, прекрасно живееха до СССР и дължат икономическия си възход именно на него. За това внезапно присъединяване към НАТО – както и на Швеция, която е традиционно неутрална – определено има по-сериозни причини, отколкото „липса на акъл”. Никой не може да обвини някоя държава, че се страхува за сигурността си от друга държава. Защото ще трябва да започне от нас. Ние от сто години  не сме спрели да повтаряме „ами ако Турция ...”. В момента върви поредното империалистическо преразпределение на света и никой не е сигурен, защото става впрос за пари. За много пари

47
По света … / Re: СВО
« -: Юли 02, 2024, 11:21:22 »
 не е ли единственото решение военното решение за Русия ? Пълно превземане на Украйна и излизане на полската граница ? ..

Значи, Русия във всички случаи ще получи такава остатъчна държава на зададната си граница. Независимо от изхода на войната. Вече е късно за военно решение. Русия не може да го реализира. Украинците се оказаха костелив орех. Също както и в Чечня. Путин търси изход чрез преговори. След време седнат да преговарят и ще си направят взаимни компромиси.  САЩ ще натиснат Украйна да подпише мир. Но Русия няма да вземе Одеса и да излезе на Днестър и Дунав. А това беше най-важното. 

48
По света … / Re: СВО
« -: Юли 02, 2024, 11:02:56 »
Путин не иска бедни и съсипани съседи в една бъдеща Украйна

Няма значение какво иска Путин. Всъщост, когато свърши войната, все ще остане доста от Украйна и тогава Русия ще получи една озверяла, реваншистка, русофобска държава на западната си граница. Фрашкана със западно оръжие и гарантирано с гаранции за сигурността си от САЩ. Даже не е необходимо да влиза в НАТО.

49
По света … / Re: СВО
« -: Юли 02, 2024, 10:53:55 »
Отврата не го броим той е ревизионист...

???

50
По света … / Re: СВО
« -: Юли 02, 2024, 10:11:27 »
но само от това да се правят генерални изводи за за целите на войната, тактиката и стратегията е несериозно!

Дали е само от това? Как изглежда цялостната картина на начина, по който се води войната? Русия две години не може да излезе на административните граници на четири области, които с фанфари прие във федерацията. С други думи, цели две години имаме окупирани руски територии, които не могат да бъдат отвоювани. Само за сравнение: за по-малко от две години Червената армия стигна от Сталинград до Берлин. Ах, забравих, "Путин не бърза". Мъже в Русия - бол; пари излишни - бол; военна техника -бол. Всичко е бол и ненужно. Що да не го похарчат?

51
щеше да е свален от бълг. офицери преди да ни набута в Междусъюзническата

Вярно той лично ни набута. По цял ден крещеше по улиците и във вестниците "Всичко или нищо!". И той убеждаваше колебливите и "гениални" български генерали, че нашата армия е най-великата във Вселената и може да победи едновременно армиите на цяла Европа.

52
По света … / Re: Франция
« -: Юни 26, 2024, 22:51:56 »
като им каза Хитлер Дранг нах остен

Не е толкова важно, ама Хитлер никога не е викал Дранг нах остен. Хирлер е говорел за лебенщраум. Дранг нах остен е австрийска и германска геополитическа стратегия от 19 век. Има също и дранг нах вестен.

53
Recycle Bin … / Re: Re: И сега? …
« -: Юни 25, 2024, 19:11:23 »
И Виетнам ... ама те пък, като си тръгна Путин, казаха, че САЩ са им стратегически партньор.

Не знам  как си представят в Кремъл външната политика, ама няма как да бъдеш едновременно приятел с Китай и Виетнам. Или с Индия и Китай, или с Армения и Азербайджан. Винаги идва момент, в който трябва да избереш едната страна. И, естествено, да изгубиш другата. А най-често и двете. Какъвто беше случаят с Армения и Азербайджан.

54
У нас … / Re: И сега? …
« -: Юни 25, 2024, 15:58:28 »
Но съм изненадана, че Костадинов предлага нещо противоречащо на кредото му, изобщо неосъществимо и може би няма да бъде одобрено от част от избирателите му.

Изненадана ли си? Не си ли чувала думата "демагог" и производни? Аз съм я чувал, затова никога не се изненадвам и "разочаровам". Не бъди балък! И без това балъци с лопата да ги ринеш.

55
У нас … / Re: И сега? …
« -: Юни 25, 2024, 13:09:41 »
Както отбеляза президентът, сметката на Костадинов не излиза без ППДБ

Сметките на Коцето изобщо не излизат. Според мен вече го е осъзнал, защото след изборите е напълно различен човек. И той вече не иска да ходи на нови избори, защото оттук нататък ще слиза само надолу. Или ще тепа на едно място, което е същото. Оставяме настрана въпроса, че никой не иска да си играе с него, Възраждане няма управленски ресурс. Дори парламентарната му група е безлична.

56
У нас … / Re: И сега? …
« -: Юни 25, 2024, 11:37:53 »
смисъла на това, да отправиш предложение за решаване на много важен проблем, напълно съзнавайки, че то няма да бъде прието.

Това се прави съзнателно и само в два случая. Когато нямаш решение на въпроса, но се очаква да предложиш нещо. Знаеш, че няма да мине, но привидно запазваш сурат. Или, когато си готов да търгуваш и трябва да излезеш с нещо, за да започнат преговори.  Тук проблемът е, че ако контрагентът не те бръсне за слива, оставаш само с несериозната си овертюра.

57
По света … / Re: СВО
« -: Юни 24, 2024, 17:04:38 »
Това, че традицията е "позаглъхнала" хубаво ли е, лошо ли е?  Некак си не личи от коментара...

Не знам, ти си един от уважаваните тук простаци, който ме е псувал на майка. Разбира се, съкратено (ДЕПМ), защото си възпитан. Та ти трябва да кажеш хубаво ли е, лошо ли е.

58
По света … / Re: СВО
« -: Юни 24, 2024, 15:15:55 »
Моят въпрос е - а защо руският удар е "ответен" , а не е осъществен по-рано ?

Тука имаше една хубава традиция, но напоследък позаглъхна. Ако някой дръзнеше да разкритикува руснаците за начина, по който водят войната, след дежурната, униформена порция псувни и простащини следваше съвет да пишат на Шойгу в министерството на отбраната. Даже даваха и адреса на министерството. Та, пробвай ...

59
У нас … / Re: И сега? …
« -: Юни 20, 2024, 18:59:24 »
Та се сетих:

Като викаш "та се сетих", и аз се сетих за един истински случай. Веднъж нашият старшина, по прякор "Джото", ни хвана няколко кирливани да се скатаваме от физзарядка в едни храсти. И ни наказа да преместим една купчина бетонни плочки от единия края на плаца до другия. И всеки път, когато минавахме покрай него, ни казваше: "Когато не работи главата, страдат ръцете и краката!"

60
Не помня какви цветове преди имаше

Жълто-синята схема е наложена от 20-30 години. Преди 10-и трамваите бяха жълти, тролеите - сини, а автобусите - червени. Но имаше и сини автобуси. И червени трамваи. И червени тролеи.

Страници: [1] 2 3 4 5 6 ... 173