Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 03, 2025, 23:48:14

Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - otvrat

Страници: [1] 2 3 4 5 6 ... 174
1
По света … / Re: САЩ
« -: Днес в 18:35:52 »
Един идиот редовно повтаря в "Гласове", че икономиката на Русия щяла да се срине, и руснаците да ядат папурено брашно, раздавано с купони. Май е познал картинката, обаче объркал страната.

Папуреното брашно е качамак, мамалига, полента, мили пап, марабаракура и курабарамара. 90 % от света е отгледан с него и продължава да го руча всеки ден. Руснаците от глад няма да умрат, но икономика с 21% основен лихвен процент няма да развият. Ще трябва да разчитат на китайските другари. И на корейските, но само в Курск. Дали остана някой галфон да вярва, че Русия продава газ в рубли?

2
По света … / Re: Украйна
« -: Март 28, 2025, 18:35:43 »
сегашната СВО е за сигурността на Русия, но обединеният запад я направи неизбежна, те знаеха че Русия ще нападне първа, което е добре дошло за западната пропаганда и промиване на мозъците на плебса.


Когато една война е неизбежна, тя трябва да бъде сериозно подготвена политически, икономически, дипломатически, пропагандно и военно. Трябва да има ясни цели и стратегия да ги постигне максимално бързо и с минимални загуби. Ползите задължително трябва да надвишават загубите. Когато тези неща не са изпълнени, начинанието се нарича авантюра или пирова победа. А и не е толкова трудно да не нападаш пръв, а да създадеш основания за заслужено възмездие.

3
По света … / Re: Украйна
« -: Март 28, 2025, 18:01:08 »
Само наивниците не знаеха, че войните се водят за грабежи, а не за демокрация и свобода!

Интересна констатация. Това за всички войни ли се отнася или само за някои? Аз лично бих внимавал с подобни генерализации, защото границата между философията, тролския дебилизъм и "безотговорната критика"е много тънка.

4
По света … / Re: САЩ
« -: Март 17, 2025, 17:16:20 »
Наскоро четох характерните признаци на интелигентния човек, едното беше ругаенето.

Това е самата истина. Чобаните и каруцарите от пиацата са си каймака на интелигенцията. А в това изследване флатуленцията беше ли посочена като признак на интелигентност?

5
По света … / Re: Франция
« -: Март 09, 2025, 17:03:54 »
Concierge е една от митичните фигури на парижкия живот.

Чак пък митична не е. Все едно да кажеш, че горничната е една от митичните фигури на московския живот.

6
Преди години водихме една полска делегация на Шипка и те знаеха, а ние не знаехме, че на едно от оръдията е записано "полски полк" или нещо подобно. Намериха го - оказа се вярно,

Вярно е, но оръдието е било турско, защото доста поляци са служили в армията на Сюлейман.

7
По света … / Re: Геополитика
« -: Март 02, 2025, 15:56:57 »
РФ ще бъде балансьора между Щатите и Китай, а заедно ще наритат и ликвидират всички "демократи" - т.е.: Дермократи по сите земни кълбета.

И какво ще „балансира” Русия между Китай и САЩ? Русия има два варианта: или остава плътно до Китай или го изоставя. И в двата случая губи. Според мен трябва да се мечтае по-умерено, а не ентусиазирано, защото разочарованията са по-скромни.

8
У нас … / Re: И сега? …
« -: Февруари 26, 2025, 17:38:09 »
Без коментар!

Мараба, Буч! Нали знаеш какъв списък за приватизация връчиха "спасителите" на Гърция. Само пристанищата бяха десетина. Отделно пощите, земя, острови, комунални услуги и всичко, за което се сетиш. Така че хич не е лошо да се наредиш сред спасителите. Покрай големите риби винаги остава мършичка и за малките.

9
У нас … / Re: И сега? …
« -: Февруари 26, 2025, 11:41:54 »
Така е, но само гръцкия търговски флот носи колкото БВП на България.

Не знам колко им носи, но разпродадоха всичко доходоносно, че даже започнаха да продават и острови. Така че "спасението" на ЕЦБ е нещо като "спасението" на фирма за  бърз кредит. Манипулацията "ние, бедните, ще "спасяваме" богатите не е коректна.

10
У нас … / Re: И сега? …
« -: Февруари 26, 2025, 11:21:40 »
бедните българи да спасяват богатите французи. Ключовото изречение в случая е  "Европейската централна банка подготвя спасителен план за Франция и ще задължи държавите от еврозоната да спасяват Париж

Така представено звучи ужасяващо, но не е коректно. Т. нар, „спасение” не е безвъздмезно, а всъщност са заеми. С всичките им падежи, лихви и други салтанати. И всяка страна-членка участва в заемите за спасение на закъсалия съобразно участието си в ЕЦБ. Гърция например си плаща за „спасението” като поп. Затова трябва да се чете и мисли преди да се реагира първосигнално.

11
У нас … / Re: И сега? …
« -: Февруари 23, 2025, 10:50:27 »
Това, което е популярно, че законите са като бариера в полето, под която минавали влечугите, лисиците я заобикаляли, а говедата чакали да се вдигне,

Както винаги, ако нещо е "популярно", гарантирано е невярно. Законите не могат да се "заобикалят" и нямат "вратички". Законите или се спазват, или се нарушават.

12
У нас … / Re: И сега? …
« -: Февруари 23, 2025, 10:13:16 »
Да, но това е демокрацията, или я има, или я няма.

Наложително е да се направят някои уточнения, защото се забелязва едно постоянно и безразборно смесване на понятията. Неволно или умишлено. Думата „демокрация” има две значения. Едното е политическа система със строго определени характеристики. Няма  нужда да изброяваме всички, сред тях са изборност на институциите, мандатност и т.н. Ако един политически режим е възприел основните постулати на демокрацията – той е демократичен отвсякъде. И Северна Корея, и Иран, и  Бангладеш са демокрации. И политическият режим в НРБ беше демокрация. Другото значение на „демокрация” е чисто литературно, но то се вкарва във всеки контекст. Между другото, на български има прекрасна дума за „демокрация” – народовластие. И ако тя се употребява в политическия смисъл, тогава литературното значение на демокрация може да се използва безпроблемно. Но явно не е удобно. Нещо като „народен и „национален”

13
У нас … / Re: И сега? …
« -: Февруари 21, 2025, 12:08:47 »
P.S. Покрай постната пица БКП дали ще отпуснат и малко постна паста?


Барма, нищо лично, ама защо БКП постоянно те брига като острици по гъзо? БКП отдавна мина в историята, а бившите „комунисти” вече са възрожденци, орбанисти и тръмписти.

14
По света … / Re: Украйна
« -: Февруари 17, 2025, 15:28:14 »
Така че въпроса е какво е готов да отстъпи (или е отстъпил) Тръмп, за да се измъкне от ситуацията.

От каква ситуация да се измъква Тръмп? Тръмп раздава чужда пита. Колкото иска – толкова ще отреже. Нищо не го брига. Въпросът е какво ще отстъпи Русия. Щото след три години война не е излязла дори на границите на новите си територии. Влизането на Украйна в НАТО е само локум. Украйна посмъртно не може да влезе в НАТО с този конфликт. И е много по-полезна извън НАТО като постоянен дразнител на Русия. Неутралитет на Украйна също е лишено от съдържание.  Той не обхваща двустранни споразумения за сигурност.

15
По света … / Re: Украйна
« -: Февруари 17, 2025, 10:53:08 »
На срещата в СА Русия и САЩ "Не приемат".

Подигравките със Зеленски са напълно оправдани. Той си ги е заслужил отвсякъде. Но в тази еуфория по Тръмп миротвореца  изглежда на никого не правят впечатление нескритите напъни на Русия да започне мирни преговори. То това е доста по-интригуващо от изпълненията на Зеленски. Една победоносна армия диктува мир, а не търси мир чрез посредници. Още повече, когато посредниците поставят условия, назидават и заплашват. САЩ се държат като истински световен хегемон, който въвежда ред в кочината и казва на палавника, че ако не сключи мир, ще стане лошо. И палавникът веднага сяда да преговаря без да е събрал козове на бойното поле. Ако Русия си държи на условията – преговорите са напълно безсмислени. Никой няма да ѝ ги приеме. Но щом отива на преговори, значи ще отстъпва доста. Интересно е каква цена ще плати за изтеглянето на украинците от Курск.

16
По света … / Re: Събитията в ЕС
« -: Февруари 14, 2025, 08:37:39 »
Полският министър на отбраната: Повечето страни от НАТО подкрепят Тръмп за Украйна.

Всички подкрепяме Тръмп за Украйна. След като и корейските другари се провалиха, Тръмп ни е единствената надежда да изгони украинците от Курска област. И от границите на четирите нови руски области, естествено.

17
Точно преди 300 години на 8 февруари 1725 г. умира Петър Велики -
царят, който превърна Русия в империя.


Подобни дълбоки емоционални изблици винаги повдигат „философски” въпроси. Аз ненавиждам империите във всичките им форми, но се чудя кой е критерият за „добра” и „лоша” империя. Ясно е, че английската е лоша. Предполагам, че Русия не е създала империя с оръжие, а с литература и балет. И с термина „жандарма на Европа” гадовете са описвали Люксембург.

18
Наскоро ми донесоха децата кафе от Виетнам, много нежен вкус и фин аромат.

Едно време сервитьорите обяснявха, че "турското кафе е виетнамско".

19
У нас … / Re: И сега? …
« -: Февруари 05, 2025, 18:22:10 »
Съгласен съм само с последното изречение.
Винаги при сегашната ситуация можем да си поканим финансов министър, мошенгия и да превaлутира резерва. Направи се преди за дълга. Да не би да са затворили Магурата?
Горното остава " Наша работа". Къде ли съм чувал последното?


Мараба, Буч.
Защо само с последното? Какво им е на предните? Мушенгия на ниво минфин не може да стане. Само НС може да направи такова нещо, но това е невъзможно. Никой няма да посмее да отмени борда. А и който трябва няма да му разреши. Има и друг важен фактор: успяха да излъжат народа, че ако няма борд, ще стане като при Жан Виденов. Който и шлосер да питаш - ще ти го обясни. Валутните бордове са кашета за инфлационна шума. Била тя долар или евро. На теория можем да отменим борда, на практика - не. Ама то на теория и от НАТО можем да излезем.
Наше дело си го чувал в коза ностра.

20
У нас … / Re: И сега? …
« -: Февруари 05, 2025, 17:31:41 »
Приемането на еврото е като привързване на България към мачтата на потъващия кораб. Тези със собствена валута щъкат свободно по палубата и винаги могат да скочат.

Това изобщо не е вярно! Левът Е привързан към "мачтата" на потъващия кораб. Курсът му е обвързан с еврото. Ако утре потъне корабът - потъва и левът. С евро и без евро - все тая.

21
У нас … / Re: И сега? …
« -: Февруари 05, 2025, 16:38:45 »
А самото приемане е окончателен Армагедон за територията! Пригответе се за нов подем на цените с фактор две. Ако не точно - ще е близко. Ефекта за необразованият плебс обаче ще е положителен. поне в началото.

Няма никакво съмнение, че след въвеждане на еврото всичко ще поскъпне. Никой няма да седне да преизчислява с лелка до пети знак. Ще се закръгля с цент, пет, десет, двайсе. Нека да е левче.  Но поскъпването не е сериозен аргумент срещу еврото. Ако не го приемем да не би да поевтинее? Или да спре да поскъпва? Всеки вижда, че и без евро цените ежедневно растат. С еврото има един-единствен проблем, но никой не го споменава. Но може би и няма нужда. Бордът е вечен, хоремагът е щастлив за махмудките в бурканите и само революция може да го отмени. Затова няма никакво значение как ще се казва българската парична единица. Чак пък такъв театрален „патриотизъм”! Като ще е „лев”, защо имаме президент, а не председател? Защо имаме „национална” агенция за приходите, а не „народна” агенция за приходите? За БНБ Банка е ясно – създава фалшиво чувство за съпричатност.

22
По мое време / училище, даскалите не пазеха копие (май и лични тефтери нямаха)

Не може да не са имали даскалски тефтери. Кога е било твоето време? Те само по тях работеха и изпитваха. Там пишеха всяка оценка и разни други бележки по учебния процес. В класния дневник само записваха отсъствията и после отваряха техния тефтер. Много често оценките в дневника ги прехвърляха по-късно. А класният работеше с дневника за отсъствията. Даскалите си знаеха всеки ученик. Няма как да ти е писал две цъфари в неговия бележник, а в дневника да се появи четворка.

23
когато завършвах гимназия  "Христо Ботев" нямаше възможност учениците да имат достъп до дневниците. Дневникът си стоеше в учителската стая и учителят си го носеше със себе си.

Мараба, Буч!  Във всички училища дневниците стояха в учителската стая. Но те се крадяха. Обикновено през нощта някой влизаше в училището и  прибираше дневника. Дърт Вейдър греши. Поправка на оценка в дневника беше безсмислена операция. Всеки учител си имаше бележник и в него бяха всички оценки. Като изчезне дневника – всички оценки веднага се възстановяват. Дневниците се крадяха единствено заради отсъствията. Те фигурираха само там. После нямаше как класния да ги възстанови. А „ неизвиненото отсъствие” беше много важно за „поведението”.

24
По света … / Re: САЩ
« -: Януари 25, 2025, 19:20:51 »
т.е.описаните  от вас правила важат при всички промени на конституцията?

Да. Промяната си е промяна. Изменят текст от конституцията. Независимо дали е в основния текст или в поправка.

25
По света … / Re: САЩ
« -: Януари 25, 2025, 19:12:06 »
Искате да кажете че срока 4г.е поправка?

Не. Промяната на срока е поправка.

26
По света … / Re: САЩ
« -: Януари 25, 2025, 19:01:40 »
Имам съвсем друго предвид,вместо 4г.мандата да бъде променен с продължителност-например на 6г.

Ама тя процедурата е абсолютно същата. Няма никакво значение дали отменят поправка или променят поправка.

27
По света … / Re: САЩ
« -: Януари 25, 2025, 18:34:47 »
А възможно ли е поправката да е за удължаването на мандата?

Не, не е възможно.  22-та поправка е категорична. Никой не може да бъде избиран за президент повече от два пъти. Независимо дали е последователно, или не. На теория поправката може да бъде премахната, но на практика – не. Защото първо трябва две трети от конгреса и сената да го гласуват, след което това трябва да бъде одобрено от около тридесет щата. Явно не става. Има и друг начин. Да се свика конгрес за промяна на конституцията (нещо като нашето Велико народно събрание) и там пак трябва две трети, но от щатите, да го одобрят, но после това решение пак трябва да бъде одобрено от две трети от щатите. Така са го направили, че няма начин да бъде променено. Рузвелт много ги е уплашил с неговите четири мандата.

28
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 17, 2025, 10:32:53 »
Правителството не е решението на нашия проблем - правителството е проблемът. Роналд Рейгън

За Роналд Рейгън не знам. Това си е негов проблем. Но нашето ново правителство е идеално за дребнобуржоазна либерална държава като България. Коалицията е изрисувана като по учебник по  политология. Всички са либерали-центристи и има представител на лявото, дясното и центъра, подкрепени от етнически либерали. Представен е целият либерален спектър. Тази коалиция може да управлява България поне двадесет години.

29
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 16, 2025, 12:08:58 »
щото ако не си гласувал - няма никакво значение какво желаеш за управлението. ти си декларирал, че си неспособен да изразиш желание.

Точно така! Аз например не гласувам и изобщо не ме интересува кои либерали управляват. По-интересно е обаче да узнаем как гласувалите за БСП ще оправдаят коалицията с герп. Ей така, от любопитство. Когато се правеха на циркаджии да обясняват, че Нинова не продавала оръжие за Украйна, защото "нямало било документ, че е за Украйна" - не бяха много убедителни. Дано сега измислят нещо по-така.

30
Никаква ирония не е това,уважаеми!

Напротив! Ирония си е отвсякъде. Защото и на нас едно време пенсионерите ни обясняваха какви били кебапчетата по тяхно време, а сега ние обясняваме същото на младите за кебапчетата от нашата младост. Затова се чудя кое лето господне е началната точка на идеалното кебапче.

31
Едно време ...

Иронията е, че едно време също викахме "едно време какви кебапчета имаше". По всичко изглежда, че най-хубавите кебапчета са били през Каменната ера.

32
По света … / Re: БРИКС
« -: Януари 11, 2025, 10:54:35 »
Да, американска политика, от страх САЩ да не им наложат "икономически снакции".

Няма никакво значение чия политика. Просто доказателство, че бизнес и политика са като петък и събота. Какъв е този търговски съюз, който е подвластен на интереси извън съюза? Явно бизнеса със САЩ е по-важен от бизнеса в съюза. Явно целта е да се закачи някоя далавера в тарапаната. СИВ беше създаден като чисто икономически съюз. Политическият се създаде с Варшавския договор.

33
По света … / Re: БРИКС
« -: Януари 11, 2025, 10:28:57 »
БРИКС е само търговски съюз, а ЕС е политическа формация

Никъде няма "търговски съюз" в чист вид, разделен от политиката. Търговията е политика и дори да е замислен като такъв, рано или късно ще се превръща в политико-икономически съюз. И СИВ беше създаден само като икономическа организация, но бързо се политизира. Иначе няма как да функционира. И БРИКС го доказва. Фактът, че водещи китайски, турски, арабски и други банки отказват да обслужват руската търговия говори, че в този търговски съюз има много политика.

34
По света … / Re: БРИКС
« -: Януари 11, 2025, 10:02:45 »
Да питам ли пак за митичните права на членовете на брикс?

Въпросът е интересен. По всичко изглежда, че може би има някакви права. Например да се правиш на пръв приятел с някой член, но твоите банки да имат право да откажат да го обслужват . И ти да не правиш нищо по въпроса, а безсрамно да изнудваш твоя приятел да ти продава енергия на обидно ниски цени. Не знам как ще се развива БРИКС, но съм убеден, че най-големият губещ там ще е Русия, а най-големият печеливш ще е Китай. Китайските другари са хитри като стадо лисици.

35
По света … / Re: БРИКС
« -: Януари 09, 2025, 09:42:17 »
не по врат,  а по шия. И къде, впрочем, са тези условия, дет били посочени?

Единият го заливаше с шоколад, а другият го поливаше с шоколад.
То няма някакви разписани условия или критерии за членство. Идеята на БРИКС е да излязат от доларовия  ярем и съответно от диктата на МФВ, СБ и т. н. Предполага се, че „пълноправните членове” ще трябва да работят в тази насока. Да търгуват помежду си в собствени валути, да си дават преференции и тем подобни. Но засега всичко е добри намерения, защото още нямат разчетна валута и продължават да смятат всичко в долари.

36
По света … / Re: БРИКС
« -: Януари 07, 2025, 18:32:34 »
какви права в придобила Индонезия, ставайки "пълноправен" член на БРИКС?  Права, които иначе не е имала.

Никакви  специални права не е придобила, освен че ще може да председателства организацията на ротационен принцип и вероятно (предполагам) ще има по-лек достъп до взаимните фондове. В които, естествено, ще трябва да дава и пари. Иначе може да си взаимодейства във всичко с БРИКС и без да е „пълноправен член”. Например да си договаря разплащания в местна валута и т.н.

37
По света … / Re: Германия
« -: Декември 31, 2024, 17:45:22 »
Християни, марксисти ленинци, сталинисти и всички такива *исти се наричат последователите на Христос, Маркс, Ленин, тавариш Сталин и етк... Христос не може да бъде последовател на самия себе си...

Барма, ти ми стана баща! Истината ти редим.

38
По света … / Re: Германия
« -: Декември 31, 2024, 10:41:17 »
Ами да--- технически погледнато - то и Маркс е бил марксист, а Ленин - ленинец

Точно така! Ленин ревизира Маркс в най-съществените му постановки. И какво от това? Не мога да проследя дълбокия ти символизъм.

39
По света … / Re: Германия
« -: Декември 31, 2024, 10:25:49 »
ами се оказва, (в Тайните протоколи го пише) че не е бил и христянин...

Ами, да. Технически погледнато не е бил християнин. Проповядвал е чистата еврейска религия.Християнин значи "месиянин". Човек, който вярва в месията. Христос (гр.) = месия (евр.). Или "помазаният". Първите последователи на Исус са наричали учението "Пътят" (The Way). Християнин е било обидно-подигравателно наименование на сектата.

40
По света … / Re: Германия
« -: Декември 31, 2024, 09:57:02 »
Исус е роден от самарянка

Нещо си се объркал, ама не е световен проблем. То аслъ в Новия завет е пълно с Марии, та не можеш да им хванеш края. Майката на Исус си е еврейка и именно тя е "връзката" с коляното на Давид.
Иначе за Холивуд си прав, но и с книгите трябва да се внимава.

41
По света … / Re: Германия
« -: Декември 27, 2024, 10:17:22 »
Коледна украса по берлински

И напълно подходяща. Явно не знаеш, че Исус е евреин, роден от евреи в Юдея и проповядващ еврейската религия.

42
По света … / Re: Германия
« -: Декември 18, 2024, 17:56:19 »
Предполагам, че става дума за европейските Голфове.

Голф се произвеждаше в Югославия от средата на 80-е. Фабриката беше в Сараево. Произвела е огромно количество. Сега не знам дали още съществува.

43
У нас … / Re: И сега? …
« -: Декември 18, 2024, 10:43:03 »
Е като не дължи защо е изобретила акцизите върху горивата, алкохола, тютюневите изделия, ДДС-то и другите незаобиколими данъци, вкл. дивотията с денатурирания спирт?

За да храни себе си, в лицето на своята бюрокрация и своите олигарси и плутократи.

44
У нас … / Re: И сега? …
« -: Декември 18, 2024, 10:21:11 »
държава, успяла без помощта на какъвто и да било "сталински терор" за 35 години да унищожи или обърне в бягство 3 милиона от верните си поданици и добросъвестно да предотврати появата на други 2-3 милиона

Не мога да разбера защо постоянно използвате понятия, лишени от всякакво съдържание. Не е продуктивно за всичко да се налагат илюзорни реминисценции от миналото като шаблони към действителността. Живейте с реалностите! За каква "държава" говорите? Капиталистическата либерална държава на никого нищо не дължи. Особено на т. нар народ. Оттук трябва винаги да се изхожда и всяко нейно подаяние, наречено „социална политика”, да се приема с благодарност. А какво е било едно време - поп Мина и замина. И с избори няма да се върне.

45
Тюбетейка?

По-соро федора, но може и да е конфедератка. От тоя ъгъл не се вижда ясно. Но пък го докарва и на френски каскет. Направо да се обърка човек.

46
По света … / Re: Сирия
« -: Декември 08, 2024, 15:32:59 »
 няма как русия да защитава сирия, след като сирийската армия очевидно не иска да защитава страната си.


Привидно много удобна и хлъзгава  апологетика, но несъстоятелна. Русия никога не е „защитавала” Сирия или Асад, а своите геополитически интереси.  Сега на всички е ясно, че няма потенциал да го направи. А личността Асад и състоянието на сирийската армия са напълно ирелевантни.  Ако геополитическите интересина Русия зависят от състоянието на сирийската армия, пиши ги бегали тея геополитически интереси.

47
По света … / Re: Сирия
« -: Декември 08, 2024, 14:49:26 »
Русия - по дефиниция - е безгрешна!

Разбира се, че е безгрешна. "Русия", държавата, няма как да греши. Грешат управниците ѝ и те си имат имена. Ясно е, че не е удобно да ги назоваваме поименно, затова по-обтекаемо е "Русия".

48
По света … / Re: Сирия
« -: Декември 08, 2024, 11:04:18 »
Вие какво сте очаквали, Русия да спасява всички!? На колко фронта да воюва? Спасението трябва да се заслужи с активна съпротива.

Ами, щом претендираш да бъдеш „световен полюс” на сила и влияние, трябва да си в състояние да защитаваш своите съюзници. Да си пазиш дворчето и да биеш през пръстите всеки, който посяга към него. В противен случай не само губиш приятели и влияние, но казваш на всеки потенциален съюзник, че нямаш сили да го защитиш. Тогава за какво да си играе с теб? Светът седи, киризи и си прави сметките. Някои вече си ги направиха . Като Сърбия например. Затова трябва да се воюва на толкова фронта, на колкото трябва да се воюва. Сирия не само беше верен съюзник, но даде на Русия и две стратегически бази. Сега Русия ще загуби и тях.  Има термин за неподготвено, необмислено и калпаво проведено начинание, безрезултатно или с нищожни резултати. И той е „авантюра”.

49
По света … / Re: САЩ
« -: Ноември 12, 2024, 08:00:04 »
И нали потребителският кредит е абсолютното зло?

Не съм казал, че потребителският кредит е абсолютното зло. Казвам, че живот на кредит е абсолютното зло. Прекрасно знаеш, че огромна маса хора от т. нар. „златен милиард” живеят само на кредит. Изплащат всичко – от къщата до ъглошлайфа в гаража. Това е спирала без край. И с един лек срив в икономиката приключва сладкият живот.
Ти изхождаш от твоя случай, ама той не е универсален.

50
По света … / Re: САЩ
« -: Ноември 11, 2024, 16:46:21 »
Аз не съм съгласен с прогнозата на Butch, а пък твоята е още по-невероятна.

Нема лошо да не си съгласен с прогнозата на Буч. Следователно смяташ, че Русия ще вземе повече от тези 4 области, вкл. Одеса и Харков.; ще стигне до Киев и Приднестровието; ще демилитаризира и денацифицира Украйна; че санкциите ще паднат и ще си върне всички резерви от западните банки. Обърнах прогнозата на Буч, за да стане ясно, че смяташ обратното. За моята още по-невероятна прогноза не знам какво да ти кажа. Кое ѝ е още по-невероятното? Огромната цена, която плати досега срещу никакви резултати ли? Нали сам казваш, че самата Русия е прекъснала връзките си с Европа и няма накъде? Ако 50 години ти звучи невероятно – нека да са 30. Няма да се караме за някакви двадесет години. А за този резил с корейските другари изобщо да не отваряме дума.

51
По света … / Re: САЩ
« -: Ноември 11, 2024, 12:28:29 »
Дори ще направя прогноза (нямам собственост върху нея):

Прогнозата ти най-общо е обективна. Към нея могат да се добавят само един вагон негативни резултати за Русия.  Цената на така проведената война в човешки, материален  и психологически стойности ще бъде засекретена поне за сто години напред.  Руснаците няма да искат да я обсъждат. Както Зимната война и Чеченската война. „Победихме, ама ...” В следващите поне 50 години Русия ще бъде отрязана от Европа. Но това са проблеми на нейната олигархия.

52
По света … / Re: САЩ
« -: Ноември 09, 2024, 19:45:04 »
Но много добре си спомням, че всеки месец се плащаше вноската по жилищния кредит. Едва ли има нормална държава без кредит: остави консуматорите, ама производство, иновации, и т.н. Ако искаш да живееш в пещерната епоха, има и такива, никой не ти пречи.

Леко несериозно е да сравняваме потребителския кредит при соца с днешния кредит. Най-малкото, че едно време беше немислимо да останеш без работа или на улицата. За лихви и тем подобни да не говорим. Те бяха да не е без хич. 70-е апартаментите струваха 5-6-7 000 лева и вноските бяха 20-30 лв на месец. Не съм чувал някой да се е озорил да ги плаща. Говорим за потребителски кредити, а не за иновации, инвестиции и т.н.. Естествено, че икономика без кредит не може да се развива. Въпросът е кой и как ти го дава. Но "вземи днес, плати утре" не те прави богат, а ти слага ченгел. 

53
По света … / Re: САЩ
« -: Ноември 09, 2024, 17:58:18 »
Пиша ви как са нещата, не моето отношение към тях.

Аз знам как са нещата. И в САЩ съм живял. Вярно, доста отдавна и не толкова дълго, колкото ти, но достатъчно, за да знам кое как е. Но сега и в България е същото. Само гледай сеира, когато съвсем скоро ще се спука българският имотен балон. Тогава "средната класа" ще вие като линейка.

54
По света … / Re: САЩ
« -: Ноември 09, 2024, 17:42:50 »
но да живееш на кредит е единствения начин да биеш инфлацията

Не съм убеден. Живот на кредит е живот в казино. Защото зависиш от фактори, които са извън твоя контрол. Както имаш две къщи с два гаража, два Кадилак-а и шест вида топла вода, така на другия ден можеш да нямаш нищо и още да дължиш един файтон пари. Това е илюзорно благосъстояние. И ти много добре го знаеш, ама се правиш на ампе. 

55
По света … / Re: САЩ
« -: Ноември 09, 2024, 17:08:08 »
Той специално имаше две къщи с двойни гаражи и във всеки гараж по един кадилак'

А той специално беше ли ги изплатил? Хайде да не се будалкаме. Американското благосъстояние се дължи на кредита. Дето евфемистично му викат "консуматорство". Плюскане, по нашему. Ама плюскането е Тото 2, второ теглене.

56
По света … / Re: САЩ
« -: Ноември 06, 2024, 17:06:35 »
Тогава професорът каза, че победа на Тръмп означава край на войната в Украйна,

Професорът определено е бил отново ироничен. Да дойте Тръмп, че Русия три години не може да я приключи тази война на бойното поле. Дано да изгони украинците и от Курска област, че опряхме до тов. Ким.

57
По света … / Re: САЩ
« -: Ноември 04, 2024, 17:10:46 »
В щата Масачузетц, за да гласуваш изобщо и в частност по пощата трябва да се регистрираш предварително

Мархаба, Буч! Поправи ме ако греша, ама не станаха ли най-големите мушенгии на последните избори в САЩ (с извинение) точно с гласуване пяо пощата?

58
Когато преди години нашият народ е бил все още мъдър е казал: "По-добре пръв в селото, отколкото последен в града!"

Това не го е казал "нашият народ", а Цезар. Цитиран от Плутарх. Изразът е: "По-добре да съм пръв в това малко село, отколкото втори в Рим". Имал е предвид втори след Помпей. А поводът е, че когато прехвърлял Алпите, спрял в едно малко село и видял как местният първенец командва наляво и надясно и всички стоят мирно и го слушат. Българският народ по-скоро е казал "по-добре последен в града, отколкото пръв на село". Нека не приписваме "мъдрости" на един доста прост народ.

59
У нас … / Re: За кого ще гласувате на 27.X.2024 г.?
« -: Октомври 21, 2024, 09:55:39 »
Като взе боновата книжка забогатя ли?

В случая не става въпрос дали някой е забогатял и аз съм уточнил, а за твоето твърдение, че собствеността не била общонародна. Ако не беше общонародна, нямаше да се дават тези бонове. Сумите наистина бяха малки. Май бяха около 20 000 лв. (200 стари), но в масовата приватизация бяха включени само 15-20% от всички предприятия, оценките им бяха десетократно занижени, а и народът беше доста повече.
А щом не знаеш какво е диз, значи не си обикалял варненско и бургашко.

60
У нас … / Re: За кого ще гласувате на 27.X.2024 г.?
« -: Октомври 21, 2024, 07:49:17 »
Никаква книжка за никакви бонове не съм получавал. Дори от ДЗУ са давали някакви акции,  но и от там нищо не получих.

Да си получил бе, диз! Кой ти е виновен, че не си отворко? Дори в ДЗУ-то са били по-открехнати от теб. Ти пък се "реализира" в САЩ и ни натри носовете.

Страници: [1] 2 3 4 5 6 ... 174