"Майката на всички реформи" – Мелони иска промяна в конституцията
Актуализирано на 03.11.2023, 16:04
Джорджа Мелони иска конституционна поправка. © Алианс на картините / ZUMAPRESS.com/Roberto Моналдо
Джорджа Мелони и нейният десен съюз искат да спазят едно от най-важните си предизборни обещания. Те искат да променят конституцията и да оставят хората да избират пряко ръководителя на правителството в бъдеще. Все още не е ясно дали Мелони ще успее да прокара реформата в парламента.
Италианското правителство на Джорджа Мелони иска да започне цялостна конституционна реформа. В основата на спорните планове е преди всичко пряк избор на ръководител на правителството с обикновено мнозинство. Италианският кабинет одобри законопроект в този смисъл в петък. Дали Мелони ще прокара прилагането на реформата все още е неясно.
Според плановете избирателните съюзи ще трябва да издигнат кандидат за поста ръководител на правителството. Ако техният кандидат бъде избран успешно, те автоматично биха получили 55 процента от местата в двете камари на парламента. Според наблюдатели, ако Мелони успее да прокара реформата, това ще бъде най-обширната поправка в конституцията, откакто тя влезе в сила през 1948 г.
Дясното правителство в Рим иска да използва реформата за борба с хроничната нестабилност на италианските правителства. От края на Втората световна война Италия има близо 70 правителства.
Анализ
Миграционна политика
Мелони търси изкупителна жертва
Преди 25 дни от Lea Hensen
Мелони се нуждае от мнозинство от две трети
Всяка конституционна поправка в Италия обаче изисква мнозинство от две трети в двете камари на парламента. Ако това не се случи, всяко предложение ще трябва да бъде гласувано на референдум. Много малко вероятно е обаче да бъде постигнато мнозинство от две трети.
Някои от предшествениците на Мелони вече не успяха да прокарат такава реформа. Съвсем наскоро например тогавашният ръководител на правителството Матео Ренци се провали на конституционен референдум през 2016 г. и впоследствие подаде оставка.
Анализ
Политика
ЕС обявява война на държавната пропаганда – не всички са ентусиазирани от това
Преди 9 дни от Leon Kottmann
Опозицията е скептична
Мелони се нуждае от опозицията в парламента за мнозинство от две трети. Опозиционните политици критикуваха, наред с други неща, че реформата не трябва да намалява ролята на президента с ключовата му балансираща функция като гарант за национално сближаване.
Най-силните леви опозиционни сили, Движение "Пет звезди" и Демократическата партия (ДП), виждат реформата като заплаха за механизмите за контрол в конституцията от 1948 г., която е въведена след диктатурата на Бенито Мусолини.
Вече повече от година ултрадясната Fratelli d'Italia под ръководството на Мелони управлява заедно с консервативната партия "Форца Италия" и дясната популистка "Лига". Конституционната реформа беше едно от най-важните предизборни обещания на управляващия съюз. (дпа/лко)