Хайде да бъдем по сериозни. Петилетните планове долу-горе се изпълняваха. За вечността на социализма не съм чувал, щото обещаваха да премине в комунизъм. Не познаха. Което не значи, че въобще не са познали, а тогава не познаха.
Което хич не ме впечатлява и го приемам само като временна радост за партнерчетата, чийто хоризонт на разсъждения не е по далечен отколкото на кокошка родайланд в предвечерен унес.
Дори Фукуяма, дето толкова ни го навираха само преди три лета с неговия край на историята поради всеобщата победа на демокрацията, май е започнал да поумнява и да дава половин оборот назад.
Е, те ти го в натура:
Франсис Фукуяма: „Социализмът трябва да се завърне“
Проф., д.ф.н., Васил Проданов – преподавател в УНСС. Главен секретар на Българското философско дружество (1978-1989). Директор на Института за философски науки(1988-1992) и на Института за философски изследвания към БАН(1995-2010 г.). Автор на стотици научни публикации, излезли в България, САЩ, Русия, Германия, Франция, Испания, Холандия, Полша и много други страни в света. Автор на 21 книги, сред които «Познание и ценности», «Биоетика», «Биосоциални ценности» и др.
Васил Проданов | 18.10.2018 /Поглед.инфо/
Франсис Фукуяма стана знаменит през 1989 г., обявявайки, че либералната демокрация е най-висшето състояние на човечеството, своеобразен „край на историята“. Не може да бъде измислено нищо по-добро от нея, след като съветският държавен социализъм започна да се разпада. Всички трябва да станем „демократи“ и ще живеем в райското блаженство на идеалното общество. Тогава това стана евангелие на новопоявилите се политици, преродени от социалистически човеци в либерални демократи в България и в останалата част на Източна Европа.
Франсис Фукуяма
Самият Фукуяма е роден през 1952 г. в Чикаго в семейство на американизирани японци, чиито родители са дошли в Америка през 1905 г., но не знае японски и възприема себе си като американец. Завършва политическа философия, работи известно време в американската администрация. Книгата му, с която обяви, че не комунизмът, а либералната демокрация и капитализмът са най-висшето състояние на човечеството, бе преведена на десетки езици и бе една от най-продаваните работи по политическа философия в историята.
Две десетилетия по-късно обаче Фукуяма започна да говори, че всъщност Америка се управлява от олигархия и от 1 % най-богати, а китайските политици вземат по-рационални икономически решения от американските. А след избирането на Тръмп написа статия, в която бе песимистичен за бъдещето на Америка.
Вчера, в последния брой на списание „Ню Стейтсмън“, той отиде още по-нататък, заявявайки, че „Социализмът трябва да се завърне“ и да започне да преразпределя произведеното в обществото, за да се премахнат огромните дисбаланси в доходите и богатството в съвременните общества. Според него периодът в развитие на обществото, започнал с Рейгън и Тачър, основаващ се на идеята за изгодата от нерегулираните пазари, „в много отношения имаше катастрофални следствия“.
И още нещо, което лидерите на ПЕС и повечето от неолиберализираните леви партии не смеят да кажат: „струва ми се, че определени неща, казани от Карл Маркс, се оказват верни. Той говори за кризата на свръхпроизводството…за това, че работниците обедняват и няма достатъчно търсене“ на произведеното от капиталистите.
Фукуяма се тревожи от възможностите за американо-китайска война и смята, че трябва да сме много глупави да я изключим. Размишлява за сценариите, при които тя може да започне, и смята, че това може да стане след ескалация на локален конфликт.
Какви времена дойдоха. Гуруто на либералната демокрация иска завръщане на социализма и трепери от възможна американо-китайска война. Явно, нищо не е вече каквото беше. Светът става друг. Франсис Фукуяма говори по-ляво от лидерите на много от системните леви партии. Иска социализъм и хвали Маркс.
След като и Фукуяма започна да говори неща, немислими довчера за неговата уста, светът очевидно ще става друг. Тепърва ще има нови прераждания, визии, очаквания, мечти на милионите хора.
Клуб 24 май
Та ти сама като твърдиш, че бъдещето не може да се предвижда на повече от 70%, що скачаш срещу бае ти Ташо, че планирал 5 г. напред и не уцелвал точно?
Освен това, мързи ме сега да търся, но беше западно пазарно светило, което /по памет/ твърдеше "Да не планираш има само едно предимство - фалитът идва внезапно и не ти остава време да се тревожиш за него!"
Толкоз за предвиждането, планирането, пазарната икономика и бъдещето на вечните и идеални оПщества!
п.с. Но виж Фукуяма, поне тук таме ти пасва на някои твои убеждения и поне част от горното може да го "вземеш на въоръжение".
Подарък, като за приятел.
:yes-1289: