Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Ноември 21, 2024, 16:42:11

Автор Тема: Френският „конвой на свободата“ с канадски знамена се отправя към Брюксел  (Прочетена 2321 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен AR-15

  • Administrator
  • *****
  • Коментари: 20
    • Профил
Френският „конвой на свободата“ с канадски знамена се отправя към Брюксел

Протестиращи, които наричат себе си „конвой на свободата“,  тръгнаха от Южна Франция в сряда (9 февруари) към Париж. След това те ще се отправят към Брюксел, за да поискат прекратяване на ограниченията заради ковид. Те бяха вдъхновени от канадски демонстранти, които блокират гранични пунктове.


Около 200 протестиращи се събраха на паркинг в Ница, на френското средиземноморско крайбрежие, а много развяваха канадски знамена в знак на солидарност с канадските шофьори на камиони, които протестират срещу ограниченията, въведени от тяхното правителство.


Протестиращите в Ница казаха, че планират да се насочат първо към Париж, след това към Брюксел, където е Европейската комисия, за да поискат, наред с други неща, премахване на правилата, забраняващи на хората да влизат на обществени места, ако не са ваксинирани срещу ковид.


„Много хора не разбират защо във Франция е в сила ваксинационният пропуск“, коментира демонстрант, който помагаше за координацията на конвоя от Ница и който се представи като  Денис.


„Нашата работа е да съобщим на Европа, че въвеждането на здравна карта до 2023 г. е нещо, което мнозинството от нашите съграждани не могат да разберат“, каза Денис.


Не всички хора, които потеглиха от Ница, планират да пътуват чак до Париж или Брюксел. Конвоят беше съставен от мотоциклети и лични автомобили, но не и камиони.


В град Перпинян, близо до границата на Франция с Испания, се събраха около 200 души, за да тръгнат към Париж като част от движението „конвой на свободата“.


Техният конвой беше съставен от автомобили, няколко кемпера и един камион.


„Просто сме уморени от всичко това. Искаме да отидем където искаме, без да ни искат здравен пропуск. Поне с това действие правя нещо“, заяви Николас Бура, шофьор на камион, който се включи в протеста.


Подражателски  протести


Протестите на шофьорите на камиони в Канада, които започнаха в края на януари срещу задължителната ваксинация и ограниченията, парализираха столицата Отава. Протестите сега се организират до ключови гранични пунктове между Канада и Съединените щати и пречат на търговията.


Протести на подражатели се проведоха в Австралия и Нова Зеландия, а шофьорите на камиони в Съединените щати заявиха, че също планират подобни демонстрации.


Как започнаха протестите?


Шофьорите настояват за премахване на наложеното от канадското правителство изискване за ваксинация за преминаване през границата, което бе наложено през януари от Канада и Съединените щати. Това изискване разгневи някои шофьори и те започнаха „конвоя на свободата“ от камиони, пътуващи през Канада до Отава в края на месеца.


Индустриалната група Canadian Trucking Alliance заяви, че се противопоставя на протестите по обществените пътища, като подчертава, че повечето канадски шофьори на камиони са ваксинирани. Протестите се разшириха, за да се противопоставят по-общо на ограниченията срещу неваксинирани хора, въпреки че контролът е на провинциалните правителства, а не на федералното.


Премиерът Джъстин Трюдо отказа да се срещне с организаторите на протеста и се премести на неразкрито място извън Отава, когато конвоят пристигна в столицата. После той се завърна в Отава и каза, че спазването на мерките за обществено здраве е най-добрият начин за борба с пандемията.


Протестите допринесоха за отстраняването на лидера на опозиционната Консервативна партия Ерин О’Тул, който разгневи някои консервативни законодатели, защото първоначално се дистанцира от протестите.  О’Тул, основният политически противник на премиера Джъстин Трюдо, бе свален в миналата седмица от ръководния пост в тази политическа сила, след като изгуби вот на доверие.


Канадските власти се опитват да сложат край на окупацията в Отава, като се надяват, че комбинацията от наказателни обвинения, глоби и перспективата, че ще останат без гориво ще сложи край на блокадите.


Съдът издаде временна забрана за тази седмица, която не позволява на хората да свирят с клаксони в центъра на Отава.


Протестиращите казват, че демонстрацията е мирна, но някои развяваха знамена на Конфедерацията и свастики в първите дни на окупацията. Някои жители на Отава казват, че са били тормозени.


Протестиращите се настаниха пред парламента и под прозорците на канцеларията на премиера Джъстин Трюдо. Между 400 и 500 камиона блокираха центъра. Според кмета на Отава ситуацията е извън контрол.


В града останаха блокирани някои пътни артерии, магазините бяха затворени, а протестиращите си устроиха лагери за ужас на жителите.


Полицията избягва масови арести и агресивни действия за премахване на блокадите, а полицията в Албърта обяви, че не е успяла да намери местни шофьори на влекачи, желаещи да им помогнат.


Какво мислят канадците за протестите?


Скорошно проучване установи, че 62% от анкетираните канадци се противопоставят на „Конвоя на свободата“. Повечето канадци следваха стриктно здравните мерки на правителството и близо 79% от населението е ваксинирано с две дози.


Настроенията обаче варират в широки граници, както и за реакцията на правителството спрямо пандемията. Някои канадци подкрепят протестите, като казват, че са уморени от прекомерните действия на правителството, докато други са разтревожени, че полицията не желае или не може да сложи край на незаконните блокади.


Source: Френският „конвой на свободата“ с канадски знамена се отправя към Брюксел