Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Декември 03, 2024, 20:03:27

Автор Тема: Петте следкримски години направиха Русия по-силна  (Прочетена 10504 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен ohubohu

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 786
    • Профил
Случайно попаднах на тази статия от Пьотр Акопов във "Взгляд". Направи ми впечатление, че наистина съм позабравил малко "историята" на противопоставянето Русия/САЩ.
И още нещо, което ме впечатли - има превод на статията в dnes.bg! Второто много силно ме изненада!

Предлагам на вниманието ви оригинала :https://vz.ru/politics/2019/3/15/968418.html
и копието: https://www.dnes.bg/rusia/2019/03/15/pette-godini-sled-krim-rusiia-veche-e-po-silna.404722
« Последна редакция: Март 16, 2019, 07:31:23 от Mr. Blue »

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
/Поглед.инфо/ 89% от жителите на Крим все още подкрепят обединението на полуострова с Русия, 72% от жителите на полуострова смятат, че обединението на Крим с Русия има положително въздействие върху живота им, следва от проучване на ВЦИОМ.

Според проучването, резултатите от които са публикувани на уебсайта на ВЦИОМ, „по-голямата част от жителите на Република Крим (93%) оценяват положително обединението на Крим с Русия.”

Също в условията на моделиране на ситуацията на референдума, 89% от анкетираните заявяват, че биха подкрепили влизането на Крим в Русия по време на повторно гласуване. В същото време 3% биха подкрепили запазването на статута на Крим като автономна република в Украйна. В същото време 8% смятат, че им е трудно да отговорят. С изключение на тези, които намират за трудно, показателят за подкрепа на предложението за присъединяване на Крим към Русия нараства до 96%, а групата на привържениците на противоположното мнение - до 4%.

Като цяло 72% от участниците в проучването казват, че обединението на Крим с Русия има положително въздействие върху техния живот и живота на техните семейства. Жителите на републиката виждат положителни последствия, преди всичко за подобряване на живота и финансовото им състояние (30%), мира в Крим (20%). Също така, за всеки десети (10%) мечтата за живеене в Русия се сбъдва и 75% от анкетираните са доволни от положението в републиката.

Само 7% от анкетираните смятат, че обединението на Крим с Русия има отрицателно въздействие върху живота им. Сред негативните последици най-често е увеличението на цените (10% от всички респонденти). Други 7% се оплакват от загуба на комуникация с роднини, по 6% - от ниски заплати и бюрокрация. Фактът, че обединението на Русия и Крим нямаше никакъв ефект върху живота им, се посочва 15% от жителите на републиката.

По-рано Кремъл нарече деня на обединението на Русия с Крим важна дата и заяви, че президентът Владимир Путин ще вземе участие в тържествата.

Крим стана руският регион след референдум, проведен през март 2014 г., в който 96,77% от избирателите на Крим и 95,6% от жителите на Севастопол подкрепиха присъединяването си към Русия. Кримските власти проведоха референдум след преврата в Украйна през февруари 2014 г.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
16 марта 2014 года - День референдума в Крыму

Первоисточник публикации: https://politikus.ru/v-rossii/117554-16-marta-2014-goda-den-referenduma-v-krymu.html
Politikus.ru

https://politikus.ru/v-rossii/117554-16-marta-2014-goda-den-referenduma-v-krymu.html

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25695
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Проблясъци.
Нещо като звезди посред бял ден.
Санкциите не били бухалка, а бумеранг. :beer-405:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
/Поглед.инфо/ „Когато дойдохме през 90-те години в бившата ГДР, в Берлин, видяхме, че навсякъде се изпълняват мащабни инвестиционни проекти. И днес виждаме подобни проекти в Крим”, коментира германският политик Андреас Маурер, коментирайки петата годишнина от обединението на полуострова с Русия.

Андреас Маурер, общински съветник от Лявата партия в град Куакенбрюк (Долна Саксония), каза, че е бил в Крим повече от двадесет пъти. „Виждам, че през последните години имаше големи положителни промени и по-специално стартираха мащабни инфраструктурни проекти”, каза германският политик.

Според Маурер той, например, е поразен от реконструкцията на една от детските клиники в Симферопол. „Не можех да повярвам, че болницата не е била възстановена, а е реконструирана. Спомням си, че често чувах, че децата е трябвало да бъдат отвеждани на континента, за да получат това или онова медицинско обслужване. И сега в детската клиника почти всеки може да направи всичко”, споделя впечатленията си Маурер, подчертавайки важността на такива федерални програми за здравеопазване.

Политикът признава, че Бахчисарай, бившата столица на Кримското ханство, остава един от най-обичаните му градове на полуострова. „През 2016 г. в този град се извършват мащабни работи: построени са нови улици, построено е училище. Когато пристигнах в Бахчисарай преди 3-4 месеца, видях колко се е променил градът - спомня си политикът, като отбеляза, че градът става по-чист, ясно е как са се подобрили пътищата.

„Забелязах в района на Бахчисарай, че се изгражда нова модерна магистрала. Всичко е на върха. Дори бих казал, че магистралата не се различава от новите аутобани в Германия”, възхищава се Маурер.

Маурер каза още, че лично е говорил в този град с Мери Сеюмерова, директор на Ханския дворец, исторически и културен паметник. „Тя е много радостна, че накрая се появи възможността да извърши разкопки”, отбелязва събеседникът, като посочва, че федералната програма е започнала такава археологическа работа, според която на ханския дворец са отпуснати много големи суми. Като цяло, Маурер сравнява обединението на Крим с Русия с обединението на Източна и Западна Германия.

Оценявайки „Кримската пролет” от 2014 г. от гледна точка на живота на хората на полуострова, трябва да признаем, че за пет години Русия е постигнала повече от четвърт век в Украйна, пише германското издание Der Globus Deutschland, сравнявайки „анексията” на Крим с ренесанс.

„Време е да оценим това важно международно политическо събитие от гледна точка на живота на хората на полуострова и да проверим правилно нашата собствена оценка на случилото се”, пише в текста на изданието. Вестникът припомня, че Крим стана руски, като отбеляза, че причината за подкрепата на местното население за присъединяване към Русия е откровено антируската реторика на новото украинско ръководство.