Отварям тази темичка с намигване към Брадатко.
Гуайдо «назначил“ нови посланици в 6 страни, между които и България
Дата 25.03.2019
Симеон Николов
Дългогодишен дипломат. Главен експерт по международна сигурност при Президента 2003–2005 г. Заместник министър на отбраната 2005– 2008 г. Създател и директор на издание за анализи expert-bdd.com и на Център за стратегически изследвания – csr-bg.com
/Поглед.инфо/
Самопровъзгласилият се президент на Венецуела Хуан Гуайдо и Народното събрание «назначили“ нови посланици в 6 страни, между които и България.
/Естефания Меландес, останалите страни са Великобритания, Унгария, Чехия, Полша, Мароко / Защо точно в тези страни, не става ясно, но можем да се досетим.
Хайде да видим сега, как ще реагира българската дипломация. Съгласно дипломатическия протокол държавата ни трябва да бъде уведомена за това от президента на съответната държава, в случая законния президент Мадуро. Чуждестранните дипломатически представителства у нас връчват или изпращат на "Държавен протокол" на Министерството на външните работи нота с искане за агреман за назначаването на нов посланик. Към нотата се прилага и подробна биографична справка за предложената кандидатура. След вземане на решение от съответните български органи за предоставяне на агреман "Държавен протокол" връчва или изпраща до дипломатическото представителство нота с положителния отговор от българска страна. Отказът за даване на агреман не се мотивира и не е задължително изпращането на нота. Липсата на отговор в съответствие с установената международна практика се смята за мълчалив отказ.
Спомняме си, как не бе одобрена българска кандидатура за посланик във Ватикана!
Колко много въпроси трябва да отправят журналистите! Има ли искане за агреман? От кого е това искане? /По тази логика писмо може да изпрати «Ал Нусра» от Сирия./ На какво основание българската страна ще вземе решение? Какво е становището на МВнР на България?
Ще бъде ли посрещнат новия «посланик» на летище София от началника на "Дипломатически протокол" в дирекция "Държавен протокол" на Министерството на външните работи или от друг служител на дирекцията, каквото е изискването на Дипломатическия протокол?
На какво основание "Държавен протокол" на Министерството на външните работи ще организира церемонията за връчване на акредитивни писма на президента на републиката Румен Радев? За церемонията за връчване на акредитивни писма ще се осигурят ли военни почести от Националната гвардейска част, както се полага по Правилника?
Не прилича ли това повече на провокация към добре подбрани страни от Източна Европа?
Всъщност, интересно ми е и как ще отиграе топката Фльор и Мутрю!
Мноо ги обичам такива въпросчета!