И опозиция, и управляващи - по дефиниция и като добра практика следва да са готови за предсрочни избори винаги. Политическата конфигурация в последните години създава условия за тях, поддържайки високо базовото ниво на вероятността да се произведат такива.
Като при всяка битка, и при предсрочен избор важно е кой избира времето и мястото. Авторитарният стил на лидерство при доминиращия последното десетилетие политически фактор предполага лицето Бойко Методиев Борисов да избере време и място. Доколкото Боце си е Баце, остава да оценим дали ГЕРБ си е ГЕРБ - доминиращият фактор.
Тези дни се твърди, че доминиращ фактор е вече БСП, не ГЕРБ. И доколкото от какавидата Нинова е на път да се излюпи нов авторитарен лидер в гнездото БСП, то тя ще да поиска да определи време и място. Още в теснотата на старата си обвивка, Нинова вече сочи изборите за европарламент за време и място.
Като време и място местните избори догодина са за предпочитане за ГЕРБ, ако, както традицията повелява, Борисов пак хвърли кърпата.
Времето на европарламентарните и на местните избори е твърде близо - и политически и организационно. Това дава преимущество на ГЕРБ. Задачата им е да не позволят на Нинова да предизвика парламентарни с европарламентарни.
Къде е ключът от бараката ли? Ключът от бараката е в трета страна. На първо място, това са милите на сърцето ни "патриоти" - тримата тенори - Симеонов, Сидеров, Каракачанов. Те трябва да решат кое им е в изгода - избори напролет, избори наесен.
На Нинова предстои да внуши на "патриотите", че фашизоидната им, популистка и еврофобска риторика по евроизбори ще им даде тази подкрепа, която им е нужна, за да останат в следващия парламент и да бъдат фактор в него, а и част от новата властова конструкция. С лидер Нинова, как кой. Вишеградският уклон на БСП дава добър шанс за това.
ДПС. За ДПС най-добрият вариант е един смирен и опитомен ГЕРБ да ги припознае за - явен - партньор. Те също биха се почувствали по-добре при един съвместен с местен парламентарен вот. Задачата им е да изтикат "патриотите" от управлението, като ги заменят с новите, навярно поумнели и тоже смирили се "десни", доколкото те са тоже либерален вектор, както би рекъл Доган.
Президентът. Президентът, чини ми се, слуша жена си. А тя му казва ей, да внимаваш да ни ми прецакаш втория мандат на Дондуков 2, че ще спиш на дивана, като дежурен по поделение. Президентът, стратегически, има потенциала да измете плаца с една нова партия. Но през тази жежка изборна година няма време за това. И той няма да рискува. Умен мъж. Слуша жена си. Той ще изчака провала и на следващите политически честолюбци и недомислия. Тогава ще дойде неговото време. Няма за къде да бърза. Заедно с това, поредният служебен кабинет му дава шанс да пробира екипите си за тази задача. На Радев партия му трябва само с една стратегическа цел - конституционна реформа, президентска република, втор/трети мандат. Прочее, Радев няма да жертва стратегическа цел срещу малки тактически офсетчета. В негов интерес е конструкцията на властта да е критична и задкритична. Защото именно в такива условия той ще е мощен фактор и при поредната бифуркация може да изведе страната от хаос към нов конституционен ред.