Твърдолинейни представители на администрацията на Доналд Тръмп искат най-вече да попречат на Huawei да доставя безжични преносвачи на данни при преминаването към 5G, следващото поколение технологии, които се очаква да ускорят промяната към свързани с интернет устройства и самоуправляващи се коли.
Рън е легендарна фигура в света на китайския бизнес. Той оцелява по времето на Големия глад при Мао Дзедун и в крайна създава телекомен гигант с приходи от 92 млрд. долара, който всява страх сред някои политици на запад.
Рън създава Huawei с четирима партньори през 1987 г. с 21 хил. юана първоначален капитал, малко над минималния изискван праг според правилата в Шънджън.
Huawei започва като търговец на оборудване за телекомуникационни компании, но техниците й скоро започват да произвеждат собствено оборудване. Компанията става известна със своята „култура на матрака“, при която служители припадали на матраци в офиса от изтощение. През 2006 г. 25-годишен служител, който работел до малките часове на нощта и след това спял в офиса, умира от остра форма на енцефалит. Някои служители на Huawei впоследствие се самоубиват. Смъртните случаи принуждават компанията да промени политиката си с течение на времето и да създаде ръководител на отдел здраве и безопасност.
Това не била единствената мярка на Рън за стабилизиране на морала. Той плащал на служителите си само половината от заплатата им в деня на заплащането, но в крайна сметка решил да превърне другата половина от заплатата на служителите и бонусите им в акции. Доклад на компанията от 2017 г. показва, че той има дял от 1,4%, с което нетното му богатство достига 2 млрд. долара.
Huawei се бори за пазарен дял с чуждестранни компании, като използва т. нар. „вълча култура“ на агресивни продажби, при която служители на компанията присъстват на събития, свързани с продажби, с няколко пъти по-голям екип от конкурентите.
Компанията навлиза на международни пазари в началото на новия век с телекомно оборудване, което е по-достъпно от продукти на конкурентни компании като Cisco Systems.
Компанията, която е колективна собственост на служителите си, е известна с дисциплината си, при която никой освен Рън не може да има собствен шофьор и да пътува в първа класа. „Никога няма да се поддадем на натиск отвън“, каза преди време Рън. Скоро обещанието му ще бъде подложено на изпитание от министерството на правосъдието.
https://www.investor.bg/novini/261/a/rykovoditeliat-na-huawei-izgradi-imperiia-koiato-trymp-moje-da-razrushi-273392/