Параметрите се изчисляват с математика, а се постигат с ... технология. Изборна технология.
На първи тур се избират на местни избори общинските съветници. Това е партиен вот. При него нарастване на активност идва само през тези, които са мотивирани да упражнят правото на преференциален вот. Но в огромното си мнозинство това са партийни избиратели - членове, симпатизанти. При общинските съветници балотаж няма.
При този вот ГЕРБ продължава да има предимство и вероятно ще го запази в София.
От друга страна, вотът за кметове е мажоритарен. Там мотивите са различни и по-разнообразни от чистата партийна дисциплина. Там се привлича периферия и дори парадоксална политически подкрепа, което и тук вече бе споменато като възможност и цел.
И така, задачата за ГЕРБ е да използва преимуществото си от партийния вот за общински съветници в максимална степен във вота за кмет. На балотаж това няма как да стане. Само на първи тур.
Оттук и решението, в тази му част - ГЕРБ трябва да внуши на не-ГЕРБ избирателите, че вотът за кмет на София няма да се реши на първи тур, че не може да бъде решен на първи тур.
Така на първи тур периферията отива на гъби, спестявайки си усилието за втория тур. А ГЕРБ се явява на полесражението в цялата си мощ. Както и БСП. Само дето на БСП тя не достига. В резултат - при ниска избирателна активност ГЕРБ печели на първи тур с малко, но пък от сърце.
Как да стане това? Един от начините е да се увеличи броят на кандидатите, като на част от тях изкуствено се предвиди висок вот. Така избирателят, в социологическото бърборене, медийно чуруликане, прах и пушилка остава с убеждението и очакването за разхвърляне на гласовете на първи тур и невъзможност да се излъчи победител. Но това е бутафория. В действителност, за голяма част от кандидатите никой няма да гласува, което ще удържи активността ниска. А ГЕРБ, да повторим, ще се яви с цялата си мощ.
И това е още само т.1 от списъка. А аз още чакам предложенията ви.