Няма никакво значение дали е в национален мащаб или само в община Полски Тръмбеш. Щом една трета от избирателите игнорират изборите, грешка от 1% не изкривява значимо волята на суверена.
При демокрация решават явилите се. Те са изразители на волята на суверена. И грешка дори от един глас, при условията и реда за определяне на изборен резултат съгласно действащия наш закон, може да се окаже решаваща - включително и за обективиране на волята на суверена. Това е факт. Така работи демокрацията.
Колкото до легитимността на едно или друго управление, дошло на власт чрез дори безукорна изборна процедура с ненарушена интегритет, но при ниска избирателна активност - тя, очевидно, е "в аванс". За да премине от формалната към ефективната си легитимност, такова управление, впрочем както и всяко друго, трябва да се докаже чрез действие и резултати.
Има и нещо друго. Изборният резултат се основава на подкрепа, дадена в един конкретен момент. Но, доколкото личната свобода при демокрация предполага и възможност за промяна на мнение във всеки един момент, а то ще рече - и оттегляне на вече дадена подкрепа, пак възниква въпросът за легитимността. И той е решен разумно - легитимността се потвърждава чрез съответствие на делата със законите и конституцията на страната, а така също и с работа за осигуряване и увеличаване на благоденствието на местните общности (в случая с местните власти и избор). Такова съответствие, предполага се, ще "държи" нивата на подкрепа на такива стойности, щото да не се поставя под въпрос легитимността. За което, с поглед към рейтинга, например, на Парламента, можем само да се надяваме.