А аз не разбрах за коя "Европа" говори авторът?
Говори за "политически, икономически и обществен модел, ...което в продължение на хилядолетия бил Западът" което не е вярно, защото:
- Европа Западът ли е?
- Какво е това това "запад"?
- Европейският "изток" не влиза ли в понятието "Европа"?
В крайна сметка само "Европа" ли запада и ще изчезне, а останалия свет - например САЩ?
Говори за "упадъка на западния свят" и прави аналогии със "гръко-римския смят", който поначало е в Южна Европа и Северна Африка, говори за възход и падение на множество цивилизации, с което се позиционира като ученик на Шпенглер и нищо повече, в което няма нищо лошо.
Шпенглер постановява, че в период от около 1000 години всичките култури (цивилизации) възникват, растат, разцъфтяват и залиняват. В последната си фаза всяка култура се превръщала в цивилизация. Същата теза развива и авторът на книгата.
...като цяло едно предвзето интервю, едностранно акцентиращо на един от възможните сценарии.
Вчера засегнахме един друг възможен подход - например "Европа" като ковачница на две промишлени ревалюции със съответните общестмени промени.
Аз лично не считам, че Европа (като цивилизация, като географско понятие, като съвкупност от държави, нации, каквото искате) ще изчезне.
Обективно след 1918 и особено след 1929 Европа не е онова, което беше - изчезнаха всички империи, формирани и развили се от тук, материалните и финансови ресурси се концентрираха в други страни и т.н.
Тъй като в интервюто се смесват "Европейски съюз", "Европа", цивилизации и общества, е хубаво да си припомним долните два документа на ЕС (досадни за четене). Евробюрократите също бъркат и смесват понятията - говорейки за бъдещето на ЕС имат предвид "Европа" и обратното.
https://ec.europa.eu/commission/future-europe/white-paper-future-europe/white-paper-future-europe-five-scenarios_bghttps://ec.europa.eu/commission/publications/white-paper-future-europe_bgТук
https://kultura.bg/web/%D0%B1%D1%8A%D0%B4%D0%B5%D1%89%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0-2/ "Бъдещето на Европа - Дискусия с участието на Иван Кръстев и Теодора Димова" (2018) - също толкова претенциозна, поучителна дискусия в Гьоте Институт, София. Илюстрация -
ЕС не може да мисли себе си просто като продължение на това, което е било досега. От това не следва, че той ще се разпадне, но изведнъж се оказа, че във всички въпроси, на които имахме усещането, че сме дали отговори, няма смисъл. Оказа се, че се появяват нови въпроси.