Ямболската гроздова е един от най-долнопробните алкохоли, които се продават в бакалниците.
Чак сега виждам темата, съжалявам Ото!
Хм, колко много въпроси!
Отзад напред - ямболската гроздова не е най лошото което се продава по бакалиите, дори е сравнително един от най добрите етилови алкохоли който се продава.
И да не забравя - да не наричаме "ракия" онова нещо, дето го произвеждат винпромите. Те произвеждат етилов алкохол, щото друг ректификационните им колони не могат.
Да, чист, доста по чист отколкото 95% от казанджиите из БГ правят. Макар че БГ изискванията са до 5 пъти по строги, отколкото за производителите на коняк напр. /или калвадос - ябълкова ракия/ и нашите винпроми се гордеят и спекулират с това - я колко сме чисти! И подозирам, че нарочно, с търговска цел са одобрени тези изисквания.
А всъщност, това не е ракия.
Ракия е високоалкохолно питие с
вкус и аромат на плода от който е произведено питието.
Пак повтарям - вкус и аромат от ректификационна колона - забрави!
А вкусът и особено аромата идват най вече от високите алкохоли / след етиловия екстракт/ и тяхното присъствие в напитката наречена ракия е задължително.
Всичко е въпрос на допустими дози /проценти/ и т.н. Змийската отрова също се прилага за лечение в съответната доза.
Та в ракията на винпромите аромата и вкуса се създават с ароматизатори и овкусители /изкуствени/.
Признавам, че и в 95% от случаите на домашно производство, също се правят недопустими глупости, често и опасни експерименти. Оттам иде и недоверието в домашната ракия. Въпрос на акъл.Отново.
Сега - дали алкохолът е вреден или полезен - пак опираме до дозата. По принцип алкохолът трябва да е вреден, но е ясно, че в малки количества е съдоразширяващ, има влияние върху нервната система като "разпускащо средства" и т.н.
Та въпросът е - кое е за предпочитане - след стресовото ежедневие с лексотан ли да заспиваме /респективно други преспивателни/ или примерно с 50гр. добра ракия? И кое е по добре - пак след стресов ден, да гледаме в една точка докато ни мине /ако ни мине/ или да разхлабим пак онези 50гр.?
Кое е по добро - лекарството или 50-те грама ракия?
Ако питате фармацевтите - отговорът е ясен, а вие как мислите?
Е, същото е и с "гордостта" на винпромите, че произвеждат чиста "ракия"!?!
Само да вметна, че по признание на сватята /професор кардиолог БТВ/, кръвоносните съдове на алкохолиците са изчистени от секкви плаки като нови!
Друг въпрос е състоянието на самите вени, вредата върху мозъка, черният дроб и т.н.
Значи пак въпрос на преценка кое по колко и докъде.
Предпоследно - никой не може да каже колко е допустимата граница на приемания алкохол - имах позната, 50 кила напикана, която можеше да изпорка толкова коняк, който би гътнал мъжага в цветущо здраве над 120 кила.
И да е все още адекватна!
Същото и за опиянението - един носи на вино и даже и на водка, но на ракия - сдава багажа. Пример - всеки един средностатистически руснак.
Което поне на мен ми показва, че в нашенската си ракия /коя е истинска вече споменах/, има нещо още, което не е само до алкохола.
Ми не знам ено време да са лекували настинки, че и по сериозни болести с нещо друго в домашни условия.
Разтриване на децата с истинска ракия сме прилагали и ние с по добрата половинка в дълбините на соца.
Греяна ракия с пипер и лимон се оказа че прилагат и народи доста далеч от нас.
Само да вметна, че тук не разглеждам виното като алкохол /там е друга работа и дълга тема/. Току веднага след избухването на т.н. "демокрация", доста японски фирми шареха из БГ и изкупуваха на безценица за тях вино каберне. Но не всякакво, а нещо си изследваха и купуваха или не. Накратко - нещо си знаят за въздействието му против болести предизвикани от някакъв вид радиация и това е.
Темата е безкрайна и ще завърша с още едно - не трябва да се гледа на ракията като напитка от грозде.
Добрата здрава сливова напр. направена от добри сортове сливи /троянска, тетевенска, стенлей, нансийска мирабела или микс от тях/ с нищо не отстъпва по вкусови и ароматни качества на гроздовата.
.........
А който не е пил дрянова ракия - ...отказвам да говоря с него!
:beer-405: