Вежливо моля да ми разкажете за тази "дребна буржоазия" - някой изобщо виждал ли е такова животно, хеле пък в България? Според идеята "дребната буржоазия" се състои от дребни предприемачи и занаятчии. Да приемем, че е така. Но от какъв срам БСП ще е партия на едноличните търговци и шивачките на оверлог? От кого ги защитава, за какво ги обединява, каква им е изобщо БСП на тях? Закон да е прокарала някакъв, дето съм го пропущила? Къде минава границата между дребния буржоа чичо Ванко, който държи кварталното гаражче за всичко от тоалетна хартия до лимонадени бутилки, и пролетарката Ванчето, която работи там почасово, ако и двамата си делят мизерния доход така, че да не умрат от глад и да има за утрешната стока?
Дребната буржоазия е една от трите обществени класи. Това са всички хора, които не са наемни работници (пролетарии) и капиталисти (притежаващи средтва за производство и наемащи чужд труд). Дребната буржоазия са всички хора, които се изхранват със своя собствен труд или труда на своето семейство. Дори и да имат средства за производство (некви машини, или компютър), печелят от това, което произвеждат сами. Дребният буржоа може да наема работници, но за разлика от капиталиста той работи заедно с тях. Изхождайки от това класическо (и неотменно) определение е видно, че в България огромното мнозинство от хората са дребни буржоа. Хора, които се препитават от собствения или семеен труд. В това няма нищо странно или лошо. Проблемът с дребната буржоазия е, че тя е егоистично ориентирана и макар съкровената ѝ мечта е да се прехвърли в класата на капиталистите, тя е изключително консервативна и чувствителна към всякакви социални промени. освен тези, които обслужват единствено нея. Затова дребната буржоазия е най-реакционната от трите класи.
Сега, ясно е, че неосведомените слагат в кюпа "средна класа" всички хора с високи доходи. И наемни работници, и дребна буржоазия. Но това не е вярно. Защото принадлежността към една от трите обществени класи не се измерва с размера на заплатата или начина на живот, а от мястото на индивида в производителния процес. Дори да си банков или компютърен служител с 20 000 кинта заплата, ти пак си оставаш наемен работник, а не дребен буржоа или "средна класа". Но ако си ИТ специалист и си работиш от къщи, и изкарваш добри пари - ти си дребна буржоазия.
И наемни работници и дребни буржоа, които са много по-богати от някой капиталист, но това не променя техното социално положение.