Истината е в баланс между доход от общия кюп + индивидуална партида, която човек евентуално сам да си управлява.
Това го има за родените след 01.01.1959 г.
Но като знаем какви са инвеститорите по фондовете, не ми се мисли каква ще е втората пенсия.
А имат нахалството да ни говорят и за трети стълб -- доброволно осигуряване. На размера на тези заплати, които дават е повече от нахалство да ни говорят за доброволно осигуряване.
сравнявам с английската система - държавната пеция е еднаква за сички според осигурителния стаж - 35 години стаж (и 67 възраст) - пълна пенция, която е мизерна ениуей; 33 години стаж - 33/35 от пълната пенция и така до минималните 10 години стаж, при което се получава 10/35 от пълната държавна пенция.
в добавка към тва - до £40,000 годишно в частен фонд (един или повече, няма ограничения), които човек може да си инвестира както поиска - срочен кеш депозит, акции във фонд, игра на борсата...може и да си утроиш пенцията за 20 години, може и без нищо да останеш, рускуваш и фондът да фалира евентуално. държавата гарантира само до £50,000, ако са на кеш депозит, за останалото си е лотария.
кат навършиш възраст за пенция, си зимаш анюитет от фонда и пак те режат с доходност. отделно, че доходите от пенции се облагат по общия ред над необлагаемия минимум от £12,500.
та много зависи. в един идеален вариант консервтивен инвеститор би трявало да може а) да ползва данъчни облекчения по пенсионни вноски и б) да може да ги инвестира в сигурни държавни/общински ценни книжа. портокалците имат подобен вариант за вноски до към €2,000 годишно, отделно още към толкова за пенсионен план, но при пенсионния план зависиш от фонда и няма гаранция кво ше стане на финала.
изобщо - златните времена за пенционерите са отминали. нне само на територията, ми насекъде. кой квото спестил и евентуално инвестирал в некой имот за рента или в некое кюлче злато - тва е, кака се ожени