Не знам дали някъде е съобщено дали придобит имунитет към един щам КВ19 пази и от други щамове КВ19, колко отдалечени генетично щамове, и в каква степен. Защото ако границата на защита е широка и сигурна, най-добрата защита срещу силно патогенен щам е да си преболедувал преди това от слабо патогенен щам. Нищо ново в имунологията и нищо сложно.
Преди няколко дни бях споменал какво са писали ХКАндерсен и Муктата в "Сега". Че в БГ отдавна сме го изкарали КВ19. Моите допълнения са две - може да сме били използвани като опитни мишки с ранни, леки варианти на КВ19, и освен това много вероятно сме вродено устойчиви към настоящата сглобка. Което, за съжаление, не изключва възможността към друга сглобка на "изключителните" да бъдем силно уязвими.
Някой беше пуснал тук две картинки за трите типа (или поколения) КВ19, текстът в които беше доста "светещ". Вариантът, разпространен в Китай, в Китай мутирал бавно, обаче извън К. мутирал бързо. Това е "силен сигнал и ясен знак", че е пригоден точно към генетиката на китайците. В организма на китаец се чувства комфортно и няма нужда да мутира. В некитайски организъм не е добре адаптиран и му се налага да се опитва да го прави в движение.
Още нещо много интересно от същите картинки:
Досега се твърдеше, че този вирус е пренесен от Италия в Испания при един футболен мач от отборите или от трибуните. Сега се оказва, че щамовете са различни. Нещо повече - май италианският щам е различен от щама в другите европейски д-ви.
Въобще няма да се учудя, ако излезе, че и иранският щам е различен от китайския. Т.е. тоя, който е разпределял подаръците, се е надценил и хитрините му лъсват.