значи зададен въпрос с цел координация, така щото да не се получи англосаксите да бомбят руснаци, стана искане за бомбардировка на дрезден.
1/ Няма въпрос, а предложение, както самият Антонов си го е определил. Още веднъж: General Antonov said that
the line he had proposed was designed to secure Soviet land forces from the possibility of accidental bombardment by the Allied air forces. Това е линия, която е предложил - по собствените му думи. Целта - пак по собствените му думи - съветските наземни сили да не пострадат от съюзническите бомбардировки. Той е човекът, който лично
определя Берлин, Дрезден, Виена и Згареб като
места за действие на съюзническата авиация.
2/ Преди да предложи бомбената линия, Антонов иска допълнителна информация за това какви са бомбардировките и му е обяснено за "килимното бомбардиране".
3/През цялата война цари пълно разбирателство между съюзниците за необходимостта от бомбардировки над противниковите градове, дори на няколко пъти Сталин изрично пита защо Берлин напр. не е бил бомбардиран в кореспонденцията си до Чърчил. В цитираните разговори бомбардировките се разглеждат като начин на водене на войната и помощ за Източния фронт.
4/Пълно лицемерие е, че след войната изведнъж съветите възприеха линията на нацистката пропаганда да използват Дрезден срещу "англоамериканците". То не е учудващо, предвид факта, че в съветската зона, сетне в ГДР, руснаците вкараха значителен брой нацисти в уравлението. Един немски историк ги изчисли до 27% от членския състав на управляващата ГЕСП са бивши активисти на Национал-социалистическата партия. През 1954 г. 32,2% от служителите в държавните администрации на ГДР са бивши членове на нацистката партия. Това последното е за ЗИП, че да разбере за какво служи тогава "тоя плач за некъф си Дрезден".