Значи, бригадите по комунистическо време били унижение, несвобода, скука и робия, а бригадите на българчета в САЩ - cool, абе що
Знам ли...
Бригадите преди 1990 бяха задължителни - отиваш където, когато и при каквито условия (поле, комбинат) и при каквито пари ти кажат. Нямаше опция дори да питат родителите на учениците дали са съгласни децата им да ходят на бригада.
От друга страна, бригадите в САЩ, поне преди време, се радваха на неква популярност. Студентите (не тийнейджъри под 18!) знаят къде отиват, при какви условия ще работят и какво ще изкарат на финала. Въпрос на личен избор на пълнолетни граждани.
То е малце като споровете дали българите приемат или отхвърлят Запада или си предпочитат Изтока (Русия, Беларус и т.н.).
Грубите статистики показват, че за последните 30 години между 1.5 и 2 млн. са избрали да живеят точно в страни от Запада (ЕС, Англия, САЩ, Канада).
За избралите да живеят в Русия и Беларус нямам данни, ма едно щедро предположение е, че в най-оптимистичния случай става дума за няколко десетки хиляди, едва ли повече.
Които факти, разбира се, не пречат всеки да си има мнение и да си мисли, че въображаемото е реалност.