Когато имам време и ми е скучно надниквам тук, като чета много малко никове, защото не понасям епистоларни глупости неграмотно написани.
Бъч, смятах те не само технически грамотен, но ти се оказваш не до там политически грамотен.
Първо чул си мантрата „номенклатура“ и тя ти служи за обяснение на изтеглената от теб къса соц клечка. За твое сведение номенклатурата е влязла в НРБ от СССР, а там въведена още от времето на първия руски император Петър Първи. Това е система за създаване и изграждане на управленчески кадри, тяхното развитие и опазване при това валидна за всички сфери – на военните позиции е имало същото съответно ниво граждански (съветници и т. н.).
При соца тя съответно се изгражда на принципа на класово партийния подход, като се вземат преди всичко качествата на съответния индивид. При развитие той преминава от районен към окръжен комитет, ЦК, секретариат и най-висша номенклатура на политбюро. Съответните управленчески длъжности са номенклатура на съответното им ниво. Например ген. директор на предприятие е номенклатура на ЦК, посланик на Политбюро и т. н. Влизането в нея става на принципа на подбора на резервни кадри за развитие и при доказани качества съответно се придвижват по вертикала.
Веднъж, ако се провали номенклатурен ръководител (зависи от провала) той бива „запазен“ като резервен кадър и преместен хоризонтално на по-глуха позиция, но със съответно запазени привилегии. Соца имаше стройна кадрова система, а не „къса кадрова скамейка“. Неизбежните кадрови парашутисти“ бяха изключение, потвърждаващо правилото и нямаше случайни хора като сега, попаднали на висши длъжностти.
Второ номенклатурата НЕ ПОМАГАШЕ „да се срине цоцализма“, защото тя загуби от сриването му. Освен това „цоцализма“ е жив и здрав и успешно се развива в КНР. През юни 1989 по време на пика студентски вълнения, Горбачов посети Бейджин да проповядва „гласност и перестройка“. Тогава китайските геносен му обясниха, той да си ги провежда в СССР, а те залагат на традиционни ценности и СТАБИЛНОСТТА.
The rest is history!
Сега на последния конгрес на ККП беше отчетено, че е необходимо на всяка цена бързо да се засили идейнополитическото възпитание и изграждане на партийните членове.
На предния конгрес беше отчетено, че ликвидирана бедността, защото през 1989 година беше избрана СТАБИЛНОСТТА, а не диктата на улицата.
Последният конгрес задължи ККП да намери обяснение, защото през 40-те години на миналия век 5 милионната съветската компартия победи Хитлер, а в края на века 20 милионната КПСС, авангард на световното комунистическо и работнически движение,
ЗАГУБИ ВЛАСТТА и членовете й спокойно се разотидоха по домовете,
като оставиха един пияница да управлява. ККП е длъжна да си го обясни, за да не загуби властта.