Зависи от каква гледна точка. Първо - защо е необходим актуализиран бюджет? Второ - актуализиран означава преразпределение на сегашния или допълнителни харчове? Трето - ако е преразпределение за едно-две пера, какъв е проблема да се направи и без актуализация? Ако е нови харчове - откъде парите и какви са ангажиментите за следващите години....
А ако актуализиран бюджет означава вземане на едни пари от едни наши хора сега и за останалите - сериозно гризване на дръвчето нататък?
Не съм чул отговори на тези въпроси, а даже и официалното им оформяне. Има и едни дребни неща, че закони се приемат само след обществено обсъждане, а такова за закона за актуализация на бюджета не се очертава.
Има и една незабележима дребна подробност. Сега горещините са големи, но зимата наближава с бързи крачки. По тази тема всичко е спокойно. Засега.
Калинчо, по силата на служебното си положение вероятно знаеш, че "актуализиране" означава промяна и/или допълнение на приетия със закон държавен бюджет за 2021.
Викаш няма обществено обсъждане - вярно, кой трябва да го предизвика - деловодството на парламента? Чети какво ни пише Гавин по въпроса за законотворчеството.
Защо го искат?
Защото вече започна четвъртата вълна на кризата с разходи, непредвидени в приетия със закон бюджет за 2021.
Защото популистките 50 лева не са бюджетно обезпечени, ти ше ни кажеш защо и от кого. Пенсионерите разчитат на тях, колкото и тъжно да е това.
Защото временното правителство иска да промени макар и с малко доходите на пенсионерите и предлага някаква актуализация на размера на пенсиите.
Защото в приетият със закон бюджет за 2021 са заложени нереални разходи (пример за пътища) и за други отрасли.
Защото въпреки приетия със закон бюджет някои разпоредителите - например МРРБ и подопечните и - са договорили повече от записаните 390 милиона - 1.5 милиарда лева. Тези средства се дължат от държавата като възложител и следва да се разплатят (вече има просрочия) - защо е така, може да обсъдим ако попиташ учтиво.
Знам мнението ти за калинката Комитова, грешно е, познавам Виолета и Васил повече от 22 години, работили сме заедно, знам какво могат - ще ти река само, че Петя Аврамова, ловчанлийското швестерче и предишния не могат да се сравняват ни на йота.
Ангажиментите заследващи години ще ги видиш в проекта за бюджет 2022, има цял устройствен закон за това как се съставя държавен бюджет - кстати, според този устройствен закон проектът за 2022 би трябвало да е готов и внесен в парламента през септември и гласуван в края на годината, и за това няма време.