няма смисъл да се гласува - все едно и също е,
Ами да, едно говорят преди изборите, друго правят. Ето го поредният продавач на (патриотична) надежда. С най-много минути в националния ефир в предизборното време. Значи трябва да бъде даден шанс не на тези, които ги бутат в медиите, а на тези, които умишлено ги остракират. У нас липсват национални медии или по-точно медии с национален обхват, които да са в състояние активно и резултатно да влияят на общественото мнение. "Обществената" ни телевизия с нищо не се различава от другите две като техники на въздействие и като прокарване на определени политически линии, така да го наречем. Значи ето първото действие - да се иска, да се настоява за промени в БНТ, да бъде акцентирано на нейната манипулативна политика.
не е важно дали ще се гласува - каквото кажат от Козяк това ще стане,
Е ми и това е така. Значи трябва да се вслушваме повече в тези, които предлагат и настояват за прагматична външна политика, ненамеса във военни конфликти (ето, Столтенберг каза, че НАТО не воюва в Украйна, значи има за какво да се хванем и доразвием. Стига да имаме куража да кажем, че вярваме на тези думи и ги взимаме насериозно.). Извън НАТО и ЕС е нереално, но еманципирана външна политика е възможна. Стига някой у нас да куража на Орбан. (и не само за външна политика, но и за вътрешната) Трябва обществото ни да излъчи подобен лидер. Трябва да го търсим, трябва да формираме, кой както може, обществени нагласи за тази необходимост.
ако се решаваше нещо с избори - щяха да ги забранят,
Това е краен негативизъм. Но той е породен от липсата на реални алтернативи. Или по-точно до отсъствието им от медийната среда, формираща обществените настроения.
всички са маскари.
Не всички са маскари. "По делата ще ги познаем." Трябва да преодоляваме налаганите примитивни стереотипи ("Мачкай, Бочка, щом комунетата вият, значи си прав!")
Знам, че е трудно, но това може да правим. А бе дълго е и е сложно. И на теория, и най-вече на практика.