Впрочем,
Тая статия я пускам за пореден път:
The Myth of the Barter Economy
https://www.theatlantic.com/business/archive/2016/02/barter-society-myth/471051/
Заклетите капиталисти НИКОГА не мъцват, щото няма кво да кажат.
Мога да кажа много неща - но ЕТО КАЗВАМ 2+1 неща:
1/ От късно халколитната солница при Провадия и некропола със златото са изминали 6-7-8 хиляди години. Цитираният Грабер започва с първите писмени сведения от Шумер, т.е. преди около 5,5 хиляди години. От тогава обменящите и търгуващи култури достигнаха стадий човекът да излезе в космоса и вече мисли за колонизация на други планети, които биха дали възможност на човечеството да оцелее като вид. Примитивните общества , за които пише мисирката , са си останали примитивни.
2/И Мос и Грабер , които цитира, настрана, че са левичари (Мос е дружка на Леон Блум), но те не разглеждат "дара" сам по себе си, а във връзка с други социални явления като на първо място войната (особено Мос!!!), но също семейството, религията, обичая, -> закона, социалната йерархия, робството. Защото се оказва, че много от идеализираните първобитни племена, дето не познавали обмена, познавали изтънко войната
Бел:
2+1/Че мисирката е мисирка, човек може да заключи от дадения с хлебаря и касапина пример. Няма общество, достигнало напреднала специализация на труда (която в некои български села настъпва през 30те г. на миналия век) , което да съществува без обмен.