0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.
Тоа умря преди сто години, и даже и в прогнозите не уцели в десятката.В началото на 21век Съв. съюз вече се възстановява.Вземи прочети нещо качествено, а не стари цифки.
В прогнозите си от онова време бях принуден да се базирам върху сравняването на националния доход на Съединените щати, от една страна, с този на Съветския съюз, от друга. Докато американските данни отговаряха що-годе на истината, публикуваните в Съветите данни се оказаха по-късно напълно фалшиви. Затова аз бях предвидил разпад на Съветския съюз през първата четвърт на ХХI век – бях взел предвид факта, че за въоръжаване са били инвестирани от 12 до 14 % от неговия брутен вътрешен продукт, докато в действителност са били инвестирани 25 процента! Това ми прилича на ситуацията с магарето, на чийто гръб се слага сламка по сламка, докато гръбнакът му се прекърши.
- Не виждам лъчезарен път пред човечеството - казва авторът на “Китайската стая”**. - Страхувам се, че сме застанали на въртяща се с главоломна скорост плоча и е много лесно да се сринем в пропастта. Политическите събития изобщо не могат да се предвидят, кратковременните прогнози изгубиха смисъла си. Когато съм в лошо разположение на духа, вземам книгите на футуролозите отпреди 40 години и избухвам в спазматичен смях.С големи опасения писателят споделя мисли за бъдещето на цивилизацията, за опасностите, свързани с роботизацията и генетичните опити. Тъжно звучат ироничните думи, с които завършва книгата: “Водородните резерви на Слънцето ще изгорят до последно едва след три-четири милиарда години, така че имаме още малко време за предприемане на най-различни авантюри”.
Это — хроника мировых событий глазами писателя, философа и публициста. Война в Ираке, «оранжевая революция» в Украине, выборы в Германии и Польше, стихийные бедствия… Обзор современной литературы, науки, культуры. Анализ проблем современности, исторические аллюзии и прогнозы на будущее…В сборник вошли фельетоны Станислава Лема, публиковавшиеся в 2004–2006 гг. в польском еженедельнике «Тыгодник повшехны».
Конфронтираше своите прогнози от "Summa technologiае" и други свои книги със света около нас. Правеше това не без чувство на удовлетворение - много от тези прогнози се бяха сбъднали, и то по-рано, отколкото той беше очаквал, - ала също и с горчивина, разочарован от немалко аспекти на съвременната цивилизация и злотворното прилагане на новите открития от хората. "Ще трябва да напусна този свят не без облекчение и с чувство на разочарование, казваше, а на друго място добавяше: Днес здравият разум и разсъдъкът май са в отстъпление."