Пътят на коприната, казваш от изток на запад. Има впрочем една интересна теория, не смея да я нарека научна, защото е от Нешънъл Джиографик, която обяснява защо предколумбова Америка е изостанала с 1000 години от Евразия в развитието на познание и технологии, когато там стъпват испанците. ''Културата на пшеницата'' и ''културата на царевицата''. Ние обменяме информация с други раси и народи в посока изток-запад-изток, те - север-юг-север. И са от кажи-речи един народ. Нямат различия в култра, архитектура, пиктоглифи, що-годе сходен климат въпреки разстоянията. И да - сал една царевица. При нас зърнени култури със стопанско значение, ехее...
тва е ено извънредно грубо, неточно и опростенческо резюме на книгата Guns, Germs, and Steel: The Fates of Human Societies(Пушки, вируси и стомана: Какво определя съдбините на човешките общества) на Джаред Даймънд.
що-годе сходен климат въпреки разстоянията
дръшки сходен.
Я виш колко климатични зони има по вертикала север-юг между сегашно Мексико и Огнена земя. Джокер: ацки ноо.
Сега виш колко са климатичните зони по линията изток-запад ф таа част на северното полукълбо, фкоято се помещават повечето аграрни евро-азиатски цивилизации. Джокер: преко сила две.
Сега да поговорим за подлежащия на одомашняване добитък. Виш колко ендемични фпрегатни животни има ф Евразия и колко ф централна и южна Америца.
Фпървия случай иаме говедо, бивол, кон, камила, магаре, слон.
Въф фтория случай иаме...нищо. Пробвала ли си да фпрегнеш ягуар или тапир?
Другият добитък:
Од ената страна иаме офце, кози, свинчета, говеда(за млеко и месо), кокошки, гъски, патки...
Оддругата страна иаме лами и...морски свинчета.