Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Юни 26, 2024, 12:05:44

Автор Тема: коронавирус - тема за коментари  (Прочетена 321666 пъти)

Imko1, Maximus II, Muktata и 43 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен Muktata

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 963
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3600 -: Юни 15, 2024, 15:07:17 »
Quote (selected)
полиомиелит, туберкулоза, коклюш, шарките
БЦЖ е ваксина на мизерстващите страни. В повечето от ЕС вече не се прилага. Във Франция е премахната преди повече от 15 години и няма грам поява или ръст на туберкулозата. "Шарките" е толкова профанско обобщение, че просто няма къде. Кои "Шарки" ? Вариолата е ликвидирана в световен план. От десетилетия не се ваксинира за едра шарка. Дребната шарка е много дискусионно заболяване. От скоро има ваксина с противоречиви отзиви. По-леко е да се изкара варицела в детска възраст и след това да няма зостер като възрастен, вместо да се бият съмнителни ваксини "тип Бил Гейтс". Единствено морбилито е утвърдено в календара. Не се изхвърляйте по теми, които не са ви ясни с грандиозни обобщения.... ПС. Разиграванат драма с "коклюш"-а напоследък в БГ е невероятна чалга ! Микро"ковид" ! Знаете ли какво е "коклюш" и как той изглежда клинично ? Що за масова олигофрения е да се набеждава всеки кашлещ за "болен от коклюш" ? Не се ли вижда дългата ръка на Били-мафията отново, или един Цовид не ви беше достатъчен ? :smokin:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 24276
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3601 -: Юни 15, 2024, 15:31:54 »
Quote (selected)
Франция отчита покачване на броя на заразени с туберкулоза през 2023 г.
https://www.bta.bg/bg/news/lik/637820-frantsiya-otchita-pokachvane-na-broya-na-zarazeni-s-tuberkuloza-prez-2023-g-
Има и не е грам ами килограм - 4728 човека за 2023.
При това е отбелязан и ръст спрямо предходната.
Няма само БВП да расте я!
« Последна редакция: Юни 15, 2024, 15:48:49 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2347
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3602 -: Юни 15, 2024, 15:43:44 »
Галенус (Aelius Galenus или Claudius Galenus), един от най-прочутите лекари на древността, бил казал: "Природата е най-добрият лекар. Тя не само лекува две трети от всички болести, но също и никога не злослови за колегите си."

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1528
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3603 -: Юни 15, 2024, 18:02:07 »
Quote (selected)
Франция отчита покачване на броя на заразени с туберкулоза през 2023 г.
https://www.bta.bg/bg/news/lik/637820-frantsiya-otchita-pokachvane-na-broya-na-zarazeni-s-tuberkuloza-prez-2023-g-
Има и не е грам ами килограм - 4728 човека за 2023.
При това е отбелязан и ръст спрямо предходната.
Няма само БВП да расте я!
Стана ми любопитно, колко от тези 4728 души са французи по произход и колко мигранти от неблагополучни държави с лоши условия на живот, дошли във Франция през последните 3-4 години. Дали новодошлите прекарват нужните дни карантина в строго изолирана среда под медицинско наблюдение? Тая работа ми прилича на нашенските новини за зачестили случаи на жълтеница и чревни инфекции в страната. Като вникне малко човек в имената на засегнатите квартали в отделните селища разбира кое как.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 24276
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3604 -: Юни 15, 2024, 18:06:18 »
Възможно е да са пришълци, да не забравяме обаче че те са повече французи от местните.
Поне като права.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1528
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3605 -: Юни 15, 2024, 18:11:49 »
Нашенските ромеи не са ли?  :angryfire:
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен Muktata

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 963
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3606 -: Юни 15, 2024, 18:15:06 »
Quote (selected)
Франция отчита покачване на броя на заразени с туберкулоза през 2023 г.
https://www.bta.bg/bg/news/lik/637820-frantsiya-otchita-pokachvane-na-broya-na-zarazeni-s-tuberkuloza-prez-2023-g-
Има и не е грам ами килограм - 4728 човека за 2023.
При това е отбелязан и ръст спрямо предходната.
Няма само БВП да расте я!
Айде, дежурният по тъпотии не издържа и се включи. И колко е заболеваемостта от ТБЦ на 100 000 във Франция /без ваксинации/ и колко е в БГ - със ваксинации ?  :125: Ама много  :125: https://btvnovinite.bg/bulgaria/balgarija-sred-parvite-v-es-po-broj-zaboleli-ot-tuberkuloza.html

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 24276
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3607 -: Юни 15, 2024, 19:37:02 »
Дежурният по глупости искрено се извинява че не е на нивото на франкофоните за които 4700 човека са "нищо".
Хвала на такива мащабисти.
« Последна редакция: Юни 15, 2024, 19:51:36 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1755
  • No complain no explain
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3608 -: Юни 15, 2024, 21:18:06 »
Quote (selected)
Франция отчита покачване на броя на заразени с туберкулоза през 2023 г.
https://www.bta.bg/bg/news/lik/637820-frantsiya-otchita-pokachvane-na-broya-na-zarazeni-s-tuberkuloza-prez-2023-g-
Има и не е грам ами килограм - 4728 човека за 2023.
При това е отбелязан и ръст спрямо предходната.
Няма само БВП да расте я!
Стана ми любопитно, колко от тези 4728 души са французи по произход и колко мигранти от неблагополучни държави с лоши условия на живот, дошли във Франция през последните 3-4 години. Дали новодошлите прекарват нужните дни карантина в строго изолирана среда под медицинско наблюдение? Тая работа ми прилича на нашенските новини за зачестили случаи на жълтеница и чревни инфекции в страната. Като вникне малко човек в имената на засегнатите квартали в отделните селища разбира кое как.


Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1755
  • No complain no explain
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3609 -: Юни 15, 2024, 21:37:43 »
По-леко е да се изкара варицела в детска възраст и след това да няма зостер като възрастен, вместо да се бият съмнителни ваксини "тип Бил Гейтс". Единствено морбилито е утвърдено в календара. Не се изхвърляйте   :i_laughing: по теми, които не са ви ясни с грандиозни обобщения....

Интересно, откъде предимно идва този лош зостер :t0106:

Обикновено известен като херпес зостер, херпес зостер е обрив, причинен от вируса Varicella-Zoster (VZV), член на семейството на херпесните вируси: както подсказва името, това е същият вирус, който причинява варицела при деца.

Вирусът може да остане латентен в нервната тъкан (напр. черепните нерви или гръбначен кабел) и може да се активира отново години по-късно, предизвиквайки херпес зостер, обикновено наричан херпес зостер.


« Последна редакция: Юни 15, 2024, 23:51:37 от Фют »

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7732
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3610 -: Юни 16, 2024, 02:09:31 »
Хубаво си цитирал отнякъде, ама нищо не си разбрал. Муктата, ако има нерви, да ти дообясни. Аз нямам.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7795
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3611 -: Юни 16, 2024, 21:17:10 »
не знам това за тука ли е, или за темата за дойчланд, и за двете става. с две думи: преди седмица /миналата събота/ се прибрах от испанско и се оказа, че там са ни коронясали и двамата с жена ми. покрай високата температура жена ми заподозря нещо, взе два корона теста и хоп - положителни. драснахме по един мейл в работата, казаха ни да си гледаме здравето и така.

и тука почват майтапите. значи, в понеделник жената звъни на джипито, казва там на сестрата дето вдига телефона, че сме коронясани и искаме преглед и евентуално изследвания и получаваме отговор: "а, не, няма да ви прегледаме, пийте там парацетамол". седи жена ми като изтресена и пита "а бе вие сериозно ли" и ѝ казват "да, сериозно, няма да ви прегледаме". и тя "ами ще се оплача. дочуване". след което последваха разговори със здравната каса и местния лекарски съюз, стана ясно, че нямат никакво право да отказват преглед и получихме уверение "изчакайте, госпожо, ще ви се обадят". и след 20 мин лекарят /не сестрата/ звъни, вика извинете, станало е недоразумение, заповядайте в 13:00.

за пръв път става така, че като имам час, мен ме чака лекарят, а не отивам във вартециммера да дремя 20-30 минути докато ми дойде реда.

иначе джипито се извини набързо, чу ни със слушалката, изписа на жена ми антибиотик, на мен - нищо. и тя го пита "ами изследвания, рентгенова снимка и прочие?" преди 2 години в стара загора ходих да си пускам едни изследвания - пакет ковид. джипито гледа, гледа, па пита "госпожо, къде карахте ковид предния път" и после вика "там може и да е така, тука нищо не пускаме като изследвания, ако се влошите - тогава".

та твай. ковидът като заплаха просто вече никаква не остана.

Активен Muktata

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 963
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3612 -: Юни 17, 2024, 08:19:21 »
Хубаво си цитирал отнякъде, ама нищо не си разбрал. Муктата, ако има нерви, да ти дообясни. Аз нямам.
Милена пее, аз пригласям https://www.youtube.com/watch?v=Q3voWGnOemk.............
Quote (selected)
жената звъни на джипито
Ми правилно е реагирало джипито. Да бяхте звъннъли на психиатър...

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2347
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3613 -: Юни 17, 2024, 09:58:19 »
Ми правилно е реагирало джипито. Да бяхте звъннъли на психиатър...
Лондонският хирург лорд Листър (1827-1912) бил извикан посред нощ, без каквато и да е нужда , при един доста богат господин. След прегледа Листър го попитал:
- Направихте ли си завещанието?
Пациентът пребледнял и запитал със заекване:
- Смятате ли, господин докторе, че нещата са стигнали до там?
- Повикайте веднага нотариуса си, а също така и двамата си сина!
- Но нима намирате положението ми за толкова сериозно?! - попитал разтреперен пациентът.
- Ах не, но аз не искам да бъда единствения глупак, когото сте измъкнали посред нощ от под юргана! - отвърнал Листър.
« Последна редакция: Юни 17, 2024, 10:19:59 от Zmeja »

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7795
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3614 -: Юни 17, 2024, 13:02:07 »
Ми правилно е реагирало джипито.

да, правилно реагира джипито, след като го подсетиха за правилната реакция. сестрата му...

а бе, ти твоите сестри как ги инструктираш? значи казваш им, че като се обади някой с от два дена висока температура, кашли като магаре, очите му зачервени, плюс разни хронични заболяванки като астма и те трябва да заявят "няа те прегледам, оди си купи парацетамол и го пий"? така ли?

Активен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4181
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3615 -: Юни 17, 2024, 13:42:04 »
Onzi, не знам другаде как е, но Hausarzt-ът наистина не би трябвало да отказва. Ако сам не може, те праща на колега или ако има съмнение, че работата е сериозна, отиваш на Facharzt, т.е. при специалист. Единственото, което ме изненадА е че е дал на госпожата парацетамол, щото там всичко - от далак до мерак се лекува с ибу. За аналгин рядко са чували, та трябва да им обясняваш за метамизол

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7795
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3616 -: Юни 17, 2024, 14:32:01 »
парацетамолът пак беше творение на сестрата. първия път така и не стигнахме до лекар. телефон - сестра - парацетамол - чао.

а парацетамол може би защото тя жена ми преди месец имаше операция на коляното дето уж без странични ефекти, ама ибупрофен - забранен. та може и от това да беше, да са ѝ казали първо ибупрофен, тя вика не мога, после парацетамол. аз този разговор така и не го следях - де да знам, че ще произведе такова нещо. от другата стая само чувам, че говори по телефона.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7795
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3617 -: Юни 17, 2024, 14:44:52 »
та мисълта ми беше, че хората са наплашени тука. хаусарцтът отказва преглед; ей ги на жена ми колегите ѝ казват още седмица да работи от къщи, нищо че по регламент трябва поне два дни седмично да е в офиса.

Активен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4181
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3618 -: Юни 17, 2024, 15:32:32 »
Сестрите трябва да се слушат, особено възрастните.
Йерархия или не, щом насреща говори някой с опит - ффнимваш. Някой ден ще разкажа за една Швестер Ефа, дето не смееш пръв да я заговориш : )

Ако още си на линия, може ли да те питам за вашето коронясване? Коментира се, че новото "такова" протича като тежка пневмония, плюс задушаваща кашлица и пълна загуба на обоняние (тотална аносмия). Ни'кви там безсимптомни глезотии. Имаше ли такова нещо и бързо ли ви мина?

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7795
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3619 -: Юни 17, 2024, 16:58:58 »
висока температура - толкова, че като станеш от леглото и направиш 3-4 крачки, и почва да те втриса. това за жена ми беше особено тежко, щото тя по принцип много рядко вдига температура.
кашляш яко.
липса на обоняние - режеш лук, плачеш, а на нищо не ти мирише.
червени очи, като конюнктивит. при мен първо само лявото, после двете, след седмица се оправиха.
бързо се уморяваш и съответно задъхваш.
обаче пневмония - не. или поне на слушалка джипито нищо не хвана.

иначе сестрата е на възрастта на голямата ми щерка. той и докторът е там някъде. смениха поколенията. записахме се при стария доктор, ама миналата година той се пенсионира.

Активен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4181
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3620 -: Юни 17, 2024, 17:19:57 »
Много благодаря за отговора! :t0328:
Да сте здрави!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 24276
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3621 -: Юни 18, 2024, 18:52:53 »
Quote (selected)
Щатът Канзас заведе дело срещу фармацевтичната компания Pfizer Inc. за нарушения на защитата на потребителите, свързани с производството на ваксината срещу Ковид-19, заявявайки, че компанията е рекламирала ваксината като „безопасна“, въпреки че „е знаела, че ваксината е свързана със сериозни нежелани събития“.
https://obektivno.bg/kanzas-zavede-delo-sreshtu-pfizer-za-umishlena-zabluda-i-nezhelani-stranichni-efekti-ot-vaksinata-im/
Не съм фен на Файзер, просто ми е гадно от лицемерието.
Същите власти на Канзас които настояваха за ваксиниране сега се измъкват от отговорност и си намират удобен виновник, бивш любимец.
По някое време Файзерите ще фалират и спечелените пари ще потънат в небитието, няма да има кой да обезщети пострадалите, а властите в Канзас също ще се изсулят като мокра връв.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1755
  • No complain no explain
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3622 -: Юни 23, 2024, 01:07:00 »
. За аналгин рядко са чували, та трябва да им обясняваш за метамизол
Сетих се за Аналгина поради това ,че  пищят че се спирало производството на Метамизол в Европа. Все пак знаят германците какво е Аналгин, има го основно  под друго име- Новалгин или направо Метамизол, но го има и под името Аналгин . Мойта докторица ме посъветва да вземам Новалгин вместо Ибу, заради бъбреците, освен това Ибуто тук върви с Пантопразол заради киселините.

Активен Дърт Вейдър

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 316
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3623 -: Юни 23, 2024, 09:02:10 »
Мойта докторица ме посъветва да вземам Новалгин вместо Ибу, заради бъбреците
Добре е направила ... Зависи много от болката ама в повечето случаи на мен Тайленол (Ацетаминофен) също ми помага.
активен участник в Брауновото движение

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1528
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3624 -: Юни 23, 2024, 14:49:57 »
Аналгин и парацетамол имаме винаги вкъщи.  Считам ги за безалтернативни за случаи на болка и температура, ако здравословното състояние не изисква лекарство по рецепта.  Имам много сериозни резерви относно ибупрофена.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4181
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3625 -: Юни 23, 2024, 17:09:57 »
Аналгин и парацетамол имаме винаги вкъщи.  Считам ги за безалтернативни за случаи на болка и температура, ако здравословното състояние не изисква лекарство по рецепта.  Имам много сериозни резерви относно ибупрофена.
Опитват се да изкарат аналгина, то бишь метамизол натрий неефективен и токсичен. А след това сигурно ще зачезне като амидофена и хинина. Но е цвете пред парацетамола, например. Според мен става дума за фармацевтични интереси.
Преди време казах тук, че като пътувам към Германия от години не нося традиционните дарове ЦРЛ (цигари, ракия, луканка), а лекарства. Мукта рече, че съм галош. Тц, цървул съм. 
Ще сложа тук списъка със страничните ефекти на европейското народно хапче - ибупрофен, (дето тук си го знаем като "ено нурофенче").
На руски:

Quote (selected)
Побочные эффекты Ибупрофена

Предупреждение

Ибупрофен повышает риск серьезных сердечно-сосудистых тромботических осложнений, инфаркта миокарда и инсульта, которые могут привести к летальному исходу. Ибупрофен противопоказан при проведении операции аортокоронарного шунтирования (АКШ). Также вызывает повышенный риск серьезных побочных эффектов со стороны желудочно-кишечного тракта, включая кровотечение, изъязвление и перфорацию желудка или кишечника, которые могут привести к летальному исходу. Риск особенно повышен у пожилых людей и у пациентов с предшествующей язвенной болезнью или желудочно-кишечным кровотечением.
...

I. Серьезные побочные эффекты ибупрофена

Наряду с необходимыми эффектами ибупрофен может вызывать некоторые нежелательные эффекты. Хотя возможны не все из этих побочных эффектов, в случае их возникновения может потребоваться медицинская помощь.

Немедленно проконсультируйтесь со своим врачом или медсестрой, если во время приема ибупрофена возникают какие-либо из следующих побочных эффектов:

Более распространенные:
Черный, смолистый стул
кровоточивость десен
ухудшение зрения
боль или стеснение в груди
запутанность
кашель
кашель с кровью
снижение уровня мочи
диарея
затрудненное дыхание или глотание
головокружение
головокружение, слабость или головокружение при резком вставании из положения лежа или сидя
сухость во рту
учащенное сердцебиение
лихорадка или озноб
головная боль
усиление менструального цикла или вагинальное кровотечение
повышенная жажда
нерегулярное сердцебиение
раздражительность
потеря аппетита
боль в пояснице или боку
мышечная боль, судороги или подергивания
тошнота или рвота
нервозность
носовые кровотечения
онемение или покалывание в руках, ступнях или губах
боль, тепло или жжение в пальцах рук, ног и голеней
болезненное или затрудненное мочеиспускание
бледная кожа
паралич
стук в ушах
проблемы со зрением или слухом
длительное кровотечение из порезов
учащенное дыхание
красный или черный, смолистый стул
моча красного или темно- коричневого цвета
беспокойство
судороги
замедленное или учащенное сердцебиение
чихание
боль в горле
язвы или белые пятна на губах или во рту
боль в животе
потливость
отеки стоп или голени
увеличение желез
проблемы с дыханием
необычное кровотечение или кровоподтеки
необычная усталость или слабость

Менее распространенные:
Вздутие живота или отек лица, рук, кистей, голеней или ступней
снижение частоты мочеиспускания
уменьшение объема мочи
затрудненное мочеиспускание (капание)
быстрое увеличение веса
необычное увеличение или потеря веса

II. Другие побочные эффекты ибупрофена

Могут возникать некоторые побочные эффекты ибупрофена, которые обычно не требуют медицинской помощи. Эти побочные эффекты могут исчезнуть во время лечения, когда ваш организм привыкнет к лекарству. Кроме того, ваш лечащий врач, возможно, сможет рассказать вам о способах предотвращения или уменьшения некоторых из этих побочных эффектов.

Проконсультируйтесь со своим лечащим врачом, если какие-либо из следующих побочных эффектов продолжаются или беспокоят или если у вас есть какие-либо вопросы по их поводу:

Более распространенные:
избыток воздуха или газов в желудке или кишечнике
ощущение сытости
выделение газов

Менее распространенныe:
кислота или кислый желудок
отрыжка
изжога
расстройство желудка
дискомфорт в желудке, расстройство или боль

...

www.drugs.com


------
Извинявам се на модераторите. Сложих тази извадка  единствено за нагледност. Занапред отново ще се въздържам от чаршафосване на темите

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1528
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3626 -: Юни 23, 2024, 18:30:33 »
Наясно съм със страничните ефекти на парацетамола и особено върху черния дроб. Вземаме когато в рамките на два-три дни билковият чай и витамин С не помагат, но все още не сме за лекар. Това последното по субективна преценка.
А що се отнася за ''чаршафа'' за ибупрофена  :thup: подобни неща трябва да се знаят.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2347
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3627 -: Юни 23, 2024, 19:41:28 »
Наясно съм със страничните ефекти на парацетамола и особено върху черния дроб.
Всеки концентрат уврежда черния дроб, без значение дали е качествено лекарство или качествено уиски. :beer_old:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 24276
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3628 -: Юни 23, 2024, 19:46:55 »
Наясно съм със страничните ефекти на парацетамола и особено върху черния дроб.
Всеки концентрат уврежда черния дроб, без значение дали е качествено лекарство или качествено уиски. :beer_old:
Не че нещо, ама всеки дъх който поемаме ни уврежда и ни приближава към края.
Така необходимият ни кислород ни изгаря ( по народно му), колкото и да се регенерираме изходът е един.
Същото и с черния дроб.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2347
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3629 -: Юни 23, 2024, 20:10:00 »
Не че нещо, ама всеки дъх който поемаме ни уврежда и ни приближава към края.
Френският поет Емил Дешан е казал за медицината: "Медицината е изкуство, което хората упражняват, с надежда, че някога ще успеят да го открият."
А Волтер казал за лекарите: "Те вкарват лекарства, които не познават, в тела, които също така не познават." ;)

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2493
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3630 -: Юни 23, 2024, 20:53:25 »
Най-доброто средство против температура (едновременно с антипиретичното си действие  обезболява и действа противовъзпалително) е 1 ампула аналгин сутрин и вечер (гадно е за пиене, но помага). Разбира се, не и ако сте алергични към него.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2493
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3631 -: Юни 23, 2024, 21:22:35 »
Опитват се да изкарат аналгина, то бишь метамизол натрий неефективен и токсичен. А след това сигурно ще зачезне като амидофена и хинина. Но е цвете пред парацетамола, например. Според мен става дума за фармацевтични интереси.
Преди време казах тук, че като пътувам към Германия от години не нося традиционните дарове ЦРЛ (цигари, ракия, луканка), а лекарства. Мукта рече, че съм галош.
Всички мои близки и познати българи на връщане към Фръзко и Енглатерра задължително имат в багажа си кутии с ампули аналгин, бабите, като отиват да си видят внучетата, влачат и сума други лекарства. Нагледах се и се наслушах за "добрите европейски практики" на бухане на парацетамол и ибупрофен, които не само работа не вършат, но са и вредни, на съвсем малки дечица във Францата - внучетата на сестра ми - две двугодишни близначета и едно петгодишно, боледуват често. Да не ти говоря, че вместо антибиотици, бухат кортикостероиди(?!).
П.П. Само между мен и теб - във форум е лесно, вместо да се обърнеш към психоаналитика си поради неовладени комплекси и още по-неовладени агресия и негативни емоции, да ръсиш наляво и надясно грубиянски обиди срещу тъмните балкански субекти във форума  и да се правиш на най-знаещият в сравнение с тукашните врачове, взети заедно. 😉

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1528
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3632 -: Юни 23, 2024, 21:50:25 »
Всеки концентрат уврежда черния дроб, без значение дали е качествено лекарство или качествено уиски.
Важна е дозата  ;)
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1528
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3633 -: Юни 23, 2024, 21:53:29 »
Най-доброто средство против температура (едновременно с антипиретичното си действие  обезболява и действа противовъзпалително) е 1 ампула аналгин сутрин и вечер (гадно е за пиене, но помага). Разбира се, не и ако сте алергични към него.
Не съм  алергична, но веднага ми става гадно на стомаха. От прословутия разтворим байер аспирин също. За това - таблетни форми. Само при нужда и не по-дълго от предписаното в листовката.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1755
  • No complain no explain
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3634 -: Юни 23, 2024, 22:05:18 »
Хайде и аз, да доокомплектувам Знанието.  :good_job-1300:
Това набързо, сигурно има и по подробни и по серозни, но мисля, че всичко важно е и тук.


ARD Audiothek - Знание
Здравни подкасти

Болести А-Я
Рецепти
Хранене


Болкоуспокояващи: Колко опасен е метамизолът?
Последна актуализация: 03.03.2024 22:23 часа | от
Болкоуспокояващите с активната съставка метамизол (известен също като новамин сулфон или Novalgin) могат да имат тежки странични ефекти в редки случаи. Как може да се открие и лекува увреждане на черния дроб или агранулоцитоза?

Болкоуспокояващите с активната съставка метамизол са сред най-често предписваните лекарства в Германия - и са такива от 100 години. В болниците и старческите домове повече от половината пациенти получават аналгетик (болкоуспокояващо). Въпреки това, винаги има дискусии за активната съставка, защото рядък, но животозастрашаващ страничен ефект може да бъде така наречената агранулоцитоза. Това води до тежко нарушение на кръвообразуването. В допълнение, метамизол може да причини увреждане на черния дроб и дори чернодробна недостатъчност.

Метамизол е ефективен при остра болка
Метамизол се предлага без рецепта в Германия до 1987 г. Но поради повишен риск от агранулоцитоза, беше въведено изискване за рецепта и комбинираните препарати бяха изтеглени от пазара напълно. Докато метамизол не е на пазара в САЩ, Англия, Канада и Скандинавия, той се предлага без рецепта в Испания или Израел. Болкоуспокояващите с активната съставка метамизол са ефективни главно срещу:

остра болка след операция или нараняване
Колики
Туморна болка
висока температура, която не може да бъде намалена с други мерки
За разлика от болкоуспокояващите от групата на активните съставки на нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) като диклофенак или ибупрофен, обаче, метамизолът не действа при възпаление. Метамизолът обикновено действа бързо и се счита за добре поносим. В допълнение, има различни начини за приемането му: като филм или ефервесцентна таблетка, под формата на капки, чрез инжектиране или супозитории.

Увреждане на черния дроб след метамизол: Рядко, но опасно
Възможният риск от увреждане на черния дроб от метамизол е официално предупреден от края на 2020 г. (Червено писмо с ръка). Точният механизъм на увреждането все още не е известен. Страничният ефект е рядък, но опасен. Възниква възпаление на чернодробните клетки, а в някои случаи клетките умират. В най-лошия случай съществува риск от животозастрашаваща остра чернодробна недостатъчност, така че да се наложи чернодробна трансплантация.

Симптоми на увреждане на черния дроб
Възможното увреждане на черния дроб, причинено от метамизол, се проявява няколко дни до няколко месеца след началото на лечението. Понякога има характерно пожълтяване на кожата и очите, "жълтеница" (медицинска жълтеница). Като цяло обаче симптомите на възпаление на черния дроб обикновено са неспецифични: умора, гадене, слабост. Това прави още по-важно лекарското предписание да дава информация за възможните признаци на този сериозен страничен ефект. Пациентите трябва да се консултират с лекаря си, ако подозират нещо. След това кръвен тест ще разкрие повишаване на чернодробните ензими. Най-важната мярка е след това да спрете приема на лекарството, така че черният дроб да има шанс да се възстанови.

Агранулоцитозата причинява нарушения на образуването на кръв
В редки случаи може да възникне агранулоцитоза при приемане на активната съставка метамизол. След това тялото произвежда по-малко бели кръвни клетки и броят на гранулоцитите (подгрупа на белите кръвни клетки) рязко спада. Резултатът: Почти не е останала имунна защита - която може да бъде животозастрашаваща, ако не бъде открита.

Симптоми на агранулоцитоза
Първите признаци са неспецифични, напомнящи грипоподобна инфекция. Следователно съществува риск правилната диагноза да бъде поставена твърде късно. Типични симптоми на агранулоцитоза са:

Висока температура
Възпалено гърло
Преглъщане
Умора
алергични реакции, особено на кожата
Спадане на кръвното налягане
Всеки, който страда от такива симптоми след лечение с метамизол, трябва да се консултира с лекар. Повечето случаи възникват според Уча от 2019 г. през първите 13 дни след началото на терапията. Ако метамизолът вече е лекуван, периодът може да бъде значително по-кратък. Рискът се увеличава с продължителността на приема и след това намалява с разстоянието от последния прием.

Терапия за агранулоцитоза: антибиотици и инфузии
Засегнатите трябва незабавно да прекъснат терапията и да бъдат изолирани, за да се предпазят от инфекции. Антибиотиците и инфузиите гарантират, че гранулоцитите в тялото се възстановяват. След няколко дни пациентите обикновено отново са добре.

Агранулоцитозата може да бъде предизвикана от вид алергична реакция
Експертите подозират, че имунната реакция на организма може да възникне поради по-ранно приложение на метамизол - например по време на предишна операция - и че може да се развие агранулоцитоза. Допълнителният прием на активната съставка метотрексат също е Според проучване важен фактор за развитието на агранулоцитоза. Това е едно от най-важните средства срещу рак и се използва и при ревматоиден артрит, възпалително заболяване на червата или псориазис. Ето защо е важно лекуващите лекари да знаят кои лекарства за болка са предписани на пациента преди.

При диклофенак или ибупрофен е повишен рискът от тежки нежелани реакции
Въпреки това, болкотерапевтите смятат, че метамизолът е важно и добро болкоуспокояващо въпреки възможния рядък страничен ефект, тъй като е много ефективен и се понася добре. Те посочват, че болкоуспокояващите без рецепта като диклофенак или ибупрофен имат по-голям риск от тежки странични ефекти от метамизол. Стомашно кървене, увреждане на бъбреците или сърдечни пристъпи се появяват много по-често. Преди всичко сърдечно-съдовите рискове са в пъти по-високи.

Информация преди прилагане на метамизол
Пациентите трябва да бъдат внимателно наблюдавани от лекар, когато предписват метамизол. Важно е да се предостави подробна и разбираема информация и съвети - също от роднини. И при освобождаване от отговорност писмото на лекаря трябва да съдържа точна информация за приложението на метамизол.

Следното се отнася за всички болкоуспокояващи: Те имат странични ефекти. Ето защо е важно да се потърси точен съвет, за да се използва целенасочено. Рисковете и ползите трябва да бъдат преценени професионално и терапиите да бъдат адаптирани, ако е необходимо. Прилагането трябва да се извършва за кратък период от време, ако е възможно.

Експерт от статията
Проф. Хайнер Ведемайер, Медицинско училище в Хановер
Директор на клиника по гастроентеролог
, Клиника по гастроентерология, хепатология, инфекциология и ендокринология
https://www.mhh.de/ghie

Д-р Килиан Бок, Медицинско училище в Хановер
Клиника по
гастроентерология, хепатология, инфекциология и ендокринология
https://www.mhh.de/ghie

Маргарете Бунеман, Групова практика в Щайнвег, Хофгейсмар


 


Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7732
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3635 -: Юни 24, 2024, 03:24:11 »
Цитат на: Kole
Опитват се да изкарат аналгина (метамизол натрий) неефективен и токсичен. А след това сигурно ще зачезне като амидофена и хинина. Но е цвете пред парацетамола, например.
Според мен става дума за фармацевтични интереси.

Абсолютно вярно. Всичко полезно трябва да бъде подменено с отровни двойници.
В аптеките е пълно с десетки форми на парацетамол, които "лекари"-ЕТ и реклами неистово пробутват.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен Muktata

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 963
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3636 -: Юни 24, 2024, 12:25:44 »
Каква е тази дива възбуда, да спорите по дребни фармако въпроси, при условие че ви липсва ФУНДАМЕНТ ? Липсва ви медицинска практика ? Липсва ви бизнес познание по темата ? ... В Три реда. Метамизолът дава РЕДКИ усложнения при малки деца, агранулоцитоза. Това е основание да го атакуват и извеждат от пазариете, това не е новост. От поне 20 години е. Дали има основания за това ? Не съм педиатър и не съм виждал такова усложнение, това не значи че не съществува. Лично аз бих употребил аналгин за мен или семейството ми. На времето в БГ имах постоянно и ампули, венозно са много ефикасни и с бърз ефект, разбира се при липса на алергичен риск... Парацетамолът в терапевтични дозировки е абсолютно безопасен. Хепатотоксичността на парацетамола е силно преувеличена, може да се стигне до нея само при тентамен суицид с парацетамол, което е една много глупава идея впрочем... Ибупрофенът е една от НСПВ молекули, популярността му идва от там че дразни много по-слабо стомашната лигавица, сравнен с другите от групата ( разбира се и е малко по-слаб като аналгетично действие ) Аз силно го използвам , става дори за деца и бебета в най-различни форми. ... Сега , в БГ има един и ОГРОМЕН проблем свсички тези аналгетици и противоъзпалителни. Това е проблемът с количеството активна съставка в таблетата, което НЕ СЪОТВЕТСТВА на означеното. В България то е в пъти по-малко, което прави тези средства НЕЕФИКАСНИ или слабо ефикасни , и налага високо "дозиране". Не ме питайте от къде го зная това , зная го от Първа ръка. Съответно една и съща молекула в сроден препарат в БГ и  тука например ФР (както и изобщо на Запад , и в САЩ ! ) - при нас действа веднага и от раз. В БГ трябва да изпиеш 2-3 за да подейства. Пример е Саридона; който като се появи преди години като оригинал, с една таблетка даваше моментален и перфектен резултат. Днес това което се продава в БГ , и от 2 не ти минава главобол... За цените не говорим.

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2347
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3637 -: Юни 24, 2024, 12:46:04 »
Знам само, че по времето на соца имахме "Аналгинов цех" (мисля към Химико-фармацефтичния завод) и аналгина струваше стотинки

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1528
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3638 -: Юни 24, 2024, 15:49:32 »
Аналгинът и сега е евтин. Не помня кога точно купих последния за домашната аптека /годен до 2026/- 20 таблети = 2.05 лв. Производител СОФАРМА АД.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8968
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3639 -: Юни 24, 2024, 16:28:16 »
Рокфеллер и Билл Гейтс хотят, чтобы ученые выяснили, почему люди отказываются от вакцин

Не са се отказали да ваксинират цялото човечество, макар и съд в САЩ да постанови, че иРНК терапията не е ваксина!
Ние си ги избрахме!

Активен deneb

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 356
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3640 -: Юни 24, 2024, 17:32:54 »
Рокфеллер и Билл Гейтс хотят, чтобы ученые выяснили, почему люди отказываются от вакцин

Не са се отказали да ваксинират цялото човечество, макар и съд в САЩ да постанови, че иРНК терапията не е ваксина!
Абе, то вече е выяснено, ама друго си е да се плати пак на едни учЕни да го кажат...
И като кажат учЕните, че людите са неграмотни, плоскоземни и т.далее и затуй отказват таз благина, ще дадат повод да ги ограмотят, земьоокръглят и пак ваксинират, в техен и на общественото здраве интерес (нещо като "в интерес на националната сигурност").

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7732
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3641 -: Юни 25, 2024, 08:41:55 »
Цитат на: Muktata
... Парацетамолът в терапевтични дозировки е абсолютно безопасен...

Под терапевтична дозировка жените в БГ разбират 3 пъти на ден при всяко кихване, свое и на децата.
Пият го за щяло и нещяло. А той въобще не е толкова безобиден, колкото го изкарват. Аналгинът е доста по-безвреден.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен Muktata

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 963
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3642 -: Юни 25, 2024, 19:02:37 »
Парацетамолът в терапевтични дозировки е абсолютно безопасен. Имаш диплома все пак, не се дръж като на седянка. :smokin:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 24276
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3643 -: Юни 25, 2024, 19:04:07 »
Парацетамолът в терапевтични дозировки е абсолютно безопасен. Имаш диплома все пак, не се дръж като на седянка. :smokin:
Ти пръв почна докторе, не се плези на Нор!
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8968
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3644 -: Юни 25, 2024, 21:53:06 »
Парацетамолът в терапевтични дозировки е абсолютно безопасен. Имаш диплома все пак, не се дръж като на седянка.

Докторе, попитай своите пациенти, каква е терапевтичната дозировка на парацетамола, никой не знае, никой не чете чаршафите в опаковката! Да не говорим за несъвместимостите с други препарати. Знаеш ли колко жени пият "парацетамолче" профилактично!? И после, черното дробче е заминало на кино!
Ние си ги избрахме!

Активен Muktata

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 963
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3645 -: Днес в 00:13:05 »
Това наистина е невероятно нахалство😎Виж, НЕ АЗ питам моите пациенти, а те мене питат. За което ми плащат към пейсе твои пенсии месечно. Опиянявате ли се от глупости наистина ?

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7732
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3646 -: Днес в 00:19:43 »
Цитат на: Muktata
НЕ АЗ питам моите пациенти, а те мене питат

Българските пациенти (поне в България) са с доста по-различни разбирания  :))
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2347
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3647 -: Днес в 07:44:11 »
Това наистина е невероятно нахалство😎Виж, НЕ АЗ питам моите пациенти, а те мене питат. За което ми плащат към пейсе твои пенсии месечно. Опиянявате ли се от глупости наистина ?
Бисмарк не обичал да бъде отекчаван с въпроси от лекарите си. Също и при първото посещение на лекарят Швенингер канцлерът не дал почти никакъв отговор на въпросите за състоянието си. Швенингер, обаче, направо го отрязал: "Аз съм на услугите Ви, Ваша светлост, но ако Вие искате да не Ви се задават въпроси, ще направите по -добре да повикате някой ветеринарен лекар - те се оправят и без въпроси."
Твърди се, че след този случай канцлерът и лекарят станали приятели.

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2347
    • Профил
Re: коронавирус - тема за коментари
« Отговор #3648 -: Днес в 08:15:09 »
Живеем във време когато болести, политици и природа "хибридно" работят за "регулиране" на човешката популация в "разумни" граници, та се сетих:
Император Фридрих Велики попитал прочутия хановерски лекар Цимерман, дали е изпратил много хора на оня свят. Цимерман отвърнал:
- Не толкова много, колкото Ваше Величество, а също и не с такава слава.
« Последна редакция: Днес в 08:41:28 от Zmeja »