Прокуратурата разследва МВР, че е подготвян арестът на бившия шеф на „Булгаргаз“Войната между МВР и прокуратурата навлиза в нова остра фаза. Държавното обвинение започва проверка срещу висшестоящи служители от Главна дирекция „Национална полиция“, свързана с делото „Булгаргаз“. Това се разбра от съобщение на прокуратурата в петък, 11 февруари.
Прокурорите ще търсят данни дали висшите полицаи са извършили престъпление по служба с две свои резолюции. Едната е за указание за започване на досъдебно производство, а другата е за задържане на лице за 24 часа, обяснява прокуратурата. Тя пусна и факсимилета от двете резолюции. Първата гласи „Да се обезпечи Павлов със заповед за арест за 24 часа“, а втората – „Да се започне ДП“. От съобщението на прокуратурата не става ясно кой точно е дал указанията с резолюциите.
Тъй като става дума за „Булгаргаз“ вероятно Павлов от първата резолюция е доскорошният шеф на държавната газова компания Николай Павлов. Наскоро вътрешният министър Бойко Рашков намекна, че предстои той да бъде арестуван. В този дух се изказа и премиерът Бойко Борисов.
Наблюдаващите прокурори са приели, че е нарушен Законът за МВР, който регламентира, че горестоящите ръководители на разследващите органи „нямат право да дават указания за извършването на действия по разследването и за съставянето на писменото мнение, както и по какъвто и да е друг начин да се намесват в разследването“.
Николай Павлов беше разпитван над 4 часа от Софийската градска прокуратура в началото на седмицата. След разпита си той си тръгна без обвинение, а премиерът Петков коментира, че не разбира защо Павлов е бил разпитан само като свидетел.
Да започва разследване срещу полицейски шефове по нашумели знакови казуси не е прецедент за прокуратурата. Шефът на ГДБОП Калин Стоянов в края на м.г. получи обвинение за това, че е притискал наблюдаващите прокурори по делото „Хемус“.
МВР: Прокуратурата води война срещу нас
В своя позиция МВР отговори, че резолюциите са поставени от зам.-директор на националната полиция.
„Опитът на прокуратурата да постави под съмнение законните действия на МВР и да измести фокуса от разкриване на конкретно престъпление има за цел сплашване на органите на реда, с което няма да постигне успех. Служителите на МВР ще продължат да работят в посока на документиране и доказване на извършена престъпна дейност въпреки многобройните образувани проверки и досъдебни дела срещу тях. Нееднократно главният прокурор подчерта, че прокуратурата води война не срещу МВР, а срещу престъпността, но подобни действия на прокуратурата остават усещането, че тя води война срещу органите на МВР“, обяви министерството.
Според МВР поредицата образувани проверки и досъдебни производства срещу негови служители „при спорни основания оставят горчивото усещане за саботиране при важни за страната разследвания, да се обезличи работата на службите на МВР и резултатите от тях. Такова поведение осигурява недосегаемост на престъпния контингент и е опасно за сигурността на страната“.
МВР обясни още, че резолюциите са върху докладни записки на оперативни работници и към датата на поставянето им няма образувано разследване, а само проверка. Текстовете от Закона за МВР, които не позволяват на началниците в министерството да разпореждат на подчинените си, се отнасят за случаите, когато има разследвания, сочи МВР. „В конкретния случай проверката се извършва по реда на Закона за МВР, а не по реда на НПК. Това е полицейска проверка, за която МВР няма задължение да докладва незабавно на прокуратурата. При докладна записка от оперативен работник и наличие на предположение за извършено престъпление органите на МВР имат право да извършват задържане до 24 часа. Точно такава е и едната резолюция“.
Към момента на поставяне и на двете резолюции от заместник-директора на националната полиция, действия по разследването не са били предприемани, не са давани никакви указания за действия по разследване, нито е упражнявана друга намеса, обяснява МВР.
Source:
Прокуратурата разследва МВР, че е подготвян арестът на бившия шеф на „Булгаргаз“