Според американския психолог Абрахам Маслоу (руски евреин) йерархията на човешките нужди са подредени в пирамида:
Физиологични нужди. Това са нужди от съществено значение за човешкото оцеляване и включват неща като храна, подслон и облекло. ...
Нужди за безопасност. ...
Чувство на принадлежност. ...
Нужди от уважение. ...
Самореализация
като физиологичните нужди (за оцеляване) са в основата, а по-креативните и интелектуално ориентираните нужди за самореализация са на върха. Той твърди, че нуждите за оцеляване трябва да бъдат задоволени преди задоволяването на по-високите нужди. Колкото по-високо в йерархията са дадени нужди, толкова по-трудно се задоволят, поради междуличностните и екологичните бариери, които неизбежно изнервят. По-високите нужди стават все по-психологически и дългосрочни, а не физиологични и краткосрочни, както при по-ниските нужди, свързани с оцеляването.
Нужди породени от дефицит
Нуждите от дефицит са свързани с физическото оцеляване и включват физиологични нужди (като нуждата от храна, секс и сън) и нуждите за сигурност и липса на опасности.
Нуждите от дефицит възникват поради лишения и мотивират хората, когато не са удовлетворени. Също така, мотивацията за задоволяване на такива нужди ще става по-силна, колкото по-дълго не се задоволяват. Например, колкото по-дълго човек издържа без храна, толкова по-гладен ще стане. Индивидите трябва първо да задоволят нуждите от дефицит на по-ниско ниво, преди да преминат към посрещане на нуждите от растеж, които са на по-високо ниво.
Задоволяването на една потребност не е феномен „всичко или нищо“, защото може да се създаде „фалшивото впечатление, че една потребност трябва да бъде удовлетворена на 100 процента, преди да се появи следващата нужда. Когато нуждите породени от дефицит са „повече или по-малко“ удовлетворени дейностите стават обичайно насочени към посрещане на следващия набор от нужди (следващото ниво), които тепърва трябва да се задоволят. След това те стават основни нужди.
Нужди породени от стремеж за растеж
Нуждите от растеж са по-скоро психологически и са свързани с реализирането на пълния потенциал на индивида и необходимостта от самореализация. Тези нужди се постигат повече чрез интелектуално и творческо поведение. Нуждите от растеж не произтичат от липсата на нещо, а по-скоро от желанието да израснете като личност. След като тези нужди за растеж са разумно удовлетворени, човек може да успее да достигне най-високото ниво, наречено самореализация. Нуждите от растеж се постигат повече чрез интелектуално и творческо поведение. Нормалният човек е способен и има желание да се придвижи нагоре в йерархията към ниво на самореализация. За съжаление напредъкът често се нарушава от неуспех да се посрещнат нуждите на по-ниско ниво. Житейските преживявания, включително неудачен брак или загуба на работа, довели до потисната психика, могат да накарат индивида да се колебае между нивата на йерархията. Следователно не всеки ще се движи през йерархията по еднопосочен начин, но може да се движи напред и назад между различните типове нужди.
Проблемът на русата хотел рецепционист е, че криво-ляво се е справила с първите две нива на пирамидата, което е породило в нея патологичната увереност, че е достигнала петото ниво на пирамидата – самореализацията. Това явление е чиста проба проява на синдрома Дънинг – Крюгер.