Когато говориме за Левски трябва да го разглеждаме като завършен революционер – с идеология, стратегия и крайна цел. Преди време някои искаха да го канонизират. Не не става! Той не е светец и не може да бъде! Къде сте видели икона на светец със затъкнати два пищова в пояса!
В своята книга „Миналото” Стоян Заимов, сподвижник на Левски, пише:*
„Града Търново, по комитетската администрация, е също център, към когото са присъединени градищата и селата, които съставляваха неговото окръжие: Габрово, Трявна, Лясковец, Дряново, горна и долна Ряховица плюс Свищов и Русе; само Елена не беше в числото на участвующите градове, защото когато Левски и Ангел Кънчев се явили в това чорбаджийско градче, не само че им отказали в участие за установяване на местен Р.Комитет, но и предали на правителството, за което без малко Левски и Кънчев щели да паднат в ръцете на турската полиция. За тази постъпка на Еленчане Левски предложил в едно от заседанията на Търновский Комитет, да се изгори Елена с нейните нерязани турци, но решението на Търновския Комитет си остана само гола дума, защото обстоятелствата се сложиха доволно неприятно, въобще, за тайното политическо дело, понеже Ангел Кънчев се самоуби в Русе 1872 год. 5 Марта. Смъртта на Кънчева побърка и „затърмози” много от решенията и намеренията на тайното Българско правителство; може да се каже че ненадейното самоубийство на Кънчева много от решенията на комитета, ненадеянно се самоубиха, т.е. останаха си голи думи, пусти и праздни илюзии.”
--------------------------------------
*Правописът е запазен максимално близко до оригинала.
--------------------------------------
След Освобождението две или три български правителства са наречени „Еленски” защото голяма част от министрите са били от този град.