Така е при техноментализма, за разлика от добрия стар капитализъм, когато работната ръка беше евтина, а капиталът скъп, при техноментализма е обратно.
При всеки капитализъм схемата е да си намериш евтини суровини, евтина раб. ръка, д-ва с ниски данъци (вкл. рушвети и рекет) и да продадеш произведеното на много хора и на висока цена.
С времето научно-производствените възможности се увеличават, суровините поевтиняват, раб. ръка става ненужна или се трансформира в офисен планктон, данъците (официални и такса-чекмедже) имат естествени горен и долен лимит, бързината на производството расте, обаче платежоспособните хора намаляват. Нормални стоки има бол, обаче пазарът се засища и няма кой да ги купи. Значи какво следва после ? Ликвидираш другите производители, за да останеш само ти. С война или с предателства при враговете ти.
С войни съсипаха Китай. След него пак така Германия и Австрийската империя. С предателства съсипаха Съветската империя (СССР+васалите му). Със задушаване (бавна негореща война се опитват да съсипят Русия (лишена от периферията си). С предателства (уж екология и напълване с цигани от цял свят) съсипват ЕС. Арабите сами се съсипват от простотия, като не се обединяват. (Всъщност това беше, което направи Кадафи враг на англосаксите)
Хубаво, ама не останаха платежоспособни народи за клиенти. Трябва или война срещу Китай (производител-конкурент), или ликвидиране на излишните хора. Излишни - тези, които са бедни и не могат да купуват - африканците, съсипаните арабски д-ви, индийците (плюс пакистанци, бангладешци, индокитайци, индонезийци, филипинци), латиноамериканците ... Източноевропейците и руснаците също клоним натам - непослушни, бедни, пък с много територия.
Та Техноментализмът, дето все го говориш, още не му е времето. Не и докато главните врагове са силни (Китай и Русия). Ако се справят с тях, тогава могат открито да започнат редукцията на населението в целия свят. Засега само половинчати опити - ЛГБТ, ВЕИ и пр. Грети.
Междувременно що да не оберат спестяванията на дребните риби от техните собствени д-ви. Отрицателни банкови лихви, акциите скъпи и позволени за купуване. Юруш, народе, на акции на "перспективни високотехнологични компании", произвеждащи нищо реално или почти нищо.
Кеф ти Гугъл, Майкрософт, Епъл, Амазон, Фейсбоклук, кеф ти Тесла и производители на "новаторски" слънчеви панели, акумулатори и прочее вечни двигатели.
Пък когато се разбере, че са безполезни и акциите им рухнат - ми да не ви е карал някой насила да купувате ... "Духайте супата" (по Любо Пенев).