Паралакс поглед на събитето:
Китай казва на ЕС, че не иска Русия да загуби войната си в Украйна
Уан И говори за загриженост, че САЩ биха могли да пренасочат целия си фокус към Китай в разговорите си с висшия дипломат на ЕС
Китайският външен министър Уан И заяви пред висшия дипломат на Европейския съюз в сряда, че Пекин не иска да види руска загуба в Украйна, защото се страхува, че Съединените щати ще пренасочат целия си фокус към Пекин, според няколко души, запознати с разговора.
Коментарът, адресиран до Кая Калас от ЕС, би потвърдил това, което мнозина в Брюксел смятат за позиция на Пекин, но противоречи на публичните изявления на Китай. Министерството на външните работи редовно казва, че Китай „не е страна“ във войната. Някои замесени служители на ЕС бяха изненадани от откровеността на забележките на Уан.
Твърди се обаче, че Уан е отхвърлил обвинението, че Китай материално подкрепя военните усилия на Русия, финансово или военно, настоявайки, че ако го правеше, конфликтът щеше да е приключил отдавна.
По време на маратонски четиричасов дебат по широк кръг от геополитически и търговски оплаквания, се твърди, че Уанг е дал на Калас - бившия естонски премиер, който едва в края на миналата година пое ролята си на де факто ръководител на външните работи на блока - няколко „урока по история и лекции“.
Някои служители на ЕС смятат, че той ѝ дава урок по реалполитика, част от който се фокусира върху убеждението на Пекин, че Вашингтон скоро ще насочи цялото си внимание на изток, казаха двама служители.
Едно тълкуване на изявлението на Уанг в Брюксел е, че макар Китай да не е поискал войната, нейното продължаване може да отговаря на стратегическите нужди на Пекин, стига САЩ да останат ангажирани в Украйна.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп многократно е заплашвал да изостави Киев и в Европа понякога се наблюдава, че е заел твърдо проруска позиция по отношение на конфликта. В понеделник Пентагонът спря доставките на някои ракети за противовъздушна отбрана и други прецизни боеприпаси за Украйна, съобщи Politico, поради опасения, че запасите на САЩ са на изчерпване.
Тригодишният конфликт остава един от най-големите източници на напрежение между Китай и блока, който отдавна критикува Пекин за доставка на стоки с двойна употреба на Русия. Пекин отрича обвинението и се позиционира като миротворец, който счита както Москва, така и Киев за партньори.
Въпреки това, той никога не е критикувал руската инвазия и е поддържал тесни дипломатически и икономически връзки с Москва, което е постоянно разочарование за европейците.
Тонът на диалога в сряда се смяташе за уважителен, макар и напрегнат. Въпреки това някои вътрешни хора бяха изненадани от суровостта на посланието на Уанг, само три седмици преди важна среща на върха в Китай. Всякакъв вид на офанзива с чар изглежда се е изпарил.
Източниците казаха, че Уанг е казал на Калас, че самата двудневна среща на върха може да бъде съкратена – в намек, че Пекин не е доволен от начина, по който ЕС се позиционира преди събитието.
Блокът е готов да добави в черен списък две малки китайски банки за нарушаване на санкциите му срещу Русия в 18-ия си пакет от мерки срещу Москва, който очаква окончателно одобрение от 27-те си държави-членки. По този въпрос Уанг многократно обеща да отмъсти, ако кредиторите в крайна сметка бъдат включени в списъка.
ЕС продължава да отправя критики към Пекин по търговски въпроси, като десетки разследвания за субсидии, дъмпинг и други практики, нарушаващи пазара, са в ход или са в процес на разработка.
Съвсем наскоро страните се сблъскаха относно китайските ограничения върху износа на редкоземни елементи и магнити, което накара някои европейски компании да спрат производствените си линии.
Блокът разчита почти изцяло на китайски доставки, без които не може да произвежда нищо - от самолети и съвременни оръжия до автомобили и хладилници.
Европейците не получиха уверения от Уанг, че се готви структурен край на кризата. Вместо това той каза, че Министерството на търговията е намалило времето за обработка на лицензи от близо шест седмици на три и че отделните компании винаги могат да подадат оплакванията си до правителството.
По отношение на редкоземните елементи, ЕС смята, че е несправедливо попаднал в кръстосания огън на технологична война между САЩ и Китай и е изненадващо, че Уанг не беше по-откровен с решение. Един източник определи позицията му по въпроса като „пренебрежителна“.
В Брюксел е мнението, че изтощителната среща - прекъсната от вечеря с пълнено пиле, мус от сладки картофи и чийзкейк - не вещае нищо добро за срещата на върха на 24 и 25 юли в Пекин и провинция Анхуей. Основната надежда за конкретни резултати е на климатичния фронт.
По-рано в сряда Уанг се срещна с председателя на Европейския съвет Антонио Коста и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Източници от ЕС съобщиха, че двамата президенти са „на една и съща вълна“ помежду си и с Калас по всички основни въпроси.
От Брюксел той пътува до Берлин за първа среща с новия външен министър на Германия Йохан Вадефул.
Според германския всекидневник Handelsblatt, канцлерът Фридрих Мерц също е планирал да се срещне накратко с Уанг като „протоколен жест“. По-късно през седмицата той ще се срещне с френския външен министър Жан-Ноел Баро в Париж.
Междувременно, китайската версия на срещата с Калас не споменава многобройните ябълки на раздора.
„Няма фундаментален конфликт на интереси между Китай и ЕС и те имат широки общи интереси“, се казва в изявление на външното министерство.
„Европа в момента е изправена пред различни предизвикателства, но нито едно от тях не е дошло от Китай в миналото, настоящето или бъдещето. Двете страни трябва да се уважават взаимно, да се учат една от друга, да се развиват и напредват заедно и да дават нов принос за човешката цивилизация.“
https://www.scmp.com/news/china/diplomacy/article/3316875/china-tells-eu-it-cannot-afford-russian-loss-ukraine-war-sources-say?module=perpetual_scroll_0&pgtype=article