След като прочетох горните коментари:
Шаранът по принцип е сладководна риба. Да, известно е, че навлиза в слабосолени води покрай устията на реките, но за кратко. "Учените" казват, че го правел, за да се освободи от разни паразити. Не знам маршрута на Св. Никола, но откъде е намерил шарани в открито море ... то си е също чудотворство?
Като заклет риболовец (още от невръстна възраст): Чудя се, защо точно шаранът е бил избран за символ на Никулденската вечеря? Силно предполагам, понеже го има навсякъде (във всеки гьол). Има далеч по-добри "трапезни" риби. Това е костеливо отвсякъде ...както и да го готвиш/приготвяш, все е като разбрицана дамска четка за коса.
Единственото по-костеливо животно от шарана е т. нар "Слънчева рибка" (АКА Часовник). По САЩ му думат Bluegill (вж снимката).
Пояснение: За мен шаранът е ненадминат като обект на риболов (но само дотам): Бори се до последно и е здрав като вол. Ако му позволиш прави бая "врътки" - скача над водата (често води до скъсване на кордата), "хуква" към брега, охлабва линията и после "джасва" настрани. Много обича да се завира в крайбрежните корени, а оттам изваждане няма. Накратко: дори риба под 2 кг може да ти създаде проблеми и да не можеш да я извадиш. Ама за ядене ню-ню.