Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Февруари 22, 2019, 08:57:05 20

Автор Тема: Welcome to the age of surveillance capitalism  (Прочетена 1317 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен SgtTroy

• Hero Member
  • Коментари: 728
    • Профил
Welcome to the age of surveillance capitalism
« -: Януари 20, 2019, 05:57:20 17 »
https://www.theguardian.com/technology/2019/jan/20/shoshana-zuboff-age-of-surveillance-capitalism-google-facebook

Брилянтен матрял, ако за момент вдигнете поглед от насилието над жени, мъже, деца и други. Или от спомените си за казармата през пражката пролет.

Активен buratinob

• Hero Member
  • Коментари: 1629
    • Профил
Re: Welcome to the age of surveillance capitalism
« Отговор #1 -: Януари 20, 2019, 06:18:59 18 »
Интересното е че и в оня свят почва да им светва какво чудовище сме изтървали.
Мое лично мнение е обаче че пак се целим в мюрето.
Трябва ли да се събират такива данни?
Не!
Търговия с тях?
В никакъв случай!
Духът не е изтърван, а умишлено насочван от групи известни като "дълбоката държава".
Такива има навсякъде и на изток и на запад.
След като сме приели за нормални действията на комерсиалните групи, кой би имал нещо против така да постъпват и службите?

Активен 67

• Hero Member
  • Коментари: 878
    • Профил
« Отговор #2 -: Януари 20, 2019, 07:37:44 19 »
Удивително, как е било пропуснато това в печат?!
Айде, даже и това ми изглежда много натиснете тук, но дамата слага господин Левин в малкия си джоб на тужурката!
« Последна редакция: Януари 20, 2019, 08:01:13 20 от 67 »

Неактивен SgtTroy

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #3 -: Януари 20, 2019, 07:42:28 19 »
Удивително, как е било пропуснато това в печат?!
Айде, даже и това ми изглежда много , но дамата слага господин Левин в малкия си джоб на тужурката!

много читав матрял, аз съм приятно впечатлен.

Активен Lillian

• Hero Member
  • Коментари: 500
    • Профил
« Отговор #4 -: Януари 20, 2019, 08:30:40 20 »
https://www.theguardian.com/technology/2019/jan/20/shoshana-zuboff-age-of-surveillance-capitalism-google-facebook

Брилянтен матрял, ако за момент вдигнете поглед от насилието над жени, мъже, деца и други. Или от спомените си за казармата през пражката пролет.
интересен текст ,наистина
нооо ... ти си доста по-млад от повечето тук, ял си саралии в сладкарницата на "Кирил и Методий" доста по -късно от мен, тя се казавше "Бреза",аз там живеех, съвсем наблизо
та, мисълта ми е, че у нас вече има лека умора от изненади, от теории, от текстове
интересни са ни повече устоялите на времето неща, защото знаеш ли какви неща са ни минали през главите, какви книги ,какви чудеса - чела съм текстове като Бог:Биография, Посткапитализъм, Черният лебед, Конспирацията, Тайните общества, Deep State , анд со он,енд со он
но много често единственият въпрос, който ми хрумва , след поредната обобщаваща идея за обществото, е "и какво от това?"
но младите трябва да четете ,така книга след книга се стига до отегчението, наречено образованост :bigok:

Активен kаily

• Hero Member
  • Коментари: 1064
    • Профил
« Отговор #5 -: Януари 20, 2019, 08:37:26 20 »
Аз не четох текста, щото много дълъг. Ама по повод остаряването и умората - бас държа, че съм по-стара от Лилиан, ама черните лебеди все още са ми любими и съживяващи.
И всякакви теории и щастливи внезапности.

Активен Lillian

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #6 -: Януари 20, 2019, 08:42:15 20 »
Цитат
бас държа, че съм по-стара от Лилиан, ама черните лебеди все още са ми любими и съживяващи.
ама не забравяй киното, там е пълно с идеи също :smokin:

Неактивен SgtTroy

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #7 -: Януари 20, 2019, 09:09:50 21 »

интересен текст ,наистина
нооо ... ти си доста по-млад от повечето тук, ял си саралии в сладкарницата на "Кирил и Методий" доста по -късно от мен, тя се казавше "Бреза",аз там живеех, съвсем наблизо
та, мисълта ми е, че у нас вече има лека умора от изненади, от теории, от текстове
интересни са ни повече устоялите на времето неща, защото знаеш ли какви неща са ни минали през главите, какви книги ,какви чудеса - чела съм текстове като Бог:Биография, Посткапитализъм, Черният лебед, Конспирацията, Тайните общества, Deep State , анд со он,енд со он
но много често единственият въпрос, който ми хрумва , след поредната обобщаваща идея за обществото, е "и какво от това?"
но младите трябва да четете ,така книга след книга се стига до отегчението, наречено образованост :bigok:

Аре са, образоваността не е крайно, а динамично състояние. И не е непременно отегчителна  :smokin:
Иначе, да, съгласен съм по принцип с "и какво от това", революциите всъщност са за още по-младите (или за протопроробовладелците, които искат да станат постробовладелци, питай Ганий)

Активен kаily

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #8 -: Януари 20, 2019, 09:41:19 21 »
А, що. Аз немам нищо против и революциите. Непоносима ми е само линейността.

Активен Джиджи

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #9 -: Януари 20, 2019, 10:04:25 22 »

Ноо дълъг мат’рияла …, но също толкоз интересен!  :t2030:

Затуй поне за себе си извадих за момента някои от акцентите, ведно със заглавието и некои от въпросите:

Цитат
The goal is to automate us': welcome to the age of surveillance capitalism

Digital technology is separating the citizens in all societies into two groups: the watchers and the watched

John Naughton: At the moment, the world is obsessed with Facebook. But as you tell it, Google was the prime mover.

JN: So surveillance capitalism started with advertising, but then became more general?

JN: In this story of conquest and appropriation, the term “digital natives” takes on a new meaning…

JN: So the big story is not really the technology per se but the fact that it has spawned a new variant of capitalism that is enabled by the technology?

Democracy has slept, while surveillance capitalists amassed unprecedented concentrations of knowledge and power

JN: Our societies seem transfixed by all this: we are like rabbits paralysed in the headlights of an oncoming car.

JN: Doesn’t all this mean that regulation that just focuses on the technology is misguided and doomed to fail? What should we be doing to get a grip on this before it’s too late?

И единственият ми коментар за момента е свързан едва ли не с под–заглавието:
Да, ние наистина сме от наблюдаваните и го подозирахме ноо, ама ноо отдава …  :firefrog:

« Последна редакция: Януари 21, 2019, 01:48:29 01 от Джиджи »

Неактивен ddantgwyn

• Hero Member
  • Коментари: 1166
    • Профил
« Отговор #10 -: Януари 20, 2019, 10:39:49 22 »
Пуснах го и в soc.culture.bulgaria, на един фен на the guardian и на Иван Гешев 8)
There is no dark side of the moon really …

Неактивен SgtTroy

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #11 -: Януари 20, 2019, 11:00:54 23 »
А кой е Иван Гешев?  :image008:

Неактивен ddantgwyn

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #12 -: Януари 21, 2019, 07:54:02 07 »
А кой е Иван Гешев?  :image008:

Шефът на специализираната прокуратура :)

Същият този (не шефът) е писал нещо по повод писмото на Банев, та трябваше да се намеся.

https://groups.google.com/forum/#!topic/soc.culture.bulgaria/UEuMgjobbIo

Ей го в целия му блясък, ако няма какво друго да правиш.

Неактивен Eisblock

• Sr. Member
  • Коментари: 337
    • Профил
« Отговор #13 -: Януари 21, 2019, 12:07:58 12 »
ddantgwyn, интересно четиво в линка ти...

Да не се окаже, че отново ни занимават с напъни за доказване правото за съществувание и ефективна работа? В този случай, на многоуважаемата инстанция на Третата власт.
 :erotic3:

Неактивен Firmin

• Hero Member
  • Коментари: 881
    • Профил
« Отговор #14 -: Януари 21, 2019, 12:32:46 12 »
Цитат
“Surveillance capitalism,” she writes, “unilaterally claims human experience as free raw material for translation into behavioural data. Although some of these data are applied to service improvement, the rest are declared as a proprietary behavioural surplus, fed into advanced manufacturing processes known as ‘machine intelligence’, and fabricated into prediction products that anticipate what you will do now, soon, and later. Finally, these prediction products are traded in a new kind of marketplace that I call behavioural futures markets. Surveillance capitalists have grown immensely wealthy from these trading operations, for many companies are willing to lay bets on our future behaviour.”

Десять лет тому назад ...
http://www.css.ethz.ch/content/dam/ethz/special-interest/gess/cis/center-for-securities-studies/pdfs/CSS-Analyses-32.pdf

И, не, Oxford analytica не е братство на завършилите Оксфорд. Пишеше си я в старите наръчници по OSINT далеч-далеч преди фейсбук да е гръмнал с одиозната си слава.

Офтопик. Предлагам ви едно интересно и симпатично видео
https://www.youtube.com/watch?v=43Mw-f6vIbo

Отделете му 7 минути от времето си. Мисля, няма да съжалявате за тях. Спроти поуката.

А после ще обсъдим каква е връзката с темата.  8)

Активен Banshee

• Sr. Member
  • Коментари: 370
    • Профил
« Отговор #15 -: Януари 21, 2019, 07:37:23 19 »
Цитат
текстове като Бог:Биография, Посткапитализъм, Черният лебед, Конспирацията, Тайните общества, Deep State , анд со он,енд со он

Всъщност не е никаква теория на конспирацията, а за реални и осезателни неща - как работи мрежата и как се използва тази власт. Дори само правилата на дигиталния маркетинг и SEO оптимизацията за "надхитряване" на алгоритъма на Гугъл - с негово съгласие :), могат да го потвърдят. И неминуемо да те наведат на размисли за огромната власт на тези, които решават какво да ти покажат (познавайки те много добре) на първа до трета страница (нататък вече няма никакво значение).

Активен Джиджи

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #16 -: Януари 21, 2019, 08:44:58 20 »
огромната власт на тези, които решават какво да ти покажат (познавайки те много добре)
И с тва се изчерпва въпросът!  :ive_got_it-1379:

А ние /като например аз!/ продължаваме да ритаме и да се съпротивляваме.

Само че нашият въпрос не се урежда ...  :t0120:

Неактивен Firmin

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #17 -: Януари 21, 2019, 08:50:45 20 »
Цитат

Като муха в паяжина, невям?  8)

Не става с ритане и съпротива. Иска си знание.  :m1708:

Активен 67

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #18 -: Януари 21, 2019, 08:57:59 20 »
Цитат

Ако речеш "такава" съпротива като тази на мухата в паяжината, ще се съглася напълно. Има интелигенти начини за заобикаляне на паяжините.

Неактивен Firmin

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #19 -: Януари 21, 2019, 09:03:50 21 »
В най-баналния случай, за да заобиколиш мрежата, първо трябва да я видиш. Така правят, наример, прилепите.  :D

Активен Engels

• Hero Member
  • Коментари: 560
    • Профил
« Отговор #20 -: Януари 21, 2019, 09:08:51 21 »
Цитат
В същото време, надзорният капитализъм се отклонява от
историята на пазарния капитализъм по ключови начини и това
възпрепятства нормалните механизми за отговор на демокрацията.
Ами просто преминават към модерен вариант на планова икономика, при това доста извратена за да пасне на капитализма.
Ако си наясно с мераците и финансовото състояние на потребителя, лесно можеш да планираш какво и кога ще купи.
Елате при батко, пиленца ......
 :bigok:

Активен buratinob

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #21 -: Януари 21, 2019, 09:10:41 21 »
А какви времена бяха!
Роба трошеше окови, сега една нищо и никаква паяжина го спира.
Не го спира, май.
Увива се сам в нея да си направи пашкулче.

Активен 67

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #22 -: Януари 21, 2019, 09:12:17 21 »
Ако си наясно с мераците и финансовото състояние на потребителя, лесно можеш да планираш какво и кога ще купи.
Е, как няма да си наясно с мераците и финансовото състояние на потребителя, като ти ги формираш денонощно! Мераците - рекламно, финансовото състояние - с малко натиск върху политиците му, и йе
 готов!

Активен Engels

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #23 -: Януари 21, 2019, 09:18:41 21 »
Цитат
Нашите общества са опитомили опасните ексцесии на суровия капитализъм преди и трябва да го направим отново.
То едно опитомяване ......

Активен buratinob

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #24 -: Януари 21, 2019, 09:23:20 21 »
Май и аз предпочитам неопитомения капитализъм.
Тоя много лизгав.

Активен Engels

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #25 -: Януари 21, 2019, 09:30:19 21 »
Цитат
Нуждаем се от нови парадигми, създадени от близкото разбиране на икономическите императиви и основополагащи механизми на капитализма.
Старият капитализъм умря, няма как да възкръсне.
А технологиите се променят толкова бързо, а заедно с тях и капитализмът, че докато създадат нови парадигми ще са вече остарели.

Активен Lillian

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #26 -: Януари 21, 2019, 09:40:18 21 »
е добре, нека знаят всичко за мен, къде и колко купувам, какви сайтове посещавам, къде работя, къде живея, кои са моите хора
и какво от това?
ще го използват за пазарни цели, ще ми създадат необходимости, които после ще задоволят, ще спечелят от това, а после ще възпроизведат това на следващо ниво, още потребности, още повече стоки и така ще бъда под техен контрол
а всъщност кога не съм била?
нима съм се родила и живея с ясно съзнание за смисъла на живота си, защо съм тук, аз ли решавам, друг ли, какво се очаква от мен?
нима знам дали мислите ми не са еукариоти, от които набъбва мощната ферментация на вселенски разсъдък,  дали енергията от моите страдания и любови, не се използва в някоя консервна фабрика , от другата страна на галактиката
а да не би да знам, къде е другата страна на галактиката?

има едни графики, може би сте ги виждали
на първата мъж и жена се любят , сами и свободни, неограничавани от нищо под небето
на втората, гледната точка е отдалечена, за да видим, че правят любов в Божията длан ...

Активен Engels

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #27 -: Януари 21, 2019, 10:21:19 22 »
Е, как няма да си наясно с мераците и финансовото състояние на потребителя, като ти ги формираш денонощно! Мераците - рекламно, финансовото състояние - с малко натиск върху политиците му, и йе
 готов!
Тоест, активна форма на планова икономика.
Не планираме пасивно следвайки желанията и потребностите на потребителя, а направо активно му ги създаваме според предварително подготвен план.
За това теоретиците на плановата икономика можеха само да си мечтаят.
 :bluegrab:

Неактивен onzi

• Hero Member
  • Коментари: 1101
    • Профил
« Отговор #28 -: Януари 21, 2019, 10:37:06 22 »
теоретиците на плановата икономика са живели в условията на дефицит на стоки. не им е било до създаване или повишаване на търсенето на конкретна стока.

докато сега имаме свръхпроизводство. което в плановата икономика не би трябвало да се допусне.

Активен 67

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #29 -: Януари 21, 2019, 10:45:43 22 »

Тоест, активна форма на планова икономика.
Не планираме пасивно следвайки желанията и потребностите на потребителя, а направо активно му ги създаваме според предварително подготвен план.
За това теоретиците на плановата икономика можеха само да си мечтаят.
 :bluegrab:
Точно това ми беше мисълта! Какви петилетни планове, какви дългосрочни стратегии! Тук и сега, дето вика кайлето!

Активен buratinob

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #30 -: Януари 21, 2019, 10:50:10 22 »
Сега има по-голям дефицит на реални стоки.
Свръхпредлагането е на сурогати.
Вещи със съмнителни качества, услуги със спорна потребност.

Активен Джиджи

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #31 -: Януари 21, 2019, 11:02:37 23 »
Цитат

Ако речеш "такава" съпротива като тази на мухата в паяжината, ще се съглася напълно. Има интелигенти начини за заобикаляне на паяжините.

Ти само се нАдай! И си дай сметка за кои точно паяжини говорим :i_sheepish:

И още по точно – коя е темата тук, от която удобно сте се отклонили.  :cool-1084:
« Последна редакция: Януари 21, 2019, 11:06:35 23 от Джиджи »

Активен 67

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #32 -: Януари 21, 2019, 11:11:28 23 »
И още по точно – коя е темата тук, от която удобно сте се отклонили.
Не сме се отклонили на една йота! Става въпрос за противопоставянето на мрежата, която са ни заложили. Има си изкуство и метод. И в съседната одая си хортуваме с Енгелс за същото.

Неактивен onzi

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #33 -: Януари 21, 2019, 11:11:49 23 »
Сега има по-голям дефицит на реални стоки.
Свръхпредлагането е на сурогати.
Вещи със съмнителни качества, услуги със спорна потребност.
глупости. свръхпредлагането е на всичко. ако няма предлагане - има дефицит.

за кое има дефицит?

Неактивен ddantgwyn

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #34 -: Януари 21, 2019, 11:21:59 23 »

Не само да планираш, а да го накараш да купи, даже и да няма нужда от него.

Активен buratinob

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #35 -: Януари 21, 2019, 11:23:09 23 »
Органични храни или просто неотровни.
Дрехи и обувки които можеш да носиш повече от година.
Електроника издържащи повече от гаранционният срок.
Тези неща са практически недостъпниза 90% от населението.

А гледай ти, както и в плановата икономика. :blush-3296:

Активен Джиджи

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #36 -: Януари 21, 2019, 11:23:55 23 »
И още по точно – коя е темата тук, от която удобно сте се отклонили.
Не сме се отклонили на една йота! Става въпрос за противопоставянето на мрежата, която са ни заложили. Има си изкуство и метод.

Няма! Щото нарочат ли те веднъж, можеш само да се молиш на Господ, но и той не може да те спаси.

Или да си промениш изцяло личността в интернет–пространството. Където отново не е съвсем сигурно.  :too_happy-1067:

За жалост не мога да разкажа тук какво ми се случи на мен, щото също сме в нета ...  :m0941:

Активен Джиджи

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #37 -: Януари 21, 2019, 11:27:31 23 »

Не само да планираш, а да го накараш да купи, даже и да няма нужда от него.

Зависи кого ...  :t1817:

Активен buratinob

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #38 -: Януари 21, 2019, 11:31:08 23 »
Неможем да избягаме, не можем да променим нищо.
На всеки му се налага да купи нещо, а парите изчезват физически.
Всичко минава на карти и електронни портфейли.
Там един път да платиш и си вътре.
Отделно поведенческите модели са толкова напред,че и да изляза от нета за година ако някога някъде по света вляза да се забавлявам ще ме  прихванат за седмица ако ме търсят.
А те ни търсят!

Неактивен Владимир Дерменджиев

• Newbie
  • *
  • Коментари: 44
    • Профил
« Отговор #39 -: Януари 22, 2019, 03:49:37 03 »
Навремето в нашите територии нямаше подобен капитализъм, но имаше доноснически социализъм, поради дефицит на електронни устройства (камери) за наблюдение и  подслушвателна апаратура. С еволюцията на електрониката, еволюираха и средствата за наблюдение, пръстовите отпечатъци, дигиталните - на компютрите и телефоните - и още много, много неща.

Не мога да разбера от какво се страхувате и защо си мислите, че статията в "Гардиън" е изтървана и е трябвало да бъде спряна. Та вие да не живеета с времето на "Работническо дело" или "Отечествен фронт"?

По принцип от следене се страхуват криминалните типове или други с нечисто минало и настояще. Аз си спя спокойно, пия си ичкията, купувам си дори български чушки в буркани или лютеница, имамбаялдъ, кисели краставички, а понякога и шкембе чорба. Не съм крал, не съм вършил престъпления, нямам криминално досие, не съм бил член на БКП или КПСС и не ми пука за политическите фракции в САЩ, България или Русия.

Та от какво да се страхувам, че някой щял да ми влезе в компютъра или телефона? Ами да влиза и да гледа колкото си иска. В тях няма нищо интересно и нищо за гледане - нито телефона на Путин, нито адресите на съветските посолства, а само на любовниците ми, на приятелите ми и на банките.

Фарсът "1984" явно е яко инжектиран в доста от участниците, както и конспиративните теории. Не виждам никакви конспирации, не съм виждал и не вярвам в никакви летящи чинии, не вярвам в Господ и си живея живота.

Активен Bacho Кольо

• Sr. Member
  • Коментари: 395
    • Профил
« Отговор #40 -: Януари 22, 2019, 06:27:59 06 »

По принцип от следене се страхуват криминалните типове или други с нечисто минало и настояще. Аз си спя спокойно, пия си ичкията, купувам си дори български чушки в буркани или лютеница, имамбаялдъ, кисели краставички, а понякога и шкембе чорба. Не съм крал, не съм вършил престъпления, нямам криминално досие, не съм бил член на БКП или КПСС и не ми пука за политическите фракции в САЩ, България или Русия.

Та от какво да се страхувам, че някой щял да ми влезе в компютъра или телефона? Ами да влиза и да гледа колкото си иска.

Въпросът бил ли си член на КПСС е твърде интересен.
От една страна, не познавам член на КПСС, който да си е купувал буркани с българска иманбайялдъ, т.е това е факт, който говори за нечленство на Ваша милус.
От друга , всеки член на КПСС декларираше, че е кристално чист, че няма какво да крие от партията и народа, че само криминалните типове се страхуват от контрола, упражняван от защитниците на революцията. А подобни декларации виждаме във Вашето пространно писание.

Поради горните две съображения можем да считаме, че сакрлният въпрос "бил ли съм или не бил член на КПСС" засега остава открит.

Активен Чок觧

• Hero Member
  • Коментари: 1029
    • Профил
« Отговор #41 -: Януари 22, 2019, 07:14:33 07 »

Та от какво да се страхувам, че някой щял да ми влезе в компютъра или телефона? Ами да влиза и да гледа колкото си иска. В тях няма нищо интересно и нищо за гледане - нито телефона на Путин, нито адресите на съветските посолства, а само на любовниците ми, на приятелите ми и на банките.

Фарсът "1984" явно е яко инжектиран в доста от участниците, както и конспиративните теории. Не виждам никакви конспирации, не съм виждал и не вярвам в никакви летящи чинии, не вярвам в Господ и си живея живота.
Просто не си интересен за никого до момента , в който започнеш да пазаруваш през интернет или започнеш да проверяваш банковата си сметка през интернет .
Тогава в един момент може да се окаже , че си си купил Бентли с кредитната си карта или къща в Лондон за които хал хабер си нямаш и трябва да ги изплащаш .
 Има и други начини , по които да те ошушкат до дупка , ако не си внимателен . И те престъпниците не се страхуват , защото "са си сложили главата в торбата" , ама такива като тебе , които могат да са им евентуална цел би трябвало да внимават и да се страхуват , ако пращат пари на близките си в България например !
« Последна редакция: Януари 22, 2019, 07:23:07 07 от Чок觧 »

Активен Banshee

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #42 -: Януари 22, 2019, 09:08:53 09 »
Цитат

:D Като в старите криминални филми - порядъчният човек не се стяга, даже сърдечно се радва на посещенията на МВР.  ;D

Иначе не само до пазар, до политика и изобщо да контрол върху съзнанието е въпросът с Матрицата. Едно е влиянието на мрежата върху вече оформени съзнания, друго е върху подхванати от бебета. Ако не ти пука сега как става, утре следващите поколения ще ти се виждат като "Гадкие лебеди" на Стругацки.

Активен Джиджи

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #43 -: Януари 22, 2019, 10:44:07 10 »
От какво да се страхувам, че някой щял да ми влезе в компютъра или телефона? Ами да влиза и да гледа колкото си иска. В тях няма нищо интересно и нищо за гледане - нито телефона на Путин, нито адресите на съветските посолства, а само на любовниците ми, на приятелите ми и на банките.
За любовниците да н'ти пука толкоз, ама с банките фнимавай ...  :bubblegum:

Фарсът "1984" явно е яко инжектиран в доста от участниците ...

И "1984" не е фарс, а Оруел е бил гениален!
Скивай и Чоки кво ти е написал по–горе.  :light_bulb-1377:
« Последна редакция: Януари 22, 2019, 10:55:25 10 от Джиджи »

Активен Lillian

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #44 -: Януари 22, 2019, 11:21:15 11 »
====
Иначе не само до пазар, до политика и изобщо да контрол върху съзнанието е въпросът с Матрицата. Едно е влиянието на мрежата върху вече оформени съзнания, друго е върху подхванати от бебета. Ако не ти пука сега как става, утре следващите поколения ще ти се виждат като "Гадкие лебеди" на Стругацки.
:t2042:
както винаги, не ми оставаш нищо за казване
все пак нека допълним Матрицата с много елементи, които приемаме за естествени
с новосъздадените светове с висока интензивност на преживяванията- МОЛ-овете, риалити форматите, Escape rooms, цялата тази среда за реализация, за която още не знаем, добра ли е, или не
но в този ред, забелязах, че при огромно цунами,хората гледат да го снимат до последния ,момент , инстинктът им за самосъхранение не задейства навреме
но нека възприемем кредото Keep yourself open-minded and tolerant , защото както казва
Лудия  Шапкар: Ха-ха-ха, избягай от оковите на собствените си шаблони. Мислиш, че извън пределите на надеждата има само развалини?

Активен Lillian

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #45 -: Януари 22, 2019, 11:29:32 11 »
....... не вярвам в Господ и си живея живота.
ти си щастлив човек, дано това да продължи

Неактивен onzi

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #46 -: Януари 22, 2019, 11:32:12 11 »
Цитат
По принцип от следене се страхуват криминалните типове или други с нечисто минало и настояще.
баси простотията, ти изкара ърнест хемингуей един от "криминалните типове или с нечисто минало и настояще"  :blurry_drunk-2127:

Активен Джиджи

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #47 -: Януари 22, 2019, 11:42:59 11 »
Не мога да разбера от какво се страхувате ... По принцип от следене се страхуват криминалните типове или други с нечисто минало и настояще.

Та от какво да се страхувам, че някой щял да ми влезе в компютъра или телефона? 

Може и да не е страх, щото ти явно си безстрашен!!!  :t2015:

Ама нещо така, за хигиената – да речем по хигиенни съображения?!

Щото при мен "влизането в компютъра или телефона" ми се отразява като повече от воайорство под собствения ми юрган.  :t2412:

Неактивен Firmin

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #48 -: Януари 22, 2019, 11:57:38 11 »
Цитат

Демек, стерилен си като лабораторна мишка. Е, имам новина за теб. Това те прави особено подходящ за "напреднали изследвания".

Освен това си и tabula rasa или поне ти е останало доста място на "диска", където да се развихрят "диско-графоманите". Сигурен съм, твърде плътоядно те наблюдават. Като гърмящи змии.

Активен Banshee

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #49 -: Януари 22, 2019, 12:18:00 12 »
Цитат
Сигурен съм, твърде плътоядно те наблюдават. Като гърмящи змии.

Има едни хакерски програмки, като тези, дето ги използва фона, свободно се предлагат из мрежата, с които можеш да следиш някого през камерата в скайпа. Отделен е въпросът, че използвайки ги, даваш разрешение на непознати да те следят теб и да те изнудват, ако има с какво. Но по-важното е, че скайп може да използва тази функция и защо да не го прави?

Неактивен Firmin

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #50 -: Януари 22, 2019, 12:58:08 12 »
Цитат
Та от какво да се страхувам, че някой щял да ми влезе в компютъра или телефона? Ами да влиза и да гледа колкото си иска.

О, това е само началото. Той гледа не защото е някакъв сбъркан виртуален воайор (не че няма такива, де). За него това е само етап на подготовка. На следващия етап, след анализ на видяното, той ще определи какво, кога и как ще гледаш ти. С една едничка цел - до моделира поведението ти, леееко повлиявайки на избора, който правиш непрекъснато, в повечето случаи, несъзнателно.

Показах ви по-горе, върху примера на шоуто на Дерън Браун колко лесно е това. Тук още бих вметнал, че невежи специалисти по рекламата хабят рекламна площ по магистралите с неуместни реклами (билбордовете). Рекламират продукти и услуги, които са сложни по начина на получаването им. Там е мястото на реклами на стоки и услуги, за придобиването на които взимаме решение за едно щракване с пръсти. С оглед трансовото състояние, в което пребиваваме, придвижвайки се на магистралата, като пътници или водачи на МПС, сме особено уязвими за сублиминални внушения. 25-тото кадро ряпа да яде.

Така и във виртуалните ни "пътешествия" ние можем да бъдем проследявани съпровождани с такива сублиминални внушения. На едно твърде грубо ниво, например, могат да те преследват реклами на обувки или на спортни стоки, към които си проявил интерес и си засечен. Разбира се, може и на имамбаялдъ и кисели краставички, стига производителите им да са си платили на когото трябва. Не е нужно да ти променят вкусовете. Достатъчно е да насърчат потреблението ти и вместо четири пъти в месеца да похапнеш имамбаялдъ пет пъти. Което не е много, но пък за тях е увеличение на продажбите на предания им потребител с цели 25%. Ако феновете на имамбаялдъ сте къде 100 000, това е още един вагон продадена продукция този месец за фабриката.

Но има търговци, които не продават имамбаялдъ. Те продават власт. Твое решение е да осъзнаеш, че властта, която те ще продадат, в резултат на манипулация на избора ти, е всъщност отнета свобода. Свобода на избор. И не само.

Активен Чок觧

• Hero Member
  • Коментари: 1029
    • Профил
« Отговор #51 -: Януари 22, 2019, 01:04:04 13 »
........................................... Те продават власт. Твое решение е да осъзнаеш, че властта, която те ще продадат, в резултат на манипулация на избора ти, е всъщност отнета свобода. Свобода на избор. И не само.

Страхувам се , че няма да те разбере ...

Активен Lillian

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #52 -: Януари 22, 2019, 01:34:03 13 »
.....
. Те продават власт. Твое решение е да осъзнаеш, че властта, която те ще продадат, в резултат на манипулация на избора ти, е всъщност отнета свобода. Свобода на избор. И не само.
въпросът обаче Firmin   е, кой има нужда от повече свобода?
за да си свободен се изискват качества, налага се ежедневен избор
 повечето хора живеем в удобната люлка на несвободата, винаги имаме под ръка "непреодолимите обстоятелства", като житейска философия
несвободата е лесна и комфортна, защото  ни дава възможността да сме перманентни бунтари
погледни само изкуството в България ,когато му беше дадена свобода
ами големите творци- дисиденти никога не разбраха как да я употребят, никога не създадоха нищо, отидоха си, защото им беше отнет интелектуалния бунт
има един разказ на Кортасар за "големите риби", големците ,с които рибарите в едно селище оправдават всеки свой неуспех, които смятат ,че не могат да постигнат нищо - хубав живот, добри жени и дом, защото всичко им е отнето от "големите риби", всичко е за тях
свободата е трудна работа

Активен Джиджи

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #53 -: Януари 22, 2019, 01:48:02 13 »
Страхувам се, че няма да те разбере ...

Естествено че няма. Заради „рамката на главата му”, въпреки че английското “frame of mind” не означава нищо повече от „начин на мислене”.  :bigok:
………

А ся мен от едно място пак искат да ме защитят. Като ми искат допълнителни данни.

И защо, смятате, че беше Общият регламент на ЕС за защита на  данните  (GDPR) от миналото лято?
Big brother is watching you. :too_happy-1067: Нищо повече!!!

Неактивен Firmin

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #54 -: Януари 22, 2019, 02:36:19 14 »
Цитат
въпросът обаче Firmin е, кой има нужда от повече свобода?
за да си свободен се изискват качества, налага се ежедневен избор
...
свободата е трудна работа

Честно казано, този въпрос не ме занимава. И то точно по посочената от теб причина - избора. Аз силно вярвам в свободата на избора и отговорността на избора. Фанатично даже, бих казал.

Занимава ме, обаче, друго. Когато свободата е осъзнат избор, да подкрепя избралите със знание и умение за защитата и.

Точно по тази причина, писал бях за това и на Другото място, убедено считам, че в учебните програми в средното училище трябва да се преподават, като съществен елемент от гражданското образование, техники на манипулация и защита от тях. Като започнеш от "битовото" ниво на защита от т.нар. "циганска хипноза", с цел измами или облагодетелстване, та до изтънчените техники на масова манипулация, прилагани от политици и маркетингови гурута. Давал съм пример за това - например, със спорната от етична гледна точка реторична техника на президента Обама, основана на НЛП.

А така също - което е тема на дискусията ни тук - използването на данните за присъствието и активността ни в социалните мрежи и интернет, чрез методите на поведенческия анализ и базираното на публични източници разузнаване, за последваща манипулация на поведението. Дали това ще са измамници, педофили, социопати или скъпи на сърцето ни специални служби - все едно. Информирано мнение - информиран избор.

Има изследвания, в резултат на които се твърди, че до 80% от информираните за техниките на манипулация и механизма на прилагането им намаляват уязвимостта си спрямо тях. Пълни гаранции никоя просвета и никое обучение не може да даде - предимството на специално обучения манипулатор, разполагащ с десетилетия опит от прилагане, трудно може да се преодолее. И все пак.

Неактивен ddantgwyn

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #55 -: Януари 22, 2019, 02:37:56 14 »
Навремето в нашите територии нямаше подобен капитализъм, но имаше доноснически социализъм, поради дефицит на електронни устройства (камери) за наблюдение и  подслушвателна апаратура. С еволюцията на електрониката, еволюираха и средствата за наблюдение, пръстовите отпечатъци, дигиталните - на компютрите и телефоните - и още много, много неща.

Хм, интересно. Много познат стил нещо ми се струва.

Цитат
Не мога да разбера от какво се страхувате и защо си мислите, че статията в "Гардиън" е изтървана и е трябвало да бъде спряна. Та вие да не живеета с времето на "Работническо дело" или "Отечествен фронт"?

Yep, странно тогава защо не ползвате една точка за достъп до форума, а скачате от адрес на адрес. Все едно не сте Владимир Дерменджиев, а една друга форумна личност, която определено страда от параноя по повод следенето в мрежата.

Активен Джиджи

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #56 -: Януари 22, 2019, 05:33:06 17 »
А сега обратно към брилянтния материал на SgtTroy, или по–точно – към неговата уводна част. Поиграх си малко, но за мен беше удоволствие.  :bigok:

Цитат
Целта е да ни автоматизират: добре дошли в епохата на „наблюдаващия капитализъм”[/b]

Днес преживяваме най–дълбоката трансформация на нашата информационна среда от времето на  изобретяване на печатарството от Йоханес Гутенберг около 1439 г. А проблемът с живота по време на революция се състои в това, че е невъзможно да обхванем с поглед всичко, което се случва около нас.

Новата книга на Шошана Зубоф представлява смразяващо разкритие за бизнес–модела, който лежи в основата на дигиталния свят. А обобщаващият колумнист, Джон Наутън, обяснява значението на работата на Зубоф и задава на автора 10 ключови въпроса.

Тази революция бе предизвикана от цифровите технологии, както и от работата в мрежа. И въпреки че всички ние осъзнаваме постепенно, че това, което се случва, е нещо голямо, както и че в момента се извършват епохални социални и икономически промени, все още нямаме представа накъде ни води всичко това и коя е неговата конкретна движеща сила.

И то не заради това, че не сме се опитвали да разберем. Библиотеките са препълнени с книги за цифровите технологии, както и за това, което тези технологии причиняват на нас и на нашия свят. А редица учени размишляват, изследват и пишат за всичко това. Но всички те ни напомнят за слепците в едно старо предание, които се опитвали да опишат един слон: всеки виждал само малка част от слона, но никой не можел да обхване цялата картина.

Ето защо появата на новата книга на Шошана Зубоф се превърна в събитие. Преди доста време – през 1988 г., в качеството си на една от първите жени професори, титуляр на катедра, тя публикува забележителната си книга, озаглавена „Епохата на интелигентната машина: бъдещето на работата и властта”. А тази книга променя нашия начин на мислене, свързан с въздействието на компютеризацията върху отделните организации, както и върху работата на тези организации.

Г–жа Зубоф нарича новия вариант на книгата си „наблюдаващият капитализъм”. Този капитализъм работи, като предоставя безплатни услуги на милиарди хора по света, които ги ползват с удоволствие, като в същото време дава възможност на доставчиците на тези услуги да наблюдават и контролират поведението на техните потребители с удивителни подробности  – често без тяхното изрично съгласие.

Тя пише следното: „Наблюдаващият капитализъм” претендира едностранно, че човешкият опит е безплатна суровина, която може да бъде превръщана в поведенчески данни. И въпреки че част от тези данни се използват за подобрение на самата услуга, то останалите се обявяват за патентен/частен поведенчески излишък, с който се захранват съвременни производствени процеси,  известни като „машинен интелект”, и така се превръщат в прогнозиращи продукти, които предвиждат какво ще направите вие в момента, съвсем скоро или малко по–късно. И накрая тези прогнозиращи продукти се търгуват на нов вид пазари, които аз наричам поведенчески фючърсни пазари. От тези търговски операции наблюдаващите капиталисти натрупаха безмерни богатства, тъй като редица компании са готови да залагат върху нашето бъдещо поведение.”

Шошана Зубоф подчертава също, че докато болшинството от нас смятаме, че имаме работа само с алгоритмична непроницаемост, това, пред което всъщност сме изправени, е последната фаза от дългата еволюция на капитализма: от производството на продукти, до масовото производство, до управленския капитализъм, до услугите, до финансовия капитализъм, а сега – и до експлоатацията на поведенчески прогнози, които произтичат от тайното наблюдение на потребителите.
« Последна редакция: Януари 22, 2019, 05:42:21 17 от Джиджи »

Неактивен Туткалчев

• Full Member
  • Коментари: 144
    • Профил
« Отговор #57 -: Януари 22, 2019, 06:09:39 18 »
Цитат
Точно по тази причина, писал бях за това и на Другото място, убедено считам, че в учебните програми в средното училище трябва да се преподават, като съществен елемент от гражданското образование, техники на манипулация и защита от тях. Като започнеш от "битовото" ниво на защита от т.нар. "циганска хипноза", с цел измами или облагодетелстване, та до изтънчените техники на масова манипулация, прилагани от политици и маркетингови гурута. Давал съм пример за това - например, със спорната от етична гледна точка реторична техника на президента Обама, основана на НЛП.

Напълно съм съгласен!  :way_to_go-1308:
Само че кой ще го позволи? Та нали създателите на тези методи и технологии за манипулиране на съзнанието управляват задкулисно и държавите. И следят много внимателно да няма антидот за средствата, с които си служат. Или ако има, той да е привилегия на малцина.

Активен Lillian

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #58 -: Януари 22, 2019, 06:35:44 18 »
Цитат
Джиджи
...
« Отговор #56 -: Днес в 17:33:06 »
Цитат
А сега обратно към брилянтния материал на SgtTroy, или по–точно – към неговата уводна част. Поиграх си малко, но за мен беше удоволствие
....
еми този път браво!
благодаря, Джиджи :t2042:

Активен Lillian

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #59 -: Януари 22, 2019, 06:45:03 18 »
Цитат
Firmin
====
А така също - което е тема на дискусията ни тук - използването на данните за присъствието и активността ни в социалните мрежи и интернет, чрез методите на поведенческия анализ и базираното на публични източници разузнаване, за последваща манипулация на поведението. Дали това ще са измамници, педофили, социопати или скъпи на сърцето ни специални служби - все едно. Информирано мнение - информиран избор.
но със сигурност знаеш, че децата не са обучавани на нормална гражданска грамотност - не знаят към коя институция да се обърнат по какъвто й да е въпрос, трудно попълват документ, освен прословутото CV,
дори може да те изненадам, но много хора между 20-30 години имат лоша компютърна грамотност/изключвам Интернет/, затрудняват ги Word и Excel, твърдя го защото непрекъснато имаме млади колеги с подобни проблеми
ох, наистина не знам дали познаваш провинциалното ниво на образованост, ширнало се навсякъде