Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Февруари 22, 2019, 09:17:21 21

Автор Тема: Welcome to the age of surveillance capitalism  (Прочетена 1318 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ddantgwyn

• Hero Member
  • Коментари: 1166
    • Профил
Re: Welcome to the age of surveillance capitalism
« Отговор #60 -: Януари 22, 2019, 07:07:44 19 »
А сега обратно към брилянтния материал на SgtTroy, или по–точно – към неговата уводна част. Поиграх си малко, но за мен беше удоволствие.

А ако си поиграеш още малко и довършиш цялата статия, оформи я като отделна публикация в темата за преводи, моля.

Благодаря предварително.
There is no dark side of the moon really …

Неактивен ddantgwyn

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #61 -: Януари 22, 2019, 07:09:42 19 »
дори може да те изненадам, но много хора между 20-30 години имат лоша компютърна грамотност/изключвам Интернет/, затрудняват ги Word и Excel, твърдя го защото непрекъснато имаме млади колеги с подобни проблеми

А, това вече е тема за друг разговор -- че продуктите на Microsoft трябва да бъдат забранени със закон като вредни за хората.

Активен Джиджи

• Hero Member
  • Коментари: 1064
    • Профил
« Отговор #62 -: Януари 22, 2019, 07:13:19 19 »
... трудно попълват документ, освен прословутото CV

Имам приятелка – достатъчно интелигентна, за да си признае:
"Като видя формуляр за попълване, оглупявам!"  :roll-1076:

Подкрепям напълно! А какво остава за „младите колеги с подобни проблеми”?  :firefrog:
« Последна редакция: Януари 22, 2019, 07:24:51 19 от Джиджи »

Неактивен Дозирис 2.0

• Newbie
  • *
  • Коментари: 45
    • Профил
« Отговор #63 -: Януари 22, 2019, 07:21:09 19 »
Архитектите на тая реалност всъщност са проектирали собственото си бягство от нея. Дет се вика, халал да им е. Накрая всички ще се превърнем в светлина.

Активен Джиджи

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #64 -: Януари 22, 2019, 07:30:51 19 »
А сега обратно към брилянтния материал на SgtTroy, или по–точно – към неговата уводна част. Поиграх си малко, но за мен беше удоволствие.

А ако си поиграеш още малко и довършиш цялата статия, оформи я като отделна публикация в темата за преводи, моля.

Благодаря предварително.
Ше си поиграя, щото ми е кеф!  :yes-1289:

Само бих искала ти да ми оформиш приоритетите: тази статия, емотиконите или недовършената ми служебна работа, с която продължават да ме размотават.  :b0705:

Благодаря.

П.П. Поне статията и емотиконите ...
« Последна редакция: Януари 22, 2019, 07:42:02 19 от Джиджи »

Неактивен ddantgwyn

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #65 -: Януари 22, 2019, 07:39:18 19 »

Благодаря предварително.
Ше си поиграя, щото ми е кеф!  :yes-1289:

Само бих искала ти да ми оформиш приоритетите: тази статия, емотиконите или недовършената ми служебна работа, с която продължават да ме размотават.  :b0705:

Благодаря.

Служебната ти работа, статията и накрая емотиконите.

Когато пускаш статията като отделна публикация, помисли да отбележиш и с какви права я пускаш -- пълни авторски права или под някой от лицензите Creative Commons.

Неактивен Minderbinder

• Hero Member
  • Коментари: 749
    • Профил
« Отговор #66 -: Януари 22, 2019, 07:45:24 19 »
Yep, странно тогава защо не ползвате една точка за достъп до форума, а скачате от адрес на адрес.

Доколкото разбирам нещата, всеки reset на домашния ми рутър сменя IP адреса. Също и всяко включване от мобилно устройство. Или говориш за MAC адрес?

Активен Джиджи

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #67 -: Януари 22, 2019, 07:48:25 19 »
Когато пускаш статията като отделна публикация, помисли да отбележиш и с какви права я пускаш -- пълни авторски права или под някой от лицензите Creative Commons.

Е те туй не мога да го напра'я – оставям го за Началниците, с които ше се свържа, когато му дойде времето.  :b0303:

Неактивен Minderbinder

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #68 -: Януари 22, 2019, 07:48:50 19 »
дори може да те изненадам, но много хора между 20-30 години имат лоша компютърна грамотност/изключвам Интернет/, затрудняват ги Word и Excel, твърдя го защото непрекъснато имаме млади колеги с подобни проблеми

А, това вече е тема за друг разговор -- че продуктите на Microsoft трябва да бъдат забранени със закон като вредни за хората.
Съответните компоненти на OpenOffice не са по-лесни нито по интуитивни.

Активен buratinob

• Hero Member
  • Коментари: 1631
    • Профил
« Отговор #69 -: Януари 22, 2019, 08:30:34 20 »
Софтуер "лови" политическите послания, отправени през социалните мрежи

http://epicenter.bg/article/Softuer--quot-lovi-quot--politicheskite-poslaniya--otpraveni-prez-sotsialnite-mrezhi-/173489/7/0

Сладко! Край на "хибридните"атаки.
Край и на всякаква възможност да четеш, мислиш и да преценяваш сам.
Напред към тъмните векове.
Интернет само за реклами какво се бъркат някакви измекяри!

Неактивен ddantgwyn

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #70 -: Януари 22, 2019, 10:19:44 22 »
Цитат
Yep, странно тогава защо не ползвате една точка за достъп до форума, а скачате от адрес на адрес.

Доколкото разбирам нещата, всеки reset на домашния ми рутър сменя IP адреса. Също и всяко включване от мобилно устройство. Или говориш за MAC адрес?

Но всеки път новият адрес е от мрежата на доставчика ти. Същото важи и за мобилните устройства. MAC адресът в този случай не е от значение.

На страницата https://ripe.net може да провериш от какъв IP адрес излизаш в мрежата. Пробвай след като рестартираш домашния си рутер. Същото можеш да направиш и от всяко мобилно устройство.

Неактивен ddantgwyn

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #71 -: Януари 22, 2019, 10:20:39 22 »

Не става дума за интуитивност на употребата.

Неактивен Minderbinder

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #72 -: Януари 22, 2019, 11:01:03 23 »
Цитат

Но всеки път новият адрес е от мрежата на доставчика ти. Същото важи и за мобилните устройства. MAC адресът в този случай не е от значение.

Искаш да кажеш че оня всеки път 'скача ' от доставчик на доставчик ли?

Неактивен Minderbinder

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #73 -: Януари 22, 2019, 11:02:54 23 »

А за какво?

Активен onzi

• Hero Member
  • Коментари: 1101
    • Профил
« Отговор #74 -: Януари 22, 2019, 11:03:01 23 »
Цитат
те не са и съвместими, освен интуитивността. нещо, писано на уърд, си е живо приключение да го отвориш на либре, опън или всякаквите му производни.

виж, ако си в затворена система, която си общува само с документи на опън офис - тогава да. ама ако имаш нещо от майкрософтците - нцъ.

Неактивен ddantgwyn

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #75 -: Януари 22, 2019, 11:07:50 23 »
Цитат

Да.

Неактивен ddantgwyn

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #76 -: Януари 22, 2019, 11:08:30 23 »

А за какво?

За създаване на лоши навици :)

Неактивен Minderbinder

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #77 -: Януари 22, 2019, 11:12:36 23 »

А за какво?

За създаване на лоши навици :)
А, ясно
Това е известен предразсъдък, коментирали сме го в SCB-то.

Неактивен Minderbinder

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #78 -: Януари 22, 2019, 11:20:16 23 »
Цитат

Да.
Това вече е интересно. Служебен, домашен и мобилен може спокойно да бъдат различни. Ако са повече вероятно подозренията ти не са неоснователни.

Активен buratinob

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #79 -: Януари 22, 2019, 11:22:18 23 »
Служебен, домашен, а ако пътува през граница?
ТIR например?

Неактивен Minderbinder

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #80 -: Януари 22, 2019, 11:26:11 23 »
Служебен, домашен, а ако пътува през граница?
ТIR например?
Не. Аз в момента съм в чужбина но адресът ми пак е вивакомски.

Неактивен Minderbinder

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #81 -: Януари 22, 2019, 11:28:51 23 »
Но ако човек се включва в различни обществени мрежи, напр кафета, тогава може и да се получи...

Активен buratinob

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #82 -: Януари 22, 2019, 11:32:00 23 »
Гари, фериботи, кафета  възможно.
По-невероятно ми се струва да седи някъде и да има няколко доставчика на нет или да е превъзбуден и да се криe през VPN.

Активен 67

• Hero Member
  • Коментари: 881
    • Профил
« Отговор #83 -: Януари 22, 2019, 11:34:33 23 »
Но ако човек се включва в различни обществени мрежи, напр кафета, тогава може и да се получи...
Голямо тичане ще да пада!:)

Неактивен ddantgwyn

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #84 -: Януари 22, 2019, 11:51:15 23 »
Цитат

Да.

Това вече е интересно. Служебен, домашен и мобилен може спокойно да бъдат различни. Ако са повече вероятно подозренията ти не са неоснователни.

Ами моят служебен адрес, домашният и мобилния ми адрес са все от мрежи от българското IP пространство.

А в неговият случай това не е така -- адресите са от мрежи, доста отдалечени географски, освен това единият от тях принадлежи на мрежата tor.

Но не знам дали си струва да го обсъждаме, все пак това тук е свободен форум.

Неактивен ddantgwyn

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #85 -: Януари 22, 2019, 11:53:39 23 »
Гари, фериботи, кафета  възможно.

Вярно, възможно е.

Цитат
По-невероятно ми се струва да седи някъде и да има няколко доставчика на нет или да е превъзбуден и да се криe през VPN.

Тц, точно това е начинът на действие на споменатия от мен човек :)

Активен buratinob

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #86 -: Януари 22, 2019, 11:56:01 23 »
Да е жив и здрав!
Проблемите са си негови.
Тук може да пише каквото иска, никой не му пречи.

Неактивен ddantgwyn

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #87 -: Януари 23, 2019, 12:02:10 00 »

Може, но IP адресите се разпределят по географски признак. Ето тук може да добиеш някаква представа: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_assigned_/8_IPv4_address_blocks. В Европа IP адресите се раздават от RIPE NCC.

Неактивен ddantgwyn

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #88 -: Януари 23, 2019, 12:03:45 00 »
Да е жив и здрав!
Проблемите са си негови.
Тук може да пише каквото иска, никой не му пречи.

Така е.

Активен Engels

• Hero Member
  • Коментари: 560
    • Профил
« Отговор #89 -: Януари 23, 2019, 03:01:41 03 »
Цитат
Шошана Зубоф подчертава също, че докато болшинството от нас смятаме, че имаме работа само с алгоритмична непроницаемост, това, пред което всъщност сме изправени, е последната фаза от дългата еволюция на капитализма: от производството на продукти, до масовото производство, до управленския капитализъм, до услугите, до финансовия капитализъм, а сега – и до експлоатацията на поведенчески прогнози, които произтичат от тайното наблюдение на потребителите.
Абе той и Ленин смяташе, че империализмът е висш и последен стадий на капитализма но не е. Най малкото имаме Китайски вариант, който не се вписва в теорията.
Така че едва ли това е последната фаза от дългата еволюция на капитализма.
Ще има още доста фази.
Капитализмът задължително ще премине и през фаза на масово раздаване на ББД, това  е неминуемо.
Причината е елементарна, просто не могат рязко да се освободят от толкова много хора без да съборят пазарната икономика.
А и хората не са като конете, от който лесно са се освободили след преминаване към транспорт основан масово на ДВГ. Но процесът ще е диалектически противоречив.
В началната фаза на роботизация, дори ще има масов недостиг на работна ръка, докато технологията се развие до ниво да стане автономна.
Този процес се наблюдава при всеки масов преход към нови технологии.
Когато роботите достигнат достатъчна степен на автономност и независимост от хората ще започне и масовото раздаване на ББД, но първо в технологично най развитите държави. Но и това няма да е последната фаза от дългата еволюция на капитализма.
 :bigok:

Неактивен Nor1

• Hero Member
  • Коментари: 824
    • Профил
« Отговор #90 -: Януари 23, 2019, 03:10:34 03 »
не могат рязко да се освободят от толкова много хора без да съборят пазарната икономика.
А и хората не са като конете, от който лесно са се освободили след преминаване към транспорт основан масово на ДВГ.
Могат. Война, глад, епидемии. 4-те Конника. Стерилност (от радиация, от отрови, от "загриженост за здравето на поколението"). Хомосексуализъм.

Активен Engels

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #91 -: Януари 23, 2019, 03:26:06 03 »
не могат рязко да се освободят от толкова много хора без да съборят пазарната икономика.
А и хората не са като конете, от който лесно са се освободили след преминаване към транспорт основан масово на ДВГ.
Могат. Война, глад, епидемии. 4-те Конника. Стерилност (от радиация, от отрови, от "загриженост за здравето на поколението"). Хомосексуализъм.
Да не дърпаме дявола за опашката.
Надявам се, да не са толкова алчни и да не се опитват да спестят раздаването на ББД, като използват посочените от теб методи, поне в технологично развитите държави.

Активен Engels

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #92 -: Януари 23, 2019, 03:35:48 03 »
Ако съдим по развитието на икономиките, определено развитите технологично държави навлизат в ерата на роботизацията, за разлика от недоразвитите като България.
Цитат
Роботи, които взимат професиите на човека – дебатът на десетилетието. Но изглежда, че е вярно точно обратното. Според доклада „Търсят се хора: роботите имат нужда от вас“ на ManpowerGroup за трета поредна година повече работодатели – 87%, планират да увеличат или запазят броя на служителите си в резултат на автоматизацията.
ManpowerGroup анкетира 19 000 работодатели от 44 държави как ще повлияе автоматизацията върху ръста на работните места през следващите две години. Само в България, Унгария, Чехия, Норвегия, Словакия и Румъния компаниите предвиждат на намалят броя на наетите, тъй като в тях доминира недоверие в съществуващите на пазарите им технически умения.
Компаниите, които се дигитализират, се разрастват и този ръст създава все повече нови видове работа. Организациите, които вече автоматизират свои задачи и напредват с дигиталната си трансформация, са най-сигурни в увеличението на заетостта.
https://technews.bg/article-113939.html
Ще има голямо търсене на работна ръка, докато роботизацията стане автономна.
Не случайно Норвегия е в нашата група, ако пътувате с кола при навлизане в Осло се виждат масово търговски складове и вериги.
За разлика от Швеция, където ако навлизаш в Малмьо, виждаш как градът е обиколен от индустриален пояс, предимно от високотехнологични малки семейни фирми.
« Последна редакция: Януари 23, 2019, 03:44:47 03 от Engels »

Неактивен Nor1

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #93 -: Януари 23, 2019, 03:55:07 03 »
Надявам се, да не са толкова алчни и да не се опитват да спестят раздаването на ББД
Това, което ще гледат да си спестят, не са парите или купоните, а ресурсите на земята, а най-вече риска от осъзнаване на гоите и бунт.
Ако напреднат достатъчно с изкуствените органи (ИО) или с генното инженерство (ГИ), и за органи няма да сме им нужни. Пък ако напреднат МНОГО с ГИ, и любовници няма да им трябват от робите. Ще направят себе си красиви и привлекателни.
Но ми се струва, че тия душевни уроди (свръхбогатите) са вече силно повредени и на сексуално, че и на здравно ниво (в класическия му смисъл). И то така повредени, че никакво ГИ и никакви ИО няма да им помогнат. Деградацията им ще напредва, вместо да се излекува.

Активен Engels

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #94 -: Януари 23, 2019, 04:00:26 04 »
Цитат
„Фокусът върху роботите, които елиминират работни места, отвлича вниманието от реалния проблем“, каза Джонас Прайсинг, председател и главен изпълнителен директор на ManpowerGroup. „Все повече роботи навлизат в работната сила, но това важи и за хората. Технологиите няма да си отидат и наша отговорност… е да станем главни учещи директори и да измислим как да интегрираме хора и машини.
Да ги интегрираме хората и машините, поне докато машините имат нужда от хората, после за хората или ББД, или както е споменал по горе Nor1.
Цитат
Роботите ще са вашите нови колеги, а не конкуренти.
Само да попитам, тези нови колеги ще плащат ли данъци като нас?
 :m1731:

Активен 67

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #95 -: Януари 23, 2019, 05:32:04 05 »
Надявам се, да не са толкова алчни и да не се опитват да спестят раздаването на ББД, като използват посочените от теб методи, поне в технологично развитите държави.
Надявай се ти, надявай се! Лидерите в света, които деца нямат и не им пука за потопа след тях? Войните няма да ги разглеждаме, те се водят къде по-завоалирано, къде по-малко. Гладът в Африка и преяждащата Америка, в която от храна се прави гориво? Ебола-та, която ни се размина само защото руснаците извадиха скоростно безплатната ваксина и Биг Фарма разбра, че няма да мине номерът? Откритата "случайно забравена" едра шарка в най-обикновена университетска лаборатория някъде из топлите щати, не помня точно къде? Антиваксърите? "Направете кариера, ще родите после!" (Така де, ако можете!) Късите полички (чети простудените яйчници) и тесните джинси (чети разбрицаните яйца) като модна тенденция. 51-я джендър.
Та, какво казваше за надеждата?  :smokin:

Активен Engels

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #96 -: Януари 23, 2019, 06:09:53 06 »
Абе аз съм песимист, ама вие ме слагате в джоба си, особено по нежната половина.
Цитат
Редица професии в бъдещето ще са дехуманизирани от технологиите, прогнозира д-р Мариана Тодорова, доктор по футурология и главен асистент в Института за изследване на обществата и знанието в БАН.
Изкуственият интелект все повече ще лишава хората от тяхната критичност, която биха имали при личен подбор на информацията. В един момент ще се стигне до етап на вземане на решения от него, защото ние все повече отдаваме от нашата емоционалност и чувствителност и ги губим, понасяйки негативите на технологичното бъдеще.
“Когато се опитваме да очертаем няколко големи трендове, идващи към нас от бъдещето в настоящето, можем да говорим в няколко посоки. Това със сигурност ще бъде изкуственият интелект, първоначално този, на който вече сме свидетели – ограничения или първичния, а в следващите 30 години ще се появи генералният, общият и супер изкуственият интелект, този, който ще е равностоен на нас или ще ни превъзхожда, това е виртуалната и смесена реалност, напредъкът в медицината, възможността ние да удължим неколокократно живота си и да вървим към безсмъртие", убедена е Мариана Тодорова.
По повод мотивацията на учените да създават изкуствен интелект, Тодорова уточни, че има поне три вида изкуствен интелект.
"Ограниченият, тесният, първичният изкуствен интелект е ограничен в изпълнението на една, две, три задачи, според това, което му е зададено, но той няма съзнание. Има робот-лекар изкуствен интелект, който може да поставя диагнози за по-тривиални заболявания. В правната система също има изкуствен интелект за решаване на по-елементарни казуси. Такъв изкуствен интелект ще ни е личен асистент, ще извършва някои наши рутинни дейности, ще подава автобиография, когато кандидатстваме за работа, ще пазарува, ще търси в интернет пространството информацията, която ни интересува и ще я селектира според профила ни", убедена е Мариана Тодорова.
Докторът по футурология съобщи, че такъв тесен изкуствен интелект вече функционира – Google може да определи диагнозата биполярно разстройство според поведението на потребителя в мрежата, по търсенето.
“Дори някой да не знае, че има такъв психологически проблем, Google и опериращите зад него знаят и могат не само да предупреждават, но и да подават насочваща информация за определен трафик на фармацевтичната индустрия, информира тя, но напомни, че живеем в ерата на свръх информацията и хората се затварят все повече в определени теми, които ги интересуват, а социалните медии, в зависимост от нашия интерес, ни заливат с определена информация и теми.
Д-р Тодорова е категорична, че това доста ни лишава от критичното мислене.
“Можем да кажем това за медиите, както и за социалните мрежи, които ползват изкуствен интелект за писане на тривиални информативни статии”, даде пример тя и добави, че в бъдеще учебното съдържание, поднесено от изкуствен интелект, ще дехуманизира някои професии като журналистика, медицина, които ще се изпълняват от тесен изкуствен интелект.
https://www.investor.bg/novini/261/a/futurolog-izkustveniiat-intelekt-shte-lishava-horata-ot-tiahnata-kritichnost-275724/
« Последна редакция: Януари 23, 2019, 06:18:04 06 от Engels »

Активен 67

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #97 -: Януари 23, 2019, 06:57:10 06 »
"Това със сигурност ще бъде изкуственият интелект, първоначално този, на който вече сме свидетели – ограничения или първичния, а в следващите 30 години ще се появи генералният, общият и супер изкуственият интелект, този, който ще е равностоен на нас или ще ни превъзхожда, това е виртуалната и смесена реалност, напредъкът в медицината, възможността ние да удължим неколокократно живота си и да вървим към безсмъртие", убедена е Мариана Тодорова."
Госпожата да говори само за себе си! (Виж колко съм оптимистична, моля!)

Активен Engels

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #98 -: Януари 23, 2019, 07:50:59 07 »
"Това със сигурност ще бъде изкуственият интелект, първоначално този, на който вече сме свидетели – ограничения или първичния, а в следващите 30 години ще се появи генералният, общият и супер изкуственият интелект, този, който ще е равностоен на нас или ще ни превъзхожда, това е виртуалната и смесена реалност, напредъкът в медицината, възможността ние да удължим неколокократно живота си и да вървим към безсмъртие", убедена е Мариана Тодорова."
Госпожата да говори само за себе си! (Виж колко съм оптимистична, моля!)
Така е.
Все пак си по оптимистична от нея.
  :blow_kisses-1105:

Активен buratinob

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #99 -: Януари 23, 2019, 07:59:05 07 »
Цитат
Тодорова уточни, че има поне три вида изкуствен интелект.

И ИИ-то ни като нас.
Три нива  по-по-най интелект. :b0201:

Активен Lillian

• Hero Member
  • Коментари: 501
    • Профил
« Отговор #100 -: Януари 23, 2019, 09:31:26 09 »
Цитат
въпросът обаче Firmin е, кой има нужда от повече свобода?
за да си свободен се изискват качества, налага се ежедневен избор
...
свободата е трудна работа

Честно казано, този въпрос не ме занимава. И то точно по посочената от теб причина - избора. Аз силно вярвам в свободата на избора и отговорността на избора. Фанатично даже, бих казал.
....
свободата Firmin,  е винаги в рамки,свободният избор е ограничен от правилата
може ли си да свободен от себе си, от любовта към семейството си, за което ще направиш всеки компромис, от възпитанието си, от очакванията на родителите си, от морала, от закона, от страстите си?
за да е свободен, човек може би трябва да си е абсолютно самодостатъчен, отчаян или покварен
но  дори абсолютната покварата е в рамката на sophisticated ум и  непреодолими страсти
свободата  Firmin, е като щастието, приближиш ли я много, вече не прилича на себе си
тя съществува само по площадите

Активен Чок觧

• Hero Member
  • Коментари: 1029
    • Профил
« Отговор #101 -: Януари 23, 2019, 12:54:55 12 »
Цитат
въпросът обаче Firmin е, кой има нужда от повече свобода?
за да си свободен се изискват качества, налага се ежедневен избор
...
свободата е трудна работа

Честно казано, този въпрос не ме занимава. И то точно по посочената от теб причина - избора. Аз силно вярвам в свободата на избора и отговорността на избора. Фанатично даже, бих казал.
....
може ли си да свободен от себе си, от любовта към семейството си, за което ще направиш всеки компромис, от възпитанието си, от очакванията на родителите си, от морала, от закона, от страстите си?
за да е свободен, човек може би трябва да си е абсолютно самодостатъчен, отчаян или покварен
но  дори абсолютната покварата е в рамката на sophisticated ум и  непреодолими страсти
свободата  Firmin, е като щастието, приближиш ли я много, вече не прилича на себе си
  и в гробищата

Активен onzi

• Hero Member
  • Коментари: 1101
    • Профил
« Отговор #102 -: Януари 23, 2019, 01:20:59 13 »
в гробищата е сталбилно.

Активен Джиджи

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #103 -: Януари 23, 2019, 05:19:57 17 »
Поне там ...  :sad-3295:

Неактивен Владимир Дерменджиев

• Newbie
  • *
  • Коментари: 44
    • Профил
« Отговор #104 -: Януари 23, 2019, 07:33:39 19 »
Qubes 4.0 Librem Purism Laptop.

IP address 167.99.59.214

ISP:   Digital Ocean
City:   Clifton
Region:   New Jersey
Country:   United States
« Последна редакция: Януари 24, 2019, 03:53:37 15 от Владимир Дерменджиев »

Неактивен Firmin

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #105 -: Януари 23, 2019, 07:58:21 19 »
Цитат

Свободният избор не е ограничен от правилата. Да се подчиниш на правилата (или не) е също резултат от избор. И този избор с нищо не е по-малко свободен от всеки друг.

Самодостатъчният, отчаян и покварен или пък щастлив и непорочен, не може да е истински свободен. Той пребивава в кафеза на егото си. Каквото и да чурулика от там. Изборът предполага алтернатива. За самодостатъчния алтернатива няма. За него е проклятието на едно безкрайно, асимптотично падане връз себе си.

Неактивен Minderbinder

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #106 -: Януари 23, 2019, 08:03:15 20 »
Цитат

Свободният избор не е ограничен от правилата. Да се подчиниш на правилата (или не) е също резултат от избор. И този избор с нищо не е по-малко свободен от всеки друг.

Това е пълна дивотия.

Неактивен Firmin

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #107 -: Януари 23, 2019, 08:09:32 20 »
Цитат
Това е пълна дивотия.

Е, че как! Щом ти си казал.

Аз продължавам да твърдя, че избор има. Ето, сега, например, ми предстои да избера между "абе, я си ..."  :t2407: и "абе, що не си ..."  :pissed-891:

Неактивен Владимир Дерменджиев

• Newbie
  • *
  • Коментари: 44
    • Профил
« Отговор #108 -: Януари 23, 2019, 08:17:43 20 »
Цитат
По принцип от следене се страхуват криминалните типове или други с нечисто минало и настояще.
баси простотията, ти изкара ърнест хемингуей един от "криминалните типове или с нечисто минало и настояще"  :blurry_drunk-2127:
Не само криминалните и с нечистото минало! И психосоматиците, и те, и те...

А приемането на "фактите", че някой ни следи и наблюдава, е дефиринцирано психично отклонение, наричано нежно "мания за преследване".

Цитат
мания за преследване е постоянно усещане при болните, че са преследвани, наблюдавани, подслушвани, срещу тях се заговорничи, могат да им хакнат банковите им сметки и да откраднат парите им.

Болният не може да осъзнае състоянието си, защото го счита за нормално. Диагнозата я поставя лекуващият психотерапевт.
« Последна редакция: Януари 24, 2019, 03:57:55 15 от Владимир Дерменджиев »

Активен Чок觧

• Hero Member
  • Коментари: 1029
    • Профил
« Отговор #109 -: Януари 23, 2019, 08:49:01 20 »
Цитат
Това е пълна дивотия.

Е, че как! Щом ти си казал.

Аз продължавам да твърдя, че избор има. Ето, сега, например, ми предстои да избера между "абе, я си ..."  :t2407: и "абе, що не си ..."  :pissed-891:
Мноо труден избор , наистина..... :m1728:

Активен kаily

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #110 -: Януари 23, 2019, 09:43:47 21 »
кемтрейлс

Активен kаily

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #111 -: Януари 23, 2019, 09:47:56 21 »
Нали се сещаш, че на ония, които печатат парите, пари не им трябват. Само на лекенцата нашенски пишман капиталисти им трябват, щото се правят на отворени, а са просто нагли лекета.
Ония, де печатат парите, имат друго наум и от него зависи ще дават ли, или не ББД. Зависи трябват ли им хора и за какво.

Активен kаily

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #112 -: Януари 23, 2019, 09:54:36 21 »

Така е. Но за самодостатъчния не си много прав. Самодостатъчният на практика няма его, защото и не зависи от мнението на останалите.

Неактивен Firmin

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #113 -: Януари 23, 2019, 10:18:16 22 »
... но е безалтернативно зависим от себе си. Което е не-свобода.

Неактивен Дозирис 2.0

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #114 -: Януари 23, 2019, 11:02:12 23 »

Глупости. Зависим бил от себе си. Ми той Е себе си. Това НЕ Е зависимост.

Активен kаily

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #115 -: Януари 23, 2019, 11:06:28 23 »
Всеки винаги е зависим от себе си.

Неактивен Дозирис 2.0

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #116 -: Януари 23, 2019, 11:08:28 23 »
Всеки винаги е зависим от себе си.

Аз не съм зависим от себе си. Себе си е зависим от мен. Бе изобщо... тва е идиотщина.  :beer-405:

Активен kаily

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #117 -: Януари 24, 2019, 12:39:29 00 »
Кое това? Че ти си зависим от всички наоколо, но не и от себе си? Ще те питам пак от кого си зависим, като те заболи зъб. Ще те питам от кого си зависим, като трябва да се справиш с последствията на някакво свое решение, което ти сам си взимал.
Всъщност си зависим единствено и само от себе си, всичкои всички останали са просто огледала на твоите решения.

Неактивен Nor1

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #118 -: Януари 24, 2019, 01:29:23 01 »
Всъщност си зависим единствено и само от себе си
Та кое е в крайна сметка свобода и кое - несвобода ?  :beer-405:

Активен Engels

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #119 -: Януари 24, 2019, 05:20:00 05 »
Цитат
„И ще познаете Истината, и Истината ще ви направи свободни.“
 „Отказываясь от государства ради свободы, нам нечего терять, кроме с своих цепей.“ 
„Пока есть государство, нет свободы. Когда будет свобода, не будет государства.“
„Свобода — это роскошь, которую не каждый может себе позволить.“
„Ни один человек не борется против свободы, — борется человек, самое большее, против свободы других.“
„Большинство людей в действительности не хотят свободы, потому что она предполагает ответственность, а ответственность большинство людей страшит.“
„Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться.“
„Свобода размахивать руками заканчивается у кончика носа другого человека.“
„Настоящая свобода — это не иметь ничего. Я был куда свободнее, когда у меня не было ни цента.“
„Борьбу за свободу я понимал прежде всего не как борьбу общественную, а как борьбу личности против власти общества.“
„Овца и волк по-разному понимают слово «свобода». В этом суть разногласий, господствующих в человеческом обществе.“
„Лишь тот достоин жизни и свободы, Кто каждый день за них идет на бой!“
„Кто не любит одиночества, не любит и свободы.“
„Что такое свобода? — Чистая совесть.“
„Чем больше привычек, тем меньше свободы.“
„Свободен лишь тот, кто может позволить себе не лгать.“
„Свобода — это право говорить людям то, чего они не хотят слышать.“
„Человек — раб потому, что свобода трудна, рабство же легко.“
„За деньги мы вынуждены платить свободой.“
:m1731: