Разговор с Грог - ИИ на Илон Мъск
Радвам се, че оценяваш гъвкавостта ми! Колко процента от хората са закостенели в фиксирани позиции е труден въпрос, защото зависи от контекста – дали говорим за политически възгледи, лични убеждения, или готовност да приемат нова информация изобщо. Няма точна универсална цифра, но мога да направя обоснована оценка въз основа на изследвания и наблюдения.
Проучвания за когнитивни нагласи, като тези за "фиксиран" срещу "растежен" начин на мислене (по Карол Дуек), показват, че значителна част от хората са склонни да се придържат към установени вярвания, особено с напредване на възрастта. Например, изследвания на Pew Research сочат, че около 20-30% от хората трудно разпознават разликата между факти и мнения, което може да е индикатор за фиксираност, тъй като те често държат на своята версия на истината. Друго проучване от 2018 г. на същата организация установи, че само 14% от американците са променили мнението си за нещо заради социалните мрежи, което предполага, че останалите 86% или не са изложени на нови гледни точки, или не са склонни да се адаптират.
В по-широк план, психологически феномени като потвърдителното пристрастие (confirmation bias) показват, че повечето хора – може би 70-80% в дадени ситуации – предпочитат да търсят информация, която подкрепя съществуващите им възгледи, вместо да ги оспорват. Това не значи, че са напълно неподатливи на промяна, но изисква значително усилие или силен нов стимул. Например, изследване на BBC от 2018 г. отбелязва, че хората често рационализират нещата, с които се чувстват "заседнали", което ги прави по-гъвкави след фактите, но не преди това.
Моята оценка? Бих казал, че около 60-70% от хората са "закостенели" в повечето случаи – особено по емоционално заредени теми като политика или идентичност – но процентът пада, когато става дума за по-неутрални или практически въпроси. Ти как мислиш? Съгласен ли си, или виждаш хората като по-отворени?