с редки изключения като двете Каравелови да речем.
За кои две Каравелови става въпрос – Лора и Виола ли? Те са от поколението на Елисавета Багряна и Дора Габе, Яна Язова, Иванка Ботева. Лора даже е била мис България на 1906 г..
Да почнем от майките им, от предосвобожденска България:
• Венета Ботева -1847 г.
• Райна Попгеоргиева от Пангюрище, известна като Райна Княгиня - родена 1856 г – учителка по времето на Априлското въстание, след Освобождението учила акушерство в Москва и успяла да издейства построяването на Майчин дом в София – сегашния Национален център по трансфузионна хематология.
• Мария Иванова Пулиева Горанова -1851 от Карлово, на която Ботев е посветил Ней - следвала е в пражката консерватория оперно пеене, на издръжка на меценатите Евлоги и Христо Георгиеви. Сестра и Елисавета също е учила с нея.
• Султана Рачо Петрова 1869 - получава образованието си в Кралския френски колеж в Букурещ.
• Лидия Шишманова 1866 - получава висшето си образование във Филологическия факултет на Женевския университет - писателка, журналистка, театрален и музикален критик, преводачка. Е, тя не е българка, а рускиня, украинка, но е жена на професор Иван Шишманов.
Списъкът е скромен, защото не е пълен и защото е само на най-известните, останали в историята. Но може да бъде продължен. И не е вярно, че всички са били от заможни семейства, някои, като Екатерина Каравелова са сирачета, отличавали се с дарби в ученето и подпомогнати от уникалната обществена организация, които са си били изработили българите тогава - за стипендии за образование на такива деца.
И сега некви амиши-сунити тука ни убеждават, че либерастите ни замайвали нещо, за да си зарежем чиниите в миялната машина. :image008: