Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Май 20, 2024, 09:32:57

Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - Firmin

Страници: 1 ... 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75
4141
Цитат
кога е било това?
ние живеехме в центъра в Бургас, заобиколени от гръцки семейства/с такъв произход/
, говориха гръцки спокойно, учеха и децата си, но и те като нас не научиха

Не внимавате нещо. Писах ви, че прабаба ми е учела гръцките деца. А то ще рече 20-те години на ХХ век. Вече има доста нещо писано за събитията около 1906 и след това и за съдбата на черноморските гърци. Четете, просветете се. Българска история е.

4142
Цитат
българин отива в чужбина и децата му не могат да говорят с дядото и бабата и с останалите роднини.

А, зависи. Колко е щура бабата, например. Когато брат ми замина за САЩ, майка ми започна яко да учи английски. С учител, даже. За разговорния. Беше почти на 50, когато започна. Каза, че няма да чака брат ми да и превежда, когато има да каже нещо на снаха си. И сега си говори свободно и със снахата, и с внуците си. Те така. Впрочем, продължава да го учи, да поддържа форма. А сега е на 73. С внуците си говори всяка неделя, по скайпа. Те не знаят български и не го учат.

4143
Цитат
След това .. започва да отговаря на баба си на български , на баща си на иврит и на майка си на американ инглиш !!!

Потвърждавам. Учителката ми по английски в гимназията говореше на детето си на английски, за да го учи от рано. Викам и един ден това дете ще го луднете - английски, български. Не, казва. Аз му говоря на детето на английски, баща му на български. Не смесваме. Езикът на мама. Езикът на тати. Ранно езиково обучение, видиш ли.

Офтопик. Наскоро четох статия за традиционните семейни модели на черноморските гърци, на Диана Радойнова. Препоръчвам ви я. Много е интересна, дори за мен, дето уж следва да знам тези неща отвътре. В статията се споменава, че старите гъркини строго са заръчвали на дъщерите си - говорете на децата на гръцки! ще загубят езика иначе! Това е така, защото дори говоренето на гръцки се е преследвало. Прабаба ми, след закриването на гръцките училища със закон, е преподавала на децата от града тайно, вкъщи. Не че созополските гърчета не са си знаели майчиния език. Тя ги е учила да четат и пишат на него. Което никак не е било безопасно. Баща ми твърди, че дядо му е отровен нарочно и от това умира, защото е бил сред неформалните лидери на гърците. Две поколения по-късно, нито аз, нито брат ми говорим гръцки, той дори и не разбира, ако му говорят, както и аз почти. Братовчедките ми го учиха специално, в школа. Леля ми, която също е "созополица", дори го преподаваше, след "промените". Братовчедките на баща ми са активистки на гръцкото дружество, пеят в хора му. Вкъщи продължават да си говорят на гръцки. Преди доста години Гарелов отсядаше през лятото у тях и си говореше с тях на гръцки, да си упражнява езика. Малък щрих към (чуждо)езиковото обучение по бай Тошово време.  8)

4144
Цитат
Колко ли други села и градчета отдавна са останали без аптека?

Ако знаеш само каква стройна и желязна математика дава отговор и прогноза на въпроса ти, ум ке ти зайде!

4145
Прочее, никой не може да те накара да учиш език. Най-много да те отврати, заради натиска, от езика пожизнено.

Езикът се учи "от само себе си", когато е свързан с определено занимание. И на "другото място" съм ви писал как моята благоверна "научи" турски. От сериалите. Толкова хабер си нямаше от турския, че някои турцизми в българския ги мислеше за архаизми, ако мога тъй да река. Покрай сериалите, които гледа на компютъра, с български или руски субтитри - с любезното и безкористно съдействие на нашите туркини и на работещи в Турция рускини от фенклуба, научи турски така, щото като вървим по улиците, в магазините или в кафето, разбира какво си говорят младите турци или турски семейства. В Германия даже, в обществения транспорт, в автобуса, някой звънна на шофьора и той му отговори на турски. Моята, бетер разведка, всичко чу и разбра. Хем не е такъв човек да подслушва. Просто, покрай сериалите, е станала като стар боен кон - чуе тръбата, наостри ушите. Мозъкът и сработва автоматично - следи внимателно текста, за да разбере действието. Несъзнателно е вече.

Допускам, че има и друго. Милата тя, подхвана турските сериали посред много тежка депресия, която я размазваше. Помагаха и да се изключи от натрапливите и мисли, дето и докараха депресията. Така, както си го обяснявам, се въвеждаше в трансово състояние. Това е неща като състоянието, когато пътувате в автобуса, гледате през стъклото и "не мислите за нищо". В такова състояние си особено уязвим за внушения, но пък и човек учи твърде успешно в такова състояние. На "твърде" подходящо, безсъзнателно, ниво. Когато гледаш филм, особено турски - актьорите им са брилянтни професионалисти и се раздават като играят, без да преиграват - то съзнанието е фиксирано върху чувствата и действието, а езикът се възприема безсъзнателно.

И ето ви нецелен резултат. Антонио Бандерас в "13-я воин" научи езика на викингите. Само дето там просветеният арабин си бе го поставил за цел.

4146
А стига с тая София, бе! Сифони си имаше във всяка къща из мамковината.

Онуй голямото лъскаво нещо, дето му завинтвахме едни малки торпеда да прави фъссс!  :beer-405: Продаваха ги като патрони - по десет в кутийка.

4147
Цитат
Втори фактор на измененията в сферата на информацията ще бъде свързан с нарастващата интензивност на информационната война. Все повече противостоящите си информационни системи ще „какавидират”. Информационно-смисловият улей на Запада окончателно ще престане да чува жуженето на Изтока.

Дъ въ пуснъ пу улия, дъ въ пусна дъно  :pissed-891:

Русофилският, мил на сърцето ни, pogled.info, впрочем.

Кошер, кошер е думата, драги ми другари.



4148
И пак по темата - гледам в момента "Убийства в Мидсамър". Току що определиха топлото есенно време като ... "индийско лято". И с моя сакат английски смело бих го превел като "циганско лято". В най-тежкия случай - като "индианско лято". Но "индийското лято" ми идва в повече. Почти като движението в "индийска нишка". Аман! (Не че диво неграмотни преводи от руски в наши русофилски сайтове не съм чел, де. Щото самомнението за познания по английски по тези места го надхвърля само самомнението за знаенето на руския)

4149
Цитат
Виц.
Шутка.
Joke.
 :smokin:

Ама никой не се смее. Щото за хубав виц ти трябва нещо парадоксално, нещо изненадващо, нещо извънредно. То туй и за гротеска не става. По причина на баналност. Предизвиква не смях, а униние. Понеже е тъй очаквано и близо до истината, че и за фейк нюз не може се пласира. Тъжно. Какъв ти смях.

4150
Цитат
какъв калъп виждаш!

По Милграм, на колко стъпки си от мен, мислиш?  8)

4151
Цитат
Точно преди малко някой се оплакваше от липса на динамика във форума :t2333:

Ами нали виждаш - вси форумци от един калъп са излязли. В едни и същи училища. С едни и същи спомени. Едни и същи генерации. Каква ти динамика! И каква ти романтика.

Защо е този хленч?
Защо въздишат хората
по някаква романтика
изстинала?


Ами щото обърнахме Романтиката на Вапцаров наобратно, като с машина на времето. И сега изстиналата романтика е Вапцаровата романтика. Най-много някой да съживи стиха му като реклама на нискотарифна авиокомпания.

4152
Цитат
Реалистично стигат 1,500 - не помня къде го бях чел.

Японският образователен минимум - 1945 йероглифа.

4153
За оранжадата се носеха компрометиращи слухове, че се прави от тиква.

Портокаловият сок, който ми беше любим, пиех, когато с баба ми гостувахме на родата в Созопол. Племенниците и всички бяха по корабите и носеха портокалов сок в едни ромбоидни шишета с бяла капачка. Страхотен!

Другата ми баба работеше на Слънчев бряг и когато ходех с нея на работата и, ми купуваше Кока Кола. Така и обядвахме - взимахме си пушена скумрия с топъл хляб и Кока Кола. Сядахме на пейка край морето или на сянка в магазинчето, ако е много жега и хапвахме.

4154
Айде пак на темата, тогава - чуждоезиковото.

Главното и единственото при ученето на езика е мотивацията. До човек е. На мен ми бе осигурена възможност да уча английския може би при възможно най-добрия преподавател в града, който да те учи на него. На "частно". Но ... Пусти мързел и щура младост, вървеше ми леко, но не си давах зор и не ме влечеше. След много години такава възможност имаше и брат ми. Научи го така, че когато отиде да учи в САЩ, американците се шегуваха, че говори твърде "бритиш инглиш". След още години така го научи и дъщеря ми, че и повече от това. Преподаваше го даже по едно време. Но не искам да ви заблуждавам - по нейно време да си отличник в Английската съвсем-съвсем не означаваше, че си научил английския. Тя го научи с допълнителни занимания при отлични специалисти, всъщност преподаватели там. И категорично са прави тези, които твърдят, че научаването на един чужд език те подготвя за научаването на следващия. Вторият език на дъщеря ми от гимназията е немският. Но не го научи там. Научи го в последните две години и нещо - благодарение и на опита си от преподаването на английски в една от най-престижните наши школи по чуждоезиково. Просто вече знае как се учи език. И му отделя съществена част от времето си.



Сега, след толкова години, отчитам научаването на английския като едно от съществените неща, които съм пропуснал. Е, бих могъл да се утеша с това, че времето, което не му отделих, ми даде шанс да не пропусна други. Пак казвам - въпрос на характер е.

4155
Цитат
И Радева.

Светла и памет. Отиде си на 49.

4156
Цитат
Както и да е - и аз допринесох да извратим темата, за което - съжалявам!

Няма за какво да съжаляваш.

Стигнем ли до тези теми, в главата ми винаги е един стих на Висоцки.

Ну а я окунулся
В довоенные сны.


Окопал се е в душата ми и не излиза. Така го чувствам.

4157
Цитат
(любим ми беше "ананаса", къде изчезна това разкошно нещо!?)

Верно беше хубав, но тоникът си е по-добре.

То и бозата си беше боза, дето е боза, ама ...

Както казваше класният, глоба за псувни в час - гюм боза.

4158
Цитат
Хех, хайде сега, Фирмин! Да не казвам колко десетилетия откак завършихме!

Кой ти беше по физика?  ???

4159
Е, не с лошо, де.  ;D

Лимонада. Етър. Но и Алтай пийвахме.

А освен това Кока Кола. Ама истинска. Не като тази сега.

На мода бяха едни таргички за лимонада. Дървени. Десет бутилки. Пет от едната страна. Пет от другата страна. Много удобни. Бос до ресторанта и обратно. Жива музика. И по една "хулиганка" за дядо ми (гроздова ракия, малка бутилка - що, вие кво си помислихте).

4160
Цитат
Та даже и елитните, като моята пловдивска, или софийската - не са това, което бяха преди 10-15 години.

... когато ти си учила там ли?  ???

4161
Цитат
кутията с обикновени бисквити "с двете момиченца"
Кое издание?

Ако питаш за момиченцата - те са 66-то. Бях им съученик за кратко. Близначки. Красавици. Едната ослепителна блондинка. Другата загадъчна брюнетка.  :way_to_go-1308:

Бисквитите - вероятно 67-68.

4162
Я да калибрираме малко системата. Да вдигнат ръка тези, дето си спомнят кутията с обикновени бисквити "с двете момиченца" (не с "краварката в левия ъгъл").  :i_miss_you-1316:

4163
Цитат
Сега сме на средното образование – следва началното …  :t1811:

Че какво и е на детската градина? (На ясли не съм ходил, то не знам дали и имаше такива тогава) Имам свежи спомени от там. Впрочем, помня ясно неща, които следва да са се случили, когато съм бил на две или най-много три години възраст, а и преди тази възраст. Което изглежда странно. Защото пък не помня много неща от времето, когато съм бил на 25-30, а и по-късно. Не бяха леки години в живота ми. И мозъкът ми ме защитава като е "заличил" доста спомени.


4164
По света … / Re: Събитията в ЕС
« -: Януари 04, 2019, 17:30:27 »
Да сготвиш супа винаги е било по-трудно, отколкото да се изпикаеш в супата.

Малко е странно (и доста е дразнещо), когато пикалите в супата обсъждат ... пикантния и след подправянето вкус.

4165
Цитат
Имам усещане , че вместо за езиково обучение , ще развяваме червени байраци .

Не знам отде иде това ти усещане. Аз пък твърдя, че образованието, което осигуряваше образователната система на социализма, в онези условия - без интернет, зад желязна завеса, при неизбежната идеологизация - бе несравнимо по-добро от днешното. Несравнимо!  :m1708:

4166
Абе, смело пишете - Образование и образованост в късния соц  :blurry_drunk-2127:

4167
По света … / Re: германия
« -: Януари 04, 2019, 15:24:17 »
Технически, всички сме дошли от Африка. Хубаво е да не се забравя това. Особено, когато някой реши да връща някого някъде.

4168
Цитат
Хайде да не се надлъгваме - езиково обучение при бай Тошо освен в София и Варна нямаше до 1965-66г !

Е, аз все пак ще опитам да те излъжа, че Английската гимназия в Пловдив е от ... 1958 г. 8)

http://www.eg-plovdiv.com/bg/history/the-beginning.php


4169
В момента гледам Ники Василев по Канал 3. Точен, както винаги. За езиковото обучение - правя, казва, срещи със студенти във водещи вузове. Започвам с това да ги попитам колко чужди езика знаят. Във водещите варненски вузове - 15% знаят английски. Това не е XXI век. Преди, заради езиковите гимназии, България беше на челни места по чуждоезиково обучение. Сега е на опашката. Така не се конкурират западняци.

Дано съм го цитирал точно, но предаването може да се намери сигурно и на запис.

Това е и в по-общия контекст на квалификацията и меритокрацията. Друго да не, Сакскобургготски извади напред хора, дето да не те е срам, че са ти началници. Факт. След десет години управление кадровият метод на Борисов може да се определи само като тържество на посредствеността. На ключови позиции продължават да са хора, които, извън политиката, не блестят с никакви професионални постижения и професионален авторитет. Напротив, методът на ГЕРБ е да овласти и да придвижи по стълбата на управлението хора, които чрез образованието, квалификацията си, компетентностите си, никога не биха били допуснати там. Така единствената подемна сила, на която те могат да разчитат, е тази на кадровата тяга на Цветанов - оттам и френетичната им преданост към ГЕРБ и пламъкът в погледа. Както учат руските гвардейци - да "пият" с очи началника.

4170
Цитат
Но да си дойдем на думата, всичко в руските книжарници все още е прекрасно, но тогава беше и по-ефтинко, а даваше възможност за допир до огромно количество преводи, които не са и не бяха по силите на един малък народ като българския. Колко японисти е имало в онези времена, та да преведат и редактират дневник на средновековна японска дама на български? Правилно, недостатъчно. А руската японистика такива възможности има(ше) и изданието беше по студентски джоб.

Факт. И не е само до Сей Шонагон и "Записки у изголовья". Сума ти японски книги, класика. Наскоро ви цитирах "Повесть о доме Тайра", Хейке-моногатари. И тя на издателство "Художественая литература", от същате серия, разпознават се по оформлението, пак по това време - 82-83. И откъде щях да съм я чул и чел, в те времена, ако не на руски. Същото и с китайските. Щото руската и съветската китаистика са на световно ниво. Няма да споменавам речниците. Хората в онова време учеха чужди езици и не само екзотиката китайски или японски, а дори английския от руски речници, разговорници и учебници. Включително, техническите им речници, на няколко езика, ведно. За капак, не знам как и откъде, но, ако щете вярвайте, в руската книжарница продаваха ... американски издания. От там си купих, например, учебника по цифрова електроника на МТИ. А сега де!

Отделно от това, в по-големите библиотеки си имаше раздел на руски, включително и за свободен прочит. По-ценните си бяха в читалня.

4171
Цитат
какво за Бога, четяхте на руски Фирмин , ела  да кажеш, моля!

Всичко. Най-кратко казано. Не се сещам за нещо, което да не сме чели на руски. Освен всички предимства на руската преводна литература, които колегите вече споменаха, тя бе и най-бързата. Аз не знам друга преводна литература, която да имаше в онези времена толкова кратък срок между изданието на оригинала и изданието на превода. Безценни американски заглавия ги получавахме на руски, на смешни цени - спомена се вече. За американската история, култура и наука четяхме на руски. Просто руснаците бяха и са едни от най-четящите нации. Руските туристи излизаха от руската книжарница с по двадесетина тома, не по-малко. А като се появяваха, се образуваше опашка. Ако не знаете или не си спомняте, руската книжарница издаваше каталози с предстоящите за доставка заглавия. Месеци по-рано пускахме заявки, на специални картончета бяха. Този номер го научих от баща ми. Той така си набавяше заглавията в неговата (и моята) научна област.

Колкото до вечното дерби Математическата срещу Английската, относително е. Брат ми ги завърши и двете - с отличие. Английската - като "частен" ученик. Има дипломи и от двете. Изкушен съм да кажа, че не знам някой от Английската да е завършил като "частен" ученик Математическата, но няма да е справедливо. Щото бях там, когато отборът по физика на Английската "унизи" публично отбора на Математическата. Сравнени с техните знания и умения, сегашните "отличници" в гимназията и университета са просто един жалък майтап. Толкова са зле, че не знаят колко са зле. Независимо, че и днес има силни отбори и децата добре ни представят по международните олимпиади. Брат ми завърши университета в САЩ, който е на първо място в света в специалността му. Има докторска степен от него. Думите му бяха, че с подготовката си от България, нашата гимназия, "минава като пирон през масло" през американската програма. (А американците се шегуваха с него, че английският му е прекалено "бритиш".) И това е резултат на легендарната руска школа, която пък е проекция на германската - свръхматематизирано обучение. В девети клас учехме по университетските учебници. Руски, основно.

От руските учебници се учеше по-лесно. Руският учебник, да речем, по биология, беше два пъти по-обемен от българския, при което бе два пъти по-лек. И в пряк, и в преносен смисъл. Руснаците използваха лека и евтина хартия. Нашите идиоти, както и сега, тежка, напоследък оловна. Руснаците представяха материала методически по-добре - с богат допълнителен материал над ясно и подробно обяснения основен. Нашите идиоти използваха цветни снимки с нанесени върху тях означения, които, заради калпавия печат, бяха неясни и нечетими, а често и погрешни. Руснаците използваха рисунки - ясна графика, ясни означения. Учиш бързо и лесно, визуалната памет на пълни обороти. Училият по руския учебник беше с непреодолимо преимущество пред този, учил по българския. При изпитване излага ясно материала, онагледява с ясни схеми и чертежи и допълва с информация, която в българския учебник я няма, демонстрирайки интерес и усвояване на допълнителен материал. По биология друга оценка освен 6 в гимназията нямах. А това въобще не ми беше профилиращия предмет и интересът ми беше твърде ограничен. Но руския учебник няма кой да го бие. Даваше ми в добавка, чрез допълнителния материал, идеи за междупредметна връзка с основния ми предмет и с това "довършвах" учителката ми по биология. А тя беше една от най-добрите в града.

Колкото до това дали се ходеше или не на църква по празниците, както тук някой се прави на остроумен и ехидничи, то е щото не е бил в Поморие през 70-80-те години на Богоявление. Църквата не можеше да побере миряните. На плажа - целият град. После попът минава къща по къща да ръси за здраве с кръста. Ела ги спри гърците да отидат на църквата си на празник, да видим как става. Последният път запалиха и изгоря градът, за да ги спрат. Прочее, умните партийци, "където народът - там и ние", разбраха, че ако искаш да си градски първенец, то по-добре да си до попа, не срещу него. Е, то си зависи и от попа. На "другото място" имаше форумци, дето знаят за кой поп става дума. Така партийното ръководство си беше, където и си трябва - на плажа, с всички други.

И последно. Не си измислям и не си добавям спомени. Ама никак. И се чудя тези, дето го твърдят, дали по това време са били там. Може би - прави под масата, обаче.

4172
Всичко писано по-горе относно решения на Турция за доставки на ЗРК за нуждите на ПВО/ПРО следва да се преценява в тактически и стратегически контекст.

Тук нашенските невъобразими тъпни от рода на това, че сделки за стотици милиони за придобиване на въоръжение са "политически решения", не вървят. Щото, да ви река, въобще не са "политически" решенията, а са военно-стратегически. Аз не знам кога ще се построи заводът, дето ще ни произведе Вайпърите Ф-16, и кога те ще ни бъдат доставени. Знам, обаче, че от другия ден, след подписване на сделката, ще започне реконструкция, а вероятно - ново строителство на летища за тях. Да, да. Писал ви бях и преди, на другото място, "летищата, глупако, летищата!". Не самолетите. В България на нашите мили партньори им е нужна инфраструктура за приемане и обслужване на Ф-16. Масовият изтребител наоколо. Ако се начене някоя заваруха, поради нечие скудоумие, с Русия, а Турция реши да откаже Измир и Инджирлик за база за операциите, запазвайки неутралитет, нашите летища стават "златни". Стига да могат да обслужват Ф-16, по много.

Грипенът, който така леко отхвърлиха "политически", каца и на шосе, даже с "вълнички", изработка на боцевите плащачи и протестери с пътностроителна техника. Можеш да го закачиш с един по-мощен пикап и да го замъкнеш в селския хамбар. Оръжие на бедните, дето не си търсят белята.

Белята, казвам, щото като си направим летищата за Ф-16 влизаме в списъка с мишените за тактическо ядрено оръжие. И за стратегическо ядрено оръжие, тоже. Но това си е наше гайле, не е дерт на Ердоган това.

Ердоган и Генералния им щаб си правят тези сметки и развиват ПВО с елементи на ПРО. Срещу кого? Кой може да застраши стратегическите им обекти с ракетен или ракетно-ядрен удар? Кой има наоколо крилати ракети, за борба с които се изграждат възможности? Гърция? Сирия? Иран? Израел? Ние да не би? Русия?

Русия? Русия си взе Крим и надвисна над цялото Черно море. След контрола върху Протоците, Крим е следващата силна позиция, решаваща за стратегическата ситуация в Черно море. РК Бастион, базирани на Крим, снабдени с най-съвременните противокорабни ракети "Яхонт", "Оникс", "Уран", "Калибр" и "Циркон" са могъщо средство за добиване на стратегическо превъзходство в акваторията на Черно море. Руската ракетна тактика, поне както е обявена, предвижда първоначален удар с високоточни и високоскоростни тежки противокорабни ракети - хиперзвуковите "Циркон"-и - с последащ масиран удар с "Оникс" или "Калибр". С по дузина ракети на вражески кораб. В момента в НАТО няма корабна ПВО или ПРО система, която да удържи на такъв удар. А такъв удар обикновено нанасят бреговите стационарни и мобилни ракетни комплекси. Щото джепане бол. Това не ти е стрелбата от кораб - ограничена вместимост и боезапас, повишена уязвимост. Предимството на кораба е, че може да те отведе близо до противника. Но когато си на Крим, си винаги близо до противник, влязъл в Негостоприемното море.

Освен позиции на противокорабни ракети, Крим си има и летища. Нататък ви е ясно.

Турция има нужда от ПВО и ПРО, за да прикрие базите на ВМС и ВВС по черноморското крайбрежие. Наскоро стана ясно, че Турция започва строителство на нова база за ВМФ - до Трабзон, на Сюрмене. Втора на Черно море след Ерегли. Турските капудан паши се кълнат, че това не е враждебен на Русия военен проект.

Може и така да е, обаче. Щото дертът им в Егейско море е доста по-голям. С Гърция те и посмъртно няма да се разберат за островите и акваторията. Което, пък, едва ли прави паликарята щастливи от руските (и американските доставки) за турските ПВО и ПРО. От друга страна, на Путин конфликт Гърция-Турция никак не му е нужен. Ще трябва да вземе страна. Което разбива цялата схема със Сирия и тръбата с газа. Честно казано, да нагадиш на Русия в момента е твърде удобно възпалявайки старата гръцко-турска вражда. Путин, обаче, смело и дори задкритично жонглира в региона. Със заминаването на американците от Сирия му се отваря оперативен, а защо не и стратегически, дори, "прозорец" и шанс. Да се закрепи и да си пази тръбата, наглеждайки и чуждите тръби и "тръби".

И тъй, скок-подскок достигаме и до въпроса какво получи или ще получи Тръмп за тази "услуга". Какво му даде Путин, или пък какво ще му даде и къде. Ако вървим по логиката на приоритетите, която, според Тръмп, поставя Китай като основна заплаха, то Путин е обещал нещо, което няма да се хареса в Пекин. Остава да видим кое е това нещо. На другаря Ким ли взе да пуши столът?  :m0941: :peeing-2085:


4173
Мнения … / Re: Честито рождество!
« -: Януари 01, 2019, 13:45:52 »
https://www.youtube.com/watch?v=fThemQvCXYM

За много години! Здраве, мир и любов за всички!

4174
Цитат
от които можем да разберем колко елементарно са ни манипулирали от 20-я конгрес насам

Дано това не ни попречи да разберем колко елементарно ни манипулират в момента.  ???

4175
Цитат
Никак не разбирам какво иска да каже Firmin. Самият той наясно ли е? Ако отношението на българите фили и фоби към Русия е психично отклонение, как да разбираме, че той бил „убеден русофил“? Да не би убеденост и патология да са едно и също?

Възможно най-логичният въпрос, произтичащ от изложената от мен теза. Очакван. Естествено, че съм си го задал и съм търсил отговор за себе си. Както и ти. За себе си. Защото след като си отговориш какъв си (русофил), зряло е да се запиташ и защо си (русофил).

При мен отговорът идва от различни посоки. Първо, в годините на формирането си като характер и личност съм бил изложен на твърде висока "доза" руска (по-точно - руска и съветска) култура - литература, наука, кино, музика, изобразително изкуство. С годините дозата не намаляваше, а нарастваше. Излизах от Руската книжарница с по от три до пет книги всеки път, а то ще рече - поне веднъж седмично. Художествена литература, мемоаристика, научно-популярна и научна литература, основно, включително същата - преводна, защото преводната система на руснаците бе изключителна. От РЕП-а съм си тръгвал с дузина вестници и списания в ръка, поне веднъж месечно, а иначе с около пет седмично. Това, в младостта ми, при Перестройката, още повече. Отделно срещи с представители на руската интелигенция - такива се организираха редовно. Цялата литература по специалността ми в гимназията и университета бе на руски. Учех от руски учебници, нашите, сравнени с тях, не ставаха за нищо. В армията - съветска техника, съветски (руски) наръчници. Приятелите и съучениците ми - като мен. Дванадесетте стола, Златния телец, Висоцки ни бяха като "кодови таблици". По едно време и мислехме и сънувахме на руски. После, след промените, любимият ми сън беше как влизам в руската книжарница и си купувам книги. Като гладно цигане сред тавите с баклавите. Но се събуждах разплакан. Абстинентен.

Второ, като "момче гърче", за каквото се имам, малко пресилено, честно казано, руското православие и руският филеленизъм са ми близки. Ако трябва да съм честен, поразхлабената ми връзка с българското допуска вклиняване на нещо не-българско. Въпреки че в онези времена, пък и в тези не мисля русофилството като не-българско. Български феномен си е, на малко поизпуснатата мярка, мяра.

Трето, заради първите две ли или заради друго, но разбирам руснаците твърде добре и са ми близки. Два епизода. Първо, преди 35 години, в армията, когато бяхме в Южна Русия успях да излъжа едни деца, че съм руснак, но дълго съм живял в България. Второ, преди време, няма да уточнявам кога, една рускиня ми каза, че съм се любел като руснак и съм много различен от българите, които познавала. Стори ми се комплимент, ама как да е сигурен човек. Горката, един от белезите, които посочи, бе че кожата ми е твърде бяла за българин. Щеше да е смешно, ама е тъжно, някак. Преподавателката ми по руски твърдеше, че говоря руския като живял в Русия - заради блатния жаргон (криминалета прочетени много) и архаизмите (историческа литература прочетена много). Но това беше отдавна. Днес руският ми е безнадеждно закърнял. Е, все пак с руснаците в Поморие се оправям на руски. ;-)

Обаче! Нищо от горното не ме прави да съм безкритичен към руснаците и някои прояви на русофилството у нас. Относно руснаците - именно защото ги усещам добре, бързо ги хващам, когато стават арогантни, непочтителни и твърдоглави. И не го толерирам. А на тях не им харесва. Към нас те са, в най-добрия случай, патерналистично настроени. Което е приемливо в твърде тесни, лесно нарушими, граници.

А за дразнещите прояви на българското (ляво) русофилство разговорът, вече писах на Джиджи е много дълъг.

И като рекох ляво, за пълнота, трябва да добавя и още един мощен фактор, формирал ме като русофил - комунистическата идеология, антифашизмът и, тук някои ще подскочат, антисталинизмът.

Накрая, няма да скрия, че руският отпор с чувство за хумор, на американската арогантност и паталогичната им претенция за изключителност и световна мисия, също укрепва русофилството ми. И не, не съм американофоб. Американският народ, в моя случай, ми е братски, буквално.

4176
Писал съм ви и преди - всеки девиант си има своите перфектни основания. От корумпирания служител до серийния убиец. Просто така работи мозъкът. За да реши конфликта. Това, че някой ни излага перфектните основания, дори и на Юда, не променя фактите или поне "фактите".

Това не прави "задачата" на Оз по-малко амбициозна. Защото да подложиш на съмнение архетип не е като да подложиш на съмнение предразсъдък. Предразсъдъкът е като калпава зидария с добър материал (архетип или архетипи). Като и намериш дамара, можеш да я събориш и с един премерен удар. Срутен, предразсъдъкът се разпада на архетипи. Но те са друга опера. Не че са неунищожими или неразрушими. Но там ударът и усетът са от друго ниво. Тук не Адлер, а Юнг ще е от полза.

В един друг живот, при подходящо образование и познание, бих се занимал да изследвам въпроса за рекомбинациите на отломъците от архетипи и, да, добре - предразсъдъци. До леглото ми държа един евтин детски калейдоскоп-играчка. Много вдъхновяваща и много поучителна играчка, за деца и непораснали възрастни. От дете ги харесвам, имах друг такъв.

Поучителна е, защото, според професор Джон Холанд, природата е икономична. Тя "предпочита" да изчерпва възможностите чрез рекомбинация на ограничен брой елементи, преди да "произведе" нов елемент (градивен блок, тухла). Нещо като танграма. Разбитият на елементи квадрат оживява - и дори невръстното дете разпознава създадените от тях "мяу" или "бау".

Така и калейдоскопът. Малко почукване по корпуса му води до разместване на стъкълцата вътре и през многократното отражение - до нова форма, непозната. Не е нужно да го разпечатате, да отнемете или добавите стъкълце. Имате неизброими възможности и с тези твърде малко на брой парченца.

Така и споменатия предразсъдък, станал иконичен до архетипност - Юда, юдеите, предателството. Оз не е направил, вероятно, нищо повече от това да раздроби цялото на частите му и отново да го сглоби в друго цяло. Ако се е справил добре, толкова по-добре и за читателите му. Довел ги е на крачка по-близо до разбирането за сложността.

Интригуващо занятие - да прочетем Юда на Оз през Сянката, Персоната, Анима-Анимус, Личността на Юнг. Това са все части с една степен по-висока трудност на раздробяване. Структури. Структури, следващи функции. Обслужващи функции. Например, регулаторни. Та нали за архетипите се твърди, че са несъзнавани колективни (общностни) психични регулатори. 

Прочее, в известен смисъл, Тайната вечеря на Леонардо да Винчи, Целувката на Юда на Караваджо или пък в коя да е позната ви църква, Юда на Оз са иконични колективни психични регулатори - слово или образ. Същите като будистката мандала или пеенето на монасите. Да,  и това е същото детско "мяу" и "бау". Само дето още не е минало с танцова стъпка по corpus callosum.

4178
https://www.youtube.com/watch?v=THG425jDn2s
Едва ли е толкова трудно, още повече че първото видео с хокея на Путин, което видях, беше по БНТ, всъщност. 8)

4179
Мило, речено е - Господ на бодлива крава рога не дава. Тъй и аз съм тъй далеч от ръководен пост в БСП. За русофилството в БСП и в лявото, въобще, разговорът ще е много дълъг. Не знам дали да го начеваме.

4180
Хубава дискусия ще се заформи тук, чини ми се.

За начало, определям се на страната на мултикултурализма. Със скъпата на сърцето ми ваджра МПЛ, известна още и като "сапьорна лопатка", иконично изобразявам мултикулти фанатика. Почти като мишена в тир.

Прочетох и интервюто с Амос Оз, разбира се. Трябваше да си изясня долу-горе контекста. И не съм съгласен с някои неща. Например, с това как възприемам евреите, в качеството си на кръстен източноправославен християнин и с оглед гръцкия си произход. Не, няма да отрека, че на много места и моменти в историята антисемитски погроми са били инспирирани и дори провеждани с участието на гърци. Или че си имам "едно наум" и аз за тях. Но никога, нито в дома на родителите ми, нито в моя дом или този на мои приятели за евреите се е говорило като за дериват на Юда. Никога. Одумвани са били, да. Но не повече или пък по-злостно от приятели, колеги, съседи и познати българи, арменци, турци, гърци, цигани, руснаци, немци, англичани, поляци и други - чрез генерализирани оценки. Напротив, мисля, че всеки от споменатите е получавал поравно - и от позитивното, и от негативното. Което пък винаги съм считал присъщо на многообразието и сложността, които уважавам и ценя високо.

Колкото до фанатизма на мултикултурализма, да ме прощава Оз, но в това не виждам нищо повече от баналния за всеки "-изъм" проблем с мярата. Въпрос на мяра, не на същност.

И още нещо. Щото наблизо някой спомена социопатията. Мултикултурализмът става социопатия, включително и в екстремната форма на фанатизма, тогава, когато замести собствената съвест и способност за оценка. В моето разбиране и опит (който формира разбирането) мултикултурализмът е свързан с обществено приетата мяра и добрите нрави. Така е и в правото. Което намирам за разумно. Независимо, че обществено приетата мяра е винаги в контекст. Слава Богу, на повечето от местата (местните общности), в които съм живял и съм бил възпитаван добрите нрави са включвали мултикултурализма, а не са го изключвали или отхвърляли. Сега, на "50 и ...", ми е късно за промяна - той е част от мен. И изборът е прост - или продължавам да обитавам места, където той е обществено приета норма, или, попаднал по други, не такива, места, да вляза в конфликт, доколкото съм несъответен на приетата там мяра.  Със или без стигмата на фанатик или дори предател.

4181
Блестящ като новогодишна елха пиар на Путин.

Първо, демонстрира кондицията на Путин.
Второ, демонстрира Путин като екипен играч, част от отбора.
Трето, демонстрира Путин непротиворечиво вписан в националната среда и контекст.

Концентрична, Путино-центрична, схема - той, отборът му, столицата, страната, светът. Време, място. Динамика.

Брилянтно! :way_to_go-1308:

п.п. Хайде сега покажете някой друг от световните лидери, противостоящи му, така "вписан". Тръпнещата пред несигурното си Брекзит бъдеще Мей? Обсаденият от жълти жилетки в Париж Макрон? Отиващата си Меркел, сдала отбора си на нов капитан? Мъченият от ишияса си Юнкер? Или крайният индивидуалист Тръмп?

Да не вземе да излезе следващият TIME с първа страница Путин с хокеен шлем.

4182
Не. РУСОПАТИЯТА е проява на комплекс за (национална) непълноценност.

Като почитател на Адлер, бих определил русофилията като малоценностна проява на комплекса за национална непълноценност, а русофобията като свръхценностната му проява.

4183
Теми на форумците … / Re: Коледна Песен
« -: Декември 30, 2018, 13:52:00 »
"Богоизбраният народ" действително не е склонен да се съобразява с когото и да било. Вероятно, историческият му опит го е научил на това. Или поне му е дал оправдание.

4184
Като убеден русофил ясно и категорично ви казвам - тая наша окаяна и измъчена страна няма да я оправим, докато позволяваме всеки обществен дебат, бил той значим, битов или дори дребнав, да се сведе до противоборството на русофили и русофоби. Защото все повече си мисля, че това е всъщност един обект, лошо диагностициран. Няма русофилия и няма русофобия. Има неизличима българска РУСОПАТИЯ.

4185
Теми на форумците … / Re: Коледна Песен
« -: Декември 30, 2018, 13:31:40 »
Аз съм сигурно сред последните, дето ще отхвърлят свободата на словото или пък ще порицаят пиперлив език. И като така, дори да предпочитам кощунниците пред шепотниците, трябва ми, все пак, някакво рационално основание, извън това, че сме посред Мръсните дни, да минем със стъпки леки по ръба между добрия вкус и самоцелното богохулство. Стига да не е проява на някаква ментална аномалия или пък страдание (и синдрома на Турет и копролалията сме ги обсъждали вече на Другото място, да не ставаме банални).

Прочее, ако туй, по което спорите, е поетическият образ на американската арогантност или пък на болното им самомнение за световна мисия, възложена им от Бог, то остава само да решим дали му е времето и мястото. Но пък изборът на време и място, види се, се съдържа в понятието за свобода на словото. Иначе да си заградим парцели покрай реката и да копаем дупки като горкото бръснарче на Мидас.

За американската арогантност, намираща опора в разбирането им за християнството и мисията им, покрай него, имам новина. Е, не сте първите. Македонци, а с тях и елини, римляни, кръстоносци от цяла Европа, а и вашите бащи и дядовци - във Виетнам, са тръгвали на Изток с идеята за своята изключителност и превъзходство. И са се връщали. Променени. "Заразени" с идеи, дотогава непознати. Като бацил в мозъка.

И да, прави сте. За да си хванеш бацил в мозъка, нужен е мозък. А този на белия англосаксонски протестант е твърде твърдичък, че нещо да проникне в него. Но стават чудеса. По Коледа.

4186
У нас … / Re: Новините Монтана
« -: Декември 29, 2018, 11:10:14 »
Цитат
САНЭМОРИ
 
   Санэмори Сайтоо, житель земли Мусаси, хоть и видел, что все свои уже покинули поле битвы, один повернул коня и продолжал биться, отражая натиск врага. В тот день он с умыслом облачился в красный парчовый кафтан, поверх него надел панцирь, вверху светлый, книзу -- темно-зеленый, крепко затянул шнуры двурого­го шлема, опоясался мечом с позолоченной рукоятью, вложил в колчан стрелы с черно-белым оперением, взял лук, обвитый паль­мовым волокном и сверху покрытый лаком. Конь под ним был серый в яблоках, седло украшено позолотой.
   Мицумори Тэдзука, один из вассалов Кисо, заметил Санэмори. "Вот достойный противник! -- подумал он. -- Доблестный витязь! Все его войско бежало, а он остался и продолжает сражаться -- прекрасный, славный поступок!"
   -- Кто таков? Назовись! -- обратился он к Санэмори.
   -- А ты, желающий знать мое имя, сам-то кто таков?
   -- Я -- Мицумори Тэдзука, житель края Синано! -- назвался Тэдзука.
   -- Значит, мы достойны сразиться друг с другом! Не думай, будто я тебя презираю, но есть причины, по которым я не могу назвать тебе свое имя! Подходи же, сразимся, Тэдзука! -- И, сказав так, Санэмори уже поравнял было коня с конем Тэдзуки, но в этот миг, изо всех сил нахлестывая коня, подоспел один из ратников Тэдзуки. Стремясь защитить своего господина, он вклинился меж-ДУ всадниками и схватился с Санэмори Сайтоо.
   -- О, вот как?! Ты желаешь сразиться с первым богатырем Япо­нии?! -- воскликнул Санэмори, сгреб ратника в охапку, стащил с коня, прижал к передней луке седла, одним взмахом отсек голову и швырнул ее прочь. Увидев гибель вассала, Тэдзука заехал слева и, приподняв защитную пластину панциря Санэмори, дважды поразил его мечом, когда же тот пошатнулся, схватился с ним, и оба рухнули наземь. Санэмори был храбр душой, но утомился в Долгом сражении и к тому же был стар годами; Тэдзуке удалось подмять его под себя. Тут подоспел еще один из вассалов Тэдзуки, и Тэдзука передал ему отрезанную голову Санэмори. Представ перед господином своим, Ёсинакой из Кисо, он сказал:
   -- Мне, Мицумори, довелось победить в поединке странного, непонятного человека! С виду как будто бы рядовой самурай, но кафтан на нем из красной парчи... Опять же -- походит на знат­ного военачальника, но дружины, которая следовала бы за ним, нет... "Назовись!" -- требовал я, но он так и не назвал мне своего имени!
   -- Да ведь это же Санэмори! -- воскликнул Кисо. -- Я не раз видел его в детстве, бывая в Кадзусе. Уже в те годы голова у него была наполовину седая. А сейчас он, несомненно, должен был стать и вовсе седым! Странно, что у убитого и волосы, и борода черные... Канэмицу дружил с Санэмори, он знает его в лицо. Эй, позвать сюда Канэмицу!
   Как только Канэмицу бросил взгляд на отрезанную голову, он
   ВОСКЛИКНуЛ:
   -- Несчастный! Ведь это же Санэмори Сайтоо!
   -- Но если это и вправду он, ему, верно, сейчас за семьдесят и он должен быть совсем седовласым... Отчего же борода и волосы у этой головы черные?
   -- Я хотел объяснить вам это, -- проливая слезы, отвечал Ка­нэмицу, -- но мне стало так жаль его, что невольно заплакал... Каждый самурай, посвятивший себя бранному делу, должен зара­нее подумать, какие слова оставить на память о себе людям на случай, если смерть внезапно его настигнет... Санэмори часто со мной встречался и всегда говорил в беседах: "Если мне придется воевать на старости лет, я выкрашу волосы и бороду в черный цвет, чтобы выглядеть моложавым. Неразумно соперничать с мо­лодыми и стараться превзойти их в проворстве и силе; но обид­но, если станут презирать тебя за старость и пренебрегать тобою в сражении..."
   "Вот оно что!" -- подумал Ёсинака, услышав эти слова, и при­казал вымыть отрубленную голову в воде; и все увидели, что она стала совсем седой.
   А красный парчовый кафтан Санэмори надел вот по какой причине: придя к князю Мунэмори для последнего прощания, он сказал:
   -- В минувшем году, когда мы пошли походом в восточные земли, мы бежали с Камышовой равнины в краю Суруга, испугав­шись шума крыльев водяной птицы, так и не выпустив ни единой стрелы по вражьему стану... Пусть не я один тогда обратился в бегство, все равно -- это мой позор на старости лет, единствен­ный в жизни поступок, которого я стыжусь. Вот почему на сей раз, выступая в поход на север, я решил лечь костьми на поле сра­жения. В последние годы я, повинуясь приказу, долго жил в краю Мусаси, в Нагаи. Однако родом я из земли Этидзэн, а ведь есть поговорка: "Вернись на родину в парчовом наряде!" Позвольте же мне надеть кафтан из парчи!
   -- Хорошо сказано! -- ответил князь Мунэмори и разрешил ему носить парчовый кафтан.
   В древности Чжу Майчэнь блистал парчовым нарядом15 на горе Гуйцзишань, а в наши дни Санэмори Сайтоо прославился тем же в селениях севера! Но как горестно, что славой покрыто только его имя, звук пустой и бесплотный, сам же он обратился во прах в далеких северных землях!

Юкинага, "Повесть о Доме Тайра"

4187
Цитат
Ние много се прехласваме по нашето православие (с официално наименование Гръцка ортодоксална църква), но трябва да признаем, че католицизмът и протестантството му водят с една-две гърди.

Ако това ще да е критерият, то споменатите ще да му дишат прахта на исляма.

4188
Откак Бог и Сатана водиха културна дискусия за вярата за сметка на горкия Йов, диспутите по верски въпроси не са каквото бяха. Съвсем скоро някой решава да оскубе или дори опърли брадата на ближния. За почитаемите ни дами - косата, навярно, е фетишът на войнстващото богословие.

Но се присъединявам, адмирирайки, към меката сила на модератора и призива му.  :way_to_go-1308:

Прочее, спорете, но не се скубете.  :m1302:

4189
Цитат
Ще те извиня и за категоричната ти оценка "свещеникът просто не се е справил". Оценка, която споделям донякъде. Кой знае защо си пропуснала, че и майката "просто не се е справила"

Човек търси божията помощ и подкрепа, когато не се справя. Както ви писах и по-горе, в цялата тази работа е загубен центъра, целта. В един момент себично всички забравиха, че страдащият и нуждаещият се е болното дете. Безвиновното страдание е ортодоксална концепция. И това е нещо между Бог и страдащия. Но ние не знаем как "мисли" Бог, само предполагаме. И то твърде оскъдно откъм знание предположение е това. Затова и вярата не може да се основава на знание или поне не само на него. Всякакви "рационални" схеми тук са неуместни.

Храмът не е и място за социални експерименти, а още по-малко за разчистване на сметки и осъществяване на егото. Без смирение там не се влиза. А то какво стана ... Я подръж малко детето, да му оскубя брадата на тоя дърт козел ... Не, ти го дръж, че аз трябва да снимам ... Тъжно. Жалко.

Но кой пък ви рече, че майката на болно детенце е светица по подразбиране? Щото страданието облагородява ли? А пък аз останах с впечатление, че страдащо е болното дете, а не кривите на света възрастни наоколо.

Трябват ли му на Бог храм и чудотворна икона, че да прояви милостта си към болно дете? Едва ли, на Всеблагия и Всемогъщия. Следователно, това са средства, инструменти, нужни на други. И храмът и иконата са средства за смирение. Място и образ на покой и съсредоточаване, на себеовладяване и себеоглеждане, което е и същност на молитвата. Ако можеха да млъкнат и да чуят, то сигурно Бог щеше да им рече: създадени сте по мой образ и подобие и каквото ви е нужно за изцелението - дадено ви е, във вас е. Намерете го, извлечете го, използвайте го. Ти, майко, имаш майчината любов. Ти, отче, имаш вярата. Вие, другите, дал съм ви надежда. Идете си в мир.

Но не би. Не дойдоха с мир - с-мир-ени - не си отидоха с мир. Е, Бог е добър. Нека се върнат, нека се покаят, нека се помолят. Просто е. И винаги е било, слава Богу.

4190
Болното дете и болното общество си дадоха среща в Храма.

Гледах клипа. И това, което ми остана като впечатление е, че ... детето не вика и не крещи. И ако се запита човек, докато "здравите" възрастни се занимаваха твърде заети със себе си, обладани от гнева на бесовете си, кой утеши детето, та то притихна и се не чу, може да се приближи до идеята за Бога. Съвсееем, съвсееем мъничко да се приближи. Когато спящо дете се усмихне в съня си, старите жени по нашия край казват, че Богородица го разсмива. Писал съм ви неведнъж преди, че гърците се страхуват да не оскърбят Богородица много повече от това да разгневят Бог. Само мисълта, че са се провинили пред Божията майка ги хвърля в дълбок атавистичен ужас. Питал съм се много пъти защо е така и съм си го обяснявал с древния архетип на Богинята Майка. Другият отговор е, че когато си се провинил пред Бог, можеш да се помолиш Богородица да се застъпи за теб. Но когато оскърбиш Застъпницата, не ти остава ни застъпник, ни надежда.
И като в глупостта и несъвършенството си се запитаме ама как ги трае тези Богородица и как не стоварила ужаса връз тях, то отговорът е прост. Заета е. Има да утешава болно детенце.

Решението на дядо Сионий е правилно. Не заради наказанието този пастир няма да служи. Не. Няма да служи той, защото е загубил вярата си, а с нея и правото да води пасомите. Вяра, надежда, любов. А от тези трите - любовта. И нея, види се, е загубил, щом и пред невинно страдащо дете тя не се проявява. Що да служи? И кому?

Но като строг пастир дядо Сионий следваше да порицае и другите там. А не го направи. И греши в това. Защото забравили бяха твърде бързо, видя се, къде, при кого и защо са отишли.

4191
Новините от деня … / Re: Без никаква връзка ...
« -: Декември 22, 2018, 09:57:09 »
Ей на тоз законотворчески потенциал на парламента и доверието в него предлага Доган да се опре програмното правителство

Цитат
http://epicenter.bg/article/Prof--Ognyan-Gerdzhikov-poiska-razpuskane-na-Pravniya-konsultattiven-savet-v-NS/171356/2/0

4192
Новините от деня … / Re: Без никаква връзка ...
« -: Декември 21, 2018, 19:22:01 »
Цитат
Трябва нов , харизматичен лидер на БСП , когото да заобичат и хора като Фирмин ! :D

Със сигурност не харизмата е, която пречи на Firmin да заобича другарката му Нинова.  :D
Нинова е хубава жена, с харизма. Но от лидер на БСП очаквам друго. Различията ни са идеологически и политически. Включително, и в политическата биография. Което не гради доверие. А не следваш този, на когото нямаш доверие. Това и решава въпроса с лидерството. Нинова не ми е лидер.

4193
Новините от деня … / Re: Без никаква връзка ...
« -: Декември 21, 2018, 11:35:34 »
Предвидимо:

Цитат
http://epicenter.bg/article/Ninova--Dogan-postavya-pravilna-diagnoza-na-bolezhkite-na-obshtestvoto-i-greshno-lechenie/171291/2/0

Нинова е ясна и последователна. Толкова ясна и толкова последователна, че изключва всякаква възможност тънкият аналитик Доган да не е предвидил реакцията и. А така също, че, най-вероятно, с опита си от миналото, партията ще я подкрепи. Включително, с резолюция на Конгреса. Изборна година (ще) е.

Тогава, какъв бе смисълът на демарша на Доган? Ами ... какъвто и посочихме вече тук - анонс към ГЕРБ.

Анонс, който, въпреки и декларираното, не изключва и предсрочен избор. Според данните на ЕКЗАКТА. В парламент, съставен от ГЕРБ, БСП, ДПС (в този ред), по причина не невъзможността на коалиция ГЕРБ-БСП, остава програмното (коалиционно) правителство на ГЕРБ-ДПС. В тази схема, разбира се, в едното кюше (отвън на парламента) подсмърчат десните, в другото патрЕотиту, в третото Марешки, а четвъртото може да препикае неслучилата се партия на Радев, на Трифонов, на Майчето или на тримата заедно.

4194
Цитат
Щото ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ 10 ГОДИНИ нас най-вече там ни стяга ЧЕПИКА - без кьорава реформа, независимо от що-годе приличния икономически растеж. Защото пък без реформи ползите от този растеж отиват отново в големата черна дупка, зинала мноооого, много отдавна!!! 

Факт. Но какво стои за да този факт. Първо, за да реформираш една система, в случая - публична система, трябва да имаш знание за нея. В това нашето положение е по-зле от окаяно. Знанието ни за публичните системи е примитивно, непълно и в доста случаи - неверно. Това е резултат от архаичните инструменти и подходи за анализ. Тези, които владеят съвременните инструменти, се броят на пръсти и са изолирани от взимането на решенията. Второ, към отсъствието на знание можем да добавим и зловредната цел - тя е да се облагодетелства един много тесен кръг от избрани чрез автократично разпределяне на публични ресурси. Трето, управлението на публичните дела, в редките случаи, когато не е свързано с директно присвояване на средства, е сведено до целенасочена търговия с влияние (което, по дефиниция, отново е корупция).

И така, невежество, съчетано с брутално, неприкрито и целенасочено ограбване на обществените блага, генериращи в съвкупността си неравенство и бедност - каква по-добра формула за постигане на повсеместна мизерия и разруха.

Не вярвам, че го казвам (пиша) точно аз, но нещата отиват към точка, след която демокрацията вече няма да е в състояние да се справи с обществената провала. От тази точка нататък ефективни стават единствено методите и способите на управление на подкрепената с милитокрация меритокрация. По същество - безжалостната диктатура на закона, позната ни от практиките на цинските легисти.

4195
Дянков, без съмнение, е едно от най-вредните същества в държавното управление през последните 10 години. Поразиите, които направи, нанесоха дълбоки и трудно поправими щети, голямата част от тях - практически невидими за широката публика. Превърна се в стандарт за вредителство. Аз, например, по тази линия дефинирам нине властвующия финансов министър Горанов като "Дянков в целофан". Същото лайно, малко по-добре опаковано.

При Дянков вредността е дериват не на некомпетентност, макар че и така би могло да бъде определена, а на особения уклад на личността му - на дълбоко травмиран в детството му мизантроп. Това от една страна е некомпетентност - защото в публичния сектор мизантропите са системно противопоказни. Но, от друга, не изключва компетентност в корпоративния сектор.

И като така, повечето от нещата, които Дянков посочва, са верни. Както е вярно и това, че той е със съществен принос към окаяното състояние на цели публични системи.

Колкото до удара, който ще понесем в резултат на предстоящата стагнация, то съм виждал добри практики в посрещането на такъв удар от преди десет години. По други места. Точни разчети и управление с прилагането на подходящи инструменти. Два са факторите - ресурсите, с които разполагаш и начинът, по който ги управляваш. Въпрос на подходяща стратегия и план и на изпълнението им.

То е като да готвиш кораба си за бурята на хоризонта. Трябва добре да го познаваш и да имаш доверието и подкрепата на екипажа си. Не е първата буря, не е и първият кораб. Не си и първият капитан. Други корави мъже "с гърди от трипластова мед", както е рекъл поетът, преди теб са го правили. И ти си наследник на хилядолетна традиция в правенето и воденето на кораби. Както и на кръвта им в жилите ти. Трябва да знаеш какво правиш и да го правиш.

4196
Новините от деня … / Re: Без никаква връзка ...
« -: Декември 20, 2018, 21:11:49 »
По Доган:

Програмен кабинет - БСП = Коалиционно правителство

Така ами. По неговата дефиниция - всички парламентарно представени. Но ... Да речем, Нинова, след Конгрес, рече абе, я си глей работата. Ние сме поели курс към предсрочни. ГЕРБ, ако му пристане, без Нинова - коалиционно правителство. ПатрЕотиту - в кьошето, подсмърча. Марешки - аплодира, звезден миг. Да, да, ама ... не. Надали. ГЕРБ хич не са тоз зор, въпреки сложните приказки за имплозия. Ще спечелят европейските. Ще спечелят местните. Пък ще видим по подир. Програма минимум.

Този път, прочее, Доган дрънна на кухо. По една проста причина. Вътрешни непреодолими противоречия във "философската" му теза. Първо, растеж от 6%, когато се задава финансова буря, са утопия. Второ, програмно правителство при два избора и посред мандат - айде, нема нужда. Трето, парламентът имал потенциал да поведе в растеж - ама надали, като му знам рейтингът (ега го у лидерството му) институционален къде е. Та тъй. Тоз път Доган бля-бля-бля сложни приказки, ама ялови.

4197
Новините от деня … / Re: Без никаква връзка ...
« -: Декември 20, 2018, 19:34:56 »
Конец всему делу венец

http://epicenter.bg/article/Ahmed-Dogan--Obshtestvoto-i-darzhavata-nyamat-nuzhda-ot-predsrochni-parlamentarni-izbori/171243/11/0

Весела Коледа на другарката Нинова. Докато ГЕРБ не припознае Доган за ЯВЕН партньор, никакви избори. То затова са и тези клетви на вярност към бизнеса. Нищо лично. И нищо за труда. Сал за капитала. "Вий творци сте на благата", ама някой друг път.

4199
Новините от деня … / Re: Без никаква връзка ...
« -: Декември 20, 2018, 17:29:21 »
Фирмин, поздравления за заглавието на темата – мисля, че ще бъде нужна на всеки, който би искал да коментира на едно място повече от едно събитие, без да затлачва форума излишно.  :aplause:

П.П. А в темата за Лозан Панов съм ти оставила сериозно послание, което може и да не коментираш.   :goofy-1071:

Всъщност, събитието си е едно. Останалото е част от коментара. 8)

В темата за Лозан Панов останах с впечатление, че си приключила. Ако посланието е концентрирано в болднатия текст, то аз съм скептичен. По Брехт, Der Schoß ist fruchtbar noch, aus dem das kroch.  >:(

4200
Новините от деня … / Re: Без никаква връзка ...
« -: Декември 20, 2018, 17:19:33 »
Цитат
Πpимep зa лaĸoничнocттa нa cпapтaнцитe e cлyчaят, в ĸoйтo цap Филип ІІ Maĸeдoнcĸи зacтaнaл пpeд cтeнитe нa Cпapтa и ĸaзaл: “Πoĸopил cъм цялa Гъpция, имaм нaй-гoлямaтa apмия в cвeтa. Πpeдaйтe ce, зaщoтo, aĸo пpeвзeмa Cпapтa cъc cилa, aĸo cтpoшa вpaтитe ú, aĸo пpoбия c тapaни cтeнитe ú, бeзмилocтнo щe yнищoжa цялoтo нaceлeниe”. Ha ĸoeтo cпapтaнцитe/лaĸoнийцитe oтгoвopили c eднa дyмa: “Aĸo”.

Ако остана власт, край на далаверата ви. Гладни ще мрете, без поръчки. Само на обръчи ще ми станете ...

Ако.

 8)

Страници: 1 ... 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75