Добре, отивам да сложа празни редове! Предполагам, че това е за да се улесни работата на изкуствения интелект, дето ще го чете! :nuts:
А ако те интересува пророкуването на бъдещето по метода на боба, кристалната топка, картите за покер и други ...По метода на равнобедрените триъгълници :jump_for_joy-951:
Само го обърквате ИЕ сега ще се чуди какво значат цял ред шпации. :beer-405:
Гадание по метода на равнобедрените триъгълници.
работата с интелекта е забатачена и на ИЕ му е напълно триъгълно какво ще стане по-нататък със световното господство, стига ЕИ да е на един контакт разстояние.
Не съвсем. "Нахуй" дава посока на движение. В дадения случай е "Похуй". Пише се слято, за разлика от "по хуй", което е мярка за дълбочина на воден басейн например, различна при различните индивиди.Гадание по метода на равнобедрените триъгълници.
работата с интелекта е забатачена и на ИЕ му е напълно триъгълно какво ще стане по-нататък със световното господство, стига ЕИ да е на един контакт разстояние.
"триъгълно" нахуй ли беше на руски?
:bigok:Не съвсем. "Нахуй" дава посока на движение. В дадения случай е "Похуй". Пише се слято, за разлика от "по хуй", което е мярка за дълбочина на воден басейн например, различна при различните индивиди.Гадание по метода на равнобедрените триъгълници.
работата с интелекта е забатачена и на ИЕ му е напълно триъгълно какво ще стане по-нататък със световното господство, стига ЕИ да е на един контакт разстояние.
"триъгълно" нахуй ли беше на руски?
Само го обърквате ИЕ сега ще се чуди какво значат цял ред шпации. :beer-405:
ИЕ може да се чуди, ИИ няма да се чуди 8)
липсващи шахти,Шахтите са си там и таман на място, с капаците не моем им насмогнем!
Добре! Аз - доволен!Влача кофа пепел и си посипвам главата - когато си прав, прав си! Благодаря много! Отивам да се поправя!
Само, 67, ако маже да барнеш тукънкъ -Цитатлипсващи шахти,Шахтите са си там и таман на място, с капаците не моем им насмогнем!
:yes-1289:
Влача кофа пепел и си посипвам главата - когато си прав, прав си! Благодаря много! Отивам да се поправя!Моля, удоволствието е за мен!
Франсис Фукуяма: „Социализмът трябва да се завърне“
Проф., д.ф.н., Васил Проданов – преподавател в УНСС. Главен секретар на Българското философско дружество (1978-1989). Директор на Института за философски науки(1988-1992) и на Института за философски изследвания към БАН(1995-2010 г.). Автор на стотици научни публикации, излезли в България, САЩ, Русия, Германия, Франция, Испания, Холандия, Полша и много други страни в света. Автор на 21 книги, сред които «Познание и ценности», «Биоетика», «Биосоциални ценности» и др.
Васил Проданов | 18.10.2018 /Поглед.инфо/
Франсис Фукуяма стана знаменит през 1989 г., обявявайки, че либералната демокрация е най-висшето състояние на човечеството, своеобразен „край на историята“. Не може да бъде измислено нищо по-добро от нея, след като съветският държавен социализъм започна да се разпада. Всички трябва да станем „демократи“ и ще живеем в райското блаженство на идеалното общество. Тогава това стана евангелие на новопоявилите се политици, преродени от социалистически човеци в либерални демократи в България и в останалата част на Източна Европа.
Франсис Фукуяма
Самият Фукуяма е роден през 1952 г. в Чикаго в семейство на американизирани японци, чиито родители са дошли в Америка през 1905 г., но не знае японски и възприема себе си като американец. Завършва политическа философия, работи известно време в американската администрация. Книгата му, с която обяви, че не комунизмът, а либералната демокрация и капитализмът са най-висшето състояние на човечеството, бе преведена на десетки езици и бе една от най-продаваните работи по политическа философия в историята.
Две десетилетия по-късно обаче Фукуяма започна да говори, че всъщност Америка се управлява от олигархия и от 1 % най-богати, а китайските политици вземат по-рационални икономически решения от американските. А след избирането на Тръмп написа статия, в която бе песимистичен за бъдещето на Америка.
Вчера, в последния брой на списание „Ню Стейтсмън“, той отиде още по-нататък, заявявайки, че „Социализмът трябва да се завърне“ и да започне да преразпределя произведеното в обществото, за да се премахнат огромните дисбаланси в доходите и богатството в съвременните общества. Според него периодът в развитие на обществото, започнал с Рейгън и Тачър, основаващ се на идеята за изгодата от нерегулираните пазари, „в много отношения имаше катастрофални следствия“.
И още нещо, което лидерите на ПЕС и повечето от неолиберализираните леви партии не смеят да кажат: „струва ми се, че определени неща, казани от Карл Маркс, се оказват верни. Той говори за кризата на свръхпроизводството…за това, че работниците обедняват и няма достатъчно търсене“ на произведеното от капиталистите.
Фукуяма се тревожи от възможностите за американо-китайска война и смята, че трябва да сме много глупави да я изключим. Размишлява за сценариите, при които тя може да започне, и смята, че това може да стане след ескалация на локален конфликт.
Какви времена дойдоха. Гуруто на либералната демокрация иска завръщане на социализма и трепери от възможна американо-китайска война. Явно, нищо не е вече каквото беше. Светът става друг. Франсис Фукуяма говори по-ляво от лидерите на много от системните леви партии. Иска социализъм и хвали Маркс.
След като и Фукуяма започна да говори неща, немислими довчера за неговата уста, светът очевидно ще става друг. Тепърва ще има нови прераждания, визии, очаквания, мечти на милионите хора.
Клуб 24 май
и бая социални придобивки бяха орязаниКато например?
kаily,
След 1990 година социализмът в западноевропейските държави беше яко подгонен и бая социални придобивки бяха орязани. Сега трябва трябва да ги върнат, като натират навляците мигранти и пренасочат парите за собствените граждани.
САЩ е едно и не говоря за него, говоря за Западна Европа и Скандинавието. И от това, което виждам до момента във Франция, не знам преди орязването на социалните придобивки какво е било, трябва да се плували в социални придобивки.Францата викаш. И какво?
Като чуеш недочуеш дума на патагонскиЗнаем, че -теб и Патагонеца ви свързват топли чувства :bigok:
"Скоро книгите ще те четат, докато ти четеш тях"Взиращите се в Бездната останахме малко. А се взирахме твърде дълго ...
Я си представи ИИ, създадени по образ и подобие на Цв.Цв. и Р.Плев. ... ужас ...Ох, що ми требеше да отварям компа преди лягане! Представих си го! :-\ Хем завчера беше Хелоуин!
За ИИ не берете грижа, той и сега ни управлява. Като напишеш 3 букви в гугъл и почват подсказките, кой ги прави? Като чуеш недочуеш дума на патагонски и тръгнеш да я пишеш и я напишеш, естествено, погрешно, а гугъл те пита да не си имал предвид правилната дума - кой те пита?
Това са няколко реда програмен кодъхъ...
щото човешкото ежедневно мислене (без озаренията) какво е?Невероятно, огромна обработка на информация.
Невероятно, огромна обработка на информация.
Тоест ако посегнеш да му изключиш щепсела и това ти отнеме една секунда време, за него ще са изминали 100 милиона секунди или 1666666 минути, сиреч 27777 часа, което са си 1157 денонощия, а това са повече от три години време за размисъл, как да те спре да не му изключиш щепсела.Но спирането ще бъде действие във физическата човешка реалност, където нещата вървят с обичайната скорост. Така че, каквото и да измисли за тези 27 777 часа, ще има една секунда за да го реализира.
Човешкият мозък е геометричен процесор, информацията се преработва в процеса на преминаването и през мозъка. Това става бавно със скорост около 3 метра в секунда.значително, значително - колко значително да е - няколкостотин милиона по три метра в секунда. примерно три по триста милиона = 900 000 000 м/с.
Но информацията преминава паралелно през стотици милиони неврони което значително ускорява процеса.
Ако се направи електронен вариант на човешкия мозък, той дори да не е по умен, ще е мисли около 100 милиона пъти по бързо от човешкия мозък, понеже през него информацията ще преминава със скорост от 300 000 000 метра в секунда.
Най-голямото противоречие днес е между възможността за безплатни, изобилни стоки и информация и системата от монополи, банки и правителства, които се опитват да запазят нещата дефицитни и комерсиални.
Пол Мейсън
...които се опитват да запазят нещата дефицитни и комерсиални.
Към момента е известно, че мрежите от шесто поколение ще предават данни със скорост до 1 терабайт в секунда (TB/s). И нещо особено важно – 6G ще има не само земно покритие, но и под вода.
Астрофизикът е на мнение, че Илон Мъск е донякъде недооценен, макар че е обичан от много хора, включително от собствениците на Tesla електромобили и от всеки, който се интересува от изследванията на космоса.
„Хората, които притежават Tesla [електромобили], обичат Tesla. Всеки, който знае и се интересува от изследване на космоса, знае и се интересува от Илон Мъск“, казва ДеГрас Тайсън.
По нескопосана реклама не може да се измисли...:yes-1289:
http://4eti.me/sapiens/Последната му книга е "21 Lessons for the 21st Century".
http://4eti.me/sapiens/На сайта който си дал има и "Homo Deus. Кратка история на бъдещето"
В тукашното наше село народът започна да се замисля какво аджеба купува на наследниците си? Тези изкуственоинтелектуални кученца, куклички, роботчета, фърбита и прочия нечиста сила, дали са наистина толкова мили и безобиди, колкото изглеждат.И да са били безобидни, скоро няма да бъдат.
И да са били безобидни, скоро няма да бъдат.Като гледам, и една стига. При това децата се привързват към въпросното "роботче" и започват да го третират като човек. Може би донякъде имат право - то е винаги готово да им обърне внимание, винаги има една добра дума. После отрочето пита защо имам два съндъка лего кубчета - затова, маминото, да не ти приказва играчката и ти да я правиш нещо, а не тя теб. Че тостерът дава акъл, хладилникът и той, пералнята сама си избира какво щяла да прави, за телефона и компа да не говорим.
Скоро всички те ще са част от „Интернет на нещата“ (Internet of things).
Тоест, няколко такива играчки и домът ти става ТВ шоу Биг Брадър.
Не са само играчките, те просто засягат там където най-много боли.Именно! Играчка закачена към интернет, която гледа, слуша и може да говори е супер средство за манипулация на децата.
Децата.
Играчка закачена към интернет, която гледа, слуша и може да говориЗначи Кайла се казва тая кукла ? Хммм ... А ако е закачена към извънземни учители ? :m1708:
То и мен ме загризаха едни съмнения, ама викам си, вероятно е лично... :nuts:Цитат на: EngelsИграчка закачена към интернет, която гледа, слуша и може да говориЗначи Кайла се казва тая кукла ? Хммм ... А ако е закачена към извънземни учители ? :m1708:
Технологията за разширена реалност ще осигури на военните по-подробна информация за взимане на решения, коментират сделката от Microsoft.
Вероятно ще ползват някаква локална военна мрежа иначе ползите ще са доста ограничени.
Локални мрежи, от дронове, наземни машини.
Без да съм специалист, ще бъдат на ниво таблет, но без да го държиш в ръце.
Това е за локални конфликти, няма да управляват армии.това за никаква военна употреба не е. освен ако не искат да обвинят путин, че им е скапал комуникациите, и да го изкарат "льош, много льош"
Нещо като очила за нощно виждане, само, че получават картина например от командира.
Карти,сгради, от дрон картина на съседната улица.
Тактически, не стратегически задачи.
Това е за локални конфликти, няма да управляват армии.
Нещо като очила за нощно виждане, само, че получават картина например от командира.
Карти, сгради, от дрон картина на съседната улица.
Тактически, не стратегически задачи.
За войниците да, полезно е да знаеш какво те чака зад ъгъла.ъхъ, стига да вярваш на сигнала, който получаваш :too_happy-1067:
Важното за Microsoft е да прибере парите.
А очилата стават само за тренировачни мисии, за бойни са наистина голям риск.
такъв - както им носят стингъри, така могат да им донесат и реб, толко ли ти е трудно да се досетиш?
наистина няма сми да се занимава човек с теб.
Internet of things ще нахлуят масово с 5G мрежите, дотогава можем да минем метър.Тъй, тъй, затова ли преди два дни в Канада арестуваха финансовата директорка на Хуауей по желание на САЩ, които се облизват за екстрадиция, че била, видите ли, продавала американски играчки на Иран? И затова 5G са под най-строго запрещение заради китайските компоненти?
После обаче :bigok: ела, че ми трябваш.
Автономният хотелски комплекс е проектиран за продължителни пътешествия – в рамките на 6 до 10 часа, а неговото придвижване се управлява изцяло от компютър.
В тази връзка, ето ви едно нещо тук, което в контекста си е по-подходящо за оная тема с майтапите::way_to_go-1308:
"В бъдеще ще е задължително колата ти цялата да свети. Като влезеш, автоматично ще те хващат три колана и 6 въздушни възглавници, телефонът ще трябва да поставиш в специално гнездо, без което не можеш да запалиш двигателя. В момента, в който поставиш ключа на таблото, ще се активира банковата ти сметка, към която ще се закачат Топлофикация, мобилен оператор, НАП, ДАНС, КАТ, БДЖ, ДСК, Националната лотария и още няколко, за които ти не знаеш. В момента в който всяка от изброените компании си вземе задълженията, с тàкси за адвокат, частен съдебен изпълнител и тàкси превод и обработка на сумите, можеш да запалиш автомобила. При всяко нарушение на пътя, автоматично ще се удържа от сметката ти съответната глоба, с комисионна за банката, комисионна за мобилния оператор, такса превод, такса удръжка, такса глоба и още 3 такси, за които и не подозираш. В момента в който останат 300 лева до кредитният ти лимит, колата автоматично спира на пътя и изпраща сигнал до паяк, който идва и за оставащите 300 лева, премахва колата от пътното платно, като теб оставят в ареста."
Ето какво ни чака в близкия "фючър"...
:cool-1084:
В момента в който останат 300 лева до кредитният ти лимит, колата автоматично спира на пътя и изпраща сигнал до паяк, който идва и за оставащите 300 лева, премахва колата от пътното платно, като теб оставят в ареста."Така ще изглежда Техноментализмът.
Ето какво ни чака в близкия "фючър"...
Ювал Харири говори, че отиваме към „икономика на дехуманизацията“. Ако досега е била на знанието и на интелигентността, то в бъдеще ще бъде на машините и на изкуствения интелект и ще трябва да се търсят алтернативни източници за доходи. Въпрос на глобален консенсус е тези производства да бъдат облагани с данъци, защото те на практика почти няма да струват нищо, а ще изместят човешки труд.И Бил Гейтс иска данък за роботите, но в ЕС са против.
Трябва да има правителства, които са готови да променят образователната система, да финансират програми за преквалификация и да създадат зони и квоти, защитени от роботизация и автоматизация, поне докато хората се адаптират. В този смисъл е подходящо да се говори и за минимален базов доход, което някои страни вече обмислят и въвеждат експериментално. Един от източниците на такъв доход е чрез облагането с данъци на този тип производства. Защото иначе печалбата ще се концентрира само в собствениците на тези корпорации и ще разтвори доста пропастта между най-бедните и средната класа и най-богатите, което ще доведе до нови социални революции.
Мариана Тодорова, доктор по футурология и главен асистент в Института за обществата и знанието към БАН
Но всичко ще трябва да се обмисля в крачка. Някои нови професии и нови производства ще избухнат изведнъж и един ден човечеството просто ще се събуди с радикални промени и ще реагира ad hoc или постфактум. Във Великобритания например вече има супермаркет, който изцяло функционира с роботи, с автоматизация, с доставки на покупки. В Сан Франциско има аптеки, в които има робот фармацевт. В Хонконг има борд на директори, изграден изцяло на база изкуствен интелект – Vital. Той решава в кои рискови компании да се инвестира. Дори творчеството не е застраховано. Известният композитор Стив Ларсен прави експеримент с непредубедена публика, като пуска три произведения – едно свое, едно на Бах и едно на изкуствен интелект. Когато пита хората кое е най-прочувствено и най-докосващо ги, публиката избира това на изкуствения интелект. Не защото е гениален, а защото с милиони произведения е успял да направи комбинация, която е най-емоционална.Те и сега повечето хора са само имитатори на по способните от тях.
Така хем виждаме нещата да се случват, хем всъщност реагираме реактивно, напр. за редактирането на гени в Китай едва когато стана факт.
https://www.economy.bg/science/view/34026/Erata-na-tesnite-specialisti-svyrshva-shte-procyftyavat-mentorite
Нассим Талеб пишет в «Черном лебеде», что работа масштабируема, если один
и тот же труд может быть продан много раз.
Истинският въпрос е кога и как Кукловодите ще се опитат да се отърват от излишните им няколко милиарда души.-Правят го постоянно. И не бързат. Имат явно както късосрочна агенда, така и дългосрочна. Методи - дал Господ. При това, нека не цитирам точно, имат и числа, има и публикации, даже и артефакти построиха за напомняне.
Не достигат инженери за Sony в Япония
Sony и други японски компании се натъкват на недостиг на висококвалифицирани специалисти в родината си. В някои отрасли свободните позиции превишават многократно броя на кандидатите.
За да се справи с дефицита на кадри, Sony, която контролира над 50% от световния пазар на датчици за изображения, се насочва към изграждане на центрове за изследвания и разработки (R&D) в чужбина, отбелязва Nikkei.
Наскоро компанията отвори R&D център в САЩ, а в близките 2-3 години се очаква да създаде подобен център и в Европа. Увеличаването на екипа от разработчици и наличието на местен инженерен ресурс ще помогнат на Sony да отговори по-пълноценно на изискванията на клиентите.
Японският производител не е склонен да отстъпва позиции на пазара на датчици за изображения на конкуренти от Китай и Южна Корея. В близките три години Sony ще инвестира около 5,47 млрд. долара в производство на CMOS датчици за смартфони и друга електроника, като това поражда и нужда от още кадри.
Освен Sony с недостиг на висококвалифицирани специалисти се сблъскват и други японски компании. Статистиката сочи, че в някои сектори на икономиката се търсят многократно повече специалисти, отколкото са наличните кадри.
https://technews.bg/article-114090.html
Пък не щат да си поканят брадати специалисти от Афганистан :m1731:ЦитатНе достигат инженери за Sony в Япония
Пък не щат да си поканят брадати специалисти от Афганистан :m1731:ЦитатНе достигат инженери за Sony в Япония
Стивън Хокинг:yes-1289:
Самият ТОЙ! :giggle-3307:
Дето отричаше, после се молеше на Бог, после пак и т.н. в зависимост от това дали е бил на жълти или червени хапчета.
Не консумираш - не си обичаш родината и народа.Именно.
Развитието на интернет и ИТ индустрията се движи в посока, обратна на развитието на цивилизацията.тва е некъв уникален идиотизъм.
ЦитатРазвитието на интернет и ИТ индустрията се движи в посока, обратна на развитието на цивилизацията.тва е некъв уникален идиотизъм.
Това за малкото ресурси е една упорито повтаряна лъжа.Ресурси има, но са в ръцете на "елита".
Новото столетите просто няма да може да си позволи всеобхватна, мащабна глобална войнаЩе има, и още как.
Трета световна война няма да има. Спете спокойно деца.
Това горното си е направо космическо оръжие.
Когато овладеят прецизно техниката на удара, военните ще се възползват.
Колко му е да насочат някой астероид към противниковата територия.
„съставките на живота“Мисля че първо трябва дефинираме "живот", после може ( не е задължително да успеем ) да разберем какви са съставките и едва тогава да пръснем 242 млн. долара за търсене.
Радиовълните са пропътували стотици хиляди светлинни години, преди да се отразят и завърнат обратно на Земята, за да бъдат категоризирани.
Обмяна на вещества, или поне електрони извършва всеки, проводник.
Имаме и естествен или не естествен кръговрат - чиста обмяна в природата.
Това живот ли е?
Интересен е фактът, че ако с пинцети изваждате атом по атом от себе си, ще получите купчина от фин атомен прашец, който никога не е бил жив, но който някога сте били вие.
Интересното е, че геолозите от нефтените компании знаели от години, че ако искате да откриете нефт, трябва да вземете предвид точно този вид размествания на повърхността, които са предизвикани от тектониката на плочите. Но нефтените геолози не пишели академични трудове; просто откривали нефт.
Като цяло в скалите на Земята има около двайсет хиляди пъти повече въглерод отколкото в атмосферата. Много от този варовик накрая ще отиде за захранване на вулканите и въглеродът ще се върне в атмосферата, а после ще се върне в Земята под формата на дъжд, ето защо всичкото това се нарича дълъг цикъл на въглерода.
Местните селяни, незасегнати от научната правоверност обаче, знаели друго. Природоизследователят Жан дьо Шарпантие разказал случката как през 1834 г. се разхождал по една селска алея с швейцарски секач, когато засегнали темата за скалите покрай пътя. Секачът простичко му казал, че камъните идвали от Гримсел, зона с гранит, която се намирала на известно разстояние. Когато го попитал как смята, че тези скали са достигнали местоположението си, той отговорил без колебание: „Ледникът Гримсел ги е докарал от двете страни на долината, тъй като този ледник в миналото е достигал чак до град Берн.“
Радиовълните са пропътували стотици хиляди светлинни години, преди да се отразят и завърнат обратно на Земята, за да бъдат категоризирани.
Радиовълните са пропътували стотици хиляди светлинни години, преди да се отразят и завърнат обратно на Земята, за да бъдат категоризирани.
Само това е достатъчно за да бъде човек скептичен към текста на публикацията.
Радиовълните са пропътували стотици хиляди светлинни години, преди да се отразят и завърнат обратно на Земята, за да бъдат категоризирани.
Само това е достатъчно за да бъде човек скептичен към текста на публикацията.
По-скоро (вече)традиционното "изгубени в превода".
Но в статийката предоставена от Engels няма (разбира се...) линк към оригинал, та да се опитаме да разберем какво е искал да каже авторът.
Предполагам това е първоизточникът от който нашите журналисти са направили "превод":
Радиовълните са пропътували стотици хиляди светлинни години, преди да се отразят и завърнат обратно на Земята, за да бъдат категоризирани.
Само това е достатъчно за да бъде човек скептичен към текста на публикацията.
По-скоро (вече)традиционното "изгубени в превода".
Но в статийката предоставена от Engels няма (разбира се...) линк към оригинал, та да се опитаме да разберем какво е искал да каже авторът.
Sky survey reveals ‘hundreds of thousands’ of undetected galaxies
A sky survey conducted by 200 astronomers has revealed the presence of hundreds of thousands of previously undetected galaxies and has shed light on the physics of black holes.
Не видях там да пише за "отразен" сигнал.
Другото е нормално, разширяват картата като отчитат сигнали извън видимият спектър.
Което поставя под съмнение "The Big Bang Theory", иначе едноименният сериал е готин.Не видях там да пише за "отразен" сигнал.
Другото е нормално, разширяват картата като отчитат сигнали извън видимият спектър.
Нищо нормално няма на "края" на Вселената да намериш хъндредс галактикс.
Там, зад реликтовото излъчване трябва да няма нищо.
Ама явно има 8)
Според мен скоро ще имаме много по-голяма нужда от кевларени дрехи с оловни плочи.
Може ли да се говори за цифрова революция, щом не подобрява живота ни?всичкото - тук - http://glasove.com/categories/kultura-i-obshtestvo/news/mozhe-li-da-se-govori-za-cifrova-revolyuciya-ako-tya-ne-podobryava-zhivota-ni
Автор: Пол Сюжи, "Фигаро" 03.04.2019 09:33
Наблюдава се по-скоро подмяна на стойностите, с помощта на цифровите технологии, отколкото реално създаване на богатства, от които всеки да се възползва – както на индивидуално, така и на колективно ниво. Това е една от причините, поради които ние говорим за преувеличаване на мащаба на цифровата революция. Това твърдят в интервю за "Фигаро" Жером Кошар и Жобик де Калан - автори на публикуваната през 2019 г. от издателство Robert Laffont книга „Remède contre l’histèrie numérique“ („Лек срещу цифровата истерия“, б.пр.).
Сега всички сметки се правят от позиция, че сме в центъра на вселената.
Ако това твърдение бе вярно, основната теория за произхода на вселената нямаше да се казва "Голям взрив", а "Божи промисъл".Интересно... кое е вярното?!
Porsche обяви, че разработва автомобили, които могат самостоятелно да отиват в сервиза за годишния технически преглед и обслужване.Представи си, как си отишъл с някаква девойка в гората и докато там, в Поршето, се произвеждат едни действия, "умната" кола изведнъж решава, че ѝ е време за сервиз...
Всеки и навсякъде е център на вселената. Едновременно. Стига мислили 3ДИнтересно - има една теория в психиатрията - на Джейкъб Морено, близка до горното твърдение.
Снимка на черна дупка.
Между другото първата в историята.
Да, бе! "Снимка" на нещо, което е само теоретично предсказано, намиращо се на 500 000 000 светлинни години от земята.
ма простете игнорантаЧакай сега, що ме пързаляш - нали споряхте дали и защо земята е плоска? Аз тогава си затраях щото не разбирам. Дай нещо друго, ще се съглася и с него, съвсем всичко да ми простите, въпреки гравитацията.
Ма, простено ти е. Ако си убеден, че водата е кръгла, заради нещо, наречено "гравитация" -всичко ти е простено.
Ако ти си център на вселената, кво точно те боли, че некой друг е?А ако вселената няма нито начало, нито край, къде точно ѝ е средата?
Не знам дали се забелезала, но центърът на нещо може да бъде само едно нещо. Само София има "Голям център" и "Малък център".
Ако си убеден, че водата е кръгла...За отговор, отпървом дай (своето) определение на "кръгла вода", че така и не мога да си го представя...
ЦитатЗа отговор, отпървом дай (своето) определение на "кръгла вода", че така и не мога да си го представя...
Ами, вземи един глобус, виж как хубаво са закръглени океаните и моретата, затвори си очите и си го представи.
Разстоянието не е проблем.:b0205: :b0201:
Не знам кое е проблем! А само искам да видя снимка на некой спътник от МКС на фона на "кръглата" земя. Може и с fish eye. Защото, на книга, около Земята обикалят над 2000 спътника на всякакви орбити и де факто Земя не трябва да се вижда. Всичко трябва да е почерняло от сателитни спътници. А не да ми пускат некви фотошопове, на нещо, създадено по поръчка, защото са убедени, че рупам доматето с колците.
А ако вселената няма нито начало, нито край, къде точно ѝ е средата?Навсякъде - всяка точка може да се счита равноотдалечена от онуй, дето го няма :beer-405:
ЦитатЗа отговор, отпървом дай (своето) определение на "кръгла вода", че така и не мога да си го представя...
Ами, вземи един глобус, виж как хубаво са закръглени океаните и моретата, затвори си очите и си го представи.
Не забравяте ли едно от фундаменталните свойства на течностите?
А ако вселената няма нито начало, нито край, къде точно ѝ е средата?И къде е тая среда?
В средата на безначалното и безкрайното
Не почвай да се самоотричаш.А ако вселената няма нито начало, нито край, къде точно ѝ е средата?И къде е тая среда?
В средата на безначалното и безкрайното
Как я намираш?
kаily
Re: Бъдещето
« Отговор #216 -: 13 Април 2019, 17:59:42 »
Цитат
Всеки и навсякъде е център на вселената. Едновременно. Стига мислили 3Д
Всеки и навсякъде е център на вселената. Едновременно. Стига мислили 3Дтва е неква еманация на егоцентризма. кайле, ти току-що отрече идеята за общество.
ЦитатЗа отговор, отпървом дай (своето) определение на "кръгла вода", че така и не мога да си го представя...
Ами, вземи един глобус, виж как хубаво са закръглени океаните и моретата, затвори си очите и си го представи.
Не забравяте ли едно от фундаменталните свойства на течностите?
Минимализиране на контактната повърхност, на периметъра в двуизмерните.
По същество е чист фашизъм, запазване чистотата на течността/расата. :beer-405:
Всеки гледа от една точка и спрямо нея възприема света.Всеки и навсякъде е център на вселената. Едновременно. Стига мислили 3Дтва е неква еманация на егоцентризма. кайле, ти току-що отрече идеята за общество.
Не забравяте ли едно от фундаменталните свойства на течностите?
Кое е то?
По същество си за чиста двойка във физиката, защото това важи за точно определено състояние.Защо този принцип важи винаги.
Без гравитация водата ще е "кръгла" /сферична/. Заради повърхностното напрежение.Под снимка се разбира еднократено фиксиране на обект.
---
За "колажа" - по тая логика, всяка цветна снимка е "колаж", резултат от смесването на няколко /най-често 3/ изображения. Също и цветното зрение.
Само не разбрах, що да е фалшификат?
Как работи цветното зрение? Наслагват се изображенията от 4 типа фоточувствителни клетки, нали така? Аналогично и за снимките - има няколко компонента, реагиращи на различна честота, от тях се изгражда образа.Опитвам се да кажа нещо просто.
Изобщо не разбирам какво се опитваш да кажеш?
Могат ли да пуснат нещо простичко, черно-бяло във видимият диапазон вместо да доукрасяват с моливчета?Ми не е във видимия диапазон, какво да се прави. Радиотелескопи, нали знаеш? Осем радиотелескопа, свързани в мрежа. И никой не крие, че са радиотелескопи, и че изображението е "колаж".
Ние там само радиотелескопи ли имаме?Напълно си прав.
Май имаме и други, ама не правят "правилните" снимки.
А откъде знаеш, че това, което очите ти виждат, е онова, което е в действителност?
А откъде знаеш, че това, което очите ти виждат, е онова, което е в действителност?:way_to_go-1308:
И по тази тема има сериозен „хайп”. Някои световно известни личности, като Илон Мъск, Стивън Хокинг и Бил Гейтс, са сериозно загрижени от истинския изкуствен интелект. Но аз не мисля, че ние в момента сме там. Днес ние правим машинно самообучение – системи, които могат да решават добре конкретни задачи. Това, че една система може да разпознае какво има на една картинка, или може да поддържа смислен разговор, не означава, че тя наистина разбира какво се случва.
Сега наблюдаваме тържество на слабото направление в изкуствения интелект. Силното направление в ИИ иска да построим системи, които работят и мислят като човек, а слабото направление иска да построим системи, които могат да решават задачи, които решава и човекът, но не по същия начин.
Днес в машинното самообучение се опитваме да решаваме задачите по възможно най-добрия начин. Дали така ги решава и човекът, това не е важно и няма никакво значение.
https://technews.bg/article-116656.html
Друг голям проблем е, че всичко много зависи от данните. Алгоритмите са свързани с определени данни, което означава, че данните имат някакво „пристрастие”. Например, те са събрани само за определени американски градове или само сред студенти и т.н. И когато тези данни се използват в малко по-различна ситуация, нещата се „счупват”.
Миналата пролет започнах да осъзнавам, че да се пребориш със застаряването се е превърнало в абсолютния статусен символ, пише Камила Кавендиш за Financial Times.
Стоях в офиса на чудодейния биолог д-р Дейвид Синклеър от Харвардското бизнес училище, чийто екип направи обратимо стареенето на тъканите и мускулите при възрастни мишки. Синклеър говореше развълнувано за различните съединения, върху които той и други учени работят с целта да активират атавистични защитни вериги в тялото. Предната нощ той ми сподели не без радост, че на среща с харвардски дарители, които привидно са били скептични към откритията му, тихичко са го попитали какви хапчета против стареене да вземат.
Съревнованието за хапчета против стареене е само една последица от двете демографски промени, които трансформират нашия свят. По-голямата продължителност на живота и намаляващата раждаемост са голямата драма на съвремието. Свиващото се и застаряващо население може да измени баланса на силите между държавите, особено този между САЩ и Китай, където обществото застарява преди още да е забогатяло. Застаряването ще създаде мултипоколенчески домакинства и разнообразна по възраст работна сила.
„Младите стари” (между 60 и 75 години) са много здрави, активни и продуктивни – напълно различни в сравнение с преди 30 години”, изтъква Такао Сузуки, професор по геронтология в токийския университет Джей Еф Оберлин. „Световната здравна организация определя за стари хората след 65 години, но нашата основна грижа са наистина „старите стари”, които са много различни.”
Това са добри новини. „Ако не смятате хората за стари само защото са навършили 65 години, а вместо това отчитате колко им остава да живеят, то тогава застаряването излиза по-малко”, посочва австрийският демограф Сергей Шербов. Според негово изследване в страните от ОИСР повечето бейби-бумъри (следвоенното поколение – бел. ред.) са на средна възраст в средата на 70-те си години. Той подкрепя силно синхронизирането на пенсионната възраст с продължителността на живота.
Проблемът е, че през 70-те години ранното пенсиониране започна да се рекламира като златно време в момент, когато продължителността на живота започна да расте. Това се дължеше до голяма степен на намаляването на тютюнопушенето, което рязко понижи смъртността от инфаркт и инсулт. Продължителността на живота след 65 години нарасна 20 пъти по-бързо в периода 1970-2011, отколкото между 1841 и 1970 г. В момента обаче се стабилизира отново в САЩ и Великобритания, отчасти заради затлъстяването.
Обществото обаче още не се е приспособило. Много работодатели не са склонни да наемат хора над 50 г., предполагайки, че са мудни работници.
Производителят на автомобили BMW създаде продуктова линия за квалифицирани работници над 50 г. и подобри условията след консултации с работниците, което увеличи производителността на компанията със 7% и сви отсъствията от работа от 7% на 2%.
Много автомобилни компании сега осигуряват специални метални скелетни костюми с моторизирани мускули, които помагат при вдигането на тежести. Такива нововъведения ще направят революция в способността ни да устояваме на физическите изиквания във всички области.
Учени от Кралския колеж в Лондон, които изследваха две групи от велосипедисти – една на 20-30 години и друга между 55 и 79 години – откриха че двете имат много сходни имунни системи, сила и мускулна маса.
Аргументите за предотвратяване на затлъстяването са убедителни на фона на факта, че здравноосигурителната система на Великобритания отделя 10% от бюджета си за заболявания, свързани с диабета.
Остаряването обаче не настъпва едновременно за всички. Разликата в продължителността на живота между най-богатите и най-бедните американци е 15 години, според Рей Чети от Станфордския университет. Когато навършат 80 г., най-богатата третина от британците едва започват да изпитват биологичните ограничения, които най-бедната третина има, след като навършви 70 г., посочва Джеймс Назру от Манчестърския университет.
Докато някои милиардери от Силициевата долина преследват безсмъртието, повечето от нас биха били щастливи да отложат старостта. Един важен начин за това може да бъде определянето на старостта като болест. Ако това ви звучи странно, припомнете си, че традиционната медицина във всеки момент се концентрира само върху едно заболяване. Учените вече идентифицираха гени, които влияят на стареенето. Така може да стане възможно да се впрегнат защитните сили на тялото срещу цялостното застаряване.
В момента в САЩ върви клиничен експеримент, който тества дали болестите, свързани със стареенето, могат да бъдат отложени чрез приемането на Метформин, който официално е лекарство против диабет, но изглежда има и допълнителни свойства, включително и срещу рак. Ако експериментът успее, регулаторите може да приемат стареенето като специфично лечимо заболяване и да отключат фармацевтичните инвестиции към цяло ново поколение от лекарства.
Може да не успеем да надхитрим старостта, но можем неизмерно много да подобрим качеството на живота си, както и този на по-възрастните поколения, ако променим представата си за старост.
https://www.investor.bg/analizi/91/a/predstavata-ni-za-starostta-triabva-da-se-promeni-281994/?page=5
Трудно е да се разбере съвременното развитие, защото либерализмът никога не е бил монолитен. Либерализмът цени свободата, но свободата няма едно и също значение в зависимост от контекста. За някои либерализмът включва свободни избори и демократизация. За други, либерализмът е синоним на търговски споразумения и глобализация.
Други пък свързват либерализма с гей браковете и аборта.
Жаир Болсонаро либерал ли е? На този въпрос един защитник на гей правата няма да даде същия отговор, като икономиста марксист. Либерализмът предлага различни препоръки за поведение в икономическата, политическата и личната област, както в национален, така и в международен план.
Финансовите министри от Г-20 постигнаха съгласие относно необходимостта от намирането на общ метод за данъчно облагане на технологичните гиганти, чиито дигитални бизнес модели са нараснали значително по-бързо от системите за таксуването им, пише Bloomberg TV Bulgaria.Почват по малко да се усещат.
Представителите на Г-20, които се събраха във Фукуока, Япония, обсъдиха и евентуално одобрение на план от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, който ще наложи по-високи данъчни ставки за мултинационални компании, включително технологични гиганти като Facebook Inc. и Alphabet Inc.
„Засега няма справедливо данъчно облагане на този нов икономически модел“, заяви френският финансов министър Бруно льо Мер. Той отбеляза, че бизнесите, фокусирани върху използването на данни, са най-ефективни в „създаването на печалби без данъчно облагане“.
https://www.investor.bg/novini/261/a/g-20-neobhodimi-sa-po-visoki-danyci-za-tehnologichnite-kompanii-283666/
През ХХ век три големи разказа се опитаха да обяснят човешката история и да предложат визия за бъдещето на света: фашисткият разказ, комунистическият разказ и либералният разказ. Втората световна война и Студената война извадиха от играта фашисткия и комунистическия разказ, оставяйки водещата роля на либералния разказ. Дали той ще последва фашизма и комунизма в кофата за боклук на историята? Какво е бъдещето на “либералния свят”?Интересен въпрос.
Фашисткият разказ обясняваше историята като битка между различните нации и предвиждаше свят, в който господства една човешка група, която подчинява чрез насилие всички останали.:m1731:
Комунистическият разказ обясняваше историята като класова борба и предвиждаше свят, в който всички групи са обединени от една централизирана система, която гарантира равенство, било то и с цената на свободата.
Либералният разказ обясняваше историята като сблъсък между свободата и тиранията и предвиждаше свят, в който всички хора си сътрудничат свободно и мирно при минимален централен контрол, било то с цената на известно неравенство.
А аз ще мина през черна дупка, поради липса на бяла.ЦитатПрез ХХ век три големи разказа се опитаха да обяснят човешката история и да предложат визия за бъдещето на света: фашисткият разказ, комунистическият разказ и либералният разказ. Втората световна война и Студената война извадиха от играта фашисткия и комунистическия разказ, оставяйки водещата роля на либералния разказ. Дали той ще последва фашизма и комунизма в кофата за боклук на историята? Какво е бъдещето на “либералния свят”?Интересен въпрос.
Според диалектическата логика, трябва отново да преминем през робовладелски строй.
По точно през роботовладелски, понеже от елементарен (прост) човешки труд няма да има нужда.
било то с цената на известно неравенство.
ако са рекли извънземните:nuts:
с тая ниноваВдигнахме левела. На невръстен терорисс. :smokin:
Имам обосновано предположение, че американците не са наясно какво е социализъм. За едни социализъм е доскорошният скандинавски модел, за други е "страшна червена заплаха", а за трети е просто социалните помощи да им са високи.Проблемът не е само при американците даже в страните от бившия източен блок социализъм е доста размито понятие.
за младите просто сегашното не им харесваМладите в България май въобще не се замислят върху това нормално ли е положението у нас или не. И въобще нямат намерение да се опитват да променят нещо в него. Само гледат някак да се оправят индивидуално. И с къс хоризонт.
пресечната точка на всички версии е да съм осигурен и да нямам страх от бъдещето.На хората им писна от неолиберализъм и стрес. И що скандинавският да е доскорошен?
що скандинавският да е доскорошен?Защото, доколкото знам, и там лека-полека демонтират социалната д-ва.
На хората им писна от неолиберализъм и стрес. И що скандинавският да е доскорошен?Значи трябват повече забавления. Чичо ЗИПчо им вика "феерии".
На хората им писна от неолиберализъм и стрес. И що скандинавският да е доскорошен?Значи трябват повече забавления. Чичо ЗИПчо им вика "феерии".
Няма да съм безкрайно учуден, ако вземе че познае за новите дрешки един ден.
Имаше едни теории за управляемия и неуправляемия хаос.
Второ, студената война свършиСвърши, ама друг път! И си е на път да се стопли.
и там лека-полека демонтират социалната д-ва.Дайте първо да уточним, че "социална държава" е нонсенс. Същият като химична химияНищо подобно. Народ е едно, общество друго, справедливо и човечно общество трето, а държава - четвърто.
По данни на МВР за миналата година 96 процента от пътните произшествия у нас са станали заради нарушения на водачите. Малък е процентът на катастрофите, станали заради пътните условия, но 593-ма са загинали по пътищата на България, което е лоша статистика, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова на международната конференция "Ефективни модели и инструменти за повишаване на безопасността на транспортната система".Малко е вероятно ако въведем автономни автомобили в България катастрофите да паднат до 4% при тези пътища, особено при третокласните. Ако изобщо по третокласен път у нас може да премине автономен автомобил. Освен ако не е автономен танк.
Батериите са по-развита технология с огромни вече направени инвестиции, които със сигурност ще търсят възвръщаемост. Оптимални са за съхранение на голямо количество енергия за дълго време. Ултракондензаторите пък предлагат бърз заряд и мощност и непрестанно растат на капацитет. В конкретното приложение при градски автобуси ултракондензаторите имат някои ключови предимства: много по-леки са, тоест не отнемат от товароносимостта на колата; не се влияят от температурата – работят отлично при жега и студ; зареждат се от 0 до 100% за броени минути и животът им е колкото на нормален автобус – над 1 милион цикъла или гаранции от 10 до 15 г; абсолютна дуракоустойчивост – за разликата от батериите, зареждането им е напълно безопасно; не могат да се възпламенят; не съдържат тежки метали и не представляват опасен отпадък. Наличните на пазара модели с ултракондензатори позволяват изминаване на до 20 км. като зарядните станции обикновено се монтират на двата края на линиите, тоест изисква се минимална инфраструктура.Международната агенция по енергетика има Програма за сътрудничество за хибридни и електрически превозни средства, която в частта си за електробуси е водена от Joanneum Research LIFE Centre for Climate, Energy and Society със седалище в Грац, Австрия. Това е градът с най-лошо качество на въздуха в страната, така че там отдавна се тестват всякакви модели. Резултатите в Грац са напълно еднозначни – най-доброто съотношение качество/цена там е постигнато от електробус с ултракондензатор. Неслучайно София сключи сделка за закупуване на 15 подобни електробуса, които ще пристигнат тази есен. Договорът предвижда година след пускането им в експлоатация „Столичен електротранспорт“ да поръча още 15 возила при същите условия, ако компанията е доволна от качествата им.
https://www.investor.bg/analizi/85/a/shte-poharchim-milioni-za-elektrobusi-neka-ima-pone-malko-misyl-284761/
Eĸип oт нeмcĸи yчeни cъздaдe нoвa aвтoмaтичнa cиcтeмa зa пpизeмявaнe нa мaлъĸ caмoлeт. Интepecнoтo e, чe тя paбoти бeз пoмoщтa нe пpocтo нa пилoтa, нo и нa ĸaĸвaтo и дa e opиeнтиpoвъчнa тexниĸa нa зeмятa. Πъpвият тecт ce yвeнчa c ycпex и мoжe дa пocтaви нaчaлoтo нa нoвa epa зa aвтoнoмнoтo лeтeнe, ĸaĸтo и дa пoдoбpи cигypнocттa нa пoлeтитe.
Paзбиpa ce, мнoгo xopa ca чyвaли зa cиcтeмитe зa aвтoпилoт, ĸoитo пpизeмявaт caмoлeтитe cpaвнитeлнo лecнo. Te oбaчe нe ca нaпълнo caмocтoятeлни. Bмecтo тoвa тe paзчитaт нa paдиocигнaли, излъчвaни oт cтaнциитe пo лeтищaтa. Идeнтифиĸaциятa ce пpaви блaгoдapeниe нa ІLЅ cиcтeмaтa (cиcтeмa зa eлeĸтpoнeн зaxoд). Cигнaлитe cъдъpжaт инфopмaция ĸъдe ce нaмиpa пиcтaтa дopи и пpи лoшa видимocт. Bъпpeĸи вcичĸo тaзи cиcтeмa нe e шиpoĸo изпoлзвaнa. Πилoтитe я вĸлючвaт, ĸoгaтo имaт нyждa oт пoмoщ и ce зaтpyднявaт дa лoĸaлизиpaт пиcтaтa зa пpизeмявaнe. Фaĸтичecĸи c нeя caмoлeтът нe ce пpизeмявa изцялo aвтoнoмнo, a пo-cĸopo бeзжичнo oт лeтищeтo.
Учeнитe oт Texничecĸия yнивepcитeт в Mюнxeн (ТUМ) paзpaбoтиxa нoв мeтoд, ĸoйтo пpизeмявa caмoлeт бeз пoмoщтa нa нaзeмни cиcтeми зa нaвигaция. Πъpвaтa дeмoнcтpaция бe нaпpaвeнa c чoвeĸ нa бopдa, ĸoйтo cтoeшe бeзyчacтнo пpи пpизeмявaнeтo. Bмecтo дa пoлзвa GРЅ или ІLЅ, caмoлeтът изпoлзвa двe „oчи“ – eднa ĸaмepa зa видимaтa и eднa зa инфpaчepвeнaтa cвeтлинa. Eĸипът oбopyдвa мoдeл Dіаmоnd DА42 c aвтoмaтичнa cиcтeмa зa ĸoнтpoл и пpoцecop зa визyaлнo въпpиeмaнe (oбeдинeни пoд oбщoтo имe С2Lаnd). Koмпютъpът e oбyчeн дa paзпoзнaвa типичнaтa caмoлeтнa пиcтa чpeз ĸaмepитe и чpeз тaзи инфopмaция бeзyпpeчнo дa пилoтиpa пpeвoзнoтo cpeдcтвo дo зeмятa.
https://www.kaldata.com/it-новини/първо-самостоятелно-приземяване-на-с-313622.html
Да оставим парите в брой да изчезнат би било опасно. Безкасовото общество е общество на проследяването и наблюдението. Неотдавнашната серия от протести в Хонконг подчерта точно това, което бихме загубили, ако оставим кеша в историята.
Урокът от Хонконг
Размириците в Хонгконг касаят едно предложение за промяна в законите за екстрадиране, които биха позволили бегълците на острова да бъдат прехвърляни в Тайван, Макао и континентален Китай. Предложението предизвика масово възмущение, тъй като много хора в Хонгконг възприемат това като начин Китайската народна република да подкопава юридическия суверенитет на Хонконг.
През последната седмица протестите достигнаха ново кресчендо, след като хората отново излязоха на улицата, за да отбележат годишнината от предаването на Хонконг на Китай. Интересното в случая е, че когато жителите на острова излязоха на улицата, за да протестират, те сториха това по много специфичен начин.
В Хонконг повечето хора използват безконтактна смарт карта, наречена „Карта Октопод”. С нея те плащат за всичко – от транспорта до паркинга и дори покупките на дребно. Това е доста удобно средство: просто махваш с картата пред сензора и готово – влизаш в автобуса, в паркинга и т.н.
Ала по време на протестите никой не използва своята карта „Октопод” за придвижване из Хонгконг. Правителствените служители биха могли лесно да проверят в централната база данни кой е използвал такава по време на протестите и да разберат кои хора са били там. Нещо повече, човек може да попадне в списъка, дори да не е бил на протестите, просто ако случайно е бил в центъра по това време.
Затова жителите на Хонконг, бидейки „на ти” с технологиите, предпочетоха парите в брой. Обикновено машините за купуване на билет, които приемат пари в брой, се използват от малцина, най-често от туристи, докато местните жители прелитат през турникерите със своите карти „Октопод”, но сега не бе така.
В дните на протестите пред машините за билети имаше опашки от млади активисти, стиснали банкноти. „Страхуваме се от проследяване на данните ни”, коментира един от активистите пред изданието „Quartz”.
Използването на пари в брой за закупуване на билети в случая означава, че правителството не би могло да свърже дейностите на активистите с техните акаунти в „Октопод”. А това означава анонимност. Разбира се, доста по-неудобно е. А и обичайно еднократните физически билети струват малко повече от тези, които се плащат с карти. Но компромисът е важен.
Можем ли да живеем в безкешов свят
Какво биха могли да направят протестиращите в един безкешов свят? Може би щяха да плащат с карта и да се надяват, че няма да бъдат проследени. Или пък да се постараят да пътуват гратис, с риск да бъдат глобени солено.
А може би протестите щяха да бъдат ограничени до онази група от участници, които имат велосипеди или тротинетки за придвижване из центъра. Или пък да са предимно хора, които имат достъп до личен автомобил – нещо, което е рядкост в скъп град като Хонгконг.
Ако се заслушаме в световните технологични новини, цял хор коментатори поддържа идеята, че парите в брой вече не ни трябват, че трябва официално да бъде сложен край на банкнотите и монетите. Да, навярно това средство представлява по-голямо затруднение за централните банки, навярно подхранва черните и сивите пазари или в някои случаи е просто неефективно. Но можем ли наистина да живеем добре в един изцяло безкешов свят?
Отговорът е, че просто няма друго решение, което да може да ни гарантира неприкосновеността на личния живот, предоставена от плащанията в брой. Нито криптовалутите, нито което и да е друго средство за плащане чрез съвременните технологии не може да избегне недостатъците на платежната карта – това, че транзакциите могат да бъдат проследени и свързани с конкретно лице.
https://technews.bg/article-117706.html
Затова жителите на Хонконг, бидейки „на ти” с технологиите, предпочетоха парите в брой. Обикновено машините за купуване на билет, които приемат пари в брой, се използват от малцина, най-често от туристи, докато местните жители прелитат през турникерите със своите карти „Октопод”, но сега не бе така.Типичен признак на цветна революция.
В дните на протестите пред машините за билети имаше опашки от млади активисти, стиснали банкноти. „Страхуваме се от проследяване на данните ни”, коментира един от активистите пред изданието „Quartz”.
Типичен признак на цветна революция.
Просто няма друго решение, което да може да ни гарантира неприкосновеността на личния живот, предоставена от плащанията в брой. Нито криптовалутите, нито което и да е друго средство за плащане чрез съвременните технологии не може да избегне недостатъците на платежната карта – това, че транзакциите могат да бъдат проследени и свързани с конкретно лице.:way_to_go-1308:
И къде при цветните революции по света е имало точно такъв признак?Във всички. Пари специално доставени, от съответни приятели. Там са непроследяемите потоци!
Размириците в Хонгконг касаят едно предложение за промяна в законите за екстрадиране, които биха позволили бегълците на острова да бъдат прехвърляни в Тайван, Макао и континентален Китай."бегълци", "борци за хонгконгатлантически ценности".
Тълпи от мигранти към Европа- какво ще последва от това? ТЕМА 2
Venetta, нд. 12 авг. 2017, 22:30
Забрана за бурките няма, но иначе на обществените места има камери за наблюдение с лицево разпознаване.
тва енгелсовото е дивотия неква. в хонгконг нямат ли софтуер за разпознаване на лица? или всички камери са били изключени?
баси. то е напълно достатъчно да пуснат един дрон да ги изфотат отгоре и после са готови разпознати, те тръгнали да се шашкат кой ще ги засече по картите за градския транспорт :nuts:
има ги всякакви :smokin:
Ние тук говорим за проследяемите потоци, дарлинг. :ive_got_it-1379:ЦитатИ къде при цветните революции по света е имало точно такъв признак?Във всички. Пари специално доставени, от съответни приятели. Там са непроследяемите потоци!
И разбира се, интернет. Там одма ти правят "психоробот".:way_to_go-1308:
Мое се каже че ФБР, примерно те познава бая по-добре от майка ти.
Управляващите спешават промените за отмяна на машинното гласуване
Engels-е, не че нещо ама тук сигулярността ще настъпи 20 до 30 години след като се установи на всичките 7 континента. :t0328:Да се снишиме, другари. Да се снишиме, докато отмине тая сингу ... абе както там му викат, па после да си я караме както си знаем :way_to_go-1308:
Ами ако можем да краднем нещо от нея?Цитат на: buratinobEngels-е, не че нещо ама тук сигулярността ще настъпи 20 до 30 години след като се установи на всичките 7 континента. :t0328:Да се снишиме, другари. Да се снишиме, докато отмине тая сингу ... абе както там му викат, па после да си я караме както си знаем :way_to_go-1308:
:bigok:
От гледна точка на бизнеса днес иновациите в IBM имат за цел да ни доближат до клиентите. Но истинската иновация означава да започнеш от нулата и никой да не е съгласен с вас. Това мнение изрази Томас Англеро, директор "Иновации" в IBM Норвегия, в предаването "UpDate" с водещ Елена Кирилова по Bloomberg TV Bulgaria. Според него от лична гледна точка иновациите представляват да бъдеш най-добрата версия на себе си през цялото време.
"Стартъпите ни учат да се проваляме бързо и да постигаме успех много бързо. Нужни са ни стартъпи", посочи гостът
"В Европа, когато някой стартъп се провали, всички около него коментират: „О, Боже, ти се провали!“ В САЩ, откъдето съм аз, има хора, които са готови да признаят: „Седем от моите стартъпа се провалиха“. И всички им казват: „Искаме да ви наемем“. Разликата е, че се оценява какво си научил по пътя до първия ти провал".
Според Томас Англеро най-голямата възможност е осъзнаването, че компанията ви не е в чак толкова лоша ситуация, колкото изглежда.
"Ще разберете, че за година, две или за няколко месеца ще имате нови източници на приходи и нов бизнес модел. Просто започнете. Изкуственият интелект не е страшен. Това е просто софтуер", отбеляза той.
"Днес много лидери говорят за изкуствения интелект, а дори не са започнали първия си малък проект с него. Най-голямото предизвикателство е просто да го направят. Просто да започнат. Да спрат да говорят за него, да спрат да гледат „Терминатор“ по телевизията в петък вечер", заяви Томас Англеро.
"Едно от фундаменталните неща за изкуствения интелект е, че може да събира информация от много различни източници. Благодарение на факта, че може да прави това, хората, управляващи компаниите, ще могат да взимат по-добри решения, базирани на повече данни, отколкото са имали преди".
"След 10-20 години няма да казваме, че има изкуствен интелект, защото той ще е във всичко", твърди Томас Англеро.
https://www.investor.bg/bloomberg-tv/461/a/ibm-sled-20-g-izkustveniiat-intelekt-shte-e-vyv-vsichko-290692/
... Това мнение изрази Томас Англеро, директор "Иновации" в IBM Норвегия ...
"След 10-20 години няма да казваме, че има изкуствен интелект, защото той ще е във всичко"Така казваха някои и през 1960-70-те. Вервайте им.
На 1 юли 1997 г. Хонконг е върнат на Китай в качеството си на свободен административен район.
...
До 2047 г. на територията се гарантира да не се променя социално-икономическата система и статусът на свободно пристанище, да има отделна митница, международен финансов център със собствена валутна система и др.
Марк Зукърбърг заяви, че иска да работи по контролирани от мозъка носими устройства и технологии за импланти, а скорошното придобиване на компанията CTRL-labs е стъпка в тази посока, пише CNBC.
„Целта е евентуално да го развием така, че да можете да намислите и контролирате нещо във виртуална или добавена реалност“, коментира Зукърбърг.
През септември Facebook обяви, че придобива CTRL-labs за сумата между 500 млн. и 1 млрд. долара, което прави това едно от най-големите придобивания в историята на социалната мрежа. Компанията работи по гривна, която ще позволява на хората да контролират устройства на база сигнали от гръбначния мозък.
След приключването на сделката CTRL-labs ще се присъедини към Facebook Reality Labs, която работи по създаването на умни очила с добавена реалност.
Зукърбърг твърди, че хората потенциално ще могат да използват устройства като гриваната на CTRL-labs, за да контролират неща с мислите си чрез моторни неврони. Но тези с физически ограничения може да се нуждаят от имплант, за да правят същото, допълва той.
„Имам достатъчна нервна способност в моторните си неврони, за да контролирам още една допълнителна ръка. Просто е въпрос на тренировка и тогава те ще могат да изпращат тези сигнали до гривната“, посочва Зукърбърг. „Но ако способността ви да превръщате нещата, преминаващи в мозъка ви, в моторна дейност е ограничена, тогава ще се нуждаете от нещо имплантирано“.
Facebook работи по подобни технологии от 2016 г.
https://www.investor.bg/harduer/459/a/zukyrbyrg-nosimite-ustroistva-koito-chetat-misli-se-zadavat-291070/
С навлизането в 2020 г. новото десетилетие ни обещава да бъде всичко друго, но не и скучно. От революцията в автоматизацията и все по-опасния изкуствен разум до геохакването на планетата и радикалния напредък в биотехнологиите – идните 10 години ни обещават разработки, които звучат футуристично.
https://technews.bg/article-122607.html
Онзи ден една от тези футуристични разработки ми се тропна в пощата. Вежливо писмо, подписано от служител на банката, отговарящо на няколко въпроса от тези, които имах да му задавам след ден. Отвръщам вежливо, че срещата ни е след ден, нали така, да не бъркам аз нещо. А, не, казва момъкът, това е писмо автоматично, аз в него не съм участвал. Генерира го банковият компютър по зададени параметри, по заявката ви за среща и това какво сме си говорили преди това. Аз даже не знам за него, казва честно банкерът.ЦитатС навлизането в 2020 г. новото десетилетие ни обещава да бъде всичко друго, но не и скучно. От революцията в автоматизацията и все по-опасния изкуствен разум до геохакването на планетата и радикалния напредък в биотехнологиите – идните 10 години ни обещават разработки, които звучат футуристично.
https://technews.bg/article-122607.html
Права си, подвеждащо е, сигурно го правят нарочно, да си мислим, че кореспондираме с жив събеседник, сигурно си мислят, че така ще им имаме повече доверие.Онзи ден една от тези футуристични разработки ми се тропна в пощата. Вежливо писмо, подписано от служител на банката, отговарящо на няколко въпроса от тези, които имах да му задавам след ден. Отвръщам вежливо, че срещата ни е след ден, нали така, да не бъркам аз нещо. А, не, казва момъкът, това е писмо автоматично, аз в него не съм участвал. Генерира го банковият компютър по зададени параметри, по заявката ви за среща и това какво сме си говорили преди това. Аз даже не знам за него, казва честно банкерът.ЦитатС навлизането в 2020 г. новото десетилетие ни обещава да бъде всичко друго, но не и скучно. От революцията в автоматизацията и все по-опасния изкуствен разум до геохакването на планетата и радикалния напредък в биотехнологиите – идните 10 години ни обещават разработки, които звучат футуристично.
https://technews.bg/article-122607.html
Улавям се, че нещо не ми е удобно с такъв изкуствен интелект, който се подписва с малко име, а аз му отговарям.
Нещо беше станало. Разнесоха се възбудени гласове. Надигнах се от креслото. Няколко реда пред мен някаква жена отблъсна стюардесата, която със забавено, автоматично движение, сякаш под влияние на този — все пак не толкова силен — тласък тръгна назад между креслата, а жената повтори: „Няма да позволя! Нека тя не ме докосва!“ Не видях лицето на викащата. Седящият до нея мъж докосна рамото й и започна да я успокоява. Какво означаваше тази сцена? Другите пътници не й обърнаха никакво внимание. За кой ли път вече усетих как ме обхваща чувство на невероятно отчуждение. Измерих с поглед отдолу нагоре стюардесата, която спря до мен и ми се усмихна, както преди. Но това не беше задължителната учтива усмивка, която трябваше да скрие раздразнението от инцидента. Девойката не се преструваше на спокойна — тя наистина беше такава.
— Искате ли нещо за пиене? Прум, екстран, мор, сайдер?
Мелодичен глас. Поклатих отрицателно глава. Исках да кажа нещо хубаво, но на края зададох само баналния въпрос:
— Кога ще кацнем?
https://chitanka.info/text/1789-zavryshtane-ot-zvezdite
Около една трета от произвежданата храна в световен мащаб се разваля или унищожава всяка година. Използването на нови технологии като изкуствен интелект може да намали разхищаването на храната, ако търсенето е известно предварително. Супермаркетите могат да осигурят нужното количество храна в точното време.Постепенно ще стигнат до простия диалектически извод, че пазарна икономика без планиране или планова икономика без пазар не работят добре.
Bloomberg TV Bulgaria (https://www.investor.bg/analizi/91/a/kak-zemedelieto-moje-da-stane-polezen-za-klimata-sektor-298720/)
Докато те си планираха централно икономиките, за да задушат нашите "планирани" икономики.
Пазарът също си е един и същ и си има свои извечни закони.
Няма такова нещо "пазарна икономика".Пореден опит да избиеш рибата :nuts:
Дефицитите при соца се пораждаха от външни и субективни фактори.
Кои? Няма такова нещо! Всички дефицити при соца бяха резултат на външни фактори.Тази философия странно ми прилича на Бацевата.
Как можеш да се развиваш без тежка индустрия?За това се искат суровини, не такива нямаме, можехме да купуваме направо машини, което и се случи накрая, обаче първо изядохме половината чувал сол, отнесохме половината тояги и накрая клекнахме да купуваме.
Ами, нали това е същността на централното планиране - да задоволиш някакви потребности. И тъй като няма частна собственост се налага държавата да го прави за своите икономически субекти. Например да се произведат Х-броя обувки. Ако има частни субекти, те си правят свое планиране на стари и прогнозирани продажби. Резултатът е същият, но първото е на много по-високо ниво.Изобщо не са точно така нещата, още повече в примера с обувките и подобни неща. Плановата икономика казва за 100 човека - 105 чифта обувки и сме задоволили потребностите. Оставяме настрани, какво става ако няма ресурси за 105 чифта, а само за 90. От произведените 105 чифта, примерно 50 се оказват пълен боклук и никой не иска да ги купи. Появява се дефицит от 55 чифта обувки, като обикновено не могат да се пипат цените и по рафтовете седят само боклуците (ако е имало ресурси да се произведат, разбира се). При по-свободен пазар, произведените боклуци са по-малко, защото иначе се фалира. Тези обувки които се търсят си вдигат цената, повече желаещи се насочват към правенето на хубави обувки и дефицит няма.
Коя от двете е по-несъстоятелна: планова икономика без пазар или пазарна икономика без планиране?!?И двете неща са еднакво несъстоятелни, но по различен начин. В последните години на соца, командно-плановата икономика (у нас) видимо се насочи към пазара, но късно и половинчато. Прославеният Китай го направи премислено, наистина планирано и със съответните резултати. Нашата имитация също е с известни резултати. То и преходът ни към "пазарна икономика" беше такъв, затова такива са и резултатите. В този аспект пък, да кажем една Чехия също може да е добър пример как могат да се направят нещата.
То и преходът ни към "пазарна икономика" беше такъв, затова такива са и резултатите.
Ето един персонаж, който рядко се споменава в съвременния политически дебат. Той (обикновено е мъж) живее в предградие или малък град. Не се е родил със сребърна лъжичка и е проправил пътя си нагоре с работа, което не винаги е било забавно. Сега той има собствен дом и печели над средния доход. Критикува елитите от големите градове, които имат претенциозен акцент и се радват на лесен живот. Накратко, той е анти-елитист от средната класа, пише Саймън Кюпър за Financial Times. (https://www.investor.bg/sasht/337/a/populizmyt-grajdanska-voina-na-srednata-klasa-a-ne-bunt-na-rabotnicheskata-298647/)Има какво да губи средната класа, докато работническата няма кой знае какво за губене освен ....... .. .
Кофтито е, че в Канада този тип е на път да изчезне, с държавна помощ.ЦитатЕто един персонаж, който рядко се споменава в съвременния политически дебат. Той (обикновено е мъж) живее в предградие или малък град. Не се е родил със сребърна лъжичка и е проправил пътя си нагоре с работа, което не винаги е било забавно. Сега той има собствен дом и печели над средния доход. Критикува елитите от големите градове, които имат претенциозен акцент и се радват на лесен живот. Накратко, той е анти-елитист от средната класа, пише Саймън Кюпър за Financial Times. (https://www.investor.bg/sasht/337/a/populizmyt-grajdanska-voina-na-srednata-klasa-a-ne-bunt-na-rabotnicheskata-298647/)Има какво да губи средната класа, докато работническата няма кой знае какво за губене освен ....... .. .
Така де, спомняте си какво е казал Маркс.
Е, то и затова трудно ще се отървете от Трюдо, не че ние тук лесно можем да се отървем от Баце.Кофтито е, че в Канада този тип е на път да изчезне, с държавна помощ.ЦитатЕто един персонаж, който рядко се споменава в съвременния политически дебат. Той (обикновено е мъж) живее в предградие или малък град. Не се е родил със сребърна лъжичка и е проправил пътя си нагоре с работа, което не винаги е било забавно. Сега той има собствен дом и печели над средния доход. Критикува елитите от големите градове, които имат претенциозен акцент и се радват на лесен живот. Накратко, той е анти-елитист от средната класа, пише Саймън Кюпър за Financial Times. (https://www.investor.bg/sasht/337/a/populizmyt-grajdanska-voina-na-srednata-klasa-a-ne-bunt-na-rabotnicheskata-298647/)Има какво да губи средната класа, докато работническата няма кой знае какво за губене освен ....... .. .
Така де, спомняте си какво е казал Маркс.
Той (обикновено е мъж) живее в предградие или малък град. Не се е родил със сребърна лъжичка и е проправил пътя си нагоре с работа, което не винаги е било забавно. Сега той има собствен дом и печели над средния доход. Критикува елитите от големите градове, които имат претенциозен акцент и се радват на лесен живот. Накратко, той е анти-елитист от средната класа, ...
Има какво да губи средната класа, докато работническата няма кой знае какво за губене освен .......По малко дразнещо е може би.
Така де, спомняте си какво е казал Маркс.
Защо постоянно изполвате евфемизма "средна класа"? Срам ли ви е да я наречете с истинското ѝ име "дребна буржоазия"? Да, не звучи добре, но си е класическо определение в политологията.
Вежливо моля да ми разкажете за тази "дребна буржоазия" - някой изобщо виждал ли е такова животно, хеле пък в България? Според идеята "дребната буржоазия" се състои от дребни предприемачи и занаятчии. Да приемем, че е така. Но от какъв срам БСП ще е партия на едноличните търговци и шивачките на оверлог? От кого ги защитава, за какво ги обединява, каква им е изобщо БСП на тях? Закон да е прокарала някакъв, дето съм го пропущила? Къде минава границата между дребния буржоа чичо Ванко, който държи кварталното гаражче за всичко от тоалетна хартия до лимонадени бутилки, и пролетарката Ванчето, която работи там почасово, ако и двамата си делят мизерния доход така, че да не умрат от глад и да има за утрешната стока?Защо постоянно изполвате евфемизма "средна класа"? Срам ли ви е да я наречете с истинското ѝ име "дребна буржоазия"? Да, не звучи добре, но си е класическо определение в политологията.По малко дразнещо е може би.
По един начин звучи когато наречеш БСП партия на средната класа, а доста по дразнещо, че е дребнобуржоазна партия.
:m1731:
Написаното от мен визира посоката на развитие на БСП, което вече сме обсъждали с Отврат.Вежливо моля да ми разкажете за тази "дребна буржоазия" - някой изобщо виждал ли е такова животно, хеле пък в България? Според идеята "дребната буржоазия" се състои от дребни предприемачи и занаятчии. Да приемем, че е така. Но от какъв срам БСП ще е партия на едноличните търговци и шивачките на оверлог? От кого ги защитава, за какво ги обединява, каква им е изобщо БСП на тях? Закон да е прокарала някакъв, дето съм го пропущила? Къде минава границата между дребния буржоа чичо Ванко, който държи кварталното гаражче за всичко от тоалетна хартия до лимонадени бутилки, и пролетарката Ванчето, която работи там почасово, ако и двамата си делят мизерния доход така, че да не умрат от глад и да има за утрешната стока?Защо постоянно изполвате евфемизма "средна класа"? Срам ли ви е да я наречете с истинското ѝ име "дребна буржоазия"? Да, не звучи добре, но си е класическо определение в политологията.По малко дразнещо е може би.
По един начин звучи когато наречеш БСП партия на средната класа, а доста по дразнещо, че е дребнобуржоазна партия.
:m1731:
Вежливо моля да ми разкажете за тази "дребна буржоазия" - някой изобщо виждал ли е такова животно, хеле пък в България?Да. Има го в изобилие. Дребни търговци, всякакви самонаети, лични лекари и какво ли не още. Според мен, държавните служители също принадлежат към тази прослойка, макар че не отговарят на класическото определение.
- Световната икономика ще преживее през 2020 г. рецесия от 3 до 5 процента. Приоритет е избягването на спад в потенциалния растеж, като се подкрепят компаните, за да бъдат предотвратени фалитите и уволненията. Освен това моделът, основан на акционерния капитализъм, разпадането на веригите на стойността и зависимостта от Китай, е остарял. Деглобализацията, прокарвана и през борбата срещу изменението на климата, преконфигурира световната икономика около регионални блокове. Реиндустриализацията е неизбежна, което включва защита на стратегическите сектори и по-високи цени за потребителите. Начините на живот, основани на урбанизацията, мобилността и свръхпотреблението трябва да се променят.http://glasove.com/categories/na-fokus/news/koronavirus-ili-krayat-na-ilyuziite
Първостепенното значение на националното единство
Италия – стачка по време на епидемия: „Нашият живот струва повече от печалбата ви“
Цитат- Световната икономика ще преживее през 2020 г. рецесия от 3 до 5 процента.
Наистина незабелязано. Не можах да открия никъде информация, че такава стачка се е състояла.ЦитатИталия – стачка по време на епидемия: „Нашият живот струва повече от печалбата ви“
https://e-vestnik.bg/topic/world/
Нещо незабелязано от медиите.
Не очаквай тълпи манифестиращи в карантината.Наистина незабелязано. Не можах да открия никъде информация, че такава стачка се е състояла.ЦитатИталия – стачка по време на епидемия: „Нашият живот струва повече от печалбата ви“
https://e-vestnik.bg/topic/world/
Нещо незабелязано от медиите.
Не очаквай тълпи манифестиращи в карантината.Все някой трябваше да ги забележи. Нашите медии е разбираемо да пропуснат, но не намерих нито дума и в руските.
Вероятно е прекъсване на работа, неявяване на работно място, такива нещица.
А ще има и поне още 1-2 епидемични вълни , вероятно по-лоши от сегашната.Моделите, а и реалността показват вълново поведение на епидемии от този сорт. Обикновено следващите вълни (когато ги има) са "по-добри", ако е уместно такова сравнение. Може обаче и да са по-лоши. Има и вариант сегашното да е "вълна" от 2003-та и 2012-та. Та сигурно за вълните ще познаеш, а дали амплитудата им ще е по-малка или по-голяма, вероятно ще видим първо в Китай, като намалят мерките.
Да видим дали ще позная :smokin:
Работата в офис ще придобие съвсем ново измерение. По всичко изглежда, че тенденцията от последните пет години за споделени офиси, сгради с общи удобства за малки екипи или още по-голямо сгъстяване на хората в отворени пространства ще се окажат грешни и ще бъдат заменени от нов подход.
Намаляването на човешкия поток ще ориентира хората много повече към по-компактни и прагматични начини на придвижване – лек автомобил, велосипед, мотоциклет. Автомобилът, от своя страна, ще бъде ограничен чрез мерки за екология, защото сегашната ситуация демонстрира колко скъпо и безсмислено е да паркираме купчини ламарини пред домовете си.
Забраната за събиране на обществени места ще промени спорта, културния афиш и шопинга. За спорта тази криза е вълнуващ катаклизъм, който, от една страна, ще сложи най-сетне точка на абсурдния темп на увеличение на капиталовите разходи и персонала в колективните спортове. Няма да имаме нужда от още стадиони, нито от още по-скъпи гладиатори.
Забавлението на маса също ще претърпи трансформации. То ще се превърне в сезонно забавление – ресторантите ще могат да сервират само на открито, само с дистанция между масите, само на малки компании. Баровете в мазета, безистени или други вехти пространства също няма да работят в обозримо бъдеще.
В производството и земеделието автоматизацията е много по-напреднала, отколкото общественото мнение вярва. Но бъдещата посткоронна действителност вероятно ще завърши започнатото по-бързо, отколкото сме очаквали – намаляването на хората покрай поточните линии ще бъде нужно, защото няма как да има струпвания.
Хора пак ще трябва да наглеждат роботите, да ги поддържат и да ги настройват да вършат точно онова, което е нужно – но ще са нужни още по-малко хора, отколкото в момента. Складовете ще реорганизират пътеките за дистрибуция така, че човешката намеса да е само контролираща, но не и произвеждаща пакети, пълнеща кашони или лепяща етикети. Всичко това ще бъде вършено от машини в още по-голяма степен.
Което води след себе си и трансформация в потребителските навици. Голяма част от икономическото благоденствие на последните 20-30 години се дължи на повишеното вътрешно потребление на гражданите. Гражданите, поне за кратко, ще разполагат с по-малък разполагаем доход, за да купуват нови и нови вещи или услуги. Това ще се промени след преразпределението на новите роли на човеците в новата автоматизирана реалност. В която може би ще се окаже, че имаме нужда не от повече инженери, а от по-добри инженери. Не от повече готвачи, а от по-добри готвачи. От по-добри счетоводители, по-добри юристи, по-добри агрономи. Новата реалност е възможно да породи нарастваща нужда от повече заетост на по-добре платени специалисти в образованието и в медицината.
(https://www.investor.bg/blogosfera/363/a/sled-koronavirusa--kakvo-shte-se-promeni-za-rabotata-i-jivota-ni-303579/)
Винаги е имало романтични представи за бъдещето, но рядко са се сбъдвали.
Aз предвиждам постепенно ликвидиране на лихварската върхушка от патриотични диктаторски режими.Златни ти уста!
Тиквите ще бъдат на власт в БГ, само докато и Началниците ИМ са на власт 8)Вместо тези началници ще има други, какви ще видим
Виждам разгневена тълпа с вили. И идва за нас... плутократите
Сега, с появата на ядрените оръжия, това стана невъзможно и други методи излязоха на преден план. Така нареченото обществено мнение. В развитите страни в продължение на десетилетия се провежда умишлена политика за мобилизиране на масите. Културните ценности се променяха, в съзнанието се въвеждаха спусъци, с които рационалното мислене да се изключва. Резултатът беше появата на много мощно оръжие. Избираме обект и шумно викаме че го тормозят - и това е. Автоматът задейства спусъка, мозъкът се изключва, купища изроди изпадат в истерия, а медиите подхващат това. Програмата е оформена, появява се общественото мнение, политиците се подчиняват, за да не загубят популярност.
https://pogled.info/svetoven/tri-antiutopii-tri-modela-za-prekroyavane-na-homo-sapiens.117606ЦитатИ през 2020 г. светът зад кулисите успява да постави под „домашен арест” почти половината от световното население, като същевременно обучава уплашени и намусени хора, като ги учи на „правилно” поведение. Карантината постепенно се премахва и плодовете на „възпитанието“ и „обучението“ ще останат дълго време. Или завинаги? Господарите на парите подготвят хората за предстоящия „Прекрасен нов свят“ ...
Насекомите се приближават все повече до трапезите на европейските граждани.
Изсушеният жълт брашнен червей, ларва на брашнения бръмбар, е безопасен за консумация както цял, така и под формата на прахообразна добавка, обяви в сряда регулаторът по храните на Европейския съюз.
Позицията на Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ) е първа стъпка, преди властите да обмислят дали да одобрят продажбата на снаксове, протеинови барчета, бисквити и други храни, съдържащи тази буболечка.
Решението също така е добра новина за бизнеса с отглеждане на насекоми, който според прогнози на изследователската компания Arcluster ще нарасне десетократно до над 4,1 млрд. долара в световен план до 2025 г. Насекомите се налагат като все по-устойчив източник на протеини благодарение на слабото си въздействие върху околната среда и високите хранителни стойности. Бизнесът привлича рекорден размер финансиране чрез рисков капитал, както и вниманието на гиганти в хранително-вкусовия сектор, като Nestle и Cargill.
(https://www.investor.bg/analizi/91/a/nasekomite-sa-s-krachka-po-blizo-do-chiniite-na-evropeicite-319819/)
Споко! Нищо няма да е толкова драматично, колкото го представихте в съседната одая за ББД!Ще ми е изключително тъжно , ако доживея деня, в който африканските слонове изчезнат. От малък африканските слонове са ми любимите животни. Дори кучетата са след тях в моята класация.
Впрочем, превърна ли се научната фантастика в реалност? Попитан от АФП, един от световните експерти в тази сфера, испанецът Рафаел Юсте, уверява, че изследователи вече са успели да имплантират в мозъка на мишки образи на неща, които те никога не са виждали, но ги възприемат като свои собствени идеи и ги включват в естественото си поведение.https://e-vestnik.bg/34035/chili-za-parvi-pat-zashtita-na-nevropravata-na-choveka/
„Ако успеете да влезете там вътре“, в химическите процеси на мозъка, „да ги стимулирате или блокирате, тогава ще можете да променяте решенията на хората. Това е нещо, което ние вече правим с животните“, уверява този учен от Колумбийския университет в Ню Йорк.
И успокоява: „Невротехнологията може да поражда страх, ако човек си представя антиутопични сценарии, но на един такъв има десет благоприятни.“
https://e-vestnik.bg/34035/chili-za-parvi-pat-zashtita-na-nevropravata-na-choveka/Хади ся, било новост! А вицовете за на бабата хапчетата, дето изчезнали, но за сметка на това се появил лилав дракон в кухнята, да не са от вчера! Луси в небето с диаманти е по-възрастна от мен с близо трийсет години!
Ще бъде за първи път до сега всеки скок на технологиите води до 10 лоши сценария и понякога има и един положителен.
Луси в небето с диаманти е по-възрастна от мен с близо трийсет години!:th_up:
PS И да помилваш :m1273: "фашиста". Няма вече "фашисти", "комунисти"... Има само платени левичари. Ако им вземеш паричките и/или наркотика ще си забравят "идеологията". :smokin:Като си смени дрогата, да се обади. :smokin: Инак до февруари е лилав дракон и толкоз! Ако ще да е с гащеризон на черепчета и костички, и зелена джуфка!
Инатът е лош съветник.Фона не е фашист, не е и пацифист, просто е провокатор, дразнител като някой други подофицерски чинове.
Луси в небето с диаманти е по-възрастна от мен с близо трийсет години!
???С песента - горе-долу да. С прашеца - не съвсем :t1813:
Мислех, че сте набори :t1815:
Инатът е лош съветник.Смятай, че моят парцал попада под Втората Поправка. :t0301:
Сещам се за "First Amendment" from US Constitution.
Google обяви своя план за връщане към офиса, който има многобройни предимства като гъвкавост и четири седмици работа от разстояние. Компанията ще коригира заплатите на отдалечени служители в райони с по-ниски разходи за живот. Тази тенденция изглежда е по-силна в залива на Сан Франциско, където концентрацията на технологични гиганти е повишила заплатите, както и цената на наема или търговските помещения.https://www.manager.bg/biznes/rezhat-15-ot-zaplatata-na-sluzhiteli-na-google-ako-rabotyat-ot-razstoyanie
ЦитатЦитат на: Butch в Април 30, 2021, 17:59:40
Инатът е лош съветник.
Сещам се за "First Amendment" of the US Constitution.
Смятай, че моят парцал попада под Втората Поправка.
Настъпва цивилизацията на празнотата, за която ние също изобщо не сме готови. „Какво смятат да правят всички тези хора, които ще бъдат заменени от цифрови системи? Когато ми казват: „освобождава се пространство за творчество“, това извиква у мен саркастична усмивка. Вие наистина ли мислите, че несметни хиляди, даже всъщност милиони хора, в освободеното от тежка работа време ще започнат да пишат мадригали и да свирят на лютня? Вие сериозно ли? Ще стане точно обратното. И не може да се правим, че това не е така“, подчертава тя.https://glasove.com/categories/na-fokus/news/v-sveta-vednaga-rukhna-vsichko-tatyana-chernigovska-za-tsivilizatsiyata-na-praznotata-i-nedoverieto-km-informatsiyata
Повече от 60 държави одобриха предложението на Световната здравна организация (СЗО) за разширяване на обхвата на предложението за премахване на патентите върху ваксините, предава Франс прес.https://www.manager.bg/svyat/poveche-ot-60-drzhavi-nastoyavat-za-premahvane-na-patentite-vrhu-vaksinite
Новият текст би следвало да отмени правата за интелектуална собственост не само за ваксини срещу новия коронавирус, но и за лечения, диагностика, медицински апарати и защитно оборудване. Той вече е представен на страните-членки на СЗО.
Според подписаното от 60-те държави предложение отмяната на патентите ще важи за 3 години.
В САЩ все повече роботи заместват липсващите хора в заводитеhttps://www.segabg.com/hot/category-technologies/sasht-vse-poveche-roboti-zamestvat-lipsvashtite-hora-zavodite
У нас интелигентни машини вече работят на рецепцията в хотели
:smokin:Станет ли когда-нибудь искусственный интеллект православным? Будет ли он когда-нибудь отмечать Рождество?... скорее всего, а на мой взгляд так и неизбежно, «сильный» искусственный интеллект будущего будет религиозным.
https://actualcomment.ru/yavlenie-khrista-mashine-2112311200.html?fbclid=IwAR3dioOYQp12FO6B4FYf8jkB1DNJgR_asN5h9W-6yVQqufYlvJPrUb2mIXk (https://actualcomment.ru/yavlenie-khrista-mashine-2112311200.html?fbclid=IwAR3dioOYQp12FO6B4FYf8jkB1DNJgR_asN5h9W-6yVQqufYlvJPrUb2mIXk)
Американец стана първия човек в света с присадено сърце от генно модифицирано прасе. 57-годишният Дейвид Бенет се чувства добре три дена след експерименталната процедура в град Балтимор, съобщават лекари.https://www.manager.bg/svyat/za-prvi-pt-chovek-poluchi-transplantirano-srce-ot-prase
сърце от генно модифицирано прасе.Химера, същество хибридно създадено от човешки и свински гени, висш бозайник.
обаче това ще стане норма и ще е "за добро".Горното ти го казваш, аз не съм съгласен с теб. :crying_with_laughter-3302:
Бъдещето? Какво ли стане в 2045 и след това? Тогава изтичат 100 години от окупацията на Германия от САЩ. Дали ще стане ясно за т.н. "канцлер-пакт", дали германците ще имат конституция и т.н. Да сме живи и здрави да разберем...Имко, аз се надявам до тогава да има подписан мирен договор между Райха и съюзниците, да се тури край на ВСВ в Европа.
Срамота е за има договораИ още - американските бази (три ли са сега в Германия?), ядреното оръжие там; англичаните си изтеглиха контингента, ама "тия дни" май си отваряха устата да го върнат отново.
В Сан Франциско тръгват таксита без шофьориhttps://manager.bg/%D1%81%D0%B2%D1%8F%D1%82/v-san-francisko-tragvat-taksita-bez-shofori
С други думи, светът е затворена система по начина, по който пианото е затворена система. Инструментът има само 88 клавиша, но тези клавиши могат да се свирят по безкрайно разнообразие от начини. Същото важи и за нашата планета. Атомите на Земята може да са фиксирани, но възможните комбинации от тези атоми са безкрайни. Американският икономист Томас Соуел веднъж отбеляза, че „пещерните хора са имали на разположение същите природни ресурси, каквито ние имаме днес, и разликата между техния стандарт на живот и нашия е разликата между знанията, които те могат да донесат, за да използват тези ресурси, и знанието, използвано днес. Следователно това, което има значение, не са физическите граници на нашата планета, а човешката свобода да експериментира и да преосмисли използването на ресурсите, които имаме”.https://manager.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%89%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-0/izobilieto-ne-svarshva-
И това е мястото, където Еманюел Макрон отново влиза в картината. Въпреки цялата гибел и мрак, излъчвани от Елисейския дворец, няма материални причини, поради които идва краят на изобилието за човечеството. Недостигът днес до голяма степен е следствие от лоши правителствени решения. Те включват спиране на глобалната икономика за по-голяма част от две години и да, прекомерна грижа за околната среда. Или както Тайлър Коуен, един от най-уважаваните икономисти в Америка, отбеляза: „Трудно е да се разглежда европейската енергийна политика като нещо различно от огромна непринудена грешка. Имайте предвид, че енергийните доставки са много по-важни, отколкото предполага техният процент от БВП. Енергията е жизнената сила на съвременната цивилизация”.
...In 1973, a computer program dubbed World One was developed at MIT to model global sustainability. Instead, it predicted that by 2040 our civilization would end...:smokin:
https://bigthink.com/surprising-science/in-1973-an-mit-computer-predicted-the-end-of-civilization-so-far-its-on-target/ (https://bigthink.com/surprising-science/in-1973-an-mit-computer-predicted-the-end-of-civilization-so-far-its-on-target/)
2020 г. вече няма да има кво да се яде поради замърсяването, хората ще почнат да мрат така, че населението ще спадне до нивото на 1900 гХммм.... :smokin:
И "Гугъл" изненадващо обяви масови уволненияhttps://www.segabg.com/hot/category-foreign-country/i-gugul-iznenadvashto-obyavi-masovi-uvolneniya
Съкращенията ще обхванат всички отдели на компанията, включително за набиране на персонал и инженерните звена
...
Съкращенията идват в момент на икономическа несигурност, но и на обещаващи технологични разработки, в които компании като "Гугъл" и "Майкрософт" инвестират, като в разрастваща се софтуерна област, известна като "генеративен изкуствен интелект".
"Уверен съм в огромната възможност пред нас благодарение на силата на нашата мисия, стойността на нашите продукти и услуги, както и на ранните ни инвестиции в изкуствения интелект", пише още в съобщението на Пичай до служителите на "Гугъл".
Ми и аз така, ама то са човъркания безкрайни, после, как стана изведнъж така, че телефонът не може без гугъл? Нерде китайски телефони, нерде гугъл, откъде накъде, за да си прочета форума тук, трябва да мина през гугъл? Имам комп, таблет и телефон, на едното да пипна нещо в гугъл, трите мърдат, в кенефа не ме ли следват. Искам на таблета да съм едно, на компа друго, на телефона трето.
Спряха старите уиндоуси, моят е 8,1, сега нов комп с нов уиндоус, който непрекъснато да ме следи и да не мога да го изключа?!? Оттук ме дебне уиндоус 11, де ме следи непрекъснато, оттам гугъл, всички правят, каквото си искат.
Как точно ще си замине интернета ?
Дори в Северна Корея има интернет.....
:nuts:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Kwangmyong_(network) (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Kwangmyong_(network))
Щото си им дала да се синхронизират.Не съм им дала. Поне през хрома съм го махнала, откъде другаде се синхронизира тая гадост?
Аз не им давам, но трябва да си помниш паролите.
Как точно ще си замине интернета ?
Дори в Северна Корея има интернет.....
:nuts:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Kwangmyong_(network) (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Kwangmyong_(network))
Чат ботът ChatGPT вече не може да бъде забранен в училищатаhttps://glasove.com/tehnologii/chat-botat-chatgpt-veche-ne-mozhe-da-bade-zabranen-v-uchilishtata
...
Базираният на мощен изкуствен интелект чат бот ChatGPT не само пише чудесни съчинения, но и пише сорс код на всякакъв програмен език, като дори най-подробно описва всеки ред в стил на най-съвършен дебъгер. Така например, може да му бъде зададено да напише програма калкулатор на програмния език Python и той много бързо ще я напише. Остава само този код да бъде копиран и стартиран. Всъщност в тази област ChatGPT е най-силен, като дори може да портва дадена програма от един език за програмиране към друг.
Милиардерът Бил Гейтс инвестира в австралийска стартираща компания за климатични технологии, която планира да намали емисиите на метан, отделян от кравите, съобщи ВВС.https://manager.bg/%D1%81%D0%B2%D1%8F%D1%82/bil-geits-investira-v-tehnologia-za-namalavane-na-metana-ot-kravite
...
Базираната в Пърт стартираща компания Rumin8 работи върху хранителна добавка – синтетично възпроизведена от червени водорасли, която спира образуването на газ.
Неотдавнашното стартиране на ChatGPT на OpenAI, зад който стои финансовата подкрепа на Microsoft, предизвика тревога в Google. Сега гигантът има планове да демонстрира версия на своята търсачка с функции за чатбот тази година и да разкрие повече от 20 проекта, задвижвани от изкуствен интелект.https://manager.bg/%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D0%B8/vazhodat-na-chatgpt-ili-kak-generativniat-ai-stana-novata-igrachka-na-it-gigantite
Притеснението е разбираемо - реално защо ти е Google Search, което е просто поле за писане на ключови думи, когато можеш да се обърнеш към ChatGPT и да получиш завършен отговор с препоръки и контекст? През декември 2022 г. научихме, че ръководителите на Google се тревожат, че въпреки сериозните инвестиции в AI технологията, твърде бързото ѝ внедряване може да навреди на репутацията на компанията. Не е случайно, че в края на януари 2023 г. Google обяви, че съкращава повече от 12 000 служители и се фокусира върху AI като домейн от първостепенно значение.
ЦитатПритеснението е разбираемо - реално защо ти е Google Search, което е просто поле за писане на ключови думи, когато можеш да се обърнеш към ChatGPT и да получиш завършен отговор с препоръки и контекст?HomoSapiens
Съкращенията в Big Tech се пренасят и в Европа. SAP ще освободи 3000 служителиhttps://manager.bg/%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D0%B8/sakrasteniata-v-big-tech-se-prenasat-i-v-evropa-sap-ste-osvobodi-3000-sluziteli
Бизнес перспективи: Подземните системи - решение на глобални проблемиhttps://manager.bg/%D0%B1%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B5%D1%81/biznes-perspektivi-podzemnite-sistemi-reshenie-na-globalnite-problemi
...
До 2045 г. ще бъде създадена мрежа от общо 500 км между Боденското и Женевското езеро, с разклонения до Базел, Люцерн и Тун. Общата стойност на изграждането на първата фаза, включително софтуер, хъбове и подземни и наземни транспортни съоръжения (за разпространение в градовете), се оценява на 3,6 милиарда швейцарски франка (~4,08 милиарда долара).
"Поражението на Запада" на Еманюел Тод вече на български език: Русия в крайна сметка ще спечелиhttps://glasove.com/na-fokus/porazhenieto-na-zapada-na-emanyuel-tod-veche-na-balgarski-ezik-rusiya-v-krayna-smetka-shte-specheli
...
Онова, което Путин, практик на международните отношения, чувства интуитивно в израза „империя на лъжата“, но не успява да го дефинира напълно, и онова, което Миършаймър, теоретик на международните отношения, направо отказва да види, е простата истина, че западна национална държава вече не съществува. В тази книга ще предложа едно, така да се каже, постевклидово тълкуване на световната геополитика. Тя няма да използва наготово аксиомата за свят от национални държави. Напротив, прибягвайки до хипотезата за тяхното изчезване на запад, тя ще позволи да се разбере поведението на западните страни.
* * *
Франция, Обединеното кралство и САЩ вече не са национални държави
Понятието „национална държава“ предполага принадлежност на различни слоеве от населението в определена територия към обща култура в рамките на политическа система, която може да бъде демократична, олигархична, авторитарна, тоталитарна. За да се прилага то, необходимо е въпросната територия да има минимум икономическа автономия, което, разбира се, не изключва търговския обмен, но той трябва в средносрочен и дългосрочен план да бъде приблизително уравновесен. Системният дефицит прави националната държава нестабилна, защото въпросната териториална цялост може да оцелее само благодарение на данък или на доход, дошли отвън без противовес. Сам по себе си този критерий ни позволява да твърдим, преди да анализираме задълбочено, както в глави от 4 до 10, че Франция, Обединеното кралство и САЩ, чиято външна търговия вече не е уравновесена, а винаги е дефицитна, са престанали да бъдат национални държави в истинския смисъл на думата.
Новата икономика: Бизнес психологията на моноградоветеhttps://manager.bg/%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D0%BA%D0%B0/novata-ikonomika-biznes-psihologiata-na-monogradovete