Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Юли 02, 2025, 09:35:03

Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - Captain Buddy

Страници: [1] 2 3 4 5 6 ... 33
1
Цитат на: Maximus II
как е у нас - вече 4-то поколение АБПФК ни управлява, резултатите са плачевни.

Сега същите ще ти поискат поименни справки и доказателства за това, което написа  :i_laughing:

------------

Писането на голословни твърдение и пропагандни опорки е признак на политическа неграмотност и откровена простотия. Засегнатите подскачат епистоларно като убодени.
Кофти е да си прост и манипулиран.


2
Теми на форумците … / Re: ГРОТЕСКНО
« -: Юни 27, 2025, 09:25:59 »
Само ще отбележа, че споменът за Културната революция беше добра предпоставка за успешния китайски преход към пазарен социализъм.

3
Теми на форумците … / Re: ГРОТЕСКНО
« -: Юни 26, 2025, 23:38:38 »

... Малка, но съществена подробност - "китайските особености", бих казал източно азиатски особености.

------------
 
Особеностите на китайския пазарен социализъм са, че допуска за развитието на производителните сили да има в определена степен частна собственост върху средствата за производство и държавно контролиране на конкуренцията. Държавата запазва своята собственост и власт върху всички стратегически важни направления – земята, банковото и застрахователно дело, инфраструктурата, енергетиката, комуналното обслужване,   комуникациите, военното производство и т. н.
В резултат на това държавната собственост в икономиката е около една трета, като в държавната част на икономиката печалбата не е водеща, а решаването на проблеми и осигуряване на оптимални условия за изпълнение на партийните програми за развитие. Партията държава решава в какви направления и степени да се допускат, съответно насърчават, чуждестранни инвестиции/участие. Развитието на частната икономика се контролира и направлява от държавата, като се спонсорира/ограничава развитието на тази част от нея, която допринася за решаване на партийните програми. По този начин се реши въпросът с бедността, а  икономиката от базирана на селскостопанско производство стана преобладаващо индустриално технологична.
Сега Китай е най-големият производител в света. Въпреки съществуването на борси не се допусна финансиализиране на крупните фирми, за да не се получават „балони“, при които борсовата пазарна оценка да е по-висока от реалните материални активи. Ако все пак се получат не се изкупуват (няма количествени облекчения), а обикновен фалит. Няма забрана службите да не се разработват партай геносета и борбата с корупцията включва и най-висшата форма на наказание.
В края на деня „невидимата ръка на пазара“ е под контрола на държавата и е принудена да й служи. Допусна се чуждестранните инвеститори да се възползват от първоначално евтиния китайски труд и висока технологична дисциплина за сметка на постепенен технологичен и ноу хау трансфер. Например успешна чуждестранна фабрика просто се дупликираше като китайска в съседния град, която се възползваше от вече обучен ключов персонал е работници.
To be continued…, че ми се доспа. 

4
Теми на форумците … / Re: ГРОТЕСКНО
« -: Юни 26, 2025, 10:44:42 »
"Всяко понятие, което е реализирано докрай, неизбежно води към своето антагонистично начало, тоест реалността “се превръща” в своя противоположност."

Хегел

Пред очите ни комунизмът се превърна в капитализъм, кой алчен капиталист у нас не е бивш комуняга!?

Хегел е обяснил: "Щастлив е този, който е уредил битието си така, че да съответства на особеностите на неговия характер."

--------------------
Philosophy aside and face the reality of facts.

Комунизъм все още реално не е съществувал на земята. Провали се, по-скоро, предаден отвътре беше тоталитарния „реален социализъм“ под ръководството на „авангарда на световното комунистическо и работнически движение КПСС“.
Пазарният социализъм на „ревизионистичната“ ККП съвсем не се провали. Нещо повече направи Китай най-голямата световна икономическа и производствена сила. След въвеждане в страната на китайските особености на социализма през 90-те години страната увеличи до сега НАД ШЕСТ пъти своята икономика, докато трансформираната в  капитализъм икономиката на Източния блок стагнира и се превърна в пазарен и суровинен придатък на Западния капитализъм, което беше глътка въздух за Запада през 90-те години.
Дайте имена на тези алчни капиталисти бивши комуняги. Реални факти от партийната номенклатура. Другото е медийна бла-бла.

5
По света … / Re: Израел
« -: Юни 22, 2025, 20:12:02 »
Спомням си 1956 година Суецката криза, когато Насър национализира канала, а в отговор Англия, Франция и Израел нападнаха  Египет. Тогава кукурузникът Хрущов набързо прекрати кризата, като охлади войнолюбието на Англия заявявайки, че на Лондон му стига само една ракета. Освен това решително смаза контрареволюцията в Унгария, след като започнаха да бесят комунистите, тогава маршал Жуков обеща на Президиума  за 7 Ноември да приключи. И маршал Конев приключи контрареволюцията.
САЩ тогава подкрепиха Египет, защото искаха да поемат колониите на Англия и Франция и да ги изместят и станат фактор в Близкия Изток. За събитията в  Унгария Дълес държавния секретар тогава каза, че това си е вътрешен проблем на Източния блок и спази споразуменията от края на ВСВ и САЩ не се намеси военно противно на обещанията на радио Свободна Европа и Гласа на Америка.

По този повод си мисля, че Израел има атомно оръжие. Защо Иран да няма?
Проблемът би се решил като настъпи равновесие от типа M A D – взаимно осигурено унищожение.
Така както САЩ съдействат на Израел, РФ/Китай, на база взаимните договори може да предоставят ядрено оръжие на Иран и той да заяви на Израел, ако не прекратят ще го използва.
ПАТ, ГЕЙМ ОВЪР!
 
NICE.

 

6
По света … / Re: Иран (Персия)
« -: Юни 22, 2025, 15:05:51 »
Саудитска Арабия и Международната агенция за атомна енергия МАГАТЕ към ООН, твърдят, че не е имало повишаване на нивата на радиация след атаката.
Заместник-политическият директор на иранската държавна телевизия Хасан Абедини заяви, че Иран е евакуирал тези три ядрени обекта „преди известно време“. Появявайки се по държавната телевизия, той каза, че Иран „не е претърпял голям удар, защото материалите вече са били изнесени“.

7
По света … / Re: Икономически войни
« -: Юни 20, 2025, 12:00:50 »
От фейса
Всичко е заради стратегическото споразумение между Китай и Иран на стойност около 400 милиарда долара, където се заобикалят всички зони на влияние на САЩ. А Иран придобива ролята на ключов транзитен център. Освен това сухопътния маршрут ерозира монопола на морския трафик при Ормузкия и Суецкия проток, които се контролират от САЩ. Така Иран се измъква от логистични изолации, превръщайки се във връзка между Китай, Русия, Индия,  Близкия изток.
----------------

Съществуват функционални железопътни и пътни коридори, свързващи Китай-Пакистан с Иран:
Железопътен транспорт: ITI коридор през Захедан.
Пътен транспорт: TIR-съвместими маршрути за товарен транспорт, допълнени от пътни проекти на China–Pakistan Economic Corridor (CPEC.) https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%BF%D0%B0%D0%BA%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D1%8D%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D1%80
Така че, вместо да са просто планове, тези маршрути вече са в експлоатация или са пред завършване, улеснявайки логистичната свързаност между Китай-Пакистан-Иран-РФ днес.

8
По света … / Re: Израел
« -: Юни 20, 2025, 09:50:20 »
Все още твърде неясна е ситуациата поради липса на достоверна информация.
 
Миналата година (през Април 2024) Израел използва лазерно насочвани разрушители на бункери GBU‑28 (клас 4000–5000 фунта)  за проникване в дълбоки подземни съоръжения.
Според експертни оценки бомби GBU‑31(V)3 или GBU‑28 може да са били използвани срещу обекта за обогатяване на ядрено уран в Натанз. Израелски бункерни разрушители, като MPR‑500, вероятно също са били използвани.
Досега няма доказателства, че Иран успешно е разчистил или отворил отново срутените входове на тунелите и шахтите на силозите. На 14 юни обширни бомбардировки срутиха и затвориха входните точки на един подземен ракетен комплекс - Керманшах, склад за ракетите Qiam-1 и Fateh-110, а анализатори (?) потвърждават, че входовете остават блокирани.
Няма достоверни съобщения Иран да е премахнал развалините или повторно отворил тези ключови точки.
Американският институтът за изследване на войната дори отбеляза неясноти относно степента на щетите, но потвърди, че шахтите на тунелите и отворите на силозите са срутени.

9
По света … / Re: Израел
« -: Юни 19, 2025, 20:51:56 »
Тука релевантния въпрос е как Израел има ядрено оръжие. ТЕ програма за обогатяване на уран нямат. Нямат подходящи ядрени цетнрали, имат само пиклив експериментален реактор, подобен на този дето американците ни накараха да го бастисаме. Явно ядреното оръжие им е дадено...
-----------

Израел сам тайно създаде ядрената си триада! Естествено със западна помощ.
Основният източник на делящ се материал за ядрените оръжия на Израел е плутоний, произведен в реактора им в Димона. Урановото гориво за Димона първоначално е дошло от Франция, Аржентина и, което е от решаващо значение, големи количества от Южна Африка, допълнено по-късно от местен добив от фосфатни руди. Съществена част е придобита съгласно аферата NUMEC, според която Израел открадна високообогатен уран от САЩ. Въпреки че съществуват спекулации за тайна местна програма за обогатяване на уран, няма публично потвърждение или окончателни доказателства. Плутоний от Димона се счита за крайъгълен камък на арсенала.
През годините по повод появили се съобщения Израел се съгласи за проверка от МАГАТЕ, но само при условие, проверяващите да са американци и предварително да им се събщава времето за проверка.
Когато един от техниците по проекта се разприказва, беше отвлечен от Англия и осъден на 18 години затвор за шпионаж.

Nice isn't it?

10
"Такса битови отпадъци". ~6 лв данък собственост, 16 лв битови отпадъцци??? Отново: Там никой не живее, даже и палатка няма.

Трябва да подадеш декларация, че не живе никой, за да не плащаш такса смет. А данъкът е процент от данъчната оценка на имота, за това е малък.
Благодаря за подсказването! Ще го имам предвид.... От друга страна пак стигаме до #22 или кое е по напред  - яйцето или кокошката. Е как да живее там някой, като няма дори ограда, нито дори землянка??? Аз съм убеден, че там от много години човешки крак не е стъпвал, изключая некой заблудил се пиян на излизане от селския хоремаг. :nuts: Ама не съм аз този дето ще се мъчи да оправи бюрокрацията :t2619:
----
 
Споделям емпиричен опит.
Въпросната декларация трябва да се подаде в края на годината и е в сила само за следващата години. Обратно действие няма.
Освен това не се подава по всяко време, а в края на годината, ноември/декември и важи само за една година. Всяка година трябва да се подава нова.
Last but not least. Имай предвид, че в БГ всяка община си има свои разпоредби, така че най-сигурно се информирай в съответната община.


11
По света … / Re: Добрата Стара Англия
« -: Юни 16, 2025, 17:41:40 »
Пенсионираният началник (от тази есен) на MI6 (SIS Secret Intelligence Service), сър Ричард Мур, каза: Изключително съм възхитен от това историческо назначение на моя колега, Блейз Метревели (Blaise Florence Metreweli), за мой наследник като „C“. Блейз е висококвалифициран разузнавателен служител и лидер, един от водещите ни мислители в областта на технологиите. Развълнуван съм да я приветствам като първата жена ръководител на MI6. Блейз Метревели до сега е генерален директор „Технологии и иновации“ в MI6. Преди това е заемала директорски позиции в MI5 (контраразузнаването). Тя е разузнавателен служител от кариерата, присъединил се към службата като офицер по разследване през 1999 г. Тя е изпълнявала редица роли в службата. Прекарала е по-голямата част от кариерата си на оперативни позиции в Близкия изток и Европа. Учила е антропология в колежа Пембрук, Кеймбридж.
Новоназначеният началник на MI6 Блейз Метревели каза: Горда съм и съм поласкана да ръководя службата си. MI6 играе жизненоважна роля – заедно с MI5 и GCHQ (комуникации и кодове – Блечли Парк) за опазването на безопасността на британския народ и защита на интересите на Обединеното кралство в чужбина. Очаквам с нетърпение да продължа тази работа заедно със смелите офицери и агенти на MI6 и нашите многобройни международни партньори.
Двете други основни разузнавателни агенции на Великобритания MI5, службата за вътрешна сигурност (контраразузнаването), беше ръководена от Стела Римингтън от 1992 до 1996 г. и от Елиза Манингам-Бълър между 2002 и 2007 г.
Агенцията за комуникации и кодове GCHQ (електронно и киберразузнаване Блечли Парк) през 2023 г. беше оглавена от Ан Кийст-Бътлър. Тази агенция се занимава със SIGINT (Signals Intelligence), аналог на американската NSA – разузнаване с техника.
SIS Secret Intelligence Service се занимава с HUMINT (Human Intelligence) и работи с агентура, аналог на ЦРУ, но във UK тя е под Foreign Office.
Някак си странно ми изглежда Блейз Метревели до сега да е била шеф Технологии и Иновации в SIS със нейното образование по антропология, още повече от тази позиция пък шеф на SIS.
Тя е родена в  Лондон, но е от грузински произход. В SIS по традиция бяха морски офицери и благородници. Може би и тя е от някакво грузинско благородно потекло. Знае ли човек. 

12
Смятах да се въздържа и да не вземам отношение относно баталиите на AnonimusBG, но тази сутрин като се запознах с последните му бисери считам, че форумната управа е прекалено търпелива към този прекалено "претенциозен", меко казано, участник.
На практика действията му тук са действия на агент провокатор или най-малкото на душевно болен човек! Участието му тук е ВРЕДНО!
Крайно време е да бъде охладено епистоларното му възбуждение, за да настъпи мир. Преговори/референдуми  не са нужни, а директно и круто противодействие на ненормално поведение.

ГОРНОТО ЗА СВЕДЕНИЕ И СЪОТВЕТНО РАЗПОРЕЖДАНЕ, съобразно правилата на форума, please!
 

13
По света … / Re: Украйна
« -: Юни 03, 2025, 18:06:08 »
Очевидно ВСУ са неспособни да се противопоставят на войната на изтощение наложена от ВС на РФ и за това се включва нейната разузнавателната служба с терористично диверсионни акции.
Сега пък са детонирали взрив пред един от пилоните на моста и твърдят, че са взривили моста. Видеото им е очевидно:

https://www.youtube.com/watch?v=VbGnUbUaRyg

Това на практика доказва, че Украйна вече е загубила войната.
Войната ще приключи при условията на РФ.

14
По света … / Re: СВО
« -: Май 28, 2025, 22:01:19 »
Така наречената електроника се управлява от брити, френци, шваби ( с любезното съдействие на Мъск ).
От пилота се иска само да излети, ако може и да кацне е бонус.

----------
Ракетите Таурус може да се изстрелват от европейските Tornado, Gripen Eurofighter Typhoon, F/A-18 Hornet и Южно Корейския F-15K Slam Eagle.
Адаптацията на друг изтребител не е проста работа. Чисто механично трябва да има достатъчна здрави места (за стъпки), на които да се монтират държателите (не става с пилони), защото Таурусът тежи 1400 кг и е  над 5 метра дълъг. Освен това е необходим и съответен интерфейс за връзка със изтребителя – електрическа и дата връзка за управление със съответен компютър и софтуеър за насочвене и т. н. Изобщо, ако всичко това първоначално не е предвидено от производителя на самия изтребите не е лесна и проста работа.
Към всичко това трябва да се добави и съответна тренираност на пилота за използването на ракетата.
Не ми е ясно, как по-точно, като получат тези ракети украинските ВВС ще ги използват. Та те не могат да летят на старите, подарените им F-16 – три броя вече батисаха, по техни признания.
Войната в Украйна показа, че вече има съвсем друг характер. Война при която 2-3 прости  квадкоптъри управлявани по оптическо влакно на стойност не повече от 3 до 5 000 долара могат да унищожат танк на стойност 4-5 милиона! Освен това пан-тилт камерата с висока 4К  резолюция осигурява прекрасна видимост.
Украйна първа започна използването на дронове, най-вече китайски, после започнаха частни стартъпи да ги произвеждат без да се съобразяват с военната нормала. Ползваха най-вече китайски образци, които бих нарекъл подобрен модел на детска играчка.
Руската военна машина беше тромава и робуваше на стари стериотипи. Смяната на Шайгу с Белоусов рязко промени ситуацията. Бяха подкрепени частни фирми за производство на квадкоптъри, които се управляваха вече по евтина оптическа корда до 20-30 км. Те не можеха да бъдат смутени от РЕБ въздействие, съответно имаха по-малка консумация (нямаха предаватели), можеха да действат зад видимия хоризонт, неоткриваеми за радарите и бяха истински убийци. Използваха най-вече китайски камери и чипове за управление. Трябва да се отбележи, че много китайски фирми спазва ограниченията на санкциите, но голямата земна граница беше врата в полето за частниците. РФ вече може да произвежда над 500 дрона на ден и съответно да организира масови налюти.
За по-тежките дронове руснаците използват вместо скъпите карбонови витла, практически  същия успех дървени витла, като началото на авиацията. 
Украйна няма ограничения от санкции, но вече значително изостава в производството на дронове, а и на всякакво друго въоръжение. Високо рекламираните западни гейм чейнджъри не се състояха. РФ преобразува икономиката си на военни релси и вече води война на изтощение, което задъхва Запада, който вече изпразни складовете, а няма адекватни производствен мощности. Един път РБ да е на далавера.

15
У нас … / Re: И сега? …
« -: Май 27, 2025, 12:45:55 »
Цитат
Обединение в ДПС - ДПС-НОВО НАЧАЛО и ПГ “Демокрация, права и свободи” стават едно цяло, това става ясно от прессъобщение от пресцентъра на Пеевски. Ето и пълния му текст.
Ииии - ко прайм ся?

-----------

ДПС се обединява, Делян Пеевски лидер, а Чакъров подава оставка
https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/20587929
 
Такива новини подхранват мантрата, че ДС управлява.


16
По света … / Re: Добрата Стара Англия
« -: Май 27, 2025, 12:17:41 »
Имена няма да споменавам. Все още ми се живее, а имам деца, [внуци].
Аз пък познавах един партиец, дето с парите на ТНТМ отвори верига нагъзини за ефтина Китайска електроника (и затвори след като изпра парите).
 
----------
 
При цялото ми уважение към вас, като грамотен участник тук, съм малко разочарован, защото горното ви твърдение ми се струва в стил ЕЖК (Една Жена Каза) и съответно не съдържа никаква конкретика, а само голословни твърдения.
- в България не е имало верига „за ефтина Китайска електроника“, затворила след като изпрала парите. По това време в България нямаше внос на китайска електроника (Китай още не беше фактор тогава в този бизнес). По инерция продължаваше вносът от Япония и евтина от Южна Корея.
По време на соца ТНТМ (Техническо и Научно Творчество на Младежта – аналог на съветското НТТМ) беше щедро спонсорирано от Партията и в края на соца имаше значителни средства (са. 60 милиона – значителна сума по онова време), които бяха трансформирани/“дадени на управление“ към новосъздадената фондация „Еврика“, която спонсорираше стартъп-и на комсомолски деятели – ново изпечени партийци. В края на деня значителна част съответно  „усвоена“.
Правилно сте употребили думата партиец. Такъв беше референтът за ТНТМ от ЦК на ДКМС Николай Банев – скандално известен бизнесмен в приватизацията. Той „захлеби“ първоначално  с пари на ТНТМ на област Хасково. Може би него имате предвид? По моя скромна информация друг не пасва.
 
Понеже стана първоначално въпрос за комунисти станали капиталисти мога да посоча такъв, не от висшата партийна номенклатура, а от ДС ген. Майор Георги Милушев, също от Хасково. Той очевидно има търговски нюх по рождение, а и добре школуван от началото на кариерата си в МВР – ВГУ, IХ отдел (ГКПП „Солунската митница“) Свиленград до областен началник Хасково и накрая шеф на всемогъщото V управление – УБО (преторианската гвардия на Живков), където правилно се „ориентира“ и не се поколеба да предаде Живков, но бързо се оказа на улицата след свалянето на Живков.
Енергичен и предприемчив, завършил задочно търговия, не стана пазвантин-охрана, като болшинството от бившите си колеги. Регистрира фирма, възползва се от ореола си на бивш голям началник, което вдъхва доверие, помага в кредитирането и започва to roll the snow ball, която бързо набъбва до верига магазини „Зора“, една от грамотно управляваните такива вериги в рамките на закона. Това последното е главната разлика с развитието на пиратите от „Музикален свят“ до Техномаркет, които дори и Италия търсеше за ДДС измами, освен всичко друго.

Друг успешен преход към капитализма е и историята на комбинацията фирми Сектрон - СОТ, която затваря целия цикъл от внос, производство и реализация на технически средства в охранителна дейност. Това е най-голямата и най-успешна фирма на Балканския полуостров на бивш офицер от МВР. Стартирала от нула и rolled the snow ball в рамките на закона.

След 1990 година стопанската номенклатура много по-успешно се аклиматизира икономически по простата причина, че тези ръководни кадри притежаваха необходимия опит, най-вече контакти и съответно бизнес реноме; особено в сферата на търговията, където е важно доверието, кого познаваш и кой те знае. Те лесно можеха да регистрират фирма с предмет на дейност, каквото са ръководели по време на соца и да кооптират съответните добри специалисти.

17
По света … / Re: Добрата Стара Англия
« -: Май 26, 2025, 10:21:53 »
Тралаяля, иди ми дойди ми по английски.

Това е капитализмът: Приватизация на печалби, национализация на загуби. Сега декапитализираните, амортизирани железници, от които са изтискани всякакви възможни печалби, ще бъдат оздравени с пари на англиийския народ и като станат пак печеливши, ще се задвижат лобистите на приватизацията.

  А унас какво е по-различното? Национализация след 9.IX.1944 г.  Приватизация след 1990 г. Бившете комунисти станаха първи капиталисти. 'C'est la Vie'
---------------
 
Дали е възможно вместо да пише ангро за „Бившете комунисти“, да напишете с конкретни имена на тези Бивше комунисти.   
Дайте конкретни примери с имена, приватизирани обекти и сие! Така надлежно ще докажете тезата си.

В противен случай звучите като политически коректна мисирка. Или просто толкова ви е нивото на познание и интелигентност?

18
Някои хора живеят в паралелна вселена. Като че ли не е имало Бретън Ууд, Измамата Шок Никсън, Плаца Акорс еtc. Предлагам на вниманието изявлението на Стив Майрън - шеф на икономическите съветници на Тръмп, за да си обясните някои странностите в политиката на Тръмп:

Брифинги и изявления
Председателят на СИС (Съвета на икономическите съветници) Стивън Майран,
 Институт Хъдсън, Бележки по събитието
Белият дом
7 април 2025 г.

Днес бих искал да обсъдя предоставянето от Съединените щати на това, което икономистите наричат „глобални обществени блага“ за целия свят. Първо, Съединените щати осигуряват чадър за сигурност, който е създал най-великата ера на мир, която човечеството някога е познавало. Второ, САЩ предоставят долара и държавни ценни книжа, резервни активи, които правят възможна глобалната търговска и финансова система, която е подкрепила най-великата ера на просперитет, която човечеството някога е познавало.
И двете са скъпоструващи за нас. От страна на отбраната, нашите мъже и жени в униформи поемат героични рискове, за да направят нашата нация и света по-безопасни, запазвайки нашите свободи поколение след поколение. И ние облагаме трудолюбивите американци с огромни данъци, за да финансираме глобалната сигурност. От финансова страна, резервната функция на долара е причинила постоянни валутни изкривявания и е допринесла, заедно с несправедливите бариери пред търговията на други страни, за неустойчиви търговски дефицити. Тези търговски дефицити унищожиха нашия производствен сектор и много семейства от работническата класа и техните общности, за да улеснят търговията помежду си с неамериканци.
Нека поясня, че под „резервна валута“ имам предвид всички международни функции на долара – включително частните спестявания и търговията. Често съм използвал примера, че когато търговци в две отделни чужди държави търгуват помежду си, това обикновено е деноминирано в долари поради статута на Америка като доставчик на резервна валута. Тази търговия включва спестявания, съхранявани в доларови ценни книжа, често държавни ценни книжа. В резултат на всичко това американците плащат за мир и просперитет не само за себе си, но и за неамериканци.
Президентът Тръмп ясно заяви, че вече няма да търпи други нации да се възползват от нашата кръв, пот и сълзи, независимо дали в областта на националната сигурност или търговията. Администрацията на Тръмп вече, през първите си сто дни, предприе решителни действия за преориентиране на нашите отбранителни и търговски отношения, за да постави американците на по-справедлива основа. Президентът обеща да възстанови разрушената ни индустриална база и да се стреми към търговски условия, които поставят американските работници и бизнес на първо място.
Аз съм икономист, а не военен стратег, така че ще се спра повече на търговията, отколкото на отбраната, но двете са дълбоко свързани. Представете си две чужди държави, да речем Китай и Бразилия, които търгуват помежду си. Нито една от страните няма валута, на която да се доверяват, да е ликвидна и конвертируема, което прави търговията помежду им трудна. Тъй като обаче могат да извършват транзакции в щатски долари, обезпечени с американски държавни ценни книжа, те са в състояние да търгуват свободно помежду си и да просперират. Такава търговия може да се осъществи само благодарение на военната мощ на САЩ, която гарантира нашата финансова стабилност и надеждността на нашите заеми. Нашето военно и финансово господство не може да се приема за даденост; и администрацията на Тръмп е решена да го запази.
Но нашето финансово господство си има цена. Макар че е вярно, че търсенето на долари поддържа ниски лихвени проценти по заемите ни, то също така поддържа валутните пазари изкривени. Този процес е поставил прекомерна тежест върху нашите фирми и работници, правейки техните продукти и труд неконкурентоспособни на световната сцена и принуждавайки към намаляване на производствената ни работна сила с над една трета от пик1  и намаляване на нашия дял в световното производство с 40%.
Трябва да можем да постигаме успехи в тази страна, както видяхме по време на Covid, когато много от нашите вериги за доставки не можеха да оцелеят, без да разчитат на най-големия ни противник, Китай. Очевидно не бива да разчитаме на най-големия ни противник за оборудване, необходимо за осигуряване на безопасността и сигурността на нашето население. Нито пък бива да се позволява на най-големия ни противник да се възползва толкова много от международната архитектура за сигурност и финанси, която финансираме.
Има и други неприятни странични ефекти от предоставянето на резервни активи. Други могат да купуват нашите активи, за да манипулират собствената си валута и да поддържат износа си евтин. По този начин те в крайна сметка наливат толкова много пари в икономиката на САЩ, че това подхранва икономическите уязвимости и кризи. Например, в годините преди кризата през 2008 г., Китай, заедно с много чуждестранни финансови институции, увеличиха своите активи от ипотечен дълг в САЩ, което помогна за раздуването на жилищния балон, принуждавайки стотици милиарди долари кредити в жилищния сектор, без да се взема предвид дали инвестициите имат смисъл. Китай изигра значима роля в създаването на световната финансова криза. Отне почти десетилетие, за да се възстанови, докато президентът Тръмп не ни върна на правилния път по време на първия си мандат.
Според мен, за да продължим да предоставяме тези двойни глобални обществени блага, е необходимо да се подобри споделянето на тежестта на глобално ниво. Ако други държави искат да се възползват от геополитическия и финансов чадър на САЩ, тогава те трябва да поемат отговорност и да платят справедливия си дял. Разходите не могат да бъдат поети единствено от обикновените американци, които вече са дали толкова много.
Най-добрият резултат е този, при който Америка продължава да създава глобален мир и просперитет и да остане доставчик на резерви, а други страни не само участват в жъненето на ползите, но и участват в поемането на разходите. Чрез подобряване на разпределението на тежестта можем да подобрим устойчивостта и да запазим глобалната сигурност и търговските системи в продължение на много десетилетия в бъдещето.
Нещо повече, това е от решаващо значение не само за справедливостта, но и за капацитета. Под обсада сме от враждебни противници, които се опитват да ерозират нашата производствена и отбранителна индустриална база и да разрушат финансовата ни система; няма да можем да осигурим нито отбранителни, нито резервни активи, ако производственият ни капацитет е изчерпан. Президентът ясно заяви, че Съединените щати са ангажирани да останат доставчик на резерви, но че системата трябва да стане по-справедлива. Трябва да възстановим нашите индустрии, за да проектираме силата, необходима за защита на статута на резерви, и трябва да можем да плащаме сметките си, за да го направим.
Какви форми може да приеме това разпределение на тежестта? Има много варианти, ето няколко идеи:
- Първо, други държави могат да приемат тарифи върху износа си за Съединените щати без ответни мерки, осигурявайки приходи на Министерството на финансите на САЩ за финансиране на обществените блага. Най-важното е, че ответните мерки ще изострят, а не ще подобрят разпределението на тежестта и ще ни направят още по-трудно да финансираме глобалните обществени блага.
- Второ, те могат да спрат нелоялните и вредни търговски практики, като отворят пазарите си и купуват повече от Америка;
- Трето, те могат да увеличат разходите за отбрана и обществените поръчки от САЩ, купувайки повече стоки, произведени в САЩ, и да облекчат нашите военнослужещи и да създадат работни места тук;
- Четвърто, те могат да инвестират и да изградят фабрики в Америка. Няма да се сблъскат с тарифи, ако произвеждат стоките си в тази страна;
- Пето, те биха могли просто да пишат чекове на Министерството на финансите, които да ни помогнат да финансираме глобалните обществени блага.
Митата заслужават допълнително внимание. Повечето икономисти и някои инвеститори отхвърлят митата като контрапродуктивни в най-добрия случай и опустошително вредни в най-лошия. Те грешат.
Една от причините икономическият консенсус относно митата да е толкова погрешен е, че почти всички модели, които икономистите използват за изучаване на международната търговия, предполагат или никакъв търговски дефицит, или приемат, че дефицитите са краткотрайни и бързо се самокоригират чрез валутни корекции. Според стандартните модели търговските дефицити ще доведат до отслабване на долара, което ще намали вноса и ще стимулира износа, като в крайна сметка ще заличи търговския дефицит. Ако това се случи, митата може да са ненужни, защото търговията ще се балансира с течение на времето и от тази гледна точка намесата с мита може само да влоши нещата.
Това мнение обаче противоречи на реалността. Съединените щати имат дефицити по текущата сметка вече пет десетилетия и те се увеличиха рязко през последните години, като се увеличиха от около 2% от БВП в първата администрация на Тръмп до близо 4% от БВП в администрацията на Байдън. И това се случва, докато доларът поскъпва, а не се обезценява!
Дългосрочният период е налице и моделите са грешни. Една от причините е, че те не отчитат предоставянето на глобална резервна валута от САЩ. Резервният статус е важен и тъй като търсенето на долара е ненаситно, той е твърде силен, за да се балансират международните потоци, дори в продължение на пет десетилетия.
По-скорошни икономически анализи допускат възможността за постоянни търговски дефицити, които се съпротивляват на автоматичното ребалансиране, което е по-съответстващо на реалността в САЩ. Те показват, че чрез налагане на тарифи срещу страните износителки, САЩ могат да подобрят икономическите резултати, да увеличат приходите и да наложат огромни загуби за обложената с тарифи нация, дори с пълно отмъщение.
В този смисъл анализът на това, което икономистите наричат „честота“ на тарифите, показва, че голям дял и тежест на тарифите се „плащат“ от страната, върху която прилагаме тарифите. Държавите, които имат големи търговски излишъци, са доста негъвкави – те не могат да намерят други източници на търсене, които да заместят американското. Вместо това, те нямат друг избор, освен да изнасят, а Америка е най-големият потребителски пазар в света. За разлика от това, Америка има много възможности за заместване: можем да произвеждаме неща у дома или можем да купуваме от държави, които се отнасят с нас справедливо, вместо от държави, които се възползват от нас. Тази разлика в ливъриджа означава, че други държави в крайна сметка поемат разходите за тарифите.
През 2018-2019 г. Китай понесе разходите за историческите тарифи на президента Тръмп чрез по-слаба валута, което означаваше, че гражданите му станаха по-бедни, с по-малка покупателна способност на световната сцена. Приходите от тарифите, платени от Китай, бяха използвани за финансиране на данъчните облекчения на президента Тръмп за американските работници и фирми. Този път тарифите ще помогнат за плащането както на данъчните облекчения, така и на намаляването на дефицита.
По-ниските данъци за американците, финансирани отчасти от приходи, предоставени от чужденци, ще създадат икономически растеж, динамика и възможности, каквито нашата страна никога не е виждала, въвеждайки новия Златен век на президента Тръмп. Намаляването на дефицита ще помогне за понижаване на лихвите по държавния бюджет, а с тях и на лихвите по ипотеките и лихвите по потребителските кредитни карти, стимулирайки икономически бум.
Важно е да се отбележи тук, че тарифите не се налагат просто за събиране на приходи. Например, реципрочните тарифи на президента са предназначени да се справят с тарифните и нетарифните бариери и други форми на измами, като валутни манипулации, дъмпинг и субсидии, за да се получи несправедливо предимство. Приходите са приятен страничен ефект и ако се използват отчасти за намаляване на данъците, могат да помогнат за ускоряване на подобренията в конкурентоспособността, които стимулират износа на САЩ.
Споделянето на тежестта може да позволи на Съединените щати да продължат да водят свободния свят в продължение на много десетилетия. Това е задължително не само за справедливост, но и за осъществимост. Ако не възстановим производствения си сектор, ще бъдем затруднени да осигурим сигурността, от която се нуждаем за нашата безопасност и за да подкрепим финансовите си пазари. Светът все още може да има американския отбранителен чадър и търговска система, но трябва да започне да плаща справедливия си дял за тях.

19
У нас … / Re: И сега? …
« -: Май 13, 2025, 09:50:36 »


                  ∙ € مات

  اللعنة على اليورو

20
По света … / Re: Индия, тъмна индия
« -: Май 10, 2025, 09:09:09 »
Пакистан свиква най-висшия си ядрен орган след началото на офанзивата му срещу Индия
Reuters Гибран Найяр Пешимам и Ариба Шахид
10 май 2025 г., 7:59 ч. GMT+3

Резюме

- Пакистан атакува индийски бази на фона на ескалиращ конфликт за Кашмир
- Пакистан заявява, че отговаря на ракетни атаки от индийски самолети
- Ударите на Индия са били в отговор на нападението срещу хиндуистки туристи в Кашмир миналия месец
- Пакистан свиква среща на висшия орган, отговарящ за ядрения му арсенал

ИСЛАМАБАД/НОВО ДЕЛХИ, 10 май (Ройтерс) - Пакистан заяви, че е свикал среща в събота на висшия орган, отговарящ за ядрения му арсенал, след като рано сутринта започна военна операция срещу Индия, насочена срещу много бази, включително място за съхранение на ракети в Северна Индия.
Индийската армия заяви след атаките, че Пакистан продължава своята „очевидна ескалация“ с удари с дронове и използване на други боеприпаси по западната граница на Индия и че „вражеските му планове“ ще бъдат осуетени.

Петима цивилни бяха убити при атаките в региона Джаму в индийския Кашмир, съобщи местната полиция.
Дипломатическите призиви за деескалация, включително от Съединените щати, се засилиха, тъй като ядрено въоръжените съседи засилиха най-лошите си боеве от три десетилетия.
Пакистан заяви, че преди офанзивата си Индия е изстреляла ракети по три въздушни бази, включително една близо до столицата Исламабад, но пакистанската противовъздушна отбрана е прихванала повечето от тях.
Пакистанските военни също така заявиха, че премиерът е свикал среща на Националния команден орган, висш орган от цивилни и военни служители, който наблюдава решенията относно ядрения арсенал.
Анализатори и дипломати отдавна се опасяват, че конфликтът между заклетите съперници може да ескалира в употреба на ядрени оръжия в един от най-опасните и най-населените ядрени огнища в света.
Министърът на планирането на Пакистан Ахсан Икбал заяви, че ескалацията е изпитание за международната общност.
„Не бихме искали да видим този (ядрен) праг да бъде нарушен“, каза той.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио се е обадил на началника на пакистанската армия Асим Мунир в петък сутринта, според Държавния департамент на САЩ.
„Той продължи да настоява двете страни да намерят начини за деескалация и предложи помощ от САЩ за започване на конструктивни разговори, за да се избегнат бъдещи конфликти“, каза говорителят на Държавния департамент Тами Брус.
Затънали в дългогодишен спор за Кашмир, двете страни са в ежедневни сблъсъци от сряда, когато Индия предприе удари в Пакистан по това, което нарече „терористична инфраструктура“. Пакистан обеща да отмъсти.
Срещата на Националния команден орган сигнализира за тревожна ескалация, казаха анализатори.
„Това е сигнал за меко ядрено оръжие, но също така е в съответствие с ядрената доктрина на Пакистан за първа употреба и реалистично отразява къде се намираме на стълбицата на ескалация - което е доста високо, след множество дуели между двете страни, и също така липсва прецедент“, каза Асфандяр Мир, старши сътрудник за Южна Азия в Центъра „Стимсън“.
В изявление на индийската армия по повод се казва, че множество въоръжени дрони са били забелязани да летят над свещения град Амритсар в индийския щат Пенджаб и са били унищожени от нейните отбранителни части.
Пакистанският министър на планирането заяви в интервю, че операцията не е насочена към цивилни, а само към места, използвани за действия срещу Пакистан.
Индийските министерства на отбраната и външните работи ще проведат съвместен брифинг за медиите в 10:30 ч. (05:00 GMT), съобщи външното министерство в съобщение до медиите.
Пакистанският министър на информацията заяви в публикация в социалните медии, че военната операция е наречена „Операция Бунянун Марсус“. Терминът е взет от Корана и означава твърда, обединена структура.
„Складът BrahMos е унищожен в района на Беас“, съобщиха пакистанските военни в съобщение до журналисти, добавяйки, че летището Патанкот в западния индийски щат Пенджаб и военновъздушната база Удампур в индийски Кашмир също са били ударени.
Звуци от експлозии са били съобщени в индийските Сринагар и Джаму, където са се задействали сирени, съобщи свидетел на Ройтерс.
„Индия изстреля чрез своите самолети ракети „въздух-земя“... Базите Нур Хан, Мурид и Шоркот бяха направени мишени“, заяви говорителят на пакистанските военни генерал-лейтенант Ахмед Шариф Чаудри в късно вечерно телевизионно изявление.
Главният министър на индийския Кашмир Омар Абдула заяви в изявление, че служител на местната администрация е бил убит при обстрел в Раджури, близо до линията на контрол, която разделя оспорвания регион.
Една от трите военновъздушни бази, за които Пакистан твърди, че са били цел на Индия, се намира в гарнизонния град Равалпинди, точно извън столицата Исламабад. Другите две са в източната пакистанска провинция Пенджаб, която граничи с Индия. Говорител на пакистанските военни заяви, че само няколко ракети са преминали през противовъздушната отбрана и че те не са засегнали никакви „въздушни средства“, според първоначалните оценки на щетите. Индия заяви, че ударите ѝ в сряда, които започнаха последните сблъсъци между страните, са били в отговор на смъртоносната атака срещу хиндуистки туристи в индийски Кашмир миналия месец. Пакистан отрече обвиненията на Индия, че е замесен в атаката срещу туристите. От сряда двете страни обменят трансграничен огън и обстрел и изпращат дронове и ракети във въздушното си пространство взаимно. Голяма част от боевете в петък се проведоха в индийски Кашмир и щати, граничещи с Пакистан. Индия заяви, че е свалила пакистански дронове. В петък страните от Г-7 призоваха за максимална сдържаност и призоваха двете страни да се включат в пряк диалог. Върховният комисар на Обединеното кралство в Пакистан, Джейн Мариот, заяви в изявление в социалната медийна платформа X, че следят отблизо развитието на събитията. Звуци от експлозии бяха чути и в източния пакистански град Лахор и северозападния град Пешавар, тъй като боевете заплашваха да се разпространят. Най-малко 48 души са убити от сряда, според оценки за жертвите от двете страни на границата, които не са независимо потвърдени.

21
По света … / Re: Икономически войни
« -: Май 08, 2025, 17:44:04 »
...
США и РФ провели непубличные переговоры по возобновлению поставок российского газа в Европу, — сообщил Reuters
Правильно! Труба теперь чья?
------------

сообщил Reuters:

Ексклузивно: САЩ и Русия проучват начини за възстановяване на руските газови потоци към Европа, твърдят източници

Президентът на САЩ Доналд Тръмп настоява за мир в Украйна, което повишава перспективите за размразяване на газовите отношения.
Източници, близки до двустранните дискусии, заявиха, че определянето на обновена роля за Москва на газовия пазар на Европейския съюз би могло да помогне за затвърждаване на мирното споразумение с руския президент Владимир Путин. Въпреки че голяма част от Европа търси алтернативни доставки, някои купувачи са останали, а представители на индустрията казват, че повече биха могли да се завърнат, след като бъде договорено мирно споразумение.
Що се отнася до Русия, нищо не е ударило по-силно нейната икономика от загубата на по-голямата част от европейския газов пазар преди три години. Сега тя осигурява 19% от търсенето на Европа, в сравнение с 40%, като основно се състои от втечнен природен газ (LNG) и част от газопровода „Турски поток“ през Турция.
Участието на Вашингтон във възстановяването на продажбите на газ би могло да помогне на Москва да се справи с политическата опозиция в голяма част от Европа.
Участието на САЩ би било от полза и за Вашингтон, давайки му видимост и евентуално известен контрол върху количеството руски газ, което се връща в Европа, съобщиха два дипломатически източника и източник от Белия дом.
От 2022 г. насам Европа се е обърнала към други доставчици на газ, включително американския износ на втечнен природен газ (ВПГ).
---
Пратеникът на САЩ Стив Виткоф и инвестиционният пратеник на Путин Кирил Дмитриев са провели разговори за газа като част от мирните преговори за Украйна, съобщиха двама от осемте източника.
Говорителят на Виткоф отказа коментар, когато беше попитан дали е обсъждал въпроса за износа на руски газ за Европа.
„В момента няма такива разговори“, заяви в изявление пред Ройтерс Руският фонд за директни инвестиции, ръководен от Дмитриев.
---
„Газпром“ би обмислил продажбата на газ на Европа, ако нов собственик поеме контрола над газовата мрежа между Русия и Европа, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред френското списание Le Point през април.
По маршрута, пресичащ Балтийско море, „Газпром“ контролира двата двойни тръбопровода „Северен поток 1“ и „2“, подкрепени от европейски фирми, които държат дялове.
Москва е готова да търгува със своя газ и знае, че някои европейски страни все още искат да го купуват, каза Песков в интервю за Le Point. „Има продавач на газ, има потенциални купувачи“, каза Песков пред репортери през април.
Сред страните, които все още купуват, са Унгария и Словакия, които получават газ по газопровода „Турски поток“. Белгия, Франция, Холандия и Испания получават втечнен природен газ (LNG) от руската компания „Новатек“ по дългосрочни договори.
---
Относно начина, по който американците биха могли да се включат, пет източника твърдят, че в разговорите до момента са обсъждани американски инвеститори, които да поемат дялове в газопровода „Северен поток“, свързващ Русия и Германия, или в газопровода, пресичащ Украйна, или в самия „Газпром“. Американски фирми биха могли да служат и като купувачи, закупувайки газ от „Газпром“ и доставяйки го до Европа, включително до Германия, съобщиха източниците. Двама от източниците твърдят, че дипломатическите разговори с участието на потенциални американски инвеститори са разглеждали и идеята американски купувач да взема руски газ и след това да го изнася за Европа като начин за облекчаване на европейската политическа опозиция срещу възобновяването на доставките.
---
BlackRock, Vanguard и Capital Group държат дялове от 1-2% в „Газпром“.
BlackRock, Vanguard и „Газпром“ не отговориха на исканията за коментар. Capital Group отказа коментар.
---
Европейската комисия отказа коментар. Председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен изрази несъгласието си с връщането към руските енергийни доставки.
„Някои все още казват, че трябва да отворим отново крана на руския газ и петрол. Това би било грешка с исторически размери и никога няма да го позволим“, каза тя на сесия на Европейския парламент на 7 май.
„Русия многократно е доказва, че не е надежден доставчик.“
Брюксел иска да забрани нови руски газови сделки до края на 2025 г. и да забрани вноса по съществуващите сделки до края на 2027 г. Планът, който ще бъде обсъден следващия месец, ще изисква одобрение от Европейския парламент и мнозинството от държавите членки. Унгария и Словакия изразиха несъгласието си с този ход.
Тръмп заяви, че се надява скоро на мирно споразумение за Украйна и очаква това да проправи пътя както за Русия, така и за Украйна да правят голям бизнес със САЩ.
Русия е готова да възобнови износа на газ за Европа незабавно, ако има политическа воля за това, заяви Путин.
Киев и Вашингтон подписаха споразумение между САЩ и Украйна за минерали на 30 април, което включва всички природни ресурси и инфраструктура, собственост на украинското правителство, но не споменаха изрично тръбопровода.
---
„Ако това ниво на ангажираност между Русия и САЩ продължи, е много вероятно да има възобновяване на руските газови потоци... с участието на американски посредници“, каза човек, запознат с дискусиите.
---
„Газпром“, който иска да възроди европейските си продажби, обмисля да предложи на германските клиенти краткосрочни 24-месечни договори и големи ценови отстъпки, съобщиха два източника.
Традиционно компанията е искала от купувачите да подписват договори с продължителност десетилетия, отбелязаха два източника.
ПРЕПЯТСТВИЯ
И все пак ЕС остава като цяло против и има други препятствия, които трябва да бъдат преодолени. Има множество съдебни дела, висящи заради нарушения на стари договори.
Тръбопроводите „Северен поток“ бяха повредени при саботажна атака през септември 2022 г. Три от четирите тръби бяха спукани, оставяйки само една все още способна да изпомпва газ.
Войната в Украйна също промени ситуацията, като руските атаки повредиха тръбопроводи, пресичащи Украйна, въпреки че ключовият транзитен маршрут остава в изправност.

22
По света … / Re: Германия
« -: Май 06, 2025, 22:10:58 »
Е да де, ма накрая няма ли като при нас табло с партии и по колко от партия са за или против?
------------

Е да де, ма накрая няма ли като при нас табло с партии и по колко от партия са за или против?
------------

kаily,

Не задавай глупави въпроси, Bitte!


23
По света … / Re: Германия
« -: Май 06, 2025, 22:07:47 »
Е да де, ма накрая няма ли като при нас табло с партии и по колко от партия са за или против?
------------

kаily,

24
По света … / Re: Германия
« -: Май 06, 2025, 20:56:00 »
Ама от неговата партия има ли негласували за него първия път и как стана, че изведнъж получи още нам си колко гласове, от кои партии ги получи?
----------

Гласуването е тайно!

25
По света … / Re: Германия
« -: Май 06, 2025, 20:29:52 »
Я който е на ти с немския да докладва как е гласувано първия и втория път с тълкуване за идиоти.
----------
В кратце:

Бундестагът избра политика от ХДС Фридрих Мерц за десети канцлер на Федерална република Германия при втория му опит.
Мерц получи 325 от необходимите 316 гласа при тайно гласуване; На първия тур сутринта му не достигаха шест гласа.
Поражение на втория тур на гласуването би било краят на канцлер Мерц. В това отношение със сигурност беше рисковано да се опита отново веднага. От друга страна, би било много вредно за Мерц да чака няколко дни, без да бъде избран за потвърждение като канцлер. Сега той трябваше да премине през изборите. А и Германия не можеше да си позволи по-дълъг застой.
Изминаха шест месеца от края на коалицията „Ampel - светофар“, в която страната реално не успя да действа. Има проблеми на всички нива, а на международната сцена хората с нетърпение очакват завръщането на германците. Фридрих Мерц също обяви, че ще започне веднага. Новият канцлер бърза и обяви утре да бъде в Париж и Варшава.
Федералният президент Франк-Валтер Щайнмайер връчи официално на Фридрих Мерц удостоверението за назначаване за федерален канцлер. „Г-н канцлер, с малко закъснение, но от все сърце, поздравления за избирането Ви и от мен успех във всичко, което предстои“, каза Щайнмайер. След този акт Канцлерът вече е законен.

След това политикът от ХДС отиде в Бундестага и ще положи клетва там. Днес е планирано и полагането на клетва на 17-те федерални министри.

Ръководството на AfD поздрави новоизбрания канцлер; лидерите на AfD, водени от Алис Вайдел, също бяха сред поздравителите. По-рано AfD атакувА Мерц няколко пъти днес и го призова да подаде оставка след провала му на първия тур на гласуването.

26
Alles Gute zum Geburtstag! Bleib gesund, glücklich und genieße Deinen besonderen Tag.

27
По света … / Re: Украйна
« -: Май 01, 2025, 15:07:18 »

Не искам да съм лош пророк, но си мисля, че споразумението цели да се осигури прекратяване на военните действия и съответно време за превъоръжаване на Украйна!

РФ няма да се съгласи на подобно примирие.

В края на деня, Украйна ще се свие до размерите на Райхскомисарията от преди над 80 години и столица Ровно.

28
По света … / Re: Събитията в ЕС
« -: Април 30, 2025, 10:47:30 »
Бесен вой по нашите ТВ в защита на зеленобесието, не можело слънчевите панели да са виновни, шефът на испанския ЕЕО да бъде уволнен, защото е казал, че причината е във ВЕИ.
Така е! Не може експертите да си приказват каквото си искат - напреки на тъпата политическа пасмина! Това физика, природни закони и други такива простотии трябва да бъдат забранени и проповядващите такава ерес - в Бастилията! Кви са тия глупости - синхранизации, преходни процеси...Ми земното притегляне! А? :t0135:

---------------------------------

По мое скромно мнение eл енергията от ВЕИ не може да се регулира прецизно като другата. Към това се добавя неоптималното присъединяване на отделните ВЕИ източници към мрежата. Причинените нерегулярни приходи на енергия се съпътстват от  съответно променливи процеси, а те от своя страна водят до възникване на пикови стойности на напрежението и тока в мрежата. Тези пикови стойността би следвало да се поемат от „предпазителите“ на мрежата, ако тя е съответно конструирана да ги поема. Когато те са по-високи от възможностите на мрежата, тя „изпушва“ и тотален блек-аут, за да не се нанесат повреди на приборите на консуматорите. Трябва да се знае, че конструирането на национална мрежа, още повече на и няколко свързани е сложен процес. Цялата система трябва да е синхронизиране с 50 Херца и  балансирано добавяне/натоварване с енергия/товари. На Балтийските тигри им бяха необходими години за „откачване“ от съветската и включване към европейската.
Следователно причинител е нерегулярният източник, а виновна е калпаво проектираната мрежа. As simple as that!

29
По света … / Re: Китай
« -: Април 24, 2025, 18:06:33 »
Забавлявам се да следя, как забраните и ограниченията, с които САЩ се стремят да спрат развитието на Китай го предизвикват към нестандартни решения, които да заобикалят съществуващите (западни) авторски права.
Съвсем на скоро ми попадна съобщение за друг китайски патент, който по мое скромно мнение би довел до революция в компютърната сфера.
Използване на троична вместо двоичната цифрова система с позиции „1“, „0“ и „-1“. Разбира се това също не е новост – справка съветския троичен компютър Сетун от края на 50-те години на миналия век, неясно защо изоставен.
Троичната система гарантира значителни предимства – скорост, по-малка консумация, улеснения за ИИ, невроните мрежи, наподобяване на човешкото мислене – фъзи логика … to name but a few.  Най-вече първа свързваща стъпка към квантовите изчисления …
Естествено необходимо е създаването на съвсем нова софт и хардуеърна еко среда, а това значи ликвидация на господстващите американски, патентно охранявани, софт и хард структури.
Темата е огромна.

30
По света … / Re: Китай
« -: Април 23, 2025, 19:42:44 »

Преди всички, още 60-те години, руснаците са се занимавали много с ториеви реактори (главният краен продукт на които е уран-233). Наработиха малко уран и плутоний и се отказаха като безперспективно направление. След това американците поеха щафетата, и успяха май даже да взривят устройство с уран-233. И те се отказаха. Сега пък китайците са решили да се пробват. Да очакваме пакистанците, примерно. Луд умора няма.
----
 
Китайският ториев ядрен реактор е нов тип реактор, реактор с разтопена сол (MSR) – авангардна ядрена технология, която е твърде различна от известните реактори.
Ще се опитам с минимум теоретични подробности да обясня новия принцип на технологията:
Този реактор не използва пръти с твърдо гориво, както в повечето реактори. При него ядреното  гориво (торий или уран) е разтворено в гореща разтопена сол, която действа, както като носител на горивото, така и като негов охладител. Когато реакторът работи, течното гориво циркулира през активната зона, където протичат ядрените реакции. След това генерираната топлина през топлообменник се прехвърля към вторичен контур за производство на пара, която от своя страна задвижва електрически турбини. Тъй като това е течно гориво, може да има онлайн повторна обработка за отстраняване на продуктите на делене и добавяне на повече торий. Това може да помогне за поддържане на реакцията и намаляване на отпадъците.
Реакторът използва торий-232 (Th-232), който абсорбира неутрони, за да стане Th-233, който се разпада на протактиний-233 (Pa-233) и след това на делящ се уран-233 (U-233), което позволява продължителна верижна реакция.
Това е система с течно гориво, където торият е разтворен в смес от флуоридни соли ( LiF-BeF₂ с ThF4). Тази смес действа едновременно като гориво и охлаждаща течност, работейки при високи температури (~700°C) и околно налягане!
Работа на реактора: Първоначалните неутрони (от стартерен делящ се материал като обогатен уран или плутоний) превръщат Th-232 в U-233. След като се постигне критичност, U-233 поддържа делене, освобождавайки енергия и повече неутрони.
Пренос на топлина: Разтопената сол циркулира през активната част на реактора, абсорбирайки топлината от деленето. След това тази топлина чрез топлообменник се прехвърля към вторичен контур на охлаждащата течност, генерирайки пара за задвижване на електро турбини.
Ториевият реактор в Китай е пример за ядрена технология от следващо поколение, която използва химията на разтопената сол и потенциала на торий за по-безопасна и устойчива енергия. Успешното й прилагане може да революционизира ядрената енергетика, предлагайки нисковъглероден, високоефективен енергиен източник с минимизирани отпадъци и рискове от разпространение.
 

31
По света … / Re: Ватиканът
« -: Април 23, 2025, 13:57:55 »
А имало ли е случай папата са се спомине навръх Великден?


Сещам се, че в Украина падна кръст май на 8 март... Плюс 40 дена горе долу по това време...

-------------

Да, папа е умирал на Великден и преди. Най-забележителният случай е папа Юлий III, който e починал на Великден, 23 март 1555 г. Папа Юлий III е папа от 1550 до 1555 г. и неговото папство е запомнено с участието си в ранните етапи на Контрареформацията.
Ако се чудите дали някои скорошни папи са починали на Великден, отговорът е не. Например папа Йоан Павел II почина на 2 април 2005 г., което беше събота и в навечерието на неделята на Божественото милосърдие (неделята след Великден), а не самият Великден.
Папа Бенедикт VIII († 9 април 1024 г.) и папа Григорий XIII († 10 април 1585 г.) умират малко след Великден в съответните си години.

32
По света … / Re: Китай
« -: Април 22, 2025, 19:48:20 »
амалия = авария

33
По света … / Re: Китай
« -: Април 22, 2025, 19:41:23 »
Абсолютно вярно kаily!
 
Според South China Morning Post (Хонг Конг сериозен източник) изследователи от Китайската академия на науките успешно са създали захранван с торий ядрен реактор, разположен в пустинята Гоби. Екипът е постигнал „работа на пълна мощност“ миналия юни, и даже са успели да презаредят реактора, без да го изключват – за първи път в света.
Торият предлага по-достъпна, но по-лоша оръжейна алтернатива на урана, според Световната ядрена асоциация, която отбелязва, че "базираните на торий горива за енергийни реактори са лош източник за делящ се материал".
Реакторът в пустинята Гоби е с мощност два мегавата, проектирана да използва разтопена сол като носител едновременно на гориво и охлаждаща течност. Реакторът с разтопена сол (Molten-Salt Reactor MSR) теоретично носи много по-малък риск в случай на амалия в сравнение със системите на водна основа, тъй като солите могат да отвеждат по-големи обеми топлинна енергия при много по-ниско налягане.
Всъщност "разтопяването" горивото не е фактор за тези системи - горивото вече е разтопено.
Доклад, спонсориран от правителството на САЩ относно MSR реактори отбелязва „възможното предимство на MSR е, че горивото е обект на "замръзване“, така че „при пробив на съд или тръба..., горивото ще се разпръсне и по този начин ще увеличи охлаждащата си способност, докато достигне състояние на замръзване и по този начин ще бъде ограничено до това място и конфигурация.“ Представете си лава, която се търкаля бавно надолу по планина, докато въздухът я охлажда обратно в скала, в сравнение със зрелищна парна експлозия като инцидента в Чернобил.
Любопитно е, че MSR не е нещо ново. Той има своя връх в САЩ в края на 40-те и началото на 50-те години на миналия век, когато американските учени усвоиха близо 1 милиард долара в разработването на стелт бомбардировач с ядрен двигател. Конгресът спря изследванията на самолети с ториево гориво през 1961 г. и уранът на практика се възприе като златен стандарт, което се дължи най-вече на военния му потенциал.
Считано за безполезно, изследването на MSR на САЩ, след това е разсекретено и нищо не е патентовано.
„САЩ предоставиха своите изследвания публично достъпни в очакване на правилния наследник“, каза главният учен на проекта Сю Хонгджи. „Зайците понякога правят грешки или стават мързеливи. Тогава костенурката грабва шанса си“ (китайска мъдрост.)

 -----
Това развитие надлежно доказва способността на Китай да прилага на практика отречени от водещите западни „монополни“ фирми технологии. Така както вече Китай прави 3 nm чипове без холандските литографски машини. Това защото шефът на ASML се изцепи, че дори да предатат чертижете на своите машина, китайците няма да ги разберат. Да бе!
 
КИТАЙ НЯМА СПИРАНЕ!
 

34
По света … / Re: Икономически войни
« -: Април 20, 2025, 19:33:54 »
Цитат на: фелдкурат Ото Катц

Накрая - много се веселих да общувам културно с инженер по теми, по които преди 48 години писах дипломна работа и се дипломирах cum laude, наистина се веселих, но всичко има граници. Успех.   
-----------------

ЗАПОМНЕТЕ:

Между 15 август 1971 г. , когато Никсън СПРЯ конвертируемостта на долара в злато и 1973 г., когато системата Бретън Уудс се срина окончателно, банките не можеха да конвертират долари за злато, съгласно системата Бретън Уудс.
 
НЯМАШЕ НИКАКВА 90 ДНЕВНА ВРЕМЕННА КОНВЕРТИРУЕМОСТ НИТО ТОГАВА, НИТО ПО-КЪСНО!
 
90 ДНЕВНО - ТОВА БЕШЕ ДРУГА БИРА, ВЕЧЕ ПИСАХ ( замразяване на заплатите и цените, както и 10% поголовно допълнително облагане на вноса).
 
The rest is history of the American FIAT currency!


35
По света … / Re: Икономически войни
« -: Април 20, 2025, 19:32:05 »
Цитат на: Звездоброец

То да бяха само двигателите... Китайски в този самолет са комай само тялото и крилата.
---
 
До сега самолетът C919 се произвеждаше в Китай от китайска компания COMAC ( Commercial Aircraft Corporation of China) до голяма степен с чуждестранни компоненти:

Двигатели: Първоначалните версии използват двигатели CFM International LEAP-1C (съвместно предприятие между GE Aviation и Safran от Франция), но вече имат собствен двигател CJ-1000A, който преминава изпитания и вътрешна сертификация. През тази година съгласно Планът „Произведено в Китай 2025“ (MIC 2025 Plan) се очаква да бъде пуснат в производството на двигателите за самолети за вътрешните аеролинии.

Авионика: Системи от Honeywell, Rockwell Collins и GE. Колесник: Liebherr и Parker Hannifin. Системи за управление на полета: Moog, Parker и др.
Вътрешните заместители на авиониката, контролите на полета и композитите са в процес на разработка, но изостават от западните по отношение на глобалното сертифициране ( за САЩ и ЕС).

Airbus има производствена линия (Final Asembly Line) в Тиендзин, Китай – първото подобно съоръжение на компанията извън Европа. Тази линия се фокусира върху сглобяването на самолети A320, включително моделите A319, A320 и A321. През март 2019 г., по време на посещението на китайския президент Си Дзинпин във Франция, Airbus си осигури поръчка от Китай за 300 самолета – 290 A320 и 10 A350 – на стойност приблизително 30 милиарда евро.
По време на посещението на Макрон в Китай през април 2023 г. Airbus подписа споразумение за общите условия (GTA) с China Aviation Supplies Holding Company за поръчка на 160 самолета, включително 150 самолета A320 и 10 широкофюзелажни самолета A350-900. Това споразумение беше част от по-широко партньорство, включително планове за разширяване на капацитета в Тиендзин, Китай, като Airbus изгражда втора линия, която се очаква да бъде пусната в експлоатация до края на 2025 г. и ще увеличи глобалния производствен капацитет на Airbus.
През последните 15 години повече от 630 самолета Airbus са сглобени в Китай и дейността в Тиендзин се разширява.
----
Китай започна да асемблира първоначално с джойн венчъри смартфони, компютри, автомобили, солари etc., а по-късно, към днешна дата, вече има претенции за доминиращо положение, като първоначално използваше огромния си вътрешен пазар. Китайският пазар за самолети се очаква да представлява над 20% от световния през следващите десетилетия.
Мисля, че е ясно, защо сега с лека ръка реагира на Американските мита като прекрати поръчките от  Боинг.

36
По света … / Re: Икономически войни
« -: Април 17, 2025, 08:18:04 »
Моето виждане за една от причините на фикцията "America Great Again"

Планът „Произведено в Китай 2025“ (MIC 2025 Plan)
Това е стратегически план на китайското правителство от  2015 г., за превръщане на Китай в световен лидер във високотехнологичното производство. 

Основни цели на Made in China 2025:
Надграждане на производствените възможности.
Преминаване от евтино, трудоемко производство към производство с висока добавена  стойност, чрез технологиите, иновациите, автоматизацията и интелигентното производство (Индустрия 4.0 - Четвъртата Промишлена Революция).

Опора на собствени сили в основните технологии.
Намаляване на зависимостта от чужди технологии (полупроводници, космическа техника, роботика).
Насърчаване на собствената научноизследователска и развойна дейност и развитие на интелектуалната собственост.

Доминиране в 10 ключови и стратегически сектора, включително:
Информационни технологии (AI, 5G, хайт-тех чипове)
Роботика и автоматизация
Космонавтика и авиация
Високоскоростни железопътни и електрически превозни средства
Биофармацевтика и медицински изделия
Усъвършенствани материали (напр. нова енергия, батерии)
Глобална конкурентоспособност
Разработване на собствени търговски марки, които могат да се конкурират на международно ниво (Huawei, BYD, DJI).
Насърчаване на сливанията и придобиванията за създаване на лидери в индустрията.

Как Китай планира да постигне MIC 2025:
Държавна подкрепа: субсидии, данъчни стимули и финансиране за научноизследователска и развойна дейност.
Публично-частни партньорства.
Придобиване на чуждестранни технологии: Насърчаване на технологични трансфери чрез съвместни предприятия и задгранични инвестиции.
Образование и развитие на таланти: Укрепване на STEM (Science Technology Engineering  Mathematics) образованието и привличане на глобални експерти.

Проблеми и противоречия:
Търговско напрежение: САЩ и ЕС разглеждат MIC 2025 като заплаха, водеща до мита (напр. търговска война между САЩ и Китай) и ограничения (забрани за технология на хайт-тех чипове).
Свръхкапацитет заплаха: Бързото промишлено разширяване на Китай рискува да наводни световните пазари (напр. стомана, електромобили, слънчеви панели).
Иновация срещу имитация: Критиците твърдят, че Китай все още разчита на копиране на чужди технологии, а не на истински иновации. - В последните години Китай регистрира най-много патенти и произвежда най-много инженери.

Текущо състояние (2025):
Китай постигна напредък в области като електромобили (BYD, NIO), 5G (Huawei) и възобновяема енергия.
Санкциите на САЩ  (износа на чипове) забавиха напредъка в полупроводниците, но не толкова, колкото очакваха САЩ. Китай вече има собствено производство на литографски машини за до 3 nm чипове и е световен производител на най-използваните чипове. Вече създаде и собствена платформа UOS (Unity Operating System) заместваща Windows, WPS Office заместващ MS Office ...
Планът беше омаловажаван в официалната реторика поради геополитическа реакция, но остава дългосрочна цел.

In a nut shell (в кратце)

„Произведено в Китай 2025“ отразява амбицията на Китай да се превърне в световна  високотехнологична суперсила, но тази му политика предизвикаха глобален отпор, най-вече от САЩ. Докато някои сектори процъфтяват, други са изправени пред значителни препятствия поради геополитически и технологични бариери.
Планът остава централен за икономическата стратегия на Китай, макар и с текущи корекции предизвикани външен натиск.
 

37
По света … / Re: Китай
« -: Април 14, 2025, 21:39:40 »
аналогичния чип на TSMС вместо сгрешеното TSML

38
По света … / Re: Китай
« -: Април 14, 2025, 21:34:02 »
Още през 2023 година САЩ забраниха на ASML доставката дори и на дълбока UV литография за Китай. Въпреки твърдението за 15-20 години изоставане на Китай в хай-тех чиповете,  Китай постигна забележителен напредък в разработването на собствена 3nm литографска технология, целяща намаляване зависимостта от ASML. С разработения от Китайската Академия на Науките 3 nm екстремен ултравиолетов (EUV) All Solid State Light Sourсe в завода в Дунгуан започва пробното производство през третото тримесечие на 2025 г., а масовото производство е планирано за 2026 г. Тази система използва технология за лазерно индуцирана разрядна плазма (LDP), която се различава от подхода на ASML за лазерно произведена плазма (LPP) и не използва сложните и скъпи огледала на Цайс за фокусиране. Huawei вече произвежда за matePro KIRIN 9100 чип, който има 30% по-голяма плътност на транзисторите от аналогичния чип на  TSML при 18%  по-ниска консумация!
Успоредно с това пък Xiaomi постигна първия си 3nm смартфон със System-on-Chip (SoC)* без използване на EUV литография. Това постижение е особено забележително, като се имат предвид експортните ограничения на САЩ, които ограничават достъпа на Китай до усъвършенствано оборудване за производство на чипове. Тези разработки са част от по-широката стратегия на Китай за постигане на самодостатъчност в производството на полупроводници, особено в светлината на международните търговски ограничения.
Мита, а?
---------------
* System-on-Chip (SoC) е чип, който освен CPU включва необходимата периферия, включително и аналоговата RF част. 

39
По света … / Re: Икономически войни
« -: Април 13, 2025, 18:30:19 »

1.   Спорът започна с вашето твърдение, че
  „Преди 52 години янките отмениха конвертируемостта на долара.“
Това е грешно и вашия последен линк доказва истинността на моето твърдение:
ПРЕДИ 54 години! Можете да сметнете! 2025 – 1971 = 54 години
 
2.   „ през август 1971 Никсън отменя за 90 дни т.н. директна конвертируемост на долара“
Според цитираният от вас линк отменя веднага, а не за 90 дни конвертируемостта на долара в злато:
I have directed Secretary Connally to suspend temporarily the convertibility
Заповядал да прекрати временно,
това означава ПРЕКРАТЯВАНЕ веднага, но за неопределено време, а в действителност наредането важи и до днес!
Я посочете верифицируемо доказателство за конвертируемостта на долара в злато след 15 Август 1971 година!
 
3.   90 дни се отнасят не за прекратяването на конвертируемостта, а за замразяване на цени и заплати.

КАКВО НЕВЯРНО СЪМ НАПИСАЛ?! 

А Вие невярно сте написали:
„Преди 52 години“ вместо действително преди 54 години!
„отменя за 90 дни временно конвертируемостта на долара в злато“ вместо действително веднага от 15 август 1971 година! На практика НЕ временно, а до днес!
90-те дни се отнасят за замразяване на заплати и цени!

И започвате beating around the bush с ирелевантни твърдения, последвали прекратяването.

40
По света … / Re: Икономически войни
« -: Април 13, 2025, 17:17:00 »
Очевидно някой не знае значението на глагола

 suspend  ПРЕКРАТЯВАМ!

---
обявено
 temporarily

но в действителност останало до днес!

Не е въпрос за лични обиди, а за ИСТИНАТА, която се потвърждава от вашия линк!
Трябва да се учи английски и да се владее text comprehension!

41
По света … / Re: Икономически войни
« -: Април 13, 2025, 15:01:48 »
Твърдението:
„през август 1971 Никсън отменя за 90 дни т.н. директна конвертируемост на долара“
 
Е ТОТАЛНО НЕВЯРНО И ГРЕШНО!
 
Истината е:
Съединените щати официално прекратиха конвертируемостта на долара в злато на 15 август 1971 г. Преди 74, а не 72 години!
----
За 90 дни тогава се замразяват заплатите и цените, както и 10% поголовно допълнително облагане на вноса.
 
ПОВЕЧЕ НЯМА ДА СИ ГУБЯ ВРЕМЕТО ДА КОМЕНТИРАМ НЕВЯРНИ ТВЪРДЕНИЯ!

42
По света … / Re: Икономически войни
« -: Април 12, 2025, 23:11:58 »
Всички доларови емисии са валидни освен предхождащите долара т. н. континентална валута (1775–1790-те).
Няма разлика между доларови банкноти в страната и чужбина.
Физически лица не са обменяли долари за злато нито преди, нито след „Никсановия шок“. Преди можеха да го правят само банките.
Невалидни са само банкноти, които са под 50% идентифируеми (които са повредени).
Ако не се приемат в оборот в банките на ФЕД - да.

43
По света … / Re: Икономически войни
« -: Април 12, 2025, 22:05:15 »
"Преди 52 години янките отмениха конвертируемостта на долара."

Това не е точно така.
Преди 54 години на 15 август 1971 година вечерта след затваряне на финансовите пазари, в прайм тайм на новините в САЩ, Президент Никсън обяви своето шокиращо решение (Nixon shock) за едностранно отменяне на пряката международна конвертируемост на щатския долар в злато, тримесечно замразяване на заплати и цени и 10% поголовно допълнително облагане на вноса, за борба с нарастващата инфлация.
   

44
По света … / Re: Икономически войни
« -: Април 12, 2025, 21:35:48 »
[quote author=фелдкурат Ото Катц link=topic=1774.msg306096#msg306096
...
Как ще се върнат тези долари, които са в чужбина, обратно в САЩ? Преди 52 години янките отмениха конвертируемостта на долара.
Моля бъдете малко по-прецизни в иначе интересната и културна дискусия.
[/quote]

----

... "Освен това доларите ползвани в чужбина за разплащане ще се върнат в САЩ"
От контекста е ясно, че това са доларите по доларови сметки на фирмите, с които те разплащат сделките си. Когато болшинството от плащанията вече са в йени, йоани, риали и сие, то доларовите сметки силно ще намалеят, за сметка на нови сметки в горните валути.
А ти за домашно си обясни, как по точно фирмите ще си реализират излишните долари по сметките си.

 

45
По света … / Re: Икономически войни
« -: Април 12, 2025, 18:58:32 »
Във форума на "Дневник" пуснах следния коментар:

https://www.dnevnik.bg/sviat/2025/04/12/4769293_trump_izkljuchi_smartfonite_i_kompjutrite_ot_vnosnite/comments?ref=id#comment-75
 


46
По света … / Re: Икономически войни
« -: Април 12, 2025, 18:40:31 »
Действията на администрацията на Тръмп показват тотално непознаване на производствените вериги на доставки! Само малоумен можеше да си помисли, че Китай няма да отговори реципрочно и Тръмп ще се сгъне. И сгъването сега вече е тотално и даже смешно!
Много пъти съм писал, че САЩ са ВИРТУАЛНА ИКОНОМИКА на продукти с минимална маргинална стойност, траещи ден до пладне; както и финансови-адвокатски врътки. САЩ произвеждат много по-малко, от колкото консумират и за това ЗАВИСЯТ от внос, а изнасят акъл (лицензии, софтуеър, забавени и технически… и най-вече долари!
Сега си представете от утре вносът на САЩ почти един път и половина по-скъп – nice isn’t it?
Исторически погледнато, едва в края на ВСВ САЩ излязоха от рецесията след краха на борсите, най-вече заради огромното военно производство. Но войната свърши и страната се оказа с огромна парична маса заради военното производство. Доларът беше приет за световна резервна валута равностойна на златото, даже по-ликвидна и носеща лихви! Огромната маса долари трябваше да бъдат изнесени от страната и бинго - Маршал план за възстановяване на Европа и налагане на политическа доминация чрез него.
Сега САЩ са изправени пред обратната ситуация - доларът отдавна вече е фиат валута и огромното количество сега заплашва да се върне в страната, ако престане да бъде считан за световна резервна валута. Да ама с всички действия напоследък Тръм направо го простреля в краката!
Циркът продължава ...

47
По света … / Re: Икономически войни
« -: Април 12, 2025, 17:53:39 »
неизбежно води до загуба на статута на долара като световна резервна валута
Ако това се случи означава "бай, бай десетки трилиони дълг и велкоме ню диджитал доларес" ... за УСА такава ситуация ще е неприятна (но сравнително кратка), докато някой други държави ще извият на умряло.

----
Това не е точно така, защото голяма част от дългът е ВЪТРЕШЕН ДЪЛГ.
Освен това доларите ползвани в чужбина за разплащане ще се върнат САЩ и рязко ще повишат паричната маса като едно инфлационно цунами - много пари срещу малко стоки!


48
По света … / Re: Икономически войни
« -: Април 12, 2025, 17:50:34 »
Тръмп се е омотал като пате в кълчища и вече не знае какво да прави. Напред, назад с митата, сега даже освободи въобще от мита смартфони, компютри и чипове. Чакам какво ще става с Теслите...
Изключението включва също  и други електронни устройства и компоненти, включително полупроводници, слънчеви панели, телевизори с плосък панел, флаш памети, карти с памет и твърдотелни устройства, използвани за съхранение на данни.
Всяко чудо за има няма три дни.

Въобще Desolation Row - The Circus is in town DC.

49
По света … / Re: Икономически войни
« -: Април 11, 2025, 22:31:21 »
Е значи почти. И Китай може да почне да разпродава. Колко му е за Китай половин трилион загуба.

--------

Преди години Китай купуваше американски облигации с доларите, които получаваше от експорта си, за да финансира потреблението в САЩ на вноса си. В последните години особено  след 2020, когато държеше над един трилион долара спря да купува и започна да ги продава.  Към началото на 2024 г. американски облигации на Китай бяха вече около 775 милиарда.
Същевременно с това Китай увеличи своите златни резерви с още 44,17 тона през 2024 г., което доведе до рекордните 2279,57 тона и той стана шести  златен резерв в света.
Преминаването на Китай от американски облигации към злато е част от дългосрочната стратегия за диверсификация на резервите, намаляване на зависимостта от долара и повишаване на финансовия суверенитет. Тази тенденция очевидно ще продължи, особено и след последните събития между САЩ и Китай, които практически сриват търговията между тях, а това неизбежно води до загуба на статута на долара като световна резервна валута.
 

50
По света … / Re: Икономически войни
« -: Април 11, 2025, 19:20:07 »
Тръмп дал задна, щото Япония почнала да разпродава американските облигации. Кой има повече - Япония или Китай?

.....

Япония $1.1 трилиона

Китай $800–850 милиарда

Великобритания $700–800 милиарда

51
По света … / Re: САЩ
« -: Април 10, 2025, 10:07:27 »
По принцип митническата облагаема стойност при внос се изчислява като сумата от всички разходи по вноса - CIF (cost, insurance and freight – стойност, застраховка и транспорт; може да се добавят също хендлинг и SGS - качествен контрол разходи ). Към така получената стойност се начислява ДДС, в САЩ (в повечето щати) sales tax, но при продажбата плюс– Данък продажба/оборот.
Така се получава цената на придобиване на агросиста. Той начислява върху нея своята печалба и ДДС; така се получава цената на придобиване на ритейлъра (магазина), върху която той начислява своята печалби и ДДС. Големите вериги имат голяма печалба, защото те самите са си и вносители. Следователно новите мита ще са убийствени за малките ритейлъри.
Счита се грубо, че един магазин, за да „плува“ оборотът му трябва да покрива 33% за придобиване на стоката, 33% наем/присъщи разходи и 33% печалба.
 
Относно вносът от Китай за България при досегашните мита (без хранителни стоки, за тях не съм компетентен) продажната цена на един продукт е минимум 2,5 пъти по-висока от експортната цена на фабриката, та до 5-6 пъти. Колкото по-дребен е продукта, толкова начисленията са по-високи! В ЕС ставката е даже по-висока, а и експортната цена поради големия обем по-ниска. За САЩ не съм достатъчно компетентен да коментирам, само смея да твърдя, че печалбите на търговците са по-високи, а за крайните потребители по-ниски. The bigger the country the bigger the crime!


52
По света … / Re: САЩ
« -: Април 09, 2025, 12:59:06 »
Buratinob,
Валери Найденов (живият паметник на българската журналистика, както той се самоопредели) не е сериозен източник на информация. Лицето Найденов го познавам от края на 60-те на миналия век, когато се беше завърнал от САЩ, където баща му (журналист шпионираше капитализма), а Валери учи там и се прехвърли директно (без приемен изпит) в Английска филология. Бяха една елитна сборна група „чужденци“, с високо самочувствие.
Той не е глупав човек, напротив даже е и добре начетен, но икономиката и технологията не са му ясни, защото цял живот е отразявал живия политически живот с гигантско самочувствие на разбиращ САЩ, все пак беше учил гимназия там. След английската филология беше щатен служител на ДС от редакцията на органа на Министерството вестник „Антени“. Детайлите от този факт са скрити и е обявен само за агент (по-късно след „Антени“) на разни управления, но аз лично съм виждал служебната му виненочервената карта на копринен конец, с която ми се изфука. Шеф на „Антени“, както и на СБЖ, тогава беше Веселин Йосифов aka „ Весо Кучето“, заради острото му перо, хапливия език и чепат характер, с който Валери с гигантското си самочувствие има неблагоразумието да се конфронтира и беше немедлено изхвърлен от системата!
От тогава му остана омразата към тогавашния реален социализъм.
Новите мита въведени от САЩ са продължение на политиката на Тръмп още от първият му мандат, до някъде продължена и от Байдън, но сега Тръмп вече действа като истински републиканец (слон) в стъкларски магазин.
По принцип републиканците са партия на материалната икономика, а демократите на виртуалната т. е. неолибералната и продаването на финансови инструменти, на акъл, а не на краен материален продукт. Виртуалната „new wave economy“ беше лансирана още миналия век от тогавашния шеф на ФР Алън Грийнспан – производство на стоки и услуги с малка маргинална стойност – лицензии, финансови инструменти, софтуеър …, което в годините доведе до дематериализиране (виртуализиране) на американската икономика. Да, митата служат за защита на местното производство, но избирателно прилагани, а не поголовно. За сега не се наемам да давам оценка на политиката на „реципрочни“ мита, защото по принцип считам, че те не са такива.

53
...
За да не ми се обидят участващите тук лекари и друг медицинаки пперсонал, още една от серията: "Като знам колко ме бива като инженер, не смея да отида на лекар".
----
По мое студентско време (60-те на миналия век) това се разправяше като истинска случка, случила се на стадиона по време на спортния празник на МЕИ“ЛЕНИН“, който тогава беше през Април (рождения ден на Ленин).
Стоят там проф. Георги Брадистилов (математика) и проф. Минчо Златев (Електротехника), гледат студентки в спортно облекло в състезание лека атлетика и разговарят.
Брадистилов:
Минчо, като гледам тези голи баджаци, нищо не ми става освен студено.
А Златев отвърнал:
Георги, като знам какви инженери изкарваме, та ме е страх да отида на лекар.

54
По света … / Re: САЩ
« -: Април 08, 2025, 20:46:33 »
Заводът в Джънджоу
Това не беше ли завода в който се произвеждаха надуваеми роботи политици?   :nuts:
---
Горното не ми е известно и не съм срещал подобни съобщения.
Заводът на Foxconn "Zhengzhou" е почти изцяло фокусиран върху Apple iPhones - най-вече най-скъпите хай енд модели, поради което си спечели прозвището „iPhone City“.
Понякога произвежда странично и някои компоненти за тях или пък при релокация на производство на по-прости модели (Индия, Виетнам) при проблеми с релокацията компенсира тяхното производство.
По-специално за релокацията в Индия на странително прост модел имаше проблеми с производствена дисциплина, както и с лоша верига на доставки в Индия.
По тази причина Кук ходи в Китай да целува ръка на килимчето.
Освен производството на химия, комуникацита и автопроизводството са другата основна част на американското индустриално производство, а точно те са с най-висока зависимост от китайските производствени мощности.
Новите мита просто ще ги оскъпят с всички произлизащи от това инфлационни последствия.

55
По света … / Re: САЩ
« -: Април 08, 2025, 10:50:21 »
Новите американски мита не почиват на никаква разумна икономическа логика, поради смешната формула, по-която се изчисляват. Те на практика потвърждават крахът на неолиберализма и магическото действие на ръката на пазара.
Знаете ли, че:
Най-голямата фабрика на Tesla се намира в Шанхай, Китай. Това е Gigafactory Shanghai, която има годишен производствен капацитет над 750 000 е-автомобили, надминавайки капацитета на другите заводи на Tesla, включително фабриката Fremont в Калифорния, която има капацитет от 650 000 единици.
Най-големият завод за Apple продукти е заводът на Foxconn, разположен в Джънджоу, Китай. Често наричан "iPhone City", този експанзивен комплекс обхваща приблизително 5,6 квадратни километра и в своя пик наема около 200 000 работници. Заводът в Джънджоу е отговорен за производството на около половината от iPhone в света, като производственият капацитет достига до 500 000 броя на ден.


56
По света … / Re: Украйна
« -: Март 28, 2025, 19:26:36 »
...
Сообщается, что у некоторых из них есть с собой болгарки.


На ъглошлайфа/флекса в Русия не казват ли "болгарка"?

57
По света … / Re: САЩ
« -: Март 23, 2025, 22:26:23 »
Безпроблемна интеграция на множество устройства: Представете си как плъзгате файлове от телефона направо върху екрана на компютъра, без да се потите. Това вече не е научна фантастика - от Април това е новата операционна система HarmonyOS.
Поверителност и сигурност - С HarmonyOS HUAWEI удвоява безопасността на потребителите, обещава криптиране на военно ниво и пълен контрол върху вашите данни.
Това е началото на края на доминирането на Windows? Санкциите на САЩ срещу HUAWEI го принудиха да разчита на собствените си сили.
Windows управляваше компютърния пазар от десетилетия, но смелата стъпка на HUAWEI вече променя играта завинаги. Възможно ли е HarmonyOS най-накрая да оспори трона на Microsoft? В Китай вече го прави.

58
По света … / Re: САЩ
« -: Март 23, 2025, 20:06:50 »
OOoooooh!
Чул те Господ кептън, но на мен лично вече ми писна да се ъпгрейдвам, явно това ще е бонус за следващото поколение. Не мога да си представя сега да се ъпгрейдвам и да оправям всички проблеми с неработещи приложения. Аз вече искам да правя само това, което ми е кеф only- да си пия ракийцата вечерно време и да чатя по същото време -също само за кеВ! Готов съм и да остана само на шибаните прозорци - 10, ама ми готвят поредния проблем, мамицата им! Искат да били 11, иначе можело и нищо да не виждам през първите 10! Как да не споменеш майка им и блозката рода, по далечната, 9 села наоколо и фсички добичета дето се умилкват за помията им!
 :t2407:

-------------
Джепе, Китай разработва свои собствени екосистеми, включително операционни системи, съответни процесори и софтуер, за да намали зависимостта от чужди технологии. Някои ключови компоненти на вътрешната екосистема на Китай включват: Операционни системи: UOS (Unified Operating System) - Linux-базирана операционна система, разработена за китайски потребители, целяща да предостави алтернатива на Windows и macOS. KylinOS: Друга операционна система, базирана на Linux, първоначално разработена за военна употреба, но по-късно адаптирана и за гражданска.
Софтуерна екосистема: WPS Office: популярен офис пакет в Китай, често разглеждан като алтернатива на Microsoft Office. WeChat Work: Платформа за бизнес комуникация, интегрирана с популярното приложение WeChat. Baidu Cloud: услуга за съхранение в облак, подобна на Google Drive. Магазини за приложения и платформи: Huawei AppGallery: Алтернативата на Huawei на Google Play Store, особено важна след търговските ограничения на САЩ за Huawei. Tencent App Store: Друга голяма платформа за разпространение на приложения в Китай.
Въпреки че тези компоненти са предназначени предимно за китайския пазар, някои от тях, като Alibaba Cloud и WPS Office, имат версии и на английски език.
Трябва да почакаме малко, защото операционни системи и процесори все още са фокусирани предимно върху вътрешния пазар и няма напълно развита версия и поддръжка на английски език.
Същественото е, че се набляга на отворен сорс код и безплатност.


59
По света … / Re: САЩ
« -: Март 23, 2025, 18:59:25 »
Край на зависимостта от процесорна архитектура x86
Новите патентовани процесори на Хуауей от серията Kunpeng, базирана на ARM (RISK) архитектура предоставят край на зависимостта от процесорната архитектура от серията x86 на Intel. Патентованите процесори на Huawei са проектирани да предоставят несравнима скорост, ефективност и сигурност (по-малка консумация и по-лесно топлоотвеждане). Безспорно са по-добри в Cloud, AI, 5G мобилни приложения.
Като прекъсва връзките си с Intel, Huawei проправя пътя за нова ера на независимост в компютърния хардуер. Безпроблемна интеграция в екосистемата на Huawei – телефони, таблети, а сега и компютри – всички работят заедно, както никога досега с много лесно/удобно преминаване от един към друг. Ранните тестове показват, че тези процесори консумират по-малко енергия, като същевременно осигуряват невероятна производителност. Това може да предизвика вълна от конкуренция, докато други фирми се втурват да разработват свои собствени чипове?
От десетилетия Intel е безспорният лидер на процесорите за компютри. Но смелото решение на Huawei да замени x86 чиповете със собствена технология повдига един наболял въпрос: това ли е началото на революция в процесорите?
Въпреки това x86 процесорите на Интел за сега все още доминират на международния пазар поради съществуваща софтуерна господстваща екосистема на Майкрософт.


60
По света … / Re: САЩ
« -: Март 19, 2025, 06:32:41 »
In a nutshell:
По време на разговора с Тръмп Путин изрази опасенията на Русия относно прекратяването на огъня, нужен е строг контрол:
- мобилизацията на Украйна трябва да бъде спряна,
- както и военните доставки и разузнавателна информация за Украйна.
Путин знае, че и двете по същество са червени линии за Зеленски. Тръмп трябва да запази лицето си и да се преструва, че „нещата вървят напред“. Същото важи и за 30-дневно прекратяване на енергийните удари, с което, Украйна „трябва да се съгласи“.
Тези условия явно не са в нейна полза, защото голяма част от нейната енергийна инфраструктура е разрушена и вече се подържа с мобилни генератори, внесени от Европа.
Руските рафинерии пък продължават да бъдат атакувани от украински дронове и ракети, както се видя от ударената преди два дни рафинерия в Туапсе. Прекратяването на подобни удари изглежда е в полза на Русия поне в краткосрочен план. Путин може да се е съгласил на това допускайки, че самият Зеленски вероятно ще отхвърли предложението.
В края на деня "прекратяването на огъня" изглежда като едно голямо нищо, но е стъпка в правилната посока!

Страници: [1] 2 3 4 5 6 ... 33