Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Ноември 23, 2024, 21:49:19

Автор Тема: 9 септември 1944 г. и индустриализацията на България Васил Проданов  (Прочетена 9292 пъти)

0 Потребители и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
...доскуча ми да преглеждам мнения, коментари и ...за социологията, Нинова, тинтири-минтири, намерих долното, интересно и достойно за разговор, да видим... интересни са и препратките към други автори на края на статията... по въпроса има и други сериозни разработки, за това друг път...
http://24may.bg/2018/09/09/9-%D1%81%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B2%D1%80%D0%B8-1944-%D0%B3-%D0%B8-%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D1%83%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0/?fbclid=IwAR0rVgO4Q5Yd21sZZuYqUdxO4De-gvUtN3mnSUcc2KDRREkmpSazYRLY8Uo
~~~~~~
9 септември 1944 г. и индустриализацията на България   
Васил Проданов  - 09 септември 2018

9 септември 1944 г. заварва България като страна, в която със земеделие, горско стопанство и риболов се занимава 79.8 % от активното население. Селскостопанската земя е разделена на близо 12 милиона малки парчета, поради което и равнището на производителност в селското стопанство е много по-ниско в сравнение със  Западна Европа.  Броят на заетите в индустриалните предприятия през 1939 г. е 104 хиляди човека, като България заедно с Албания е на последно място по индустриално развитие в Европа (1). За това и в стратегията на по-нататъшното развитие след 1944 г. основната задача е догонваща модернизация чрез бърза индустриализация, при която за няколко десетилетия трябва да се постигне това, което в развитите западни страни са направили за няколко столетия. Индустриализацията трябва да прехвърли милиони селяни в градовете, да промени рязко характера на дейността, доходите и образованието им, да ги включи в нова система на отношения. Какви са резултатите, сравнени с 1939 г., когато имаме най-високото равнище на развитие преди  това?

През 1939 г. населението на страната е 6 294 600 човека, от които  градското население е 22.7 %. През 1988 г. след 44 години държавен социализъм населението на страната е  8 981 100 човека, от които 67 % са градско население. Броят на заетите в индустриалното производство българи е 2 887 192 души или почти 28 пъти повече в сравнение преди началото на социализма. Нарастването на индустриалното производство обаче е много по-голямо от растежа на дела на заетите в него. За периода 1939-1988 г. по съпоставими цени общата продукция на цялата промишленост нараства 104 пъти, а на човек от населението – 73 пъти (2).

От общо 209 страни в света в периода 1988-1989 г. България заема  първо място на човек от населението в света по производство на електрокари, мотокари и цигари.  Това е една от страните с най-експортни икономики в света – 15-то по износ в долари на човек от населението. Ако през 1939 г. само нищожните 4.3 % от българския износ е преработена продукция, то през 1989 г. 96 % е промишлена продукция (3).

Посещавайки през 1990 г. две от най-значимите машиностроителни предприятия в България, екипът от американски специалисти, който ще напише доклада Ран-Ът, отбелязва, че това са “машиностроителни центъра на световно равнище… Тези заводи са оборудвани основно с немска, японска и в по-малка степен чехословашка техника и апаратура” (4). България е на първо място сред източноевропейските страни по плътност на телефонизация, което е индикатор за степен на развитие на комуникационните технологии, свързани с третата индустриална революция. През 1989 г. в нея има 28,7 телефонни линии на 100 души, докато в следващата я ГДР те са 23,3, в Чехословакия – 12, в Югославия – 12,9, в Унгария – 10, в СССР – 9,7, в Полша – 8.0 (5).

През 70-те и 80-те години страната се опитва да развие ускорено най-модерните области на технологическо развитие. По статистически данни пред 1989 г. на електрониката и далекосъобщителната техника се падат 25 % от българското производство. От началото на 60-те години България се специализира в производството на компютърни дискови периферни устройства и разнообразна компютърна и електронна промишленост. През 1980 г. България е третата страна в света след САЩ и Япония, която произвежда микропроцесорни системи. Вярно е, че това е копие на  Motorola, но и Япония, която е преди нас, излиза на пазара с копие на продукт на Intel. Благодарение на научно-техническото разузнаване и стратегия на развитие България е сред страните с най-развита електроника на света, бивайки в своите разработки няколко години след САЩ. Създадени са широки възможности за научноизследователска дейност и производство в такива области като микроелектрониката, големите изчислителни системи, паралелните архитектури с много висока роизводителност за научни приложения, миникомпютърните системи, микропроцесорните компютърни системи и инструменти, дисковите и лентови периферни системи, периферните системи с единичен запис и дисплеи, оптоелектрониката.  Българската електронна индустрия притежава технологични възможности за проектиране и производство на 80-85 % от компонентите и възлите за производството на крайни изделия. Благодарение на всичко това страната е основен доставчик на компютърни системи за съветските научни изследователски и промишлени институти. Страната има основен пазарен дял на компютри в рамките на социалистическите страни. Ето какво се казва в прословутия доклад на американците Ран и Ът, писан веднага след 1989 г. в раздела “Електроника” за това, което са установили в България: “От началото на 70-те години България направи огромни капитални инвестиции (както в конвертируема валута, така и в лева) в електронната промишленост, което доведе до създаване вдъхващи уважение производствени мощности и изследователски и развойни звена в областта на микроелектрониката: синхронизирани интегрални схеми, многоканални метало-оксидни полупроводници и транзисторни полупроводници; компютърни системи; големи компютри; високоп­роизводителни универсални изчислителни машини и миникомпютри; микропроцесорни системи и инструменти; дискови и лентови периферни системи и носители; видеотерминални и периферни уст­ройства с единичен запис и оптоелектроника. Докато качеството на продукцията като цяло варира в широки граници, отрасълът е в състоя­ние да произведе 70-80% от компонентите и възлите, необходими за крайните изделия. В действителност средно 25-35% от компонентите се закупуват с конвертируема валута. Сегашните основни фондове включ­ват както най-съвременно оборудване, така и 15-годишни морално оста­рели машини. Нашата преценка е, че между 70% и 80% от основните фондове са на съвременно ниво, що се отнася до технологията» (6).

В ИНКОМС – водещият производител на електронна техника в България има 5 изследователски и развойни института, център за обучение и софтуерна лаборатория, както и двадесет и девет завода и две предприятия за сервиз и инженеринг. Заводите, включени в него са разпределени в цялата страна, което осигурява заетост и кадрова обезпеченост на всички основни региони на страната и хармонично развитие на производителните сили. Това са съответно “Завод за изчислителна техника” (София), Завод “Електроника” (София), “Завод за механични конструкции и електронна техника” (Благоевград), Технологичен комбинат “Системи за телеобработка” (Велико Търново), “Технологичен комбинат за системи и електронна техника” (Русе), “Завод за инструменти, електроника и нестандартно оборудване” (Шумен), Завод “проф. Кр. Добрев” (Харманли), “Завод за телефонна и телеграфна техника” (София), “Завод за уплътнителни телефонни системи” (София), “Завод за радиорелейна апаратура и влакнестооптични системи” (София), “Завод за механични конструкции” (София), “Завод за градивни елементи” (София), “Завод за печатни плаки” (София), “Завод за битова електроника” (София), “Инструментално.механичен завод” (София), “Завод за токоизправители” (Перник), “Завод за електроакустична апаратура” (Михайловград), “Завод за електронна апаратура” (Банско), “Завод за съобщителна техника” (Благоевград), “Технологичен комбинат за слаботокови релета” (с. Баня), “Завод за пластмасови детайли” (Белица), “Завод за релета” (Рила), “Завод за инструментална екипировка и нестандартно тенологично оборудване (Благоевград), “Завод за електронна техника” (Бобошево), “Технологичен комбинат за телефонни апарати и системи” (Белоградчик), “Завод за телефонни елементи” (с. Зверино), Завод “Милин камък” (Враца), Завод “В.Драмов” (Враца).  В този огромен комплекс от десетки заводи на стопанското обединение работят над 40 хиляди инженери, служители, работници. В него се произвежда преобладаващата част от техниката за обработка на данни, битовата електроника и телевизорите в България, автоматизирани телефонни централи, радиорелейни системи, системи с оптични влакна, телефони, телеграфно оборудване. В петте изследователски института – Централен институт за изчислителна техника, Институт за съобщителна техника, Институт за интегрирани комуникации и автоматизирани системи, Институт за радиоелектронни технологии, СЕСТЕМИЗОТ – в София, Шумен и Благоевград, ангажирани в разработката на системи за обработка на данни и телекомуникация, работят четири хиляди души, което е повече отколкото четвърт век по-късно, когато всичко е унищожено, работят в БАН. ИНКОМС е водещият доставчик на радиоелектронна техника в бившите социалистически страни. Разполага с мрежа за продажби и сервизно обслужване на място. Продажбите му в чужбина се реализират чрез две търговски организации – ИЗОТИМПЕС и ТЕЛЕКОМ, които уреждат рекламната, лицензионната и разпространителска дейност (7).

Всичко това се разрушава варварски с реставрацията на капитализма след 1989 г. Още в 1990 г. в доклада Ран-Ът отбелязва, че са започнали разрушителни процеси и вече започнало масово напускане на най-високо квалифицираната част от кадрите на българската високотехнологична промишленост  (8). Така нар. “демократизация” на страната е по същество ликвидация на обществено богатство, деиндустриализация, деинтелектуализация и демодернизация. По данни на Международния валутен фонд брутният вътрешен продукт на страната през 1987 г. е 36.5 млрд. долара, в 1998 г. е три пъти по-малко – 12.2 млрд. долара (9). При това изследванията на процеса на деиндустриализация на страната стигат до извода, че той е бил подчинен повече на политически, отколкото на икономически цели (10).

През този период е протекла основната част от ликвидацията на българската индустрия. Броят на заетите в Сектор “Индустрия” пада от 1989 до 2001 г. от 2 млн. 32 хиляди човека на 813 хиляди, т.е. останали са около 40 % от заетите преди това. Около 1 млн. 200 хиляди души от индустрията са загубили работата си, хиляди инженери и висококвалифицирани специалисти са безработни и се занимават с дейност, която е много под квалификацията им. Брутната продукция, произвеждана от българската индустрия пада в 2001 на 50.8 % в сравнение с 1989 г., но сривът в електрическата и електронната промишленост, както и в машиностроителната и металообработващата промишленост е много по-голяма – до 1996 г. те намаляват три пъти. През 2001 г. обемът на брутната продукция на хранително-вкусовата промишленост намалява с 2-6 пъти в сравнение с 1989 г.  Почти два пъти падат в периода 1989-2001 г. дълготрайните материални активи. При това очакванията, че приватизацията, частната собственост ще направят икономиката по-ефективна и ще повишат производителността на труда не са се осъществили. Данните показват, че производителността на труда в частните предприятия през 2001 г. е по-ниска от тази в държавните. През 1989 г. сектор “Индустрия” произвежда 51.5 % от брутната добавена стойност в страната, през 2001 г. този дял пада на 28.5 % (11). Ако вземем индекса на промишлената продукция в България през 1980 г. за 100, в 1989 г. той е 139, през 2009 г. – около 30, т.е. страната се е върнала в световната историческа надпревара с десетилетия назад. През 2011 г. България е на последно място в Европейския съюз в сферата на изграждане на информационно общество и в износа на високотехнологична продукция.

Според изследване на Българската стопанска камара от 2010 България в резултат на две десетилетия преход към периферен капитализъм е на последно място по индекс на глобална конкурентоспособност, с най-малко патенти в страната и чужбина на милион жители сред 27-те страни от ЕС, с най-ниски възможности за творчество и иновации, а българската икономика е сред най -слабо обновяващите се икономики. На последно място е в ЕС и на 96-та позиция в класацията на Световния икономически форум по индекс на иновации. Българската промишленост е ориентирана предимно към секторите на природните ресурси и евтината работна ръка. Около 75 % от износа се формира от преработени суровини, нискотехнологични продукти и изделия без значима добавена стойност (12). При това тенденцията е на непрекъснато намаляване. Така например по данни на Eurostat броят на заетите във високотехнологичните сектори на промишлеността в България като процент от общата заетост е намалял от 0,57% през 2000 г. до 0,45% през 2005. По произведен в страната високотехнологичен продукт България се е сринала на последното място в сравнение с всички 27 държави в ЕС. Имаме повече от двойното изоставане от средноевропейските показатели, което  не само не намалява, но и непрекъснато се увеличава (13).

(1)  България и Европа през 1939 и 1989 г., погледнати от статистическите годишници на царство България и Република България, С., Изд. къща „Христо Ботев“, 1994, с. 6, 11

(2)  Статистически справочник, С., ЦСУ, 1989, с. 3, 8-9, 61

(3)  България и Европа през 1939 и 1989 г., погледнати от статистическите годишници на царство България и Република България, С., Изд. къща „Христо Ботев“, 1994, с. 19

(4)  Галахър, Уилард Р. Машиностроене, В: ДОКЛАД върху проекта за икономически растеж и преход към пазарна икономика в България подготвен от Фондацията на Националната Камара на САЩ за Народна Република България, Ръководство и редактиране: Ричард Ран, САЩ Роналд Ът, САЩ, National Chamber Foundation, Okmoмвpu 1990, с. 21-1.

(5)  ДОКЛАД върху проекта за икономически растеж и преход към пазарна икономика в България подготвен от Фондацията на Националната Камара на САЩ за Народна Република България, Ръководство и редактиране: Ричард Ран, САЩ Роналд Ът, САЩ, National Chamber Foundation, Okmoмвpu 1990, с. 20-6.

(6)  Грейвс, Гордон А. Електроника, В: ДОКЛАД върху проекта за икономически растеж и преход към пазарна икономика в България подготвен от Фондацията на Националната Камара на САЩ за Народна Република България, Ръководство и редактиране: Ричард Ран, САЩ Роналд Ът, САЩ, National Chamber Foundation, Okmoмвpu 1990, с. 22-1.

(7)  Вж. Лескълийт, Клейтън Л. Телекомуникации, В: ДОКЛАД върху проекта за икономически растеж и преход към пазарна икономика в България подготвен от Фондацията на Националната Камара на САЩ за Народна Република България, Ръководство и редактиране: Ричард Ран, САЩ Роналд Ът, САЩ, National Chamber Foundation, Okmoмвpu 1990

(8)  Грейвс, Гордон А. Електроника, В: ДОКЛАД върху проекта за икономически растеж и преход към пазарна икономика в България подготвен от Фондацията на Националната Камара на САЩ за Народна Република България, Ръководство и редактиране: Ричард Ран, САЩ Роналд Ът, САЩ, National Chamber Foundation, Okmoмвpu 1990, с. 22-6.

(9)  Government Finance Statistics, Yearbook, Washington, DC: IMF, 1998, p. 72

(10)  Вж. Деиндустриализация и преструктуриране на заетостта в България: икономически и социални последици. Състав. и ред. К. Владимирова, С., Унив. изд. „Стопанство”,С., с. 2008

(11)  Вж. Илиев, Иван. Икономиката на България през периода 1949-2001 г., С., 2004, с. 245, 250-251, 287-305.

(12)  Вж. Анализ на възможностите и тенденциите за технологично развитие на българските предприятия, С., Българска стопанска камара, юни 2010, http://www.bia-bg.com/uploads/files/_oldsite_analysis/bulgarian_industrial_association_analysis_1287500944_analysis1.pdf; Кандиларов, Е. Липсата на българска национална иновационна система в условията на глобалната икономическа криза от началото на ХХІ век, Глобалната криза и България, С., Фондация “Човещина”-БИТСП, 2012

(13)  Вж. Науката в България в началото на ХХІ век, С., Акад. изд. “проф. Марин Дринов”, 2009, с. 46.
« Последна редакция: Юни 08, 2019, 08:58:17 от фелдкурат Ото Катц »

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
...и нещо за автора (за да не го коментираме него) - Васил Проданов е член-кореспондент на БАН, професор, доктор на философските науки. Дългогодишен директор на Института за философски изследвания към БАН. В момента е преподавател в УНСС. Автор на 21 книги и стотици научни публикации в България, САЩ, Русия, Германия, Франция, Испания, Холандия, Полша и много други страни.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7543
    • Профил
Или казано накратко -- в момента сме в позицията от 1939 година.

Даже да стане някакво чудо и да се постигне консенсус за връщане към онзи път на развитие, описан в дописката, това ще означава 75 загубени години.

Но не виждам отговор на въпроса -- кой носи вината (моралната, не физическа) за това?
the lamers club honourable member …

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11333
    • Профил
Ото,
на онова място, бях започнал една тема "Построено в България през соца".
Оставям настрана оплювките от разни отрепки, но там се включиха доста хора да пускат материалчета. Накрая, след като изчаках два-три месеца, си направих труда даже да обобщя всичко, като се опитах да го подредя и подстрижа малко от излишни неща. Имаше и страшно много фотоси. За съжаление, точно тогава започнаха да ме банват за дълги периоди от месеци, че и години. Без достъп /а тогава си стоях зад ника и не си регистрирах други/, някак си темата потъна доста и сетне като ми бе вече достъпна, май нещо бе орязана драстично. Имах и наивността да не си пазя копия от всичко.
Копнах каквото бе останало и вероятно е някъде в компа ми.
Ползвал съм литература, която изброих в края на постовете.
Имаше и много статистика, най интересна бе от ООН, някъде 73 г. ни включват и нас и се оказа, че сме пред една Португалия например, а за смях и пред Саудитска Арабия и разни други интересни страни.
Ако те интересува, ще се опитам да намеря архив някъде из компа си, но то толкова инфо бе записано, че вече и аз се обърквам в него.
Разчитах, че ще остане на сайта и ще е достъпна там - уви, отново наивност, сега не мога да вляза и да я потърся дори в стария форум.
Само като видиш какви снимки имаше на язовирите ни, големите язовири, построени тогава - красота!
Не ми се говори!
 :'(
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10230
    • Профил
и да се постигне консенсус за връщане към онзи път на развитие

Онзи път на развитие никога не може да бъде постигнат. Той се нарича мобилизационна икономика и в СССР например са се реинвестирали почти 60% в икономиката. Такъв ръст на развитие не познава нито една капиталистическа държава. В най-добрите си години  японската и южнокорейската икономики са имали 25-30% реинвестиции. Същото беше и в "онази" България. Сегашна България няма какво да реинвестира, защото трябва да започне от 0-та.

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11333
    • Профил
« Последна редакция: Юни 25, 2019, 19:12:47 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25613
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Чудна темичка сте имали! :way_to_go-1308:
Спомних си нещо.
Имах един разговор на времето с баща ми ( лека му пръст ) за бригадирските движения .
Аз се оплаквам:
- Ти си копал прохода на републиката, бил си при създаването на Димитровград.Сега като минем от там ми ги показваш. Аз какво ще покажа на моите деца? Тук съм брал домати, тук патладжан?
Сега разбирам, че не съм бил прав, разказвах им:
-Едно време тук дето е запустяло беряхме домати и хранехме България и СССР. Сега ядем турски и македонски такива.
За 30 години почнах да мечтая България да стане ПОНЕ земеделска страна.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11333
    • Профил
Намерих част от систематизираното.
http://old.segabg.com/replies.php?id=278555&p=8
Малко по надолу на 8-ма страница има и продължение 1 и  част 2 че и там имаше ограничения. В част 2 е изброена и литературата.

Ихаа, сглобих го отново цялото!
Шшшшше си налея! :beer:

« Последна редакция: Юни 25, 2019, 19:36:05 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
За 30 години почнах да мечтая България да стане ПОНЕ земеделска страна.
А Президента иска ускорител. :)
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25613
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
За 30 години почнах да мечтая България да стане ПОНЕ земеделска страна.
А Президента иска ускорител. :)
На "елементарни частици" да използваме наличния ресурс. :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Чудна темичка сте имали! :way_to_go-1308:
Спомних си нещо.
Имах един разговор на времето с баща ми ( лека му пръст ) за бригадирските движения .
Аз се оплаквам:
- Ти си копал прохода на републиката, бил си при създаването на Димитровград.Сега като минем от там ми ги показваш. Аз какво ще покажа на моите деца? Тук съм брал домати, тук патладжан?
Сега разбирам, че не съм бил прав, разказвах им:
-Едно време тук дето е запустяло беряхме домати и хранехме България и СССР. Сега ядем турски и македонски такива.
За 30 години почнах да мечтая България да стане ПОНЕ земеделска страна.
И аз така - те тук, маменце, сме брали ябълки по паунд и осем за кило или по осем стотинки за палет, до края на октомври имаше и оставаха. Ама, маме, тук няма ябълки, има трева колкото теб висока! Има, маменце, има ябълкови дървета, ама от тревата не се виждат! Я, ябълки, лелче, тукашни ли са? Ка шъ съ тукъшни, не видиш ли, чисту тальянски са, ни съ куту нъ оная чума турскити!

AnonimusBG

  • Гост
Преди седмица ми попадна една статия.
Изкарал съм таблиците оттам.
Цялата статия може да се прочете на:
Проф. Иван Ангелов: Бойко Борисов прекалява с лъжите
https://bultimes.bg/prof-ivan-angelov-boiko-borisov-prekalyava-s-lujite/
« Последна редакция: Юни 25, 2019, 19:49:40 от AnonimusBG »

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11333
    • Профил
Да, видях я Анонимус и нея съм я приложил към едно време събраните неща. Май пак ще си помисля да ги поредактирам малко и да ги пратя тук-там.
Чудно, но това са толкова лесно приложими неща, като ги има събрани на едно място, когато мутрата се разпищоли да ги вадят и пляскат.
Не го прави никой!
Нямат ли ги?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

AnonimusBG

  • Гост

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25613
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Професора носи лоша стигма, това не е първият му анализ през годините, поне аз съм чел и други. Това е малко по-актуално заради Баце, иначе и преди 10 години картинката която чертаеше не беше розова.
ЕС е вреден за вашето здраве!

AnonimusBG

  • Гост
Те нещата са ясни.
Въпросът е че хората, които са виновни за това(от всички партии, движения, леви, десни, прави, седнали и т. н.) напълно сериозно се смятат за спасители на България и едва ли някой от тях някога ще отговаря за тази съсипия.

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11333
    • Профил
О, не разбира се, това е ясно, отговарящи няма да има!
Нито пък фактите показващи постигнатото се тълкуват еднозначно.
Само надникнете в линка дето го давам към оня форум, колко изкривени от злоба псета лаят.
Аз съм съгласен, че голяма част от построеното с общи усилия на всички, или поне голямата част от българите, е било ориентирано към реалността от онова време, не е пригодно към сегашното и т.н. Все едно - тогава сме живели в такъв свят, какъвто и да е бил той, всеки е строил, колкото може.
45 години! И е построил това.
Сега просто искам да видя многознайковците с изкривени от злоба физиономии, да ми отговорят с насрещен материал - ето, ние пък, в новите условия, построихме това и това...абе нещо такова!
Не да ми плещят- ама онова е било излишнооо, грандоманщинааа, под външен натиииск, щото сме били едво ли не заробени от руснацитеее, не сме били свободниии, партийните секретариии, ДС...абе сега сме свободни, без секретари, няма грандоманщинаа...айде сега дайте си вашите данни!
Числата бе!
От техните 30.
Навират ми неккъф GDP, айде холан, дотам сме грамотни, достатъчно е да сравним цените и балона им се пука.
Да не говорим, че сегашният ни GDP е 65% услуги!!!
И т.н.
 
« Последна редакция: Юни 25, 2019, 22:20:32 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25613
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Има един хрролог дето е "построил " Цанков камък",  сараите и барбекю към тях, сега и крепи енергийната система от срив. :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7543
    • Профил
и да се постигне консенсус за връщане към онзи път на развитие

Онзи път на развитие никога не може да бъде постигнат. Той се нарича мобилизационна икономика и в СССР например са се реинвестирали почти 60% в икономиката. Такъв ръст на развитие не познава нито една капиталистическа държава. В най-добрите си години  японската и южнокорейската икономики са имали 25-30% реинвестиции. Същото беше и в "онази" България. Сегашна България няма какво да реинвестира, защото трябва да започне от 0-та.

Аз нещо по-различно ли казвам?
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7543
    • Профил
Да, видях я Анонимус и нея съм я приложил към едно време събраните неща. Май пак ще си помисля да ги поредактирам малко и да ги пратя тук-там.

Ако направиш pdf файл, може съвсем спокойно да го качиш тук -- в темата за библиотеката (https://societe-chez-kerpeden.eu/index.php?topic=299.0).
« Последна редакция: Юни 25, 2019, 22:20:27 от ddantgwyn »
the lamers club honourable member …

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11333
    • Профил
Ще го направя принце, само ми трябва време да ги подредя малко нещата, че да са читаеми.
Само със снимките какво да правя, че са много и ще стане голям файла?
« Последна редакция: Юни 25, 2019, 22:22:14 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7543
    • Профил
Ще го направя принце, само ми трябва време да ги подредя малко нещата, че да са читаеми.
Само със снимките какво да правя, че са много и ще стане голям файла?

Слагай ги във файла. Като станеш готов и видим колко е голям, тогава ще го мислим как точно ще стане.
the lamers club honourable member …

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11333
    • Профил
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8074
    • Профил
Онзи път на развитие никога не може да бъде постигнат
"Това никога няма да стане" е много често срещана грешна прогноза  8)
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Или казано накратко -- в момента сме в позицията от 1939 година.

Даже да стане някакво чудо и да се постигне консенсус за връщане към онзи път на развитие, описан в дописката, това ще означава 75 загубени години.

Но не виждам отговор на въпроса -- кой носи вината (моралната, не физическа) за това?
В момента сме в позиция 2019 година. Трябва да намерим адекватния път за развитие от тази позиция. Онзи път е изминат и няма как да се повтори. И той не е бил само шампанско и рози. Търсело се е обаче как да се решават проблемите и да се върви напред. При кризата края на 60-те и началото на 70-те пак е било голяма бездна, но след разумни решения се появили морски и планински курорти, международен транспорт (апропо, като добавка - най-голямата единична транспортна компания с камиони), военно производство, строителство из братски и не толкова страни... Общият знаменател - адекватно за времето си.
Големият проблем е човешкият фактор, тогава се е развивал, сега видимо и постоянно деградира. Вероятно от там трябва да се започне, ако има сили и воля.
Вината я носим всички, вероятно не в еднаква степен. Това обаче е поглед в миналото, а по-ползотворно е да се гледа в бъдещето. Естествено без да се забравя. Просто повторение обаче няма как да стане, нищо, че изглежда най-лесно.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7543
    • Профил
Или казано накратко -- в момента сме в позицията от 1939 година.

Даже да стане някакво чудо и да се постигне консенсус за връщане към онзи път на развитие, описан в дописката, това ще означава 75 загубени години.

Но не виждам отговор на въпроса -- кой носи вината (моралната, не физическа) за това?
В момента сме в позиция 2019 година. Трябва да намерим адекватния път за развитие от тази позиция. Онзи път е изминат и няма как да се повтори. И той не е бил само шампанско и рози. Търсело се е обаче как да се решават проблемите и да се върви напред. При кризата края на 60-те и началото на 70-те пак е било голяма бездна, но след разумни решения се появили морски и планински курорти, международен транспорт (апропо, като добавка - най-голямата единична транспортна компания с камиони), военно производство, строителство из братски и не толкова страни... Общият знаменател - адекватно за времето си.

Големият проблем е човешкият фактор, тогава се е развивал, сега видимо и постоянно деградира. Вероятно от там трябва да се започне, ако има сили и воля.

Вината я носим всички, вероятно не в еднаква степен. Това обаче е поглед в миналото, а по-ползотворно е да се гледа в бъдещето. Естествено без да се забравя. Просто повторение обаче няма как да стане, нищо, че изглежда най-лесно.

Никой не говори за повторение, поне не и аз. Аз просто отбелязвам, че изходните ни позиции -- тогава и сега, са еднакви въпреки вървенето напред 45 години. Това е.
the lamers club honourable member …

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9202
  • Fuck the EU
    • Профил
Giuseppe, може да направим проект, попълван от всички тук, тази информация е много важна, как беше, който владее миналото, владее и бъдещето.

Очевидно има някаква скрита борба между елитите, ето излиза на повърхността "скандал" за новите учебници по история, соросоидите са истерясали че периодът от 1944 до 1989 г. не е достатъчно черен.

Спасението ни е в нашите ръце, никой няма да ни свърши тая работа.
Избрах! Но, народът не го интересува!

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11333
    • Профил
Максимус, това го пробвах в онзи форум и като махнем тролските простотии, наистина доста хора се включиха и предоставиха инфо.
Сега имам събрани 40 страници /без снимки/ на уърд и ще се опитам пак да ги подредя. Има проблемчета - редакционни главно, повторения например, но става така, защото са събирани от различни източници. Има и малко остаряла информация - напр. сравнения на цени по соца и такива през 2012 г., но то е вече остаряло - смятам да махна тези от 2012.
Смятам да махна и някои повторения и малко да подредя материала. След това ще го пратя на принца както иска в pdf, но ще му пратя и един в отворен уърд формат - ако иска да го пусне тук за допълване. Също има проблем - на допълненията трябва да им се намира място нагоре в материала и т.н.
Има и проблем с подрежданията /не са вмъквани на ексел таблиците и се разминават колоните на числата/ и т.н.
Та ще се понапъна първо аз и сетне - който желае да се включва.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3682
    • Профил
Русия до 1917г. също е била далеч от индустриална държава. Всъщност била е и почти цялата неелектрифицирана. Но нали помните формулата на Ленин:
„Комунизъм – това е съветска власт плюс електрификация на цялата страна“?

През 1921г. по задание и под ръководството на Ленин се приема планът ГОЭЛРО – грандиозен, смятан за утопичен, план за развитие на енергетиката и икономиката на Русия. Създаден и изпълняван след загубата на ПСВ, посред гражданската война, интервенцията на половин Европа и САЩ и в годините след тях, той е основата на индустриална Русия, после СССР. Предполагало се е изпълнение за 10-15 години, но още през 1931-а е преизпълнен с много! Няма друга обществена система освен социализма, която е способна да направи това.
Прочетете цялата статия от Уикипедията, много е интересно и показателно.
« Последна редакция: Юни 26, 2019, 10:09:33 от аменеменема »

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11333
    • Профил
Quote (selected)
Няма друга обществена система освен социализма, която е способна да направи това.
Абе не е ясно дали обществената система "социализъм" би могла да направи точно това. Нека да си представим, че в определена страна за един продължителен период от време се запази управление на социалистите - да речем в Испания. Едва ли ще може да постигнат това, при съществуването на частната собственост. Трябва си и щипка тоталитаризъм или поне обществено, а не частно притежаване на средствата за производство, което си е... и т.н.
Мисълта ми е, че само една държава, която притежава всички ресурси на управление на икономиката си / с дребни изключения на някои услуги/, може да постигне такова мобилизарощо ниво на трудовите ресурси /дори и малко с принудителни мерки/ и такава концентрация на финансови, научни, политически, природни и т.н. ресурси /използването им/, за решаване на проблемите от национално значение.
Какво направи една високотехнологична и богата Япония при инцидента във Фукшима - туткаха се сума време, макар, че мащабите бяха далеч от чернобилските. В Чернобил - се съсредоточи цялата мощ на държавата и решиха проблема.
Примера е за катастрофи, но същото важи и за научни, технологични и т.н. пробиви или построяване в кратки срокова на крупни обекти и т.н. Може би в съвремието ни близо до тази схема са Китай, Русия, Турция и т.н.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10230
    • Профил
Абе не е ясно дали обществената система "социализъм" би могла да направи точно това.

Да, точно като обществен строй, а не като либерална социалдемократическа система на преразпределение. Всяко наличие на собственост и наемен труд го изключва. Не е необходимо да притежаваш всички земни ресурси, за да го постигнеш. Достатъчно е да не бъдеш икономически задушен и да ти дадат възможност да се развиваш нормално. Ти представяш ли си какво би постигнал нашият социализъм без икономическите санкции, на които беше подложен?

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2972
    • Профил
Русия до 1917г. също е била далеч от индустриална държава. Всъщност била е и почти цялата неелектрифицирана. Но нали помните формулата на Ленин:
„Комунизъм – това е съветска власт плюс електрификация на цялата страна“?

През 1921г. по задание и под ръководството на Ленин се приема планът ГОЭЛРО – грандиозен, смятан за утопичен, план за развитие на енергетиката и икономиката на Русия. Създаден и изпълняван след загубата на ПСВ, посред гражданската война, интервенцията на половин Европа и САЩ и в годините след тях, той е основата на индустриална Русия, после СССР. Предполагало се е изпълнение за 10-15 години, но още през 1931-а е преизпълнен с много! Няма друга обществена система освен социализма, която е способна да направи това.
Прочетете цялата статия от Уикипедията, много е интересно и показателно.
Според мен всяка тоталитарна система е способна да го направи. В хитлерова Германия, например, е имало подобно рязко и бързо икономическо развитие.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10230
    • Профил
Според мен всяка тоталитарна система е способна да го направи. В хитлерова Германия, например, е имало подобно рязко и бързо икономическо развитие.

"Тоталитаризъм" е куха дума. Нищо не означава освен съсредоточаване на власт. Абсолютната монархия също е тоталитарна система.Затова тоталитъризъм не е равно на икономически бум.
Хитлер нищо подобно не е направил в Германия, защото тя и тогава е била най-развитата индустриално европейска държава. Хитлер единствено е овладял инфлацията (нещо елементарно) и частично безработицата. Чак след няколко години, когато започват големите военни поръчки, голямата германска индустрия успява напълно да се справи с безработицата.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3682
    • Профил
Quote (selected)
Нека да си представим, че в определена страна за един продължителен период от време се запази управление на социалистите
Аз пиша за обществена система, ти – как се била самонарекла някаква партия. Двете неща нямат нищичко общо помежду си.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Quote (selected)
Създаден и изпълняван след загубата на ПСВ
Уикито ли ти прошепна, че Русия е загубила ПСВ?
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10230
    • Профил
Двете неща нямат нищичко общо помежду си.

Нямат, естествено! Социализъм означава социалдемокрация. На нас затова ни викаха комунистически държаваи, за да не обидят аверите си.

AnonimusBG

  • Гост
Как е описан Слънчев бряг от 'Ню Йорк Таймс' преди 53 години?

„На крайбрежието има два относително нови курорта – Златни пясъци и Слънчев бряг – и няколко по-стари.

Когато преди 6 години българите започнаха да строят Златни пясъци и Слънчев бряг, те първо проучиха всички големи курорти по Френската Ривиера, испанската Коста Брава, италианското Адриатическо крайбрежие и Маями бийч.

Целта им беше да копират доброто и да избегнат лошото.

Като цяло са успели.

Построили са малки курорти, разделени от големи пространства и девствени плажове.

Съхранили са дърветата и растителността и са разположили хотелите и ресторантите сред тях.

Има достатъчно спокойствие и сянка през лятото, когато температурите надхвърлят 30 градуса.

Човек може да седне пред хотела и да вижда само морето и дърветата“

„Ню Йорк Таймс“, 1966


https://www.lentata.com/page_14940.html

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Ото,
на онова място, бях започнал една тема "Построено в България през соца".
Оставям настрана оплювките от разни отрепки, но там се включиха доста хора да пускат материалчета. Накрая, след като изчаках два-три месеца, си направих труда даже да обобщя всичко, като се опитах да го подредя и подстрижа малко от излишни неща. Имаше и страшно много фотоси. За съжаление, точно тогава започнаха да ме банват за дълги периоди от месеци, че и години. Без достъп /а тогава си стоях зад ника и не си регистрирах други/, някак си темата потъна доста и сетне като ми бе вече достъпна, май нещо бе орязана драстично. Имах и наивността да не си пазя копия от всичко.
Копнах каквото бе останало и вероятно е някъде в компа ми.
Ползвал съм литература, която изброих в края на постовете.
Имаше и много статистика, най интересна бе от ООН, някъде 73 г. ни включват и нас и се оказа, че сме пред една Португалия например, а за смях и пред Саудитска Арабия и разни други интересни страни.
Ако те интересува, ще се опитам да намеря архив някъде из компа си, но то толкова инфо бе записано, че вече и аз се обърквам в него.
Разчитах, че ще остане на сайта и ще е достъпна там - уви, отново наивност, сега не мога да вляза и да я потърся дори в стария форум.
Само като видиш какви снимки имаше на язовирите ни, големите язовири, построени тогава - красота!
Не ми се говори!
 :'(
...не се помайвай, моля потърси и пускай, интересно ще е да си поговорим - пък и ако обединим това с темата на Реки за лявата икономика, може да стане интересно, наистина.
Благодаря, друже.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
не се помайвай, моля потърси и пускай, интересно ще е да си поговорим - пък и ако обединим това с темата на Реки за лявата икономика, може да стане интересно, наистина.

Ами да започнем тогава...ето едно примерче



Нямам предвид съвременното стопанисване на язовира, а историята му...

Моите родители са гадни строители на България...от едно време. Ся, една шепа боклуци калкулират...труда им...за себе си
« Последна редакция: Юни 26, 2019, 20:59:43 от Асол »

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11333
    • Профил
Оф, потърпете малко
40 страници на уърд са без фотосите.
Ще го пусна като го пипна тук-там и ще се разберем как да се допълва, така че да не се получи хаос пак.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

AnonimusBG

  • Гост
Оф, потърпете малко
40 страници на уърд са без фотосите.
Ще го пусна като го пипна тук-там и ще се разберем как да се допълва, така че да не се получи хаос пак.

Ти си работи.
Надявам се че няма да ти пречим като пускаме по някой линк.

БЪЛГАРИЯ, КОЯТО ИЗГУБИХМЕ
Разправата с българския индустриален интелект
Данните са на инж. Иван Пехливанов, зам-министър на машиностроенето през 70-те, "дългогодишен председател на БИСА (Българска индустриална стопанска асоциация - днешната Българска стопанска камара), поставил нейните основи и постигнал признанието й на национално и международно ниво, ръководил асоциацията от 1983 г. до 1990 г."


http://archive.septemvri23.com/Bulgaria_koyato_izgubihme.htm

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11333
    • Профил
Друже,
разбира се че не пречите, но ето - аз също съм използвал доста материали от инж. Пехливанов, въпросът е да не се оплитаме в едни и същи неща и да се получават повторения, а като плесна тук повече или по малко някаква основа - тя да се надгражда с всеки ваш пост-иначе пак трябва да се редактира и редактира наново и наново.
Мисля, че ще намеря време до две седмици да го предоставя.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

AnonimusBG

  • Гост
Може би като си готов е по-добре да отвориш специално нова тема с някакви правила как да се надгражда, а ние да се поупражняваме тук засега.
Нищо не пречи това, което го има при теб да си остане и тук, а там да се допълва с неща които ги нямаш дори и тук да са публикувани.
При теб ще си е систематизирано, а тази тема ще си остане като някакъв калейдоскоп.

AnonimusBG

  • Гост
Може да помислиш и за такъв вариант.
След като публикуваш материала допълненията да ти ги пращаме на теб и ти да решаваш стават ли или не.
Ако ти се занимава естествено и имаш време за това.