Значи че конгреса разрешава на правителството да си наеме. долари на отложено плащане със съответната лихва.
Доларът не е собственост на САЩ, те са само наематели.
------
По стечения на обстоятелства миналия век бях главен изпълнителен директор на банкова институция с балансно число по-голямо от средна българска банка по това време и съм наясно с банковата система. Не съм завършил икономика, но съм се образовал и имам достатъчен опит training on the job. По тази причина си позволявам да направя едно разяснение относно това, как се създават щатските долари и да разсея различните глупости, които се пишат често тук.
И така, доларите се създават по три начина:
- Налични банкноти и монети 3-8% от паричната маса. Тези долари се печатат от федералната агенция Бюро за Гравиране и Печат (Bureau of Engraving and Printing) BEP към финансовото министерство на САЩ за ФЕД, който е консорциум от 12 предимно еврейска собственост банки и функционира като централна банка на САЩ. Около 3 цента е разходът за печатането на примерно една $10 банкнота. Останалата стойност до номинала се прибира от правителството и се нарича Сеньораж (seigniorage). При емитиране на дигитални пари (над 90%) тази стойност е много по-висока. Тази сумарна стойност намалява съответно дългът на правителството към ФЕД.
- Банкови пари; пари създавани от банките – пари обезпечени с дълг. Това е огромната парична маса в обръщение, създавана от банковия сектор. Банковото счетоводство е обратно на фирменото. Когато вземате заем, поемате обещание, че дължите сумата и ще я върнете с лихвите. За целта вие давате обезпечение на вашето обещания, че ще върнете заемът плюс лихвите. За вас това е задължение, а за банката актив. Със заемът вие купувате стоки/услуги, а доставчикът ви влага получените пари в банката, банката отново ги отдава в заем и ралито продължава. Така се създават широките пари.
Когато получавате заем, това не са пари на някой вложител, а пари създадени от банката, чрез счетоводно записване - дигитални пари. Печалбата на банката е лихвата върху тези пари, създадени от въздуха. Когато върнете заема, тези пари създадени от банката изчезват, но печалбата от лихвите си остава. Ако не върнете заема, банката се удовлетворява от залога.
Когато направите депозит в банката, банката вече е законен собственик на вашите пари и тя може от тях да дава кредити. Банковата система е едно цяло и за нейната стабилност се заделят задължителни провизии за централната банка, така че ако дадена банка изпадне в ликвидна криза да й се помогне за необходимата ликвидност. При стабилна банкова система провизирането обикновено е 10% от всеки отпуснат кредит, което означава, че при 1000 долара депозит в оборот се получават 10 000 долара – действие на банковия мултипликатор.
Главният инструмент за създаване на такива пари е бизнесът с недвижимите имоти и за това от там тръгват белите.
Така функционираше банковата система в САЩ до март 2020, когато беше премахнато 10% провизиране. Сега теоретично банковата система може да създава безкрайно количество долари! С такива огромни суми банките могат да влагат/залагат в/на различни банкови инструменти/деривати и стъртъпи, за които се очаква да повишат стойността си.
Банките играят комар с вашите пари, на базата на които създават дигитални пари, което и доведе до кризата през 2008 година и вече няма too big to fall!
- Пари създавани от правителството – Количествени облекчения
Когато стане голяма беля или бюджетен дефицит, държавата/банковата система не фалират, защото тогава се намесва правителството като кредитор от последна инстанция и по познатия банков начин „ПАРИ СРЕЩУ ЗАДЪЛЖЕНИЕ“ издава задължение „I owe you“ под формата на ценна книга (ДЦК), бонд, както и да го наричат, срещу което ФЕД емитира съответните цифрови пари, наводнява с ликвидност банковата система и … резултатът е ИНФЛАЦИЯ!
Парите, които ФЕД на практика заема на правителството трябва да се връщат, а то няма от къде освен от ТАКСИ И ДАНЪЦИ от сегашното и от бъдещото поколение. Към днешна дата дългът на правителството е огромен и не виждам реален начин да бъде върнат. Банковата система на САЩ реално е ПОНЦИ ПИРАМИДА, която съществува на база непрекъснато увеличаващ се дълг на правителството и вярата/приемането на американската валута като световна резервна валута, на която главно са базирани останалите национални банки, които действат по аналогичен начин на ФЕД в своите страни. За това сега е напънът БРИКС.
AS SIMPLE AS THAT!
Такава е системата към днешна дата базирана на ФИАТ (без обезпечение) валута след отказа от страна на САЩ от Бретън Уудското съглашение 15 август 1971 година.