Bacho Кольо, :way_to_go-1308:
Съвършено различни условия. Първият период, щото някои много държат на собствеността като критерий, бе под знака на приватизацията, държавна и общинска. Смяна на собствеността - от общонародна (публична) в частна. Вторият период вече бе под знака на евроинтеграцията и свързаното с нея усвояване на еврофондовете. Така в метода за ограбване на публичните блага в началото бяха сделките за собственост, после - обществените поръчки.
От гледна точка на местното самоуправление "преходът" между двата периода се характеризира с намаляващо значение на органа за местно самоуправление до обезличаването му и нарастване на ролята и властта, най-вече неформалната, на кметовете. Докато те, в началото, бях под дамоклевия меч на партиите и политическите им представителства (да напомня - общинските съвети можеха да им прекратяват предсрочно правомощията), в последствие се превърнаха, с достъпа до разпределение и своене на значителни в размера си публични блага, буквално в местни феодали, с които тези партии вече бяха принудени да се съобразяват. Ухажването им бе непрекъснато. Те получиха самочувствието на органи за местно самоуправвление, каквито не са. НСОРБ се превърна в тяхна съсловна организация, защитаваща съсловния им интерес. Законодателството се ориентира към това не как те по-добре да служат, а как да бъдат те по-добре обслужени. За дълъг период от време финансирането на дейността на политическите партии по места бе практически под техен контрол. С времето те се научиха как да ползват и ресурсите изключителна държавна собственост - например, подземните богатства на страната, природните и дадености, извличайки печалба, включително по криминален начин. Оттеглянето на обезсилените политически партии от политическото представителство в местното самоуправление, с подходящи законови изменения, отвори вратите широко за вратовете от местния ъндърграунд, които "засамоуправляваха общините", подрънквайки с тежки ланци. Грабежът стана правило. Под благосклонния поглед на местни сътрапезни полицаи и магистрати. Всички банални европейски и световни практики на манипулации на търгове и конкурси намериха ренесанс тук. В районите с етнически малцинства, основно ромски, достъпът до публичните ресурси и управлението на комуналните услуги гарантира необходимата за избиране и преизбиране подкрепа. С нарастващото отвращение на гражданите от политиката партиите загубиха обществена подкрепа и станаха зависими от тези, които им плащат сметките - срасналите с управлението криминални структури. С влизането в ЕС и възможността за свободно движение на хора и капитали, все повече и повече образовани, активни и успешни млади хора и хора на средна възраст предпочетоха уредения живот на запад срещу борбата да уредят живот тук, в сянката на мафията. Местните общности стръмно застаряха, населените места се обезлюдиха до степен на депопулация, собствеността бе разграбена от негодни и некадърни партийно назначени приватизатори, инвеститорите, след няколко неуспешни опита, се оттеглиха. Последва срив в образованието, срив в здравеопазването, неспособност на общностите да гарантират чрез адекватни социални услуги грижа за бедните, престарелите и болните. Под социален натиск се задълбочи сегрегацията, социалното изключване, криминализацията на ромските общности, завърна се робската експлоатация.
В резултат, крахът на местното самоуправление, загубата от местните общности на правото и способността да направляват делата си и да създават все по-добро качество на живот, промени граждански и политически профил. Социалният капитал ерозира, перверзенира и загуби способността си да се трансформира в политически в условията на народовластие в служба на общността, а се постави в услуга на криминалните структури. Получиха устойчивост ролеви модели на поведение в държавното управление, характерни за страните от третия свят, далеч от демокрация, правов ред, морал и етика. Израсна поколение, което не познава други модели на поведение и ги репродуцира. Децата на "децата на прехода" идат като генерация, която решава. Първокласниците от 2009 - идването на ГЕРБ и Борисов на власт ще избират през 2021. Възпитани с "ценностите" на Разбиване, Първична сила и Кеч мания.