Нормално ли е да се похарчат 30 милиона за язовир и той да не функционира по предназначение? 10 години тия калпазани управляват държавата, язовира празен, а ние спорим дали са 60 или 61 процента загубите. Това ли е "доброто" управление? Нещо като подобряване не се ли предвижда или още сме на мисълта да успеем поне да го боядисаме.
Спорът не е за 60%, 61%, 56%. Това са стойности практически еднакви, вероятно разликата е по-малка даже от точността им на определяне. Въпросът беше за фалшивата аргументация (ако думата "лъжа" дразни много) с която някой иска да покаже своя компетентност и чужда некомпетентност. Само това.
За състоянието на водоснабдяването в Перник със сигурност причината не е една, а цяла купчина. Вероятно повечето от тях са нелицеприятни и не звучат добре ако искаш да трупа евтина популярност. Примери: кражбите (основно) не са от бизнесмени с бели якички надписващи фактури например, а от редовия пролетариат, който си полива градината, изстудява си динята, цяла зима оставя чешмата на двора да тече за да не замръзне...и или плаща "на база" за един човек, или има байпасче преди водомера, или върти с прахосмукачка обратно стрелките... и не са един-двама класово неосъзнати субекта, а вероятно хиляди...
Язовирът е съвсем отделна тема. Всъщност си изпълнява предназначението и проблемите не са от него, а от управлението на водата която събира. Този язовир е едногодишен изравнител и една лоша (много суха) година съчетано с крещящо неразумно изразходване на водата води до това което виждаме.
Водопроводната мрежа е трета тема (а има и още много). Основната част казват е правена до средата на 1950-те. Правена е със стоманени водопроводни тръби, които имат ресурс около 30 години. Тоест до средата на 1980-те е трябвало да бъдат подменени. Не са били и съвсем естествено авариите се увеличават. Стана въпрос, че това не е първия режим на водата в Перник.
Некадърното управление вече е политически въпрос, но и там политкоректността и популизма разбиват нещата на пух и прах. За да поддържаш една техническа система в някакво желано състояние, освен всичко друго (да кажем накратко ум и разум) трябват и определени средства (накратко и грубо - пари). Само с едното не става. А в такива системи, като кажеш, че именно потребителят трябва да даде парите (или данъкоплатеца, което е практически същото) настава вой и сочене с пръст. И далеч не е само при мрежовите работи (вода, канал, парно, ток, природен газ, пътища...), но там е най-отчетливо.
Хайде да привършвам, че май стана като "Война и мир", а е само дребна трошичка от темата.