Разликата между негласувалите и гласувалите за малка партия е като между някой, напънат от манаф, мълчи и търпи - за разлика от друг, на когото другите просто не не чуват крясъците.
Това ми хареса. Но в такъв случай разликата между гласувалите за малка и голяма партия или коалиция е, че на едните напънати не им чуват крясъците, а на другите ги чуват. И какво като ги чуват?
Тук някой питаше дали е имало марксистко-ленинска партия на изборите. КПБ на приятеля на Черепа Александър Паунов от коалицията на БСП не се брои. БРП(к) на Воденичарски, БРСП и БКП на покойния Спасов, сега на Цеков не участваха, сигурно защото не могат да съберат нужните подписи (но колкото и да са малки, не се обединяват!). ПБК (бивша БКП "Георги Димитров") участва в коалицията ЛСЧСР с говорител Павел Иванов от СКБ, в която коалиция едни бяха за NATO, други против (така и не можаха да се разберат едни други по този въпрос). За други компартии не се сещам. Но в изборите беше допусната и силно лявата БТР, която не се декларира като марксистко-ленинска партия и чийто "billboard" (рекламный щит) със снимка на войнишката клетва на основателя на партията беше махнат миналото лято от центъра на Варна, защото, видите ли, "подбуждал към насилие"! Така че някакъв избор имаше, но малките партии имат малко възможности за предизборна агитация и повечето хора не са и чували за тях, а хората, които като мен ще вземат сериозно да търсят коя партия има програма, най-близка до възгледите им, са малко. За съжаление повечето хора се поддават на стадното чувство и гласуват за някои от тези, за които гласуват другите. Въпросът е кои са тези "други"?
Изобщо. какво всъщност се крие зад понятието "народ"? Това всички хора от дадена народност ли са, мнозинството от тях ли или само най-свестните? Ако приемем първото, както е общоприето, това говори много лошо за нас (макар и не само за нас) като народ.