• А в момента липсата на сигурност означава липсата на взаимодействие м/у МВР и прокуратурата;
Джиджик, замисълът на функциониране на МВР и Прокуратурата е ТОЧНО ОБРАТЕН - те не трябва да си взаимодействат!
Прокуратурата би трябвало да е на стража на правата и свободите на гражданите и да следи действията, или бездействията на МВР !
Да речем МВР арестува някакви хора , при някакви протести .. и Прокуратурата да "взаимодейства" ??!
Не, разбира се - тя разглежда целия случай , законноста на действията на МВР, правата на гражданите ..
Или МВР провежда някакви странни арести, на база на някакво си интервю..
Какво прави Прокуратурата?
Ами гледа си Закона, а там написано:
Злоупотреба с власт
Чл.282.
Длъжностно лице, което наруши или не изпълни служебните си задължения, или превиши властта или правата си с цел да набави за себе си или за другиго облага или да причини другиму вреда и от това могат да настъпят немаловажни вредни последици, се наказва с лишаване от свобода до пет години, като съдът може да постанови и лишаване от правото по чл. 37, ал. 1, точка 6, или с пробация.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 89 от 1986 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Ако от деянието са настъпили значителни вредни последици или е извършено от лице, което заема отговорно служебно положение, наказанието е лишаване от свобода от една до осем години, като съдът може да постанови и лишаване от правото по чл. 37, ал. 1, точка 6.
(3) (Нова - ДВ, бр. 89 от 1986 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) За особено тежки случаи по предходната алинея наказанието е лишаване от свобода от три до десет години, като съдът постановява и лишаване от право по чл. 37, ал. 1, точка 6.
Престъпление против правосъдието
Чл. 286.
(1) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 1997 г.) Който пред надлежен орган на властта набеди някого в престъпление, като знае, че е невинен, или представи неистински доказателства срещу него, се наказва за набедяване с лишаване от свобода от една до шест години и с обществено порицание.
(2) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 62 от 1997 г.) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 1997 г.) Ако набеденият бъде привлечен към наказателна отговорност, наказанието е лишаване от свобода от една до десет години.
Всякакво "взаимодействие" на прокуратурата с властите и в частност с МВР си е авторитаризъм!
Сигурността на гражданите я има тогава, когато Прокуратурата не взаимодейства с МВР, а си гледа закона и реагира на действия или бездействия на полицията!
Онеа времена, когато народ, партия, власти, медии , МВР и Прокуратура бяха единни и с които времена си свикнала - отминаха, Джиджик ..