Холандски от България, какво сложно има?
Може и Български, сорт Холандски.
Между другото, наистина не е просто. Има си цял раздел как се определя произхода на стоката
https://customs.bg/wps/portal/agency/home/info-business/customs-activities/goods_rulesГоре е така, краставиците са български, защото степента на преработка от семена до краставици е достатъчна да смени произхода на продукцията, даже ако семената са афганистански. Не трябва да забравяме, обаче, че "българска" стока няма, има стока с европейски произход. Т.е. от гледна точка на органите оторизирани да издават сертификат за произход няма никакво значение от къде са семената и къде са произведени краставиците.
Но. Съвсем не хипотетичен случай.
Примерно, ако искаш да произвеждаш шоколад, ти трябват най-общо какао прах, какаово масло, захар, овкусители.
Ако всички компоненти са вносни *) и цената им е (примерно) 80% от цената на шоколада, от простото им смесване шоколадът не става български, не можеш да му извадиш сертификат за произход. Нещата са по-сложни, защото митницата следи степента на преработка (главно в парично изражение по добавена стойност), но грубо казано е така. Ако платиш мито и ДДС, то вече можеш да вземеш сертификат защото суровините вече са от европейски произход. Изнасяйки шоколада си взимаш ДДС-то. Но тогава от момента на вноса на съставките до износа минава доста време и парите за ДДС-то и мито седят в държавата.
Затова съществуват режими за активно и пасивно усъвършенстване, където внасяш суровините временно под митнически контрол и после изнасяш продукта без да си платил ДДС и мито.
Ако внесеш какао и го преработиш в какао прах и какаово масло, митницата смята че това е достатъчно те да придобият български произход.
Едно време "Литекс" внасяше сурова захар 99.95% с нулево мито и я "рафинираше" до 99.99 (рафинираната захар беше с мито)
---------------------------
*) Извън ЕС, не са им платени мито и ДДС