Като имаме предвид че основна функция на Служебното е подготовка на следващи избори притеснителен е факта че мах не действията им по организацията на идващите избори, а точно действията им като окупационна комендатура събират овации на публиката.
Служебното правителство изпълнява
всички функции, които има едно редовно правителство с изключение на онези, които изискват координация или одобрение oт НС, То има същата компетентност, каквато има редовният МС, освен ако не е ограничена със закон или Конституцията, обикновено в частта за координация с НС. Но служебното правителство действа по същите закони и по същия устройствен правилник на МС и точно както обикновеното:
- ръководи и осъществява вътрешната и външната политика на страната по реда, предвиден по закон.
- осигурява обществения ред и националната сигурност и осъществява общото ръководство на държавната администрация и на въоръжените сили.
- ръководи изпълнението на държавния бюджет; организира стопанисването на държавното имущество; сключва, утвърждава и денонсира международни договори в случаите, предвидени в закона.
- отменя незаконосъобразните или неправилните актове на министри - сегашни и минали.
- приема постановления, разпореждания и решения, както е предвидено по закон. С постановления служебното правителство (подобно на редовния МС) приема и правилници и наредби.
- координира дейността на другите органи на изпълнителната власт за осъществяването на единна държавна политика.
- осъществява сътрудничество с ръководните органи на синдикатите, на организациите на работодателите и организациите за социална защита, както и на други неправителствени организации.
- провежда единна информационна политика за дейността на правителството и на неговата администрация.
и т.н. и т.н.
=> конституционните функции на служебното правителство са му изрично възложени със закон или следват от ръководното му място в системата на изпълнителната власт.
Въпросът, който поставяш не е свързан със закон и конституция, а с легитимността. Но служебното правителство се назначава от пряко избран орган на властта - президента, както редовното се назначава от дуг пряко избран орган на властта - НС. Това, че Конституцията му възлага изрично подготовката и организацията за изборите, не прави тази му цел "единствено основна" в смисъл , че останалите дейности губят значението и ролята си.