Ти си този, който трябва да се извини за проститутското си поведение, поръчково да лижеш задника на лучко.
Надали има някъде или е имало някога форум на тази планета, където обикновените потребители могат да държат такъв език към административно овластените лица. В повечето други форуми има желязна диктатура. Действията на тези лица не се обсъждат изобщо и те имат неограничена власт. А ние тук си играем на демокрация.
________________________________________________________________________________________________
Случайно се натъкнах на един стар въпрос на Здравка отпреди 2 години, на който май още никой не е отговорил:
Забравих нещо много важно. Имаме от много години съседи, турци с мюсюлмански имена. Не сме особено близки, но сме в спокойни и дружелюбни съседски взаимоотношения. Винаги около Коледа и Великден ни поздравяват с едно ''Честит празник''. Срам ме е да си призная, но не знам кога и как немюсюлмани честитят байрямите на своите познати. Мой пропуск, ще трябва да се науча.
В
статията за Рамазан-байрама пише, че се поздравяват с „Ид мубарак!“ („честит празник“ на арабски).
Стана ми интересно как се определят датите на байрамите. Оказа се, че не се изчисляват
по алгоритъм като Великден, а се определят като твърди дати по мюсюлманския календар, който е лунен. (Календарите биват слънчеви, лунни и смесени. Това се определя от факта, че две от естествените мерки за време – годината и деноиощието – се определят от периода на въртене на Земята около Слънцето и около оста си, а другите две – месецът и седмицата – от периода на въртене на месечината около Земята и от времетраенето на всяка от четирите фази на този период. Нашият календар е слънчев, а мюсюлманският – лунен. Един лунен месец е равен на
синодичния период на месечината, който е приблизително 29,5306 денонощия.) Тази година
Рамазан-байрамът започна на 21.IV., което е първият ден след
поредното новолуние. Догодина ще бъде след 12 лунни месеца, по-догодина след още 12 и т.н. Колкото до
Курбан-байрама, той е би трябвало да бъде 70 дни след Рамазан-байрама. Тази година той започва на 28.VI. (макар че това е само 68, а не 70 дни след Рамазан-байрама!), догодина ще бъде след още 12 лунни месеца и т.н.
Интересен въпрос е и т.н. "час по турски", който се среща в някои от литературните ни произведения. Оказва се, че този час има променлива продължителност, и то такава, че Слънцето да изгрява винаги в 6 часа сутринта по турски и да залязва в 6 часа вечерта по турски. Имало е и такива часовници, които показват часа "по турски".