В случая в тази статия иде реч за точно такива ендемични щамове, които са характерни за Австралия.
2. Алтернативата на ваксинацията е одсъствие на ваксинация
Това си е твое разсъждение. Аз не бих го казала така. Примерите с вирусите по пилетата показват, че трябва да се прилага доста по-внимателен подход, когато иде реч за масова ваксинация, особено с еднотипни ваксини. В случая се опитваме да борим коронавирус, който е пластичен, изменчив, с ваксини, които дават ограничен и специфичен имунитет. И който пада за половин година. Алтернативата е ползване на по-широка гама ваксини, които да позволяват по-обхватен имунен отговор, засягащ и не толкова изменчиви епитопи на вируса. Това, заедно с лекарства и всички съпътстващи мерки, вече сме ги казвали тук. Иначе,... перспективата е - бустерите вече на 3 месеца, защото само много голям брой антитела могат да се противопоставят на някой толкова мутирал вариант като Омикрона.
Алтернатива е също да се съобрази стратегията за ваксинация с други фактори - регионални особености (ако щеш преобладаване на различни варианти в различните райони), пол и възраст, вече създаден предходен имунитет (напр. от някой от другите 4 човешки коронавируса), все още непроучения достатъчно клетъчен имунитет (ако на някой му се занимава да чете -
линк).
За прехода в ендемичен - много ми се иска да вярвам, че е възможен, макар и твърде неясно кога точно ще се постигне в бъдеще. Един трезв поглед на имунолога Yontan Grad:
COVID’s future: From pandemic to endemic?
https://news.harvard.edu/gazette/story/2021/08/what-will-it-be-like-when-covid-19-becomes-endemic/