питам защо съществуващите не се модернизират - нови турбини, евентуално увеличаване броя им и прочие ... сиреч язовирите и каскадите си остават, променя се вътрешността им...
Фелдкурате,
Много е апетитно предложението ти, но, за съжаление, всичко в техниката се основава (и е следствие) на едни уравнения, които няма как да бъдат пренебрегнати. Няма да ги пиша тук, но само ще спомена, че енергия не се създава, а само преминава от един вид в друг.
В частност за ВЕЦ-овете (за които стана въпрос) получената ел. енергия е в права пропорционалност, минус загуби по веригата (триене, примерно), на онова, което я създава. В случая това са основно два компонента - пада на водния поток и дебита му.
Т.е. ... от една кофа вода, можеш да получил максимум една кофа вода. И толкова...За съжаление!
Падовете и дебитите на язовирите ни са изчислени за това, което дават в момента. За да получим повече, означава единствено повече дебити, защото падовете са съобразно височината на язовирната стена, която е факт и не може да бъде променена. Може да се отвори нов поток, респективно с нови турбогенератори, но това е много голяма инвестиция, а и технически не навсякъде е възможно. Примерно там, където тръбите са вече положени под земята, примерно "Баташки водносилов път" и няма как и откъде да се сдвоят, каскада „Белмекен-Сестримо, където се събират води от много места и повече няма откъде.
Та... затова.
Единственият най-ефективен начин си остава атомната енергия.
Хубаво, лошо... до там сме се развили засега.
Тесла, за съжаление, не е успял да ни каже как е успял да пренася енергия.
Но това е вече една друга тема!