Поне от 3 години повтаряме ПЕТРОЛНАТА ЕРА СИ ОТИВА ПРЕД ОЧИТЕ НИ..
Зелената сделка!
Ярко проявление на това е УВЕЛИЧАВАНЕТО на цената на природният газ, което става от 10 месеца.
В основата на процеса стои първият закон на икономиката: Когато има търсене, а няма предлагане, цената расте. В конкретния случай ефектът му се подсилва страшно много от първия закон на добивната индустрия: Ако искаш да извадиш нещо от земята, трябва преди всичко да вкараш много пари в нея - първо в търсене и проучване, и второ в изграждане на инсталации и добив.
Едно важно уточнение : Добивът на газ е неразривно свързан с този на нефт - голяма част от газа по света се добива като страничен продукт на нефта (особено в шистовия добив). Това всъщност е една индустрия.
Впрочем абсолютно същата история, даже в още по-голям размер, се случва с въглищата. Там глобалното потребление може и да не расте толкова бързо - основно заради замяната им с газ - обаче пък инвестициите в нови мини са толкова ниски, че беше само въпрос на време да стигнем до остър недостиг.
Природен газ - това е производство на амоняк, а от амоняк се правят торове!
Като няма газ- няма торове, или са безумно скъпи, като няма торове - няма земеделски храни и фуражи!
------------------
" ..Ройтерс - 28 ноември, 2021
Глобалният недостиг на торове може да причини недостиг на храна и глад в най-бедните страни в света, прогнозира Свейн Торе Холсетер , главен изпълнителен директор на норвежката компания за торове Yara International , в интервю за Би Би Си .
Според ръководителя на компанията в момента има недостиг на световния пазар на торове. За производството на амоняк, който присъства в много торове, се използва газ, чиито цени са се повишили рязко, което увеличава цената на самите торове. Заедно с други компании Yara International преди това беше принудена да намали производството на своите продукти. Холсетър уточни, че намаляването на производството на торове означава, че фермерите няма да могат да отглеждат култури толкова ефективно, както преди, което води до дефицит. Той посочи, че най-бедните страни ще бъдат най-силно засегнати от недостига на храна.
Фермерите използват торове, за да увеличат добива от царевица, рапица и пшеница. „Това е наистина страшно, изправени сме пред хранителна криза. Това се отразява на цените на храните по света и удря портфейлите на мнозина. Но за някои хора, особено в развиващите се страни, това не е само въпрос на пари, а въпрос на живот и смърт “, каза Холсетър. .."
Какво общо има Русия?