Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Ноември 21, 2024, 15:18:21

Автор Тема: ФЕВРУАРСКИ ТЕЗИСИ ПО МАКЕДОНСКИЯ ВЪПРОС  (Прочетена 3346 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 578
    • Профил
В последно време нараства усещането за липса на позитивен изход за отношенията между България и Северна Македония. Управляващите се "оплакват" за упражбяван върху тях (директно или индиректно) "натиск" за "сваляне" на българското "вето" за Северна Македония в ЕС. Безпомощното лутане, демонстрирано от българските власти, бива правилно преценено от северномакедонска страна като липса на ясна позиция и концепция - и се използва, за да се прокара ясната и недвусмислена концепция на македонизма - никакво отстъпление от историята, идентитета и езика на Северна Македония, независимо от общите приказки.
Създава се усещането, че българските власти не са в състояние да предложат някаква ясна и разбираема за света концепция, а в замяна се опитват да заместят решаването на основния проблем - македонизма, изграден под сръбско и коминтерновско влияние - с някакви приказки за "съвместни икономически проекти", които щели да променят нещата "из основи". В същото време македонската страна започва познатата тактика на отстъпване от уж вече договорени позиции - като изявленията, че правата на българите в Македония ще бъдат записани в македонската конституция "някога, но не сега"; че в отговор на подобно записване като "българско малцинство" ще се търси реципрочност за "македонско малцинство" в България... за да се стигне и до реалната отмяна на съвместното честване на Гоце Делчев и дори до предложението Историческата комисия да спре работа за две години. Създава се усещане за задънена улица, при което всеки ход за България изглежда контрапродуктивен и дори граничещ с национално предателство. А същевременно дори от българска страна започват да се прокрадват отегчени мнения, че е крайно време да престанем да се занимаваме с исторически митове и да се обърнем към бъдещето - което, преведено, означава само едно: да оставим македонските исторически митове да се превърнат от митове за вътрешна употреба в единствена историческа истина...  Налице е криза, която нашите управници от десетилетия насам бездарно подцениха и със собствени усилия задълбочиха.
Популярният мит казва, че китайският йероглиф за "криза" означавал още "възможност" (всъщност няма такова нещо - и то показва колко жизнени могат да бъдат митовете). Та всъщност задачата пред България в момента е да проведе смислена борба с митовете на отсрещната страна по начин, осигуряващ не борба между митове, а юридически обвързваща и проверима схема на отношенията.
Като опит в това отношение са тези "тезиси" по македонския въпрос в 7 точки.

1. Българската страна приема (а македонската ще се съгласи), че идентитетът, езикът и историята и на двете страни и на живеещите в тях народности са неприкосновени и не са предмет на уговорки.
2. Българската страна приема предложението на северомакедонския съпредседател на Историческата комисия работата на тази комисия да се замрази за две години.
3. На мястото на замразената Историческа комисия се предлага да се създаде Комисия по правата на народностите, която да се занимава с правата на българите в Северна Македония и с правата на северомакедонците в България.
4. С оглед установяване на текущия брой на българите в Северна Македония се предприема следното:
4.1.  Министерството на външните работи и Министерството на вътрешните работи в България публикуват или осигуряват достъп до списъците на гражданите на Северна Македония, получили български паспорти по силата на документи за доказан български произход (според наличните сведения става дума за над 80000 души).
4.2. Публикуват се също така списъците на чакащи такива паспорти (става дума за около 70000 по сведения) и се ускорява издаването на тези паспорти.
4.3. Провежда се кампания сред населението на Северна Македония за получаване на български паспорти срещу доказан произход.
4.4. След приключване на действията по тт. 4.1 - 4.3 се предлага на македонската страна да се впишат в Конституцията на Северна Македония българите (по горните оценки това ще са над 150000 души, с което стават трета по численост група след македонците  и албанците и преди турците и останалите групи). Зачитането на идентичността, езика и историята, както и останалите права на българите в Северна Македония става задължителен елемент от Рамковия договор за приемане на Северна Македония в ЕС.
5. Северна Македония може, ако пожелае, да проведе аналогична по същността си кампания в България, като даде паспорти на гражданите на България, които могат да докажат произход от Северна Македония. България ще гарантира предвидената в ЕС зашита на правата на такива граждани.
6. Защитата на идентичността, езика и историята на българите в Северна Македония няма ограничение назад във времето; това означава, че се защищава българската  идентичност както на сега жиеещите, така и на вече отдавна починали македонски българи, които приживе са се декларирали лично като "българи" или "македонски българи" -  включително като говорещи и пишещи на български език.
6.1. Македонската страна осигурява аналогична по същността си защита на идентичността, езика и историята на северномакедонци в България, включително на вече отдавна починали български македонци, които приживе са се декларирали лично като "македонци" или "български македонци" - когато става дума за национална идентичност, а не за географски произход).
7. След възстановяване работата на Историческата комисия тя задължително приема резултатите от работата на Комисията по правата на народностите, включително произтичащите от т.6 резултати.
 :smokin:

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 578
    • Профил
Re: ФЕВРУАРСКИ ТЕЗИСИ ПО МАКЕДОНСКИЯ ВЪПРОС
« Отговор #1 -: Февруари 04, 2022, 10:22:00 »
Ще бъда признателен за мнения, допълнения, оборвания и т.н. по тези "тезиси"

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: ФЕВРУАРСКИ ТЕЗИСИ ПО МАКЕДОНСКИЯ ВЪПРОС
« Отговор #2 -: Февруари 04, 2022, 10:39:08 »
Много добре! Балансирана позиция. Наясно сме кой дърпа конците в РСМ. Нещата са напълно възможни, при добра воля. Иначе на Балканите се знаем добре, и кой колко доверие може да има на съседите. Много е тесен тоз полуостров за всички мераци.

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11333
    • Профил
Re: ФЕВРУАРСКИ ТЕЗИСИ ПО МАКЕДОНСКИЯ ВЪПРОС
« Отговор #3 -: Февруари 04, 2022, 10:43:55 »
Не ми се търси - в оня форум чепкането беше на няколко пъти и доста по интересно, особено преди 2012 г. /след това напъплиха много и също толкова тъпи герберске тролове/.
И да, наистина омръзва въртенето в омагьосан кръг. Доколкото нямам чувството, че е предизвикано от българска страна, мнението ми е-
Quote (selected)
В същото време македонската страна започва познатата тактика на отстъпване от уж вече договорени позиции - като изявленията, че правата на българите в Македония ще бъдат записани в македонската конституция "някога, но не сега";
да бъдем простичко казано реципрочни.
Ветото - някога, но не сега.
 :bigok:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: ФЕВРУАРСКИ ТЕЗИСИ ПО МАКЕДОНСКИЯ ВЪПРОС
« Отговор #4 -: Февруари 04, 2022, 10:48:09 »
Да, реципрочността трябва да е стандарт. А не да се надлъгваме.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1739
    • Профил
Re: ФЕВРУАРСКИ ТЕЗИСИ ПО МАКЕДОНСКИЯ ВЪПРОС
« Отговор #5 -: Февруари 04, 2022, 12:01:05 »

По света … / ФЕВРУАРСКИ ТЕЗИСИ ПО МАКЕДОНСКИЯ ВЪПРОС
« Последна публикация от Юмжагийн Целденбал - Днес в 10:17:17 »

СУПЕР !!! Ама някой да го вдене на т. н. правителство.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25590
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: ФЕВРУАРСКИ ТЕЗИСИ ПО МАКЕДОНСКИЯ ВЪПРОС
« Отговор #6 -: Февруари 04, 2022, 19:06:19 »
Хубаво си говорите, ама днес стават 150 години от раждането на Гоце Делчевски.
Този човек не можем го раздели, а сегашният ИД Соломон по съвместителство Байдън няма да се сети как да разпознае майката и мащехата.
ЕС е вреден за вашето здраве!

AnonimusBG

  • Гост
Re: ФЕВРУАРСКИ ТЕЗИСИ ПО МАКЕДОНСКИЯ ВЪПРОС
« Отговор #7 -: Февруари 04, 2022, 19:17:58 »
Хубаво е харвардите да  прочетат Христо Силянов.
Ама се съмнявам че знаят кой е той.

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 578
    • Профил
Re: ФЕВРУАРСКИ ТЕЗИСИ ПО МАКЕДОНСКИЯ ВЪПРОС
« Отговор #8 -: Февруари 08, 2022, 17:58:34 »
Благодаря на коментиралите по темата, или както се казва на парламентарен език - на "подалите реплика".

Аз пък ще си позволя да се възползвам от "право на дуплика".

Quote (selected)
dabedabe
« -: Февруари 04, 2022, 10:39:08 »
Много добре! Балансирана позиция. Наясно сме кой дърпа конците в РСМ. Нещата са напълно възможни, при добра воля. Иначе на Балканите се знаем добре, и кой колко доверие може да има на съседите. Много е тесен тоз полуостров за всички мераци.

Ми не знам за останалите, но за мен конците в РСМ се дърпат от македонизма - който е антибългарска рожба на Сърбия, БКП, Коминтерна и от 1944 нататък е официална идея и политика. И ако си припомним  Маркс - "идеите стават материална сила, когато се овладеят от масите" - в сегашна РСМ тази македонистка и антибългарска идея е трайно овладяна от масите в последните две, че и три поколения, и е сериозна материална сила (по Маркс). На този фон ми се струва наивна илюзия в стил Петков, че "Нещата са напълно възможни, при добра воля". Ми не, не са възможни, защото тази добра воля липсва, а когато в РСМ политиците говорят за "идентитет", който не подлежи на преговори - те разбират точно  македонисткото антибългарско схващане за език, народност и история.
Така че задачата е не да търсим "добра воля" там, където по дефиниция я няма (и не може да я има), а да намерим начин с факти, числа и ясни юридически аргументи да разбием пред ЕС македонистката идея и да наложим, колкото и трудно да е това, българската теза. Целта на моите 7 точки в "Тезисите" е да се предложат стъпки (концепция) точно в тази посока.

Quote (selected)
Giuseppe
« -: Февруари 04, 2022, 10:43:55 »
Не ми се търси - в оня форум чепкането беше на няколко пъти и доста по интересно, особено преди 2012 г. /след това напъплиха много и също толкова тъпи герберске тролове/.
И да, наистина омръзва въртенето в омагьосан кръг. Доколкото нямам чувството, че е предизвикано от българска страна, мнението ми е - да бъдем простичко казано реципрочни.
Ветото - някога, но не сега.

Аз не помня съдържателни дискусии по македонския въпрос нито в оня, нито в този форум. Под "съдържателни" имам предвид такива, които да не се концентрират около емоционалната страна на въпроса (от рода на - "абе то е очевидно, че македонците са си българи, я вземете да четете историята", или "ама кви предатели са тия комунистите", или "те сърбите открай време ни мразят", че още "абе на македонците един хубав бой им липсва, за да се освестят" или "ми така ни се пада, като сме такива смотани". Всички тези спорове, минаващи в шеги, закачки и взаимни обвинения, имат емоционална, но не и концептуална стойност.
Нещо повече - в цялата работа времето не работи за нас, точно поради липсата на ясни концепции (отделно, че в миналото сме пропилели много време и сме сдали позиции, които са междувременно успешно заети от македонистки лобита). Така че въпросът не е да се изчаква (защото с изчакване просто няма да стане - виж по-горе за силата на македонистката идея), а да се търсят факти и средства за атака и разрушаване на старателно изградената от сръбска, македонска, че и руска страна македонистка конструкция.
Издигнатата май първо от Президента Радев идея за защита на правата на българите в РСМ (и подета по различен начин дори и в РСМ) може да стане база при подходяща аргументация. Подчертавам "подходяща аргументация", защото при липса на яснота що са това "българите в РСМ" ние можем дори да заздравим основите на македонистката конструкция - ето, мисля тамошният президент Пендаревски реагира преди два-три месеца, че - да, разнира се, ние нямаме никакъв проблем да ги впишем тези хорица в конституцията, те и без това са две-три хиляди". Е, ние сами отваряме вратите за подобна гавра, при положение че не декларираме като факт числото 85000 граждани на РСМ с български паспорти, дадени по произход (данните са официални от сайта на Президенството, ще пусна отделно линкове). Това означава, че следва да говорим за поне толкова бълари в РСМ, а не да пелтечим глупаво в стил Петков. Прочее т.4. от Тезисите има точно тази цел - фиксиране на текущото положение (т.е. тези 85000) и предприемане на активни действия през следващия период (до вписването в конституцията, като едно от условията за сваляне на ветото) за увеличаване на този брой. А подобни числа в стотици хиляди са бомба както за македонизма, така и за лобистите му. И са реален (а не емоционален) аргумент пред ЕС.

Quote (selected)
dabedabe
« -: Февруари 04, 2022, 10:48:09 »
Да, реципрочността трябва да е стандарт. А не да се надлъгваме.
Да, реципрочността е заложена още в т.1 на Тезисите - както за македонците въпросите на "идентитетот" не подлежат на отстъпки, така о за нас, от българска страна, въпросите на идентитета не подлежат на отстъпки. А колкото до надлъгването - доколкото македонизмът е основан на лъжа - целта е тази лъжа да бъде разрушавана с факти, не с емоционални призиви "да не се надлъгваме"


Quote (selected)
Captain Buddy
« -: Февруари 04, 2022, 12:01:05 »

СУПЕР !!! Ама някой да го вдене на т. н. правителство.
Да, това е основният проблем - ние тук (или в друг форум) можем да си хортуваме, но нещата трябва да се задвижат да съответното политическо ниво, иначе тия Тезиси не струват нищо. И доколкото у мен се създава трайното усещане, че Петков може всеки момент да извърши някоя глупост и да "вдигне" ветото, струва ми се единствен вариант един редактиран вариант на Тезисите да бъде споделен с някоя от парламентарните групи, за да се стане база за работа през Народното събрание. И, excuse my french, засега единствено групата на "Възраждане" ми изглеждаспособна да се заеме с подобна взривоопасна работа...

Quote (selected)
buratinob
« -: Февруари 04, 2022, 19:06:19 »
Хубаво си говорите, ама днес стават 150 години от раждането на Гоце Делчевски.
Този човек не можем го раздели, а сегашният ИД Соломон по съвместителство Байдън няма да се сети как да разпознае майката и мащехата.
Съгласен съм, и отговор на този въпрос се оптвам да осигуря чрез т. 6 от Тезисите - "Защитата на идентичността, езика и историята на българите в Северна Македония няма ограничение назад във времето; това означава, че се защищава българската  идентичност както на сега жиеещите, така и на вече отдавна починали македонски българи, които приживе са се декларирали лично като "българи" или "македонски българи" -  включително като говорещи и пишещи на български език." Това слага край на смяна на идентичнистта post mortem, а отпада и необходимостта да се водят пазарлъци в т.нар. "Историческа комисия" - след като Гоце приживе се е самоопределил като "българин", то никой не може посмъртно да го определя като "македонец" (като "македонски българин" - да, където "македонски " е географско, а не етническо понятие -  етническото е "българин".
По такъв начин и със Самуил нещата стават ясни, след като Василий е наречен "българоубиец", а не "македоноубиец". И т.н., и т.н. - никакъв "и.д. Соломон" не ни трябва, нито може да има някакъв спор. Все пак т. 1 от Тезисите е ясна - "идентитетът, езикът и историята и на двете страни и на живеещите в тях народности са неприкосновени и не са предмет на уговорки"

Quote (selected)
AnonimusBG
« -: Февруари 04, 2022, 19:17:58 »
Хубаво е харвардите да  прочетат Христо Силянов.
Ама се съмнявам че знаят кой е той.
Ми... добро предложение, но май няма общо с предлаганите Тезиси (освен че четенето не само за Харвардите си е необходимо, но това е вечна тема.)

 :smokin:

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 578
    • Профил
Re: ФЕВРУАРСКИ ТЕЗИСИ ПО МАКЕДОНСКИЯ ВЪПРОС
« Отговор #9 -: Февруари 08, 2022, 18:24:12 »
Линкове към Президенството за броя на дадените паспорти по години:
2007-2017: 58977
https://www.president.bg/docs/1484820047.pdf
2018: 3600
https://www.president.bg/docs/1548762501.pdf
2019: 5628
https://www.president.bg/docs/1580292714.pdf
2020: 9098
https://www.president.bg/docs/1612171599.pdf
2021: 7696
https://www.president.bg/docs/1643018870.pdf
Общо за периода 2007/2021: 84999

Не намерих данни за периода преди 2007, когато също са давани паспорти на граждани на РСМ.
Допълнителна важна забележка: от материалите в Президенството не става ясно колко от така дадените гражданства са на база български произход. Обаче: според доклад до Народното събрание през 2020 от тогавашната министърка на правосъдието Десислава Ахладова,
Quote (selected)
През последните 10 години, от 1 януари 2010 г. до 22 октомври 2020 г., въз основа на подадени молби от граждани на Република Северна Македония и приложените към тях документи са образувани общо 77 829 преписки за придобиване на българско гражданство. Почти всички молби за гражданство са на база български произход.
https://offnews.bg/obshtestvo/73-324-grazhdani-na-severna-makedonia-sa-vzeli-balgarski-pasporti-za-1-742132.html
Като се има предвид, че са налице и чакащи преписки, броят ше се увеличи още - дори и при наличното не дотам изчистено законодателство, спъващо на практика даването на гражданство по произход (отнася се не само за българите в РСМ, но и в Украйна, Молдова и къде ли не - ще пиша отделно по тази тема).
 :smokin:

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 578
    • Профил
Re: ФЕВРУАРСКИ ТЕЗИСИ ПО МАКЕДОНСКИЯ ВЪПРОС
« Отговор #10 -: Февруари 14, 2022, 13:32:31 »
Вчера по една от телевизиите имаше интервю с бившия специален преговарящ от РСМ Владо Бучковски. днес fakti.bg публикуват интервюто в текст под заглавие "Бучковски: Ако трябва да признаем, че Гоце Делчев е българин, няма да влезем в ЕС".
https://fakti.bg/world/652956-buchkovski-ako-trabva-da-priznaem-che-goce-delchev-e-balgarin-nama-da-vlezem-v-es-
Има доста коментари под статията, хареса ми особено този на потребителя, нарекъл се "Цензуриран човек", предаващ тезите на Бучковски в резюме:
Quote (selected)
Значи накратко:
1. Георги Делчев е българин, но ние няма да го признаем. Нека да не гледаме миналото;
2. Знаем, че ХОМО Илинден са сепаратисти, но ние не насърчаваме сепаратизма. Просто Пендарата се среща с всеки, който поиска. Даже и с ИДИЛ;
3. Признаваме, че българите в северната македония се страхуват да подават сигнали за репресии, защото знаят, че ще ги пребият и в полицията, но по-късно ще се вгледаме в тоя въпрос;
4. Уважаваме договорите, защото с Пендаров сме юристи. Разбира се,че тук не слагаме Преспанското споразумение (Името на държавата е северна македония, а не Македония) и договора с България.
С две думи - Толкова простотии в едно интервю не бях чул.
ПОне човека призна, че ако трябва да признават истината, то по-добре да не влизат в ЕС. В Юго-матрицата им е по-добре
Дето се вика - оставете ги да говорят, те сами ще си кажат всичко.
А иначе случаят с Гоце Делчев, както вече коментирах, се отнася към т.5.1. от "тезисите" - защита на българския идентитет не само за сега жиеещите, но и за вече починалите - самоопределили се приживе като българи.
И не, няма да е лесно.
 :smokin:

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 578
    • Профил
Re: ФЕВРУАРСКИ ТЕЗИСИ ПО МАКЕДОНСКИЯ ВЪПРОС
« Отговор #11 -: Февруари 14, 2022, 14:27:55 »
... а ВМРО междувременно не си поплюва:
"ВМРО предложи България и Македония да направят федерация"
https://offnews.bg/politika/vmro%c2%a0predlozhi%c2%a0balgaria-i-makedonia-da-napraviat-federatcia-770332.html
Quote (selected)
Точка 14 е насочена изцяло за политиката на България спрямо Македония, а именно: "Интеграцията на Македония минава през признаване на историческата истина, българските корени на днешното население и защита на неговите права. Затова и призоваваме правителствата и политическите организации в Република България и РС Македония за създаване на федерация между двете държави на базата на общото ни културно-историческо наследство и общите ни геополитически интереси."
Не че горното ще стане, но е добре в спектъра на мнения да има и такива крайни - защото, за разлика от Гърция, където милиони излизаха по площадите да протестират срещу "античка Македония" (и накрая успяха да наложат своето чрез Преспанския договор), тук от десетилетия има една доста безгръбначна позиция в т.нар. "елит" и не само - с водеща ария "малки сме, квот ни наложат, тва ще трябва да приемем".
Ми - не, не трябва.
 :smokin: